Da, danas, na petak 13. Netokracija slavi pet godina otkako je na njoj objavljen prvi tekst. Kako gotovo svakog tjedna objavljujemo Linkokraciju, pregled prethodnog razdoblja, red je da napravimo i jedan petogodišnji pregled tekstova, s naglaskom na najpopularnije, najdjeljenije i najomiljenije. A krenimo redom, od prvoga, kojega, pogađate, nije napisao pokretač, osnivač i glavni urednik Ivan Brezak Brkan, nego...

Da, danas, na petak 13., Netokracija slavi pet godina otkako je na njoj objavljen prvi tekst. Kako gotovo svakog tjedna objavljujemo Linkokraciju, pregled prethodnog razdoblja, red je da napravimo i jedan petogodišnji pregled tekstova, s naglaskom na najpopularnije, najdjeljenije i najomiljenije. A krenimo redom, od prvoga, kojega, pogađate, nije napisao pokretač, osnivač i glavni urednik Ivan Brezak Brkan, nego…
Luka Sučić! Tako je, iako je Netokracija pokrenuta kao svojevrsni Ivanov osobni blog, od “malih je nogu” bilo jasno da to baš i neće biti tako, jer je Ivanova moć delegiranja neupitna. 😉 Prvi se tekst odnosio na vijest o jednom drugom ‘geek’ mediju – Planu B, koji je tada objavio novu web stranicu. Da, u tom se tekstu najavilo i kako će se uskoro objasniti što je to zapravo Netokracija, ali pet godina kasnije misterija je još nerazjašnjena. 😮

Primijetit ćete da prvi tekst nije podijeljen nijednom na Facebook ili Twitter – nego isključivo na Google+. Ah, čudno doba, kada je Facebook tek počeo petljati s pravilima privatnosti i imao 350 milijuna korisnika, kada su domaći tviteraši prvi put dospjeli u tiskane medije, kada je Foursquare tek dolazio na ova područja.
U tom početku nastao je jedan i od naših najdjeljenijih uradaka, onaj o “snalaženju” Ive Sanadera, koji se tada povlačio iz politike, a potom o svemu premišljao, te tadašnje premijerke Jadranke Kosor. Političari na Facebooku? Tada je to bio smiješan pojam, ali trebalo je nekoliko godina da i sami shvate kako su društvene mreže dobar način (samo)promocije. Tako Jadranku Kosor možemo danas naći na Twitteru, a Ivu Sanadera, ha, pa…

Najčitanije na Netokraciji
No, krenimo na najčitanije tekstove u posljednjih nekoliko godina – koji možda i nisu najzanimljiviji uradci, ali pokazuju što su čitatelji Netokracije najviše tražili, poput cijene iPada, iPhonea, Google Street Viewa u Hrvatskoj, ali i informacija o automobilskom osiguranju – tekstovi su to na kojima konstantno imamo posjete, što samo pokazuje da dobar SEO doista zlata vrijedi.
No, zanimljiviji su svakako trenutci kad su zabilježeni najveći skokovi u posjeti, i to na određene članke. Prvi se dogodio u siječnju 2010., kada smo objavili gore spomenuti uradak s političarima na Facebooku, potom u studenom iste godine kada je prvi put predstavljen Facebookov napredni sustav privatnog dopisivanja. Slijedi srpanj 2011., kada su zanimanje izazvali Googleovi javni profili, a potom listopad, kada je Bruno Šarić objasnio zašto ne treba mijenjati URL-ove na web stranicama.

Krajem 2012. veliku pozornost javnosti izazvao je registar branitelja, a u srpnju 2013. Finin servis Transparentno. U listopadu prošle godine komentirali smo komentare na portalima (što je izazvalo i velik broj komentara na tu temu), a 1. travnja ove godine okušali smo se u humoristično-satiričnim vodama – uspješno ili manje uspješno, ali svakako zapaženo, posebice zbog šale o News Baru i Dnevno.hr.
Omiljeno na društvenim mrežama
No, ono što je najčitanije nije ujedno i najviše puta podijeljeno na društvenim mrežama. Na Facebooku su najaktivniji bili programeri, kojima se svidjela naša čestitka na njihov dan, a slijede priče o uspješnim pojedincima i tvrtkama iz regije – poput one o Idi Pandur i Maji Marković, investiciji u Farmeron, a i u iStudio, današnji Degordian, Squeeju, BabyWatchu, današnjem Bellabeatu, Infinumu…
Tviteraši su pak voljeli teme bliže njima, a najpopularnija je bila priča Nebojše Grbačića o njegovih (prvih) šest godina na Twitteru i jednom šokantnom priznanju, a vrlo su dobro tamo prošli i njegovi internetsko-korisni savjeti, poput onih o PR objavama, o pismenosti te sjaju i bijedi community managementa.

Ne moram ni spominjati da je među tviterašima bio izuzetno popularan i kalendar makedonskih tviterašica.
Naravno, na Google Plus je najviše puta podijeljen vodič o – Google Plusu.
A tko ste vi, čitatelji?
Idemo malo o vama, dragi čitatelji. Većina vas ima 25 do 34 godine, a zanimaju vas sport i tehnologija. 45,85% vas su žene, a ostatak čine muškarci. Posjećujete Netokraciju iz svih dijelova svijeta, osim iz nekih dijelova iz srednje Afrike i Svalbarda. Najviše posjetitelja, naravno, došlo je iz Hrvatske, potom Srbije, BiH, Slovenije, SAD-a, Crne Gore, Njemačke, Makedonije, Austrije…
Omiljeni preglednik vam je Chrome, potom Firefox pa Internet Explorer. Slijede Safari, Android Browser i Opera. 85,14 posto prati desktop verziju, 12,67% čita Netokraciju s mobitela, a 2,19% s tableta – imajte na umu da ovi podatci obuhvaćaju nekoliko godina, stoga se trend mijenja.
Omiljene rubrike na Netokraciji su vam Društvene mreže te Startupi i poslovanje.
A mi?
Stalni članovi naše redakcije izdvojili su svoje omiljene tekstove – nisu oni možda najčitaniji niti najviše puta podijeljeni, ali su nam srcu dragi iz drugih razloga. Marko kaže kako mu je najomiljeniji trenutak bio kada je objavljen tekst o dolasku Google Street Viewa u Srbiju jer smo uspjeli prvi informirati o tome, a čak nas je i srpska vlada citirala u službenom priopćenju.

Teni je pak najdraža njena prva kolumna, koja govori o humanistima u tehnološkom svijetu. Naime, osnovna netokratska postava u ovom je trenutku mahom humanističkog usmjerenja, a Tena se nada da je svojim tekstom nekome malo proširila vidike i potaknula nekoga iz tehnološkog svijeta da nahrani barem jednog tužnog humanista. 🙂

Ana, iako je “optužena” da je svojim tekstom uvela Netokraciju u svijet Cosmopolitana i drugih (ženskih) časopisa, i dalje proglašava kolumnu o nesretnoj ljubavi u doba interneta svojim omiljenim tekstom. Ne daj se, Ano!
Moj je omiljeni trenutak na Netokraciji nastao i prije no što sam postala njen dio – kada sam ušla u community managerske vode tvitajući za jedan telekom. Dobila sam priliku napisati tekst o tome, a nisam ni slutila da ću ni godinu dana kasnije uređivati slične tekstove upravo na Netokraciji.

A glavni i odgovorni urednik? Dok se dio stvari promijenio u Netokraciji u ovih pet godina, neke se stvari nikada neće – naš Ivan, kao što nije uspio kreirati prvi tekst za Netokraciju, uslijed priprema za večerašnje slavlje, ipak nije uspio sudjelovati ni u kreiranju ovoga teksta, za peti rođendan. Nema veze, javit će se u ponedjeljak. Barem tako kaže. 🙂
Hvala vam što ste uz nas već pet godina! Nadam se da se vidimo za još pet – i opet! 😉
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Dražen
13. 06. 2014. u 3:11 pm
Čestitke na 5 godina, sad ste u velišima u vrtiću!! Dajte malo brojčica, koliko članaka je ukupno objavljeno, koliko ukupno komentara je bilo itd itd…
Mia Biberović
13. 06. 2014. u 3:20 pm
Nadam se da ćemo objaviti i dodatne brojčice, a za sada samo ovo – 6492 članka i 18266 komentara. 🙂
Vice Božić
13. 06. 2014. u 3:58 pm
Čestitke ekipa! 🙂
Jozo
15. 06. 2014. u 9:28 am
Nemojte se uvrediti, ali meni se čini da je Netokracija najdosadniji portal u regionu. Skroz štreberski. Dajte malo živosti, vrckavih komentatora.
Kristina
15. 06. 2014. u 4:27 pm
Pet godina? Pa to znači da je i Serijala vršnjakinja. 🙂
Mia Biberović
16. 06. 2014. u 8:18 am
A da? Kad ste vi startali? 🙂
Kristina
16. 06. 2014. u 8:19 am
2009, nisam ziher kad točno, to bi Krešo trebao bolje znati. 🙂 Moram ga nudgeati.
Kreso
16. 06. 2014. u 8:25 am
Krajem rujna.
Kad se sjetim koliko smo losi(ji) bili. *shudder*