
STEAM projekt tehničkog nastavnika spašava amatere u 3D printanju, crtanju i robotici
Što jednu STEAM radionicu čini kvalitetnom? Nastavnik u Tehničkoj školi Ruđera Boškovića u Zagrebu i STEAM entuzijast odlučio je ponuditi nešto drugačije kako bi svi zainteresirani mogli učiti o STEAM područjima kroz povezivanje više različitih tehnologija.
Postoji li mjesto na kojem je moguće da osnovnoškolci, srednjoškolci, studenti i odrasli bez ikakvog predznanja uče o robotici, 3D crtanju, 3D printanju i bespilotnim letjelicama?
U zadnje vrijeme posebno se ističe projekt Limitless Design iz kojeg stoji Robert Ljubek, nastavnik i strastveni ljubitelj STEAM-a, koji vodi i istoimeni YouTube kanal kako bi STEAM vještine približio što većem broju ljudi.
“Za mene to nisu dva odvojena svijeta, već jedan, moj svijet u kojem i privatno uživam.”
Limitless Design osnovan je 2019. godine, a Robert se odlučio na otvaranje firme zajedno sa suprugom, inače pravnicom, Gracielom Makar koja s posebnim entuzijazmom održava radionice za najmlađe polaznike. Ovo nam je već treći primjer koji pokazuje kako postoji nešto u otvaranju firma sa svojim životnim suputnicima (Voicee i Mirinda Games).
Također, Robert je i nastavnik u Tehničkoj školi Ruđera Boškovića u Zagrebu. Paralelno se educira na nizozemskom Radboud University – RITHA za rad s darovitom djecom te djeluje kao jedan od istraživača u Regionalnom centru kompetentnosti Tehničke škole Ruđera Boškovića.

Robert se godinama bavio aviomodelarstvom pa je stalno tražio nove alate koji bi mu olakšali hobi. Kada je počeo raditi kao nastavnik, odlučio je kupiti svoj prvi 3D printer kako bi upotpunio svoj hobi:
STEAM edukacijom se bavim od kada sam nastavnik i jedan od mentora Centara izvrsnosti Varaždinske županije. Razvijao sam različite edukacijske STEAM programe, sve u cilju upoznavanja djece s novim tehnologijama.
Robert ovdje zapravo kombinira dva naizgled nepovezana svijeta, a to su nastavništvo i poduzetništvo:
Za mene to nisu dva odvojena svijeta, već jedan, moj svijet u kojem i privatno uživam.
Interes za STEAM radionice sve više raste
Radionice pohađaju učenici različitih profila poput osnovnoškolaca, srednjoškolaca i studenata. Koncipirane su kako bi pružale odlične temelje za one koji nemaju nikakve veze s 3D crtanjem, 3D printanjem, bespilotnim letjelicama ili robotikom:
Često imamo učenike koji nisu iz tehničkih škola već iz gimnazija ili nekih drugih škola, a žele nadopuniti svoja znanja o modernim tehnologijama bilo iz osobne ili profesionalne znatiželje.
Interes za ovakve radionice je sve veći i veći, a razlog tome je izrazita pristupačnost same opreme čija cijena je u zadnjih nekoliko godina drastično pala. Također znanja i vještine koje se dobivaju pohađanjem radionica i tečajeva su odmah primjenjiva u praksi. Naravno, i odrasli su uvijek dobrodošli pa se nekada radionicama pridruže i roditelji polaznika:
Također držimo i radionice i tečajeve za nastavnike osnovnih i srednjih škola kao i za udruge čime dižemo STEAM kompetencije tog kadra za provođenje STEAM nastave ili izvan nastavnih aktivnosti.
Uz edukativni program često držimo tečajeve za industrijske korisnike koji imaju posebne zahtjeve u pogledu aditivnih tehnologija ili bespilotnih letjelica.

Robert ističe kako je koristan program onaj koji nudi konkretna i primjenjiva znanja te vještine. To podrazumijeva da takav program bude fleksibilan i prilagodljiv potrebama polaznika:
Važna je motivacija i razlog iz kojeg se polaznici odluče na takav program. Mentori i voditelji bi trebali prepoznati potrebe polaznika i prilagoditi svoj pristup svakom pojedinom polazniku. Upravo takav pristup imao za vrijeme izvođenja radionica.
Što ih čini drugačijima u moru STEAM edukacija?
Robert voli odvažno reći kako je Limitless STEAM Lab jedinstveni STEAM program. Dok se većina sličnih programa bazira na samo jednu tehnologiju i aktivnost, Robert ima drugačiji pristup:
Limitless STEAM Lab program je koncipiran tako da stalno povezuje sve tehnologije od 3D crtanja, 3D printanja robotike, bespilotnih letjelica pa i mnoge druge. Jer tako se polaznicima jedino može prikazati međusobna povezanost svih tehnologija i prirodnih kao i društvenih znanosti. Tako polaznici stiču primjenjiva i konkretna znanja i vještine.
Uz to, kako bi program bio dostupan svima, otvorili su YouTube kanal. S vremenom kanal je postao i jedan od osnovnih alata koje koristi u svojoj redovnoj nastavi. Takav pristup omogućuje djeci da na poznati način dobe konkretne informacije:
Današnje mlade generacije su izložene raznim digitalnim tehnologijama i medijima od jako rane dobi i tu izloženost i dostupnost takvih tehnologija i medija treba iskoristiti kako bi se poticala njihova kreativnost i mašta te da bi se spriječilo da tehnologija na kraju vlada njima.
Robert posebno ističe kako je potrebno pravilno iskoristiti trend sve ranijeg izlaganja djece tehnologiji kako bi se izgradio zdrav odnos prema dostupnim tehnologijama u smislu da dijete ne ostane samo pasivni promatrač svijeta oko sebe već da aktivno koristi dobrobiti suvremenog svijeta:
Djeca imaju tu prednost da još uvijek slobodno i neograničeno koriste svoju maštu te su njihova rješenja uvijek inovativna, svježa i zanimljiva.
Vidljivo je iz svakodnevnog života kako rano korištenje tehnologija ne mora nužno biti loša stvar ako im se pravovremeno omogući da steknu odgovarajuća znanja i vještine kako bi mogli koristiti modernu tehnologiju za rješavanje svakodnevnih problema, smatra Robert.
Učenici osvajaju prva mjesta
Institut za razvoj i inovativnost mladih (IRIM) u suradnji s Hrvatskim Telekomom, uz podršku Ministarstva znanosti i obrazovanja, provela je kreativni natječaj Generacija NOW na kojem Robertovi učenici osvajaju prvo mjesto.
Osvojeno prvo mjesto na IRIM natjecanju za Roberta predstavlja potvrdu o kvaliteti programa kojeg su razvili. Učenici su se za natjecanje spremali prema LIMITLESS STEAM lab programu. Program je osigurao da su natjecatelju dobili sva potrebna znanja i vještine kako mi iskoristili nove tehnologije za izradu digitalne igračke:
Tema natjecanja je bila izrada digitalne igračke, ovdje su se učenici odlučili izraditi malog mobilnog robota na daljinsko upravljanje koji se prema njihovom dizajnu može koristiti za prijevoz opasnih sredstava ili za traženje unesrećenih ljudi.
Planovi za dalje?
Robert se trudi biti u koraku pa možda i korak ispred najnovijih tehnologija na području aditivnih tehnologija:
U planu nam je i dalje snimanje besplatnog edukativnog sadržaja dostupnog svima, kao i pružanje podrške svima nastavnicima i djeci koja su zainteresirana za STEAM područje.
Trenutno imaju suradnje s partnerima koji podupiru radionice ovakvog tipa i dnevno unapređuju metode i pristupe, a na tome ne misle stati:
Jedan od glavnih ciljeva nam je i dalje popularizacija aditivnih tehnologija u odgojno obrazovnom procesu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.