
Oni su bračni par iz IT industrije, “iz čiste ljubavi” rade igre inspirirane bajkama Ivane Brlić-Mažuranić
U velikom intervju otkrivamo kako su bez znanja o game developmentu Mirinda i Filip Paraman napravili videoigru zbog kojeg su Regoča i Ribara Palunka upoznali igrači od Malezije do SAD-a.
Tko bi rekao da će video igra inspirirana bajkama Ivane Brlić-Mažuranić biti igrana u Maleziji, Kambodži, Čileu ili da će čak nekog iz SAD-a potaknuti na kupovinu same knjige hrvatske spisateljice?
Nonogram iz davnine kreacija je bračnog para Mirinde i Filipa Paramana iz Mirinda Games Studija. Ovaj projekt primjer je još jedne video igre koja je nastala iz čiste ljubavi i entuzijazma prema pričama i gamingu, ali i primjer video igre koja je nastala samostalno bez prethodnog znanja i iskustva u gaming industriji poput Grim Questa o kojem smo detaljno pisali. Inače, Filip se počeo baviti programiranjem upravo zbog videoigara i danas je Head Of Software Development u agenciji Five dok je Mirinda prije 3 godine odlučila zagaziti u svijet izrade videoigara pa osnovala Mirinda Games Studio.
Nonogram iz davnine logička je igra za mobilne uređaje u kojoj, rješavajući razine, igrač otkriva nove detalje pojedine Ivanine bajke. Rješavanje nivoa nagrađeno je ilustracijom i dijelom priče, a do sada su dostupne dvije bajke: Regoč i Ribar Palunko i njegova žena.
Sve o njezinom nastanu ispričali su nam Kosjenka i Regoč gaming scene, Mirinda i Filip.
“Radili smo noćima i vikendima, čitav godišnji, ali nije nam bio problem, uživali smo u svakom satu”

Mirinda i Filip oboje rade u IT industriji i velika motivacija bila im je, pored što vole videoigre, okušati se u nečemu novom i više istražiti svoju kreativnu stranu. Filip nam doživljava te početne osjećaje:
Ta prva pomisao da ćemo raditi igru i to zajedno, kao obitelj, s klincima, toliko nas je zaokupila da smo svaki slobodni trenutak pričali o tome. S obzirom na to da smo svi od reda doma zaljubljenici u fantasy, mitologiju, bajke i priče, Ivana Brlić Mažuranić je prva i logična pomisao svih ljudi s ovih prostora.
Mirinda i Filip veliki su obožavatelji pripovijetki koje su vezane za njihov kraj jer, ipak, naša kulturna baština prebogata je, šarolika i jako interesantna. Posebna inspiracija bila je naša najpoznatija bajkarica:
Ivanine bajke su nas inspirirale svojim porukama koje su životne i bezvremenske. Što smo ih više proučavali, to nam se više sviđao i taj dio hrvatske kulturne baštine koji je povezan s njima. Željeli smo te priče i taj svijet prenijeti što većem broju ljudi. A medij video igre je idealan za to.
Kako današnje generacije drugačije konzumiraju informacije, tako je njihov plan bio digitalizirati knjigu i ponuditi je na mobilnom uređaju. Željeli su, prije svega, napraviti interesantnu video igru, a pomoću nje same zainteresirati ljude da sami istraže više o likovima koji se pojavljuju u igri.

Od velike avanture do nonograma
Njihovo veliko uzbuđenje oko ovog projketa ipak je spustilo na zemlju par činjenica. Sve je počelo s idejom velike avanture s mnoštvom likova iz bajki Ivane Brlić-Mažuranić, a Filip prizanje kako ti planovi sada izgledaju smiješno jer nisu imali pojma kako se igre rade:
Tu prvu ideju je dodatno deprimirala i pandemija koja se pojavila, tako da smo skoro odustali. Mirinda je onda preuzela ulogu Kosjenke i odlučila da nećemo odustati nego ćemo napraviti nešto jednostavniju logičku igru za mobilne uređaje i tako ispričati bajke.
U to vrijeme, Mirinda se zakačila na Nonogram na mobitelu:
I dok smo razmišljali što i kako dalje s našom „velikom igrom“ palo mi je na pamet da napravimo takvu logičku igru, ali s varijantom da se svaki riješeni nivo slaže u jednu veću sliku i tekst koji igrač otkriva. Tako, nakon uspješnog rješavanja igrač bude nagrađen s predivnim ilustracijama i malim dijelom priče. Krenula sam istraživati kako dizajnirati nonograme i nagovorila Filipa da krene programirati.
Također, na samoj igri radili su članovi obitelji i prijatelji koji su pomogli u testiranju same igre pa su nakon odigrane alpha verzije davali povratne informacije, naglašava Mirinda:
Glavna pomoć je došla od naše drage Ane koja je radila koncept art te ilustracije, a kasnije nam je pomogla još jedna dizajnerica. Ja sam radila dizajn nivoa i kreirala zagonetke, a Filip je kuckao kod.
Filip ističe kako mi je bilo jako važno bilo ostvariti originalnost u artu i prenijeti, kako navodi, taj neki “etno/slavenski“ osjećaj”. Strogo su izbjegavali da Kosjenka podsjeća na Diseny princezu ili anime lik.

“Bez obzira na iskustvo rada na velikim IT projektima, izrada jedne video igre je vrlo specifična i zahtjevna”
Iako oboje dolaze iz svijeta poslovnih aplikacija, neka znanja i vještine mogli su koristiti u game developmentu:
Mi smo pristupili projektno, kako jedino i znamo raditi: razrada zadataka, što, tko i kada radi koji dio, kako pratimo napredak itd. Ono što nam je bio najveći izazov je utrošak vremena na art i na dizajn nivoa. S nekim stvarima nikako nismo bili zadovoljni i radili smo po 4-5 iteracija. Pretpostavljam da iskustvom naučiš to raditi iz prve…
S obzirom na to kako se Filip bavi programiranjem poslovnih aplikacija već jako dugo, sa samim kodiranjem logike nije bilo većih problema i ovakva vrsta igre nije zahtjevna kao što to današnji moderni 3D naslovi jesu:
Ono što mi je najviše vremena oduzimalo je savladati tehnike i alate koji su specijalizirani za razvoj igara – to je ipak dosta drugačije od alata za izradu poslovnih sustava.
Trenutno imaju 200 razina koje stalno dorađuju i morali su tehnički smisliti kako te razine lako i brzo mogu dodavati i mijenjati, a to Mirinda nazvim ključnim..

Pored toga, najveći problem bila im je količina potrebnog vremena i novca za izradu ove, čak relativno jednostavne igre, naglašava Mirinda:
Nacrtati i osmisliti svaki detalj, svaku ilustraciju, voditi taj proces od ideje do konačnog digitalnog elementa – sve to uzima jako puno iteracija i jako puno vremena.
Filip se slaže s Mirindom i dalje objašnjava problem:
Bez obzira na iskustvo rada na velikim projektima, izrada video igre je vrlo specifična i zahtjevna. Kreativni procesi često su u koliziji s činjenicom da bi trebali konačno nešto i dovršiti – i tako u krug. Ponekad sam imao osjećaj kao da opet sviram u bendu u nekoj garaži.
Što je sljedeće? Metroidvania temeljena na bajkama!
Trenutno rade na dodavanju još jedne bajke u igru.
U fazi je testiranja, i očekujemo da će uskoro biti objavljena javno nova verzija. Time bi imali tri bajke s otprilike 300 nivoa ukupno. Time bi malo stali s razvojem i fokusirali se na promociju i povećanja broja igrača.
Također, još nisu odustali od velike avanture s likovima iz ovih bajki što znači kako trenutno rade na konceptu nove igre:
Nova igra će biti 2D avantura, metroidvania temeljena na svijetu bajki Ivane Brlić Mažuranić. Glavni uzori su nam Hollow knight, i Souls serijal i nećemo to kriti. Naravno, postoji vrlo poseban element u samom konceptu, no o tome više kad bude spremno za pokazivanje…
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.