Probala sam Artifact, novu aplikaciju osnivača Instagrama

Probala sam Artifact, novu aplikaciju osnivača Instagrama

Kevin Systrom i Mike Krieger imaju novi proizvod, prvi otkad su se 2018. burno razišli s Facebookom. Jesu li algoritmi za preporuku sadržaja konačno postali dovoljno pametni da zaživi aplikacija koja probire vijesti za nas?

Kao TikTok, samo za članke. Tako je Artifact – novu aplikaciju osnivača Instagrama, Kevina Systroma i Mikea Kriegera – opisao portal Platformer kad je krajem siječnja ekskluzivno otkrio njihov novi pothvat. Naziv Artifact komprimira ključne elemente aplikacije: articles, facts i artificial intelligence.

Je li konačno došlo vrijeme za dobru aplikaciju koja preporuča vijesti?

Ideja je jednostavna – u svijetu u kojem je izvora informacija i sadržaja i više nego previše, ponuditi jednu aplikaciju koja će umjesto nas skenirati naslove na cijelom internetu i probrati ono što je nama važno i zanimljivo. Usporedba s TikTokom tu je kako bi naglasila važnost algoritma koji osigurava glatko korisničko iskustvo, odnosno koji – baš poput onog TikTokovog, vrlo brzo i vrlo lako uhvati što nam se sviđa i što nas zanima i to nam servira.

Ako vam aplikacija koja servira probrane članke iz raznih izvora na internetu, zvuči kao da je iz 2013., a ne 2023. – u pravu ste!

Postoji cijelo groblje raznih aplikacija-agregatora vijesti iz raznih izvora. Dio njih još opstaje, ali nikad nisu postale masovni hit kao što se očekivalo, a imam osjećaj kao da svakih par mjeseci naletim na vijest o nekoj aplikaciji ili medijskom pothvatu koi nudi samo probrane vijesti.

Kuriranje sadržaja očito jest nešto što ljudima treba, ali obično zapne već na tome da je takvim aplikacijama jako teško stvoriti naviku korištenja – u moru aplikacija, a bez neke praktične koristi, jako je teško navesti korisnike da se svakog dana vrate u aplikaciju.

Algoritam će postati pametniji nakon što pročitam 25 članaka, kaže.

A ni poslovni model nije baš lagano osmisliti – kako zaraditi ako ne naplaćuješ niti sadržaj, niti oglasni prostor?!

No, najveća boljka svih aplikacija za kuriranje vijesti bili su ne baš pametni mehanizmi preporuka članaka – meni bi takve aplikacije obično dosadile kad bih shvatila da klik na neki članak znači da ću ubuduće na naslovnici vidjeti članke samo o tome. Niti jedna od “pametnih” aplikacija za kuriranje vijesti nije bila baš pametna.

Ključ je u AI-ju

Napredak u AI-ju i algoritmima preporuka obećava da bi Artifact konačno mogao biti drugačiji. A i Systromova i Kriegerova reputacija nije za odbaciti – ako itko zna stvoriti proizvod koji korisnici obožavaju, to su njih dvojica! S obzirom na to da im je ovo prva stvar na kojoj rade nakon što su se 2018. burno razišli s Facebookom, sigurna sam da su nanjušili da rupa na tržištu postoji i da je sad pravi trenutak za razviti proizvod.

U izjavi za Platformer Systrom kaže da je upravo napredak u AI-ju bio ključna iskra koja je pokrenula stvaranje Artifacta jer je ga je intrigiralo kako bi se taj napredak mogao iskoristiti za B2C i društvenu aplikaciju. 

Puno se u zadnje vrijeme govori o AI revoluciji i tome koliko će umjetna inteligencija promijeniti sve – i našu svakodnevicu i tehnološku industriju. Nažalost, prognoze su uglavnom površne i (nekad namjerno) senzacionalističke. Svi se fokusiraju na to kako će ChatGPT pisati eseje umjesto studenata ili kod umjesto programera, a nitko ne misli da je i za uspjeh neke ovakve aplikacije zapravo zaslužan napredak u AI. Ne zvuči revolucionarno, ali da, strojevi su morali postati pametniji da bi nam mogli pametnije preporučati sadržaj.

Nije počelo obećavajuće

Zbog svega toga sam poželjela isprobati Artifact i instalirala aplikaciju 23. veljače, čim je postala javno dostupna. Moram priznati da me prvo razočaranje dočekalo odmah na prvom ekranu – zbog silnih usporedbi s TikTokom.

Očekivala sam da će mi Artifact pokazati što više sadržaja i prema tome na koji klikam, na koji ne te koliko se na kojem zadržavam, zaključiti što me zanima.

Zanimaju me startupi i tehnologija – nije bilo teško zaključiti. Ipak, aplikacija traži da joj još malo pomognem.

Umjesto toga, aplikacija me pitala što me zanima – baš kao što bi to učinila i slična aplikacija prije 10 godina. Doduše, aplikacija me odmah obavijestila da će postati pametnija nakon što ja kliknem na barem 25 članaka, ali priznajem da nisam vidjela velike razlike u sadržaju koji mi je preporučila prije i nakon tih pročitanih članaka.

Malo mi je bilo neobično u glavnom feedu jedan za drugim vidjeti članke o godišnjici napada na Ukrajinu, umjetnoj inteligenciji ili otkazima u tehnološkoj industriji i recepte za torte ili koktele, ali nije Artifact kriv što sam mu rekla da me zanimaju vijesti, tehnologija i recepti. Iako, mislili su i na to pa se u gornjem izborniku može izabrati samo jedna od tema i čitati što ima novo na tu temu.

Artifact nagrađuje čitanje, a ne bijes i hejt

Boljka aplikacija koje kuriraju sadržaj često i je ta da potiču ili održavaju medijske balone u kojima netko živi i serviraju mu samo ono što želi čitati, što ga na kraju ne čini baš informiranim. Artfact tome pokušava doskočiti tako što nudi nekoliko naslova, odnosno članaka, na temu dana pa je, u teoriji, moguće pročitati istu stvar iz različitih perspektiva.

Nastojat će, obećaju, uključiti medije sa svih strana ideološkog spektra jer će presudan kriterij za uključivanje medija u aplikaciju biti – kvaliteta sadržaja. Što je, zapravo, jedan od glavnih razloga za konzumiranje vijesti putem neke takve aplikacije, da izbjegnem glupe vijesti i clickbait naslove!

Glavni kriterij prema kojemu će Artifact zaključivati je li nam neki sadržaj zanimljiv i relevantan za nas je vrijeme provedeno u čitanju tog sadržaja, što je ujedno i dobar način za izbjeći zamke u koje su dosad upadali mediji i društvene mreže kad je u pitanju distribucija sadržaja. Algoritmi društvenih mreža, naime, nagrađivali su sadržaj koji je izazvao najviše engagementa (lajkova, dijeljenja ili komentara), što je prouzrokovalo da tamo najbolje prolaze “vijesti” koje izazivaju bijes i hejt (a i da mediji počnu proizvoditi više takvog sadržaja).

Nedostaje mi aplikacija na kojoj bih otkrivala dobar sadržaj!

Moram priznati da sam lansiranje Artifacta dočekala možda s previše entuzijazma. Možda jer iz profesionalne deformacije već dugo pratim suodnos društvenih mreža i digitalnih medija, pratim muke po distribuciji sadržaja koje imaju online mediji, ali i kako se mijenja način na koji se konzumiraju vijesti.

Malo mi je bilo neobično u glavnom feedu jedan za drugim vidjeti članke o umjetnoj inteligenciji ili otkazima u tehnološkoj industriji i – recepte.

I kao konzument vijesti, primjećujem da mi nedostaje izvor za otkrivanje dobrih članaka.

Društvene mreže već odavno su jako loše mjesto, i za medije i za korisnike. Facebookov news feed (koji više skoro uopće ne posjećujem!) više nalikuje hrpi sadržaja nabacanog bez reda i smisla. Teško mi je uopće zaključiti po kojim kriterijima mi prikazuje neki sadržaj, nekad mi na news feed dolaze po 3 dana stari članci, nekad objave poznanika ili stranica koje sam i zaboravila da sam lajkala, a uz to mi još Facebook pod nos stalno gura kratki video sadržaj ljudi i stranica koje uopće ne pratim.

Twitter je nekad bio mjesto na kojemu su se najbrže saznavale vijesti, ali to više nije tako otkad su se i oni okrenuli algoritamskom prikazu sadržaja. Ostale društvene mreže prednost daju video ili foto sadržaju. Možda u Artifactu vidim aplikaciju kakvu bih rado koristila – onu koja će mi pomoći da otkrivam kvalitetan i zanimljiv sadržaj i na digitalnim medijima, ne samo u newsletterima.

Doduše, ne mogu reći da mi je Artifact otkrio puno novih izvora, osim eventualno za neke lifestyle teme poput hrane ili knjiga – za članke koji su više vijesti, nudio je par provjerenih, etabliranih portala koje bi i inače čitala. Doduše, tek su počeli i treba računati na to da će aplikacija sigurno biti samo bolja.

Što je sljedeće, optimizacija članaka za Artifact?!

Nemaju još ni poslovni model, s tim da svakako postoje planovi da dijele prihod s onim medijima kojima pomognu da dođu do novih pretplatnika – ako netko zahvaljujući preporuci Artifacta otkrije novi medij i pretplati se, postotak ide aplikaciji. Systrom i Krieger sami financiraju razvoj i nisu prikupljali još nikakve investicije, a na aplikaciji radi tim od tek sedam ljudi.

Bome, za tim od 7 ljudi, imaju impresivan proizvod (čak i ako su angažirali vanjske agencije za dio) i sigurna sam da vrlo lako mogu dobiti par stotina milijuna dolara prve runde, čak i u ovoj krizi. Tu je još i sva sila društvenih funkcija jer i korisnici će moći preporučati sadržaj te dijeliti linkove javno ili s prijateljima koje, razumljivo, nisam još isprobala jer je aplikacija dostupna tek par dana i nitko od mojih prijatelja ne koristi još Artifact.

Ja ću sigurno još neko vrijeme nastaviti koristiti aplikaciju i držim fige da ne završi kao sve slične dosad i da mi neće nuditi stalno isti sadržaj i dosaditi.

Kao osoba koja voli konzumirati pisani sadržaj na internetu i nasušno mi fali aplikacija koja će ga pametno probrati za mene – želim da uspije. Opet, kolikogod kao konzument navijala da uspije, kao osoba koja proizvodi pisani sadržaj na internetu izmučena borbom s algoritmima i društvenim mrežama – nadam se da nećemo za koju godinu učiti kako optimizirati članke za Artifact!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Programiranje

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Karijere

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Digitalni mediji

Sofie Hvitved: “Tko će u metaverseu znati i kontrolirati istinu jedna je od najvećih prijetnji”

Uzbudljivo je pratiti kako tehnologija brzo i neprestano napreduje, ali često se izostavlja razgovor o nečemu što na prvu ruku zvuči dosadno, a to je odgovornost. Poznata futurologinja ususret Future Tense konferencije u Zagrebu, za Netokraciju analizira tko će kontrolirati, moderirati i upravljati metaverseom, medijima i samim sadržajem.

Tvrtke i poslovanje

Degordian objavio rezultate ispitivanja zadovoljstva svojih zaposlenika, potiču i druge na transparentnost

Svjesni su da će ovim potezom odbiti neke potencijalne zaposlenike, ali smatraju da je transparentnost najbolji pristup na duge staze.

Startupi

Hrvatska posljednja po povlačenju sredstava i pri dnu po ishodu inovacija prema EIC-u. Zašto?

European Innovation Council je institucija s debljim proračunom – do 2027. ima na raspolaganju 10 milijardi eura za inovativne tvrtke. Koliko će tog novca otići u Hrvatsku? Radi se o promilima, a mi s iskusnim tehnološkim poduzetnicima provjeravamo što bi mogao biti razlog.

Tvrtke i poslovanje

Audrey Russo o green techu u Hrvatskoj: “Gradite na svojim prednostima. Nemojte kopirati Silicijsku dolinu.”

Može li hrvatska IT industrija postati zelenija? Što mora poduzeti da bude barem korak bliže zelenijim praksama i načinu razmišljanja? Odgovore na ta pitanja tražimo uz predsjednicu najvećeg tehnološkog trgovačkog društva u SAD-u.

Scaleupi i jednorozi

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.