Digitalizacija poslovanja, očekivanja potrošača te kako će izgledati korisničko iskustvo u 2020. godini bile su neke od tema na jučer održanom SAP Hybrisu Dayu pod sloganom 'Tehnologija - temelj digitalnoga marketinga', u organizaciji SAP-a i mStarta. Na događanju su sudjelovali predstavnici iz područja prodaje i marketinga, a okupljeni su mogli čuti i iskustva te daljnje planove Agrokorovog web shopa Abrakadabre koji je rađen upravo na platformi SAP Hybris.

Sap Hybris Day otvorili su Hrvoje Veselko, direktor prodaje u mStartu, koji je govorio o njihovom iskustvu na implementaciji SAP Hybrisa, te Sonja Popović, direktorica SAP-a Hrvatska, koja je navela kako tehnologije SAP Hybrisa omogućavaju pristup ključnim informacijama o kupcima, analizu i oblikovanje te personaliziranu prilagodbu. Također, osnova su za realizaciju učinkovitih prodajnih i digitalnih kampanja.
Cosmin Costea, direktor Deloittea za digitalnu strategiju strategiju u središnjoj Europi, kaže kako je u današnjem poslovnom okruženju digitalno manje stvar, a više način na koji se rade stvari. Prema njihovim podacima, omnichannel kupci kupuju 25 posto više od onih koji kupuju preko samo jednog kanala. Uz to, istaknuo je kako su kupci koji dolaze zbog novih kanala prodaje lojalni, no da ipak većina ipak kupuje u fizičkim trgovinama.
The new rules of marketing-sales-service. #saphybrisday pic.twitter.com/esEW6cUgWA
— Mia Biberović (@cyberkoza) October 19, 2016
Širenje Abrakadabre
Hrvoje Kujundžić, direktor razvoja, i Hrvoje Ljubičić, direktor službe elektroničke trgovine u Agrokoru, govorili su o web shopu Abrakadabra, koja se “vrti” na platformi SAP Hybris. Govoreći o prednostima Abrakadabre, naveli su široku paletu proizvoda, program vjernosti te različite načine plaćanja, kao što je pouzećem, što je dosta važno za domaće korisnike. Ljubičić je istaknuo:
U osnovi je vizija bila da napravimo jedan online market place koji će povezati online i fizičke dobavljače s kupcima. Naravno, u to treba svrstati i logistiku te široku metodu plaćanja za naša tržišta, kao i program vjernosti.
Također, najavljeni su planovi za širenje Abrakadabre na nova tržišta, prvenstveno Srbiju i Sloveniju, ali i prodaja digitalnih dobara poput ulaznica, putovanja i drugih proizvoda. Uz, u planu su novi marketinški alati poput SAP Hybris Marketinga te jače korištenje programa vjernosti.
Kako će izgledati marketing 2020.?
Konstanta promjena u navikama i ponašanju kupaca donosi stalne izazove. Što u vremenu rastućeg broja kanala, tržišta i baze korisnika očekuje marketingaše? Što u budućnosti mogu očekivati korisnici? Neka su to od pitanja o kojima se raspravljalo na panelu održanog u nastavku SAP Hybris Daya. Andrea Svilokos, voditeljica odjela digitalnog marketinga u Konzumu, tom je prigodom naglasila:
Za pet godina će generacije koje su odrastale na internetu imati puno veću platežnu moć. Iz ugla kompanija, najbitnije je pratiti tržište i testirati stvari te tako prepoznati što funkcionira.
S time se slaže i Martin Kralj, voditelj sektora marketinga i razvoja u eKupi, koji objašnjava kako će u budućnosti prema kupcima dolaziti isključivo putem mobilea, što ne znači samo putem mobitela, nego raznim drugim uređajima, kao što su pametni satovi ili sustavi za pametni dom. Nikola Vrdoljak, direktor agencije 404, smatra kako za agencije dolaze puno bolja vremena jer tehnologiju promatraju kao nešto sekundarno što im samo omogućava da budu bolji.
Nitko ne kupuje automobil sam po sebi, nego emotivni ili funkcionalni aspekt. O kojoj god se tehnologiji radilo, to je sekundarno pitanje. Zato je pričanje dobrih priča nešto što se ne mijenja, usprkos tehnološkom napretku.
Izgradnja odnosa bitnija od tehnologije
Techie psiholog Boris Šurija smatra da će ljudi kod oglašavanja i marketinga sve manje tolerirati generički pristup, a sve više tražiti one-to-one communication. Osvrnuo se i na trend chatbotova za koje smatra da ne mogu stvoriti dobar odnos s kupcima, bar u ovom obliku. Govoreći o tome kako će izgledati komunikacija s potencijalnim kupcima i potrošačima, Nikola ističe kako oglašavanje postaje sve agresivnije te da se mora vratiti svojim počecima, a to je pričanje priča i donošenje neke nove vrijednosti. Cosmin Costea ističe kako ćemo kao potrošači, u budućnosti više cijeniti svoje vrijeme, ne samo u poslovnom nego i u privatnom smislu, a kod brendinga pojednostavljivanje.
Za kraj događanja, sudionici su imali priliku vidjeti kako izgleda digitalno korisničko iskustvo iz četiri perspektive – otkriće (marketing), akvizicija (commerce), prodaja (sales) i pružanje usluge (service) koja ujedno predstavljaju temelj SAP Hybris infrastrukture.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.