Peekator osigurao 300 tisuća eura - cilj im je britansko tržište istraživanja potrošača!

Peekator osigurao 300 tisuća eura – cilj im je britansko tržište istraživanja potrošača!

O hrvatskom startupu koji se specijalizirao za istraživanje potrošača u narednim mjesecima pa i godinama mogli bi slušati sve više. Kako su se odlučili za svoje prve investitore i kako su od pada prihoda u pandemiji došli do product-market fita, otkrivamo.

Peekator nakon tri godine testiranja i rada na lokalnom tržištu izgradio je proizvod s kojim su privukli seed investiciju od 300 tisuća eura. Iza nje stoje poslovni anđeli iz tvrtke Omnia ulaganja s kojima ih je povezala Zagrebačka burza.

Ovaj ambiciozni tim koji danas broji 10 ljudi od samih početaka se dobro pozicionirao u industriji te su postali prepoznatljivi stručnjaci u području CX-a, kako kroz vlastita istraživanja, tako i kroz jak osobni brend CEO-a i osnivača Marina Mrše, a s kojim danas razgovaramo i o detaljima ove investicije.

“Tražili smo angažirane investitore, a ne pasivne”

Smješteni u Ziceru, cijeli se razvoj Peekatora dosad financirao većinom iz vlastitih sredstva, izuzevši nešto potpora Hrvatskog zavoda za zapošljavanje i Grada Zagreba.

Marina je tim poslovnih anđela iz Omnia ulaganja najviše osvojio kvalitetnim pitanjima i prijateljskim pristupom, prisjeća se. Nakon mjesec dana i niza sastanaka, u kojima se izmjenjivao niz poslovnih i privatnih tema – postigli su dogovor.

Od početka se istaknulo veliko poslovno i investicijsko iskustvo s njihove strane. Nakon par sastanaka dogodio se i taj finalni “klik” gdje smo shvatili da se međusobno nadopunjujemo i gledamo u istom smjeru.

Ipak, sve je to došlo i nakon niza pregovora s drugim potencijalnim investitorima, čak njih više od 30, dodaje Marin – od VC fondova do poslovnih anđela. Što su iz ove runde naučili za sljedeću? Da je to proces u kojem i oni moraju drugu stranu jednako dobro istražiti i “protresti”.

Većina investitora naravno obećava “smart money”, a mi svi to tražimo. Malo je teško povjerovati nekome da pruža ekstra vrijednost ako ima preko 100 kompanija u portfelju na tim od 5 ljudi. Omjer broja investicija i članova tima je dosta dobar filter. Mi smo tražili angažirane investitore, a ne pasivne. Često smo i sami kontaktirali tvrtke iz portfelja da vidimo što oni kažu o svojim investitorima. S druge strane, velika je razlika u pristupu između poslovnih anđela i VC-a.

Sve ima svoje prednosti i mane te treba to uklopiti u vašu trenutačnu situaciju.

Mi smo imali više zainteresiranih strana, ali smo se odlučili za poslovne anđele iz Omnie jer vjerujemo da nas iz ove pozicije mogu dovoljno jako pogurati da bi došli na sljedeću razinu.

A sljedeća razina je…

formiranje prodajnog tima, širenje na novo tržište te jačanje razvojnog tima, dodaje Marin:

S obzirom na to da investiciju planiramo već dulje vrijeme, čim smo postigli inicijalni dogovor krenuli smo odmah sa zapošljavanjem. Tako da smo u zadnjih mjesec dana već zaposlili dvoje novih kolega/kolegica za razvoj i troje za prodaju. Većina nam se tek treba pridružiti, ali očekujemo biti u punom sastavu u rujnu.

Peekator je do sad bio prisutan u regiji na području Hrvatske, Slovenije i Srbije, no prodajno su trenutno orijentirani samo na Hrvatsku. Sljedeći korak je širenje na UK tržište, za što Marin ističe kako izazova ne manjka, ali i da ih to najviše veseli:

Prije svega, u regiji nemamo konkurenata u sferi tehnoloških platformi za istraživanje tržišta, dok u UK-u postoji par ozbiljnih igrača. Cijelo tržište je višestruko puta veće u svakom smislu, od budžeta za istraživanje tržišta, veličine internih timova za istraživanja, broja konkurenata te naravno samog broja potencijalnih klijenata.

Pripremamo detaljnu strategiju za pozicioniranje u određenoj niši te kako i u kojem trenutku ćemo pristupiti našoj ciljanoj skupini. Brusimo procese, slažemo alate i strategiju kako bi spremno dočekali povratke s godišnjih odmora i početak najdinamičnijeg razdoblja u našoj industriji, zadnji kvartal godine.

Uz investiciju, lijepa vijest je i da Peekator ima i novi izgled. Zašto rebrending baš u ovom trenutku, zanimalo nas je:

Sve ono što nas je dovelo do ove razine nas neće dovesti na sljedeću. Znamo da nas čeka kompletno cijeli novi set izazova koje jedva čekamo. Izlazak na UK tržište je nešto što dugo čekamo i željeli smo to obilježiti rebrandingom.

Rijetkost je vidjeti da se startupi posvete brend identitetu na vrijeme, ali ovaj rebrending čini se pun pogodak u svakom smislu.

Iz pandemije izašli s proizvodom!

Sve to pokazuje i zrelost koju je Peekator dosegao nakon tri godine. Prisjetimo se, Peekator je još na samom početku bio fokusiran samo na mystery shopping, no shvatili su da ono nudi samo djelić uvida u iskustvo korisnika. Okrenuli su se potom svim kanalima prikupljanja feedbacka od korisnika pa su nudili usluge anketiranja, anketiranja kroz QR kodove, sam mystery shopping i analizu društvenih mreža…

Od nastanka Peekatora promijenili su i isprobali 5-6 različitih smjerova, dodaje Marin, a sve kako bi opstali i ispolirali svoj product-market fit:

Prije svega morali smo ići tako široko da preživimo na hrvatskom tržištu, a s druge strane to smo i htjeli kako bi što bolje upoznali sve potrebe naše ciljane skupine. Zanimale su nas i sve one stvari koje nisu skalabilne i tehnološke. Željeli smo raditi što više toga da shvatimo što pruža najveću vrijednost klijentu. Sve s ciljem kako bismo mogli taj proces onda razraditi u jedan kompletni proizvod.

Takav proizvod nije ni u normalnim okolnostima lako izgraditi, a pandemija ih nije mazila. Zbog otkazivanja klijenata prihodi su im pali za 20%. No, oni su iskoristili to vrijeme za rad na novom proizvodu i procesima.

Tu se ustvari i rodila platforma za brza istraživanja jer smo htjeli doskočiti naglim promjenama u trendovima potrošača. Uspjeli smo zadržati tim, izbrusiti proizvod do kraja, kreirali smo i sadržaj te smo položili temelje za dobar rast ove godine kad očekujemo povećanje u prihodima za 2-3 puta.

Početkom ove godine tako dostižu svoj product-market fit kroz platformu specijaliziranu za brza istraživanja putem koje klijenti mogu dobiti odgovore od svojih potrošača u roku od 24-48 sati. Njihove primarne skupine klijenata su brendovi potrošačkih dobara i trgovački lanci.

Peekatorovi glavni stručnjaci – sociolozi!

U Peekatoru danas radi nekoliko sociologa koji su im zapravo ključni kadar. Oni pomažu klijentu u samoj postavi istraživanja (ciljevi, uzorak, hipoteza) te izradi upitnika, a čitav proces kako izgleda izrada jednog takvog istraživanja pojašnjava Marin:

Nakon tog početnog dijela, upitnik se šalje u našu platformu koja pušta anketu potrošačima prema zadanim kriterijima i kvotama. Po ispunjavanju i prikupljanju podataka platforma automatski kreira izvještaj koji je uz dodatne funkcionalnosti dostupan odmah klijentu na korištenje. U zadnjem dijelu procesa, naši sociolozi pišu glavne zaključke i prijedloge na temelju dobivenih rezultata.

Naša glavna misija platforme je da automatizira 90% procesa istraživanja te da ostavi ljudski faktor točno tamo gdje donosi najveću vrijednost u procesu istraživanja, a to je u samom postavljanju istraživanja i pisanju zaključaka.

Upravo su zato i prikupljanje podataka outsourcali, kako bi se fokusirali na bitno. Jedno vrijeme su testirali koliko im se isplati da rade vlasitito prikupljanje, no u konačnici su odlučili da se žele maksimalno posvetiti analitici i uvidima iz prikupljenih podataka.

Radimo s više online panela te naša platforma za određeni projekt bira onaj panel koji nam može dati najbrže i najkvalitetnije podatke u tom trenutku. Imamo partnere za prikupljanje podataka u više od 130 zemalja na svijetu te imamo pristup preko 100 milijuna potrošača.

Tvrtka za CX sad se mora fokusirati i na iskustvo vlastitih klijenata

“Cilj nam je snagom tehnologije i digitalizacije suprotstaviti se postojećim tvrtkama na tržištu koje postaju pretrome i prespore za današnje poslovno doba jer rade stvari “onako kako su ih oduvijek radili”, komentira CTO, Mario Mucalo.

Odradili su rebrending, no najbitnije stvari su one u pozadini. Kako saznajem od Maria Mucala, Chief Technical Officera, Peekator platforma izrađena je u ASP.NET Coreu i koristi Blazor:

Vjerujemo u Microsoftove tehnologije i stvari koje .NET tim radi zadnjih 10-ak godina, otkako su pustili svoju tehnologiju potpuno open source te počeli slušati i surađivati s developerskom zajednicom. Mislim da su stvari koje .NET tim radi odlične, da otvaraju zanimljive mogućnosti, i da će kroz par godina još i više pokazati svoju snagu.

Tu snagu žele i sami iskoristiti. Peekatoru su trenutno u fokusu poboljšanja vezana uz performanse i korisničko iskustvo. U vrlo skoroj budućnosti Mario najavljuje dodatna poboljšanja platforme vezana uz kolaboraciju s klijentima na upitnicima, na istraživanjima i na pregledu rezultata.

Peekator donosi veliku vrijednost u razradi klijentskog projekta, radu s upitnicima, analizi problema sa psihološke i sociološke strane… Podrška za razvoj kompleksnih upitnika koja bi olakšala našem timu da surađuje s klijentom i lakše prikaže vrijednost koju klijent dobiva je vrlo skoro u planu.

U budućnosti očekujemo još poboljšanja koja bi našim klijentima dala bolje praćenje rezultata kroz vrijeme, praćenje napretka u pojedinim segmentima i slično. Za neke daleke planove gledamo kako bismo iskoristili i snagu machine learning algoritama, ali tu sad pričamo tek o idejama.

Peekator je protekle tri godine dokazao svoje timske i poslovne mogućnosti, a planovi za dalje i kako im pristupaju su definitivno obećavajući i možemo im samo poželjeti da im sve strategije uspiju.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Programiranje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Karijere

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.