Što donosi marketing 2020.? Pričanje priča i izgradnju odnosa s kupcima

Što donosi marketing 2020.? Pričanje priča i izgradnju odnosa s kupcima, kao i danas

Digitalizacija poslovanja, očekivanja potrošača te kako će izgledati korisničko iskustvo u 2020. godini bile su neke od tema na jučer održanom SAP Hybrisu Dayu pod sloganom 'Tehnologija - temelj digitalnoga marketinga', u organizaciji SAP-a i mStarta. Na događanju su sudjelovali predstavnici iz područja prodaje i marketinga, a okupljeni su mogli čuti i iskustva te daljnje planove Agrokorovog web shopa Abrakadabre koji je rađen upravo na platformi SAP Hybris.

panel_sap_cover
U sklopu SAP Hybris dana održan je i panel o budućnosti marketinga, kojeg je moderirala i Netokracijina Mia Biberović.

Sap Hybris Day otvorili su Hrvoje Veselko, direktor prodaje u mStartu, koji je govorio o njihovom iskustvu na implementaciji SAP Hybrisa, te Sonja Popović, direktorica SAP-a Hrvatska, koja je navela kako tehnologije SAP Hybrisa omogućavaju pristup ključnim informacijama o kupcima, analizu i oblikovanje te personaliziranu prilagodbu. Također, osnova su za realizaciju učinkovitih prodajnih i digitalnih kampanja.

Cosmin Costea, direktor Deloittea za digitalnu strategiju strategiju u središnjoj Europi, kaže kako je u današnjem poslovnom okruženju digitalno manje stvar, a više način na koji se rade stvari. Prema njihovim podacima, omnichannel kupci kupuju 25 posto više od onih koji kupuju preko samo jednog kanala. Uz to, istaknuo je kako su kupci koji dolaze zbog novih kanala prodaje lojalni, no da ipak većina ipak kupuje u fizičkim trgovinama.

Širenje Abrakadabre

Hrvoje Kujundžić, direktor razvoja, i Hrvoje Ljubičić, direktor službe elektroničke trgovine u Agrokoru, govorili su o web shopu Abrakadabra, koja se “vrti” na platformi SAP Hybris. Govoreći o prednostima Abrakadabre, naveli su široku paletu proizvoda, program vjernosti te različite načine plaćanja, kao što je pouzećem, što je dosta važno za domaće korisnike. Ljubičić je istaknuo:

U osnovi je vizija bila da napravimo jedan online market place koji će povezati online i fizičke dobavljače s kupcima. Naravno, u to treba svrstati i logistiku te široku metodu plaćanja za naša tržišta, kao i program vjernosti.

Također, najavljeni su planovi za širenje Abrakadabre na nova tržišta, prvenstveno Srbiju i Sloveniju, ali i prodaja digitalnih dobara poput ulaznica, putovanja i drugih proizvoda. Uz, u planu su novi marketinški alati poput SAP Hybris Marketinga te jače korištenje programa vjernosti.

Kako će izgledati marketing 2020.?

sap_panel_mala

Konstanta promjena u navikama i ponašanju kupaca donosi stalne izazove. Što u vremenu rastućeg broja kanala, tržišta i baze korisnika očekuje marketingaše? Što u budućnosti mogu očekivati korisnici? Neka su to od pitanja o kojima se raspravljalo na panelu održanog u nastavku SAP Hybris Daya. Andrea Svilokos, voditeljica odjela digitalnog marketinga u Konzumu, tom je prigodom naglasila:

Za pet godina će generacije koje su odrastale na internetu imati puno veću platežnu moć. Iz ugla kompanija, najbitnije je pratiti tržište i testirati stvari te tako prepoznati što funkcionira.

S time se slaže i Martin Kralj, voditelj sektora marketinga i razvoja u eKupi, koji objašnjava kako će u budućnosti prema kupcima dolaziti isključivo putem mobilea, što ne znači samo putem mobitela, nego raznim drugim uređajima, kao što su pametni satovi ili sustavi za pametni dom. Nikola Vrdoljak, direktor agencije 404, smatra kako za agencije dolaze puno bolja vremena jer tehnologiju promatraju kao nešto sekundarno što im samo omogućava da budu bolji.

Nitko ne kupuje automobil sam po sebi, nego emotivni ili funkcionalni aspekt. O kojoj god se tehnologiji radilo, to je sekundarno pitanje. Zato je pričanje dobrih priča nešto što se ne mijenja, usprkos tehnološkom napretku.

Izgradnja odnosa bitnija od tehnologije

Techie psiholog Boris Šurija smatra da će ljudi kod oglašavanja i marketinga sve manje tolerirati generički pristup, a sve više tražiti one-to-one communication. Osvrnuo se i na trend chatbotova za koje smatra da ne mogu stvoriti dobar odnos s kupcima, bar u ovom obliku. Govoreći o tome kako će izgledati komunikacija s potencijalnim kupcima i potrošačima, Nikola ističe kako oglašavanje postaje sve agresivnije te da se mora vratiti svojim počecima, a to je pričanje priča i donošenje neke nove vrijednostiCosmin Costea ističe kako ćemo kao potrošači, u budućnosti više cijeniti svoje vrijeme, ne samo u poslovnom nego i u privatnom smislu, a kod brendinga pojednostavljivanje.

Za kraj događanja, sudionici su imali priliku vidjeti kako izgleda digitalno korisničko iskustvo iz četiri perspektive – otkriće (marketing), akvizicija (commerce), prodaja (sales) i pružanje usluge (service) koja ujedno predstavljaju temelj SAP Hybris infrastrukture.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Umjetna inteligencija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Dizajn

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Kolumna

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Ekskluzivno

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.