Pametne naočale Voicee za gluhe i nagluhe ispisuju govor poput filmskih podnaslova

Pametne naočale Voicee za gluhe i nagluhe ispisuju govor poput filmskih podnaslova

Pametne naočale za gluhe koje se temelje na AR tehnologiji? Uskoro bi gluhe osobe i one s oštećenim sluhom mogle čitati izgovorenu riječ na lećama svojih naočala.

Čini se kako postoji nešto posebno u tome kada bračni par razvija svoju poslovnu ideju i proizvod. Za Valentinovo smo pisali o bračnom paru gaming industrije koji je napravio svoju videoigru inspiriranu bajkama, a sada vam predstavljamo ideju još jednog para – Voicee. Radi se o pametnim naočalama tvrtke Grow koje u realnom vremenu generiraju zvuk u tekst i ispisuju ga na leće naočala kao filmske podnaslove.

Voicee je jedna od pobjedničkih poduzetničkih ideja koja je proizašla iz višemjesečnog programa za razvoj poslovnih ideja kroz projekt CROWN, sufinanciran sredstvima EFRR i IPA II fondova Europske unije.

Za svoj dosadašnji rad na pametnim naočalama dobili su i nagradu za social impact od HAMAG-BICROa te tehnološkim sajmovima poput CES – Consumer Electronics Show 2022 o kojem smo detaljno razgovarali s domaćim sudionicima.

Izumitelji ovog proizvoda su Josipa i Kristijan Bencek, osnivači tvrtke GROW, a više o samim pametnim naočalama i njihovom razvojnom putu, saznali smo u razgovoru s Josipom.

Josipa i Kristijan na CES-u.

“U svijetu je prijavljeno više od 100 milijuna gluhih ljudi, a mnogo više ima onih koji imaju oštećen sluh.”

Voicee pametne naočale imale su pomalo neobičan početak jer one nisu nastale u nekoj optici, već su proizašle iz gaminga. Nakon završenih gaming edukacija u sklopu Pismo inkubatora u Novskoj, Josipa i Kristijan Bencek osnovali su Grow koji se bazira na igrama u proširenoj realnosti. Kroz razvoj takvih projekata, došli su na ideju kako bi AR mogli implementirati u proizvod široke namjene, ističe Josipa:

U tom procesu smo se dosjetili kako bi zapravo naš proizvod mogao pomoći ljudima iz naše okoline, odnosno gluhima. Sav daljnji rad smo bazirali na komunikaciji s gluhima i na uputama i prijedlozima koje su nam oni davali.

Naravno, prvo što su napravili je istraživanje tržišta. Josipa navodi kako su došli do brojeva koji su ih motivirali da što prije krenu u razvijanje samog proizvoda:

U svijetu je prijavljeno više od 100 milijuna gluhih ljudi, a mnogo više ima onih koji imaju oštećen sluh. Ti brojevi nam zapravo govore kako je potražnja za takvom vrstom proizvoda velika. Pri samom razvoju bitna nam je i konačna prodajna cijena proizvoda pa smo veoma posvećeni razvoju koji će cijenom biti prihvatljiv velikoj većini ljudi.

Iako pametne naočale na tržištu već postoje, nisu naišli na izravnu konkurenciju koja svoj proizvod bazira na istoj tehnologiji kao što je njihova, odnosno koja razvija ili prodaje proizvod za istu ciljanu skupinu.

Kakva je mogućnosti razvoja takvog hardvera?

S obzirom na brz razvoj pojedinačnih segmenata hardvera, Josipa ističe kako su jako blizu svom cilju. Trenutno rade na službenim dokumentima sa specifikacijama prema kojima bi se Voicee dalje razvijao i u konačnici proizvodio:

Isto tako, morali smo misliti na široku publiku pa smo tako morali uzeti u obzir osobe koje inače nose dioptrijske naočale, djecu koja nose naočale manjih dimenzija i slično.

Trenutno imaju potpuno funkcionalan prototip naočala. Iako se još uvijek susreću s nekim poteškoćama kao što su produljenje životnog vijeka baterije i slično, Voicee naočale su gotovo spremne za upotrebu:

Trenutni prototip putem mikrofona prima zvuk koji potom šalje u cloud, a nazad ga vraća u obliku pisanog teksta koji se zatim projicira na staklo naočala. Testirali smo ga na gluhim osobama, a i na brojnim drugim ljudima početkom godine na CES-u u Las Vegasu. Već sada s ovim prototipom dobili smo pozitivne komentare te motivaciju za daljnji razvoj.

Uskoro kreće i INDIEGOGO kampanja.

U potrazi za investicijom

Trenutno im je najveći izazov pronalazak investicije za razvoj i proizvodnju, a razvoj ovakvog tipa proizvoda je kompleksan i prilično skup, navodi Josipa:

Isto tako, Hrvatska je prilično malo tržište te smo u potrazi za investicijom morali istupiti izvan naših granica. Na kraju se ispostavilo da ipak u našoj okolini postoji interes za ulaganje u naš proizvod te smo u trenutnim pregovorima za potrebna sredstva.

Također, jedan od izazova koji ih stalno prati u stopu je pronalazak entuzijastičnih programera koji će jednako ozbiljno pristupiti razvoju kao Josipa i Kristijan.

“Mogućnosti i ideje za unapređenje našeg proizvoda dobivamo na dnevnoj bazi…”

Kako Voicee svakim danom napreduje i raste, odlučili su pokrenuti kampanju koja uskoro izlazi na INDIEGOGO platformi. Josipa vjeruje kako bi putem zajedničkog financiranja trebali prikupiti sredstva za iduću etapu razvoja. Trenutno je Josipi teško reći kada će točno nastati finalni proizvod, ali ipak daje svoje predviđanje:

Mogućnosti i ideje za unapređenje našeg proizvoda dobivamo na dnevnoj bazi, ali prvi idući prototip, koji će ujedno biti i prodajni, bi po našim planovima na tržištu mogao biti već iduće godine.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…