U današnjem svijetu velikih mogućnosti i dostupnosti najšireg spektra informacija, pitanje koje se postavlja za uspjeh više nije možemo li, nego - hoćemo li. Svi (ili barem skoro svi) danas imaju računalo koje je dovoljno za pristup informacijama koje čovjeku trebaju da bi krenuo u realizaciju svojih ideja - a za njihovu implementaciju nikada nije bilo bolje vrijeme nego danas. Stoga, mislim da bi proaktivnosti baš svi trebali težiti.

Urednička napomena: Inicijativa se isplati, čak i ako je to mogao biti bilo tko – pisali smo prije godinu dana. U vrijeme posljednjih priprema za ovogodišnju konferenciju OMGcommerce, dobili smo pristojan mail od Borne Baričevića, studenta FER-a i člana Europske studentske udruge inženjera tehnologije – BEST. Borna je želio posjetiti konferenciju, ali kako je takve događaje teško uklopiti u oskudne studentske budžete, provjerio je jesmo li zainteresirani za kakav oblik suradnje. Dogovor je pao – dolazak na konferenciju je omogućen, pod uvjetom da ne skriva svoju proaktivnost. Borna nam se, naime, odužio tekstom o tome koja mu je sve vrata proaktivnost otvorila, uključujući i ona Kraševog Auditoriuma, gdje je i održana naša konferencija.
Proaktivnost otvara vrata prilikama koje nam se pružaju u i onda kada možda nismo sasvim sami sposobni da ostvarimo svoje želje, pa shodno tome pospješuje networking. Na kraju krajeva, čovjek je proaktivan u onome što ga zbilja zanima, za što ima osobnu želju i motivaciju.
U tom smislu interesantna je anegdota kako sam dobio prvo zaposlenje. Budući da sam kao klinac od 15 bio veliki obožavatelj sporta, sudjelovao sam u nekoliko organiziranih događaja gdje se igrao nogotenis na ulicama grada. Frendovima iz razreda, također sportašima, ponekad je bilo muka biti prisutan na cjelodnevnom eventu, ali meni nije bio problem. Čak i kad bi svi prijatelji odustali, ja sam uživao u gledanju, praćenju ždrijeba, utakmica, ali najviše u samom sudjelovanju. Kako mi se svidjelo biti dio tih događanja, a vidio sam da su organizatori većinom mlađi ljudi, priopćio sam voditelju da bih i ja volio raditi s njima i tako sam dobio ljetni posao iz snova. Moje unutarnje izgaranje kao sudionika i sportski duh prepoznate su kao poželjne kod poslodavca zbog proaktivnosti i provođenja svojeg vremena u onome do čega mi je zbilja bilo stalo.
Slično sam stigao na ovogodišnji OMGcommerce. Kao aktivni čitatelj Netokracije i pratitelj povezanih događanja, ali istovremeno i kao student, imao sam veliku želju prisustvovati na ovogodišnjem OMGcommerceu nakon što sam čuo samo najbolje kritike o prošlogodišnjem. Kao studenta FER-a upravo me ta strana informacijskih tehnologija zanima – poveznica tehnologije i biznisa, odnosno realnog svijeta. Prodaja i sigurnost na tom brzorastućem i naprednom tržištu područja su koja me ponajviše interesiraju. Čuti trenutne probleme, inpute i savjete top stručnjaka iz PayPala, Ubera i sličnih još je jedan u nizu motiva za mene da nastavim svoj tehnološki i obrazovni put u tom smjeru. U meni kao proaktivnom studentu entuzijastu tim Netokracije i OMGcomercea prepoznao je motivaciju za razvoj i omogućio mi sudjelovanje.
I tako, 4. svibnja, na svjetski dan Star Warsa, održana je treća po redu OMGcommerce konferencija, ovoga puta posvećena digitalnoj ekonomiji. Svašta se zanimljivoga moglo čuti na ovogodišnjem događaju, i to od širokog spektra stručnjaka. Bilo je tu ekonomista iz prodaje i marketinga, tehničara i developera koji razvijaju sustave prodaje i marketinga, ali i launchera proizvoda. Dakle, za svakoga ponešto, i zbilja su se svi zaljubljenici u digitalnu ekonomiju (ali i čokoladu 😉 mogli pronaći u Krašu. Savjeti za internetske trgovine Neuralaba sjajno su se ukomponirali u pauze za kavu, tako da je svaka sekunda prevedena u prostoru Kraša bila ispunjena commerceom, zbog čega i zaslužuje prefiks OMG.
Prvo proaktivnost, potom ispunjavanje očekivanog
Proaktivnost je osobina koja pomaže na svim razinama – i privatno i poslovno. Time se ostaje zapažen i prepoznat u budućim životnim aktivnostima – opet, i poslovnim i privatnim. Važno je povrh samog prvog dojma koji se ostavlja proaktivnošću da čovjek i odradi posao i dokaže da je opravdao svoju prvobitnu želju i motivaciju. U protivnom se ostavlja dojam površnosti i ostaje upitnik o pravim razlozima zašto smo htjeli nešto napraviti – je li to bilo zato što smo zbilja htjeli napraviti nešto što nas ispunjava, čini sretnima i jer time želimo drugima pomoći ili je to zbog vlastite kratkoročne koristi, nove stavke u životopisu u kojoj ne postoji pravi razlog.
Warren Buffet jednom je prilikom rekao zanimljivu stvar vezanu uz ovaj drugi razlog:
Taking jobs to build up your resume is like saving sex for older age.
A to baš i nije najbolja ideja. I u skladu s tim valja i djelovati. Razmislite zašto nešto radite, pronađite sebe, svoje iskrene zanimacije, pa će onda i vaš trud imati pravi smisao.
Probudite se. Pitanje je jednostavno. Hoćete li surfati na valovima života ili pustiti da vas isti gurnu u dubine? Jer čovjek koji cijeli život radi ono što voli, zapravo nikada ne radi.
A što zanima vašeg budućeg poslodavca?
Protekla dva dana na FER-u se održavao sajam poslova Job Fair u organizaciji KSET-a i FER-a. Izlagača ima mnogo, kao i vrsta poslova. Hardver, softver, sve moguće tehnologije i pozicije u timovima, pa čak i netehnološke. Potraga je zbilja raznolika, ali ono što im je svima zajedničko je struktura pitanja za interesante. Rijetko će koju firmu zanimati koliki vam je prosjek, nego upravo suplementi osnovnom obrazovanju koji ne samo da pokazuju vaše interese, nego odaju i crtu poduzetnosti i proaktivnosti što vas čini još poželjnijim.
Neka od pitanja odnose se na izborne predmete u koje ste se uključili, koje ste vještine položili, čime ste se izvan kurikuluma bavili. Coursera, studentske udruge, soft skills radionice, natjecanja? Vrlo nestandardna pitanja, neki će reći, poznavajući dubinu, širinu i kompleksnost FER-ovog studijskog programa. No stvarnost je takva. Vrijeme poslova od 8 do 16 je prošlo. Danas se od zaposlenika traži da živi svoj posao, da ga voli i da mu je stalo. U kojoj mjeri je to pozitivno, a u kojoj nije – procijenite sami. Ali složit ćete se, proaktivnost je itekako pozitivna.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.