
Kako ostati normalan u IT-u, u doba pandemije, otkrivaju Five, Poslovna inteligencija, Lemax, A1…
Prvi dan online izdanja Ladies of New Business konferencije protekao je u tonu razgovora o vođenju tvrtke, tima pa i sebe u ovim neizvjesnim vremenima.
Iako situacija s pandemijom ne jenjava, to nas nije spriječilo da i ove godine organiziramo Ladies of New Business konferenciju posvećenu ženama u digitalnoj industriji. Jasno, bilo je nemoguće održati konferenciju uživo, ali kako za sve postoji prvi put, tako je i Ladies doživio svoje prvo digitalno izdanje koje je okupilo gotovo 600 gledatelja na Zoomu i Facebooku.
Ovogodišnje Ladies Leadership izdanje se održava danas i sutra, a dok je sutrašnji dio posvećen poduzetništvu i osiguravanju investicija u doba krize, danas se govorilo o vodstvu, mentalnom zdravlju i prilagodbama na novonastalu situaciju. Uvodno predavanje prvog dana održale su Enea Hasukić i Maja Čehulić iz Grizli komunikacija, a na panel raspravi poslije sudjelovale su Anita Cvetić Oreščanin, članica Uprave Poslovne inteligencije; Ana Burica, Head of Product and Digital Platform developmenta u A1; Nataša Kapov Kostovski, Head of Customer Services Lemaxa te Ana Petrović iz Fivea.
Prilagodi se i ponudi rješenje
Enea i Maja posvetile su svoje predavanje izazovima koje komunikacijska i PR industrija danas proživljavaju – iz perspektive male agencije. Najveći problemi su bili povezani s novonastalom situacijom, pandemijom i potresom koji su, posebice tvrtkama u Zagrebu, uvelike promijenili živote. Enea kaže kako su se jednostavno morali prilagoditi situaciji i prihvatiti to da klijenti nisu imali resurse koje su možda imali ranije.
Enea je istaknula primjer klijenta iz prehrambene industrije, za kojeg su u Grizliju unaprijed pretpostavili probleme koje će imati zbog nemogućnosti prodaje svojih proizvoda, i ponudili moguće rješenje situacije:
Najvažnije je da vas klijent gleda kao odvjetnika, i bude iskren i transparentan s vama oko svih ciljeva koje ima. Kada uspostavite to povjerenje lakše je ostvariti KPI-eve, i sve ostalo. Ovdje naravno treba malo vremena kako bi se ovaj odnos uspostavio.
Maja je dodala kako je olakotna okolnost za Grizli bila i ta što se posao tog tipa može bez problema raditi od kuće te je pojasnila da će i ubuduće za sve zaposlenike biti moguć rad od kuće neovisno o tome je li kriza ili ne. U Grizliju ipak vole raditi u uredu, a Enea i Maja napominju kako je upravo obiteljska atmosfera koju stvaraju jedan od glavnih razloga zašto su se uspjeli dobro oduprijeti krizi.

Kako zadržati razum? Šetnja, kava i obitelj
Mnogo pričamo o tome kako kriza utječe na posao, a mnogo manje o tome kako zadržati motivaciju i relativno normalno stanje uma tijekom rada od kuće. Pandemija je utjecala na nekolicinu stvari u našim poslovnim, ali i privatnim životima pa je posve razumljivo da se mentalni izazovi koje je pred nas ova kriza stavila u nekim slučajevima čine nepremostivi.
Ipak, nije sve tako crno, a s malo planiranja može se prebroditi i ova kriza. Tako kažu sudionice panela pod imenom “Kako sebe održati normalnim”, što je pitanje koje smo se svi barem jednom tijekom ove godine pitali. Izgledno rješenje na to pitanje za moderatora panela Ivana Brezaka Brkana i sugovornice su – rutine. Anita kaže kako je na samom početku lockdowna radila mnogo više nego što treba i u jednom trenutku shvatila kako bi lako mogla završiti u bolnici, ali ne zbog COVID-a.
Odgovor je našla u buđenju u isto vrijeme, šetnji i meditaciji, rutinama koje, iako se ne čine previše velike, i dalje čine razliku u danu i daju vam određen smisao. S druge strane, Ana Petrović je neke svoje rutine, poput vježbanja i meditacije izgubila tijekom prvog vala pandemije, ali je nedavni povratak u relativno normalan način života koji uključuje odlazak u teretanu i u ured polako sa sobom donio i stare rutine i normalno stanje uma.
Bez kalendara – izgubljeni
Jedan od načina za održavanje mentalnog zdravlja i balansa posla i privatnog života je i organizacija sastanaka i obaveza. Nataša i Anita se slažu kako bi bez Google kalendara bile jednostavno izgubljene jer se u njima nalaze ne samo poslovni sastanci nego i rasporedi kava s prijateljima, kupovina obuće za djecu, čak i pauze za ručak. Iako ovo nije direktno povezano s koronavirusom, daje određen unutarnji mir za sve koji su vrlo zaposleni na rukovodećim položajima. Ipak, Anita kaže kako se i njoj nekada čini malo čudno što se s mužem i kćerkom dogovara za druženja kroz kalendar, ali drugačije ne ide.
Skaliranje ove osobne organizacije i stanja uma na razvoj poslovanja velik je izazov, a Ana Petrović pojašnjava kako je vrlo važno napraviti jasnu razliku između upravljanja i rada na menadžerskim zadaćama od razgovora i komunikacije:
Savjetujem ono što i sama primjenjujem, a to je grupiranje komunikacijskih stvari, na primjer, imati pozive ponedjeljak i utorak i tome se posvetiti te dane.
Ako odvajate vrijeme samo za to da budete kreativni kao neki od nas, nekada će vam se jednostavno dogoditi da nemate koncentracije. Ana Petrović kaže kako se stalno pokušava inspirirati i naći nove savjete, a preporučuje knjigu Indistractable koja joj je, kaže, pomogla s konkretnim savjetima.

Nikako ne paničariti, ali mnogo komunicirati
Što god da vam se dogodilo tijekom ove pandemije na poslovnom i privatnom planu, najgore je paničariti. S time se slaže i Ana Burica, koja dodaje kako je za nju panika samo uzrok nepotrebnog stresa i krivih odluka. Najbolji lijek za ovo u radnom okruženju jednostavno je komunikacija, s naglaskom na sastanke jedan na jedan:
Sastanci 1 na 1 su meni jedan od najvažnijih sastanaka u tom prenatrpanom kalendaru i iskorištavam ih maksimalno. Treba razumjeti u kojem trenutku se tko od članova tima nalazi u kojem kontekstu i kako ja tome mogu pomoći, a da ne stvaram dodatan stres.
Razgovori s timom vrlo su važni za sve panelistice, a ističu kako ih je sada, tijekom pandemije, mnogo više i ključni su za transparentnost i iskrenost prema zaposlenicima.
Ovdje se ne misli samo na sastanke na pojedinačnom nivou, nego i na takozvane “all hands” sastanke koji su u mnogim tvrtkama postali češći. Ana Petrović kaže kako su oni u Fiveu umjesto kvartalno, ove sastanke čitave tvrtke aktivirali na mjesečnoj bazi i samo ta mala stvar je bitno poboljšala transparentnost unutar tvrtke. Nataša je na kraju panela podijelila detalje o programu Mentoring Byte koji kao mentoring program za osobe u IT svijetu ima viziju širenja i solidarnosti u dijeljenju znanja te jačanju IT zajednice.
A što ćemo nagodinu? Raditi na sebi!
Nakon ove godine teško da nas išta može iznenaditi, a panelistice se slažu da bi 2021. trebala biti nešto bolja nego godina koja je polako na izmaku. Anita:
Mislim da će nova godina biti lakša nego 2020. Nemamo možda mnogo utjecaja na to što se događa drugdje u svijetu, ali imamo na to što radimo i kako se ponašamo. Ima razloga biti optimističan.
Nataša:
Treba ostati hladne glave. Kriza će proći, a neke nove krize će doći. Shvatite što vam je važno, i koncentrirajte se na te stvari. I privatno i poslovno pokušajte u životu uvijek biti lider. Pokušajte usaditi drugima nadu i vjeru i pomoći im.
Ana Petrović:
Radite na sebi, psihoterapija je super alat gdje možete duboko proraditi na nekim svojim stvarima i rasti kao osoba. Čitanje knjiga, pričanje s ljudima i dijeljenje iskustava. Postoji mnogo načina kako možete raditi na sebi da ostanete zdravi, normalni i da vam 2021. bude dobra.
Ana Burica:
Rad na sebi i komunikacija i rad s drugima. Treba raditi na tome da štitite tim i radite u timu, poštujete taj tim i doprinesete, a na kraju da razvijate sami sebe i svoje vještine.
Ako niste stigli uhvatiti prijenos uživo, snimka je dostupna na Facebooku. 🙂
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.