Želi li i može li Facebook uz Instant Articles progutati www?

Želi li i može li Facebook uz Instant Articles progutati www?

Znatno se brže otvaraju s mobilnih uređaja, izgledaju čišće, veća je vjerojatnost da će ih korisnici podijeliti dalje na Facebooku - da, sve su to argumenti koji idu u korist Instant Articlesa, odnosno članaka s portala koji se ne otvaraju na web stranici nego unutar Facebookove mobilne aplikacije, što je ova društvena mreža jučer u sklopu svoje developerske konferencije F8 omogućila svim izdavačima. No, što to znači za čitatelje, medije, ali i oglašivačku industriju, pogotovo u regiji?

instantarticles_1naslovna

Ako dolazite izvan medijske i oglašivačke industrije, vjerojatno vam neće biti pretjerano jasno zašto se diže tolika prašina oko Instant Articlesa. Za vas će se, kao korisnika, malo toga promijeniti – čak ćete vjerojatno biti i sretniji jer ćete brže otvarati članke putem Facebookove mobilne aplikacije, a i oglasi koji će se naći u takvim tekstovima vjerojatno će biti relevantniji za vas – i manje napadni. Naravno, uz to dolazi i “mala cijena” – izdavači će, odnosno mediji, moći koristiti vaše podatke s Facebooka kako bi vam plasirali što preciznije ciljane oglase, bilo da je riječ o vlastitima ili čak onih iz Facebookove oglašivačke mreže.

Mogućnosti monetizacije Instant Articlesa

Da, tako je, jedna od važnijih stavki koje se tiču Instant Articlesa jest da se unutar njih mogu prikazivati i oglasi koje online portal/magazin/blog ionako prikazuje korisnicima, ali ako zadovoljavaju određene uvjete koje Facebook propisuje. A ti se uvjeti, poput činjenice da će se moći prikazivati i banneri, i video oglasi (isključenog zvuka dok korisnik ne klikne na njih), i animirani HTML5, Javascript ili CSS oglasi (ali samo ako se ne šire, smanjuju ili ne blokiraju sadržaj), kao i svi ostali detalji, mogu naći u često postavljanim pitanjima o ovoj Facebookovoj novotariji. Čak i native oglasi, odnosno brendirani sadržaj, imaju cijeli set pravila koje treba poštivati u bilo kojem sadržaju koji se objavljuje na Facebooku, bilo da je riječ o videima, fotografijama ili instant člancima.

Izvor: Facebook
Izvor: Facebook

Facebook se hvali kako Instant Articles imaju 20% više klikova, 30% više podjela te da je 70% manja vjerojatnost da će napustiti članak (jer je kraće vrijeme učitavanja). Ne samo to, izdavače će još lakše impresionirati činjenica da zadržavaju 100% zarade od oglasa koje plasiraju u takvim člancima, osim ako se odluče za oglase koji se plasiraju putem Facebookove mreže – kada ova društvena mreža uzima 30%. Što je sasvim u redu, jer do sada vjerojatno nisu mogli takve oglase ni plasirati na svojim web stranicama. Mediji imaju potpunu kontrolu nad sadržajem, a za očekivati je da će takvi članci, barem na početku, imati i veći doseg na ovoj društvenoj mreži. Mislim, nije da to Facebook ne radi sa svakom novotarijom (videi koji se sami pokreću, a koji su prije nekog vremena okupirali naš News Feed, halo?), ali treba imati na umu da je taj učinak kratkotrajan.

Zvuči predobro da bi bilo istinito, barem u nekim dijelovima, ali jesu to dovoljni razlozi da mediji predaju dobar, ali stvarno dobar dio kolača svog mobilnog prometa – Facebooku?

Plasiranje brendiranog sadržaja na Facebooku već ima svoj set pravila, a sad pod njih ulaze i instant-članci.
Plasiranje brendiranog sadržaja na Facebooku već ima svoj set pravila, a sad pod njih ulaze i instant-članci.

Iskustva globalnih medija, poput The Washington Posta, The Atlantica, Slatea i drugih, već imamo, ali treba imati na umu posebnosti onih lokalnih, pogotovo velikih. Možda najbolji uvid u to imaju sustavi za praćenje publike, koje koristi dobar dio online medija u regiji, stoga smo se obratili Gemiusu i DotMetricsu.

Dugoročno je ovo loše za velike lokalne izdavače

Jan Jilek iz DotMetricsa vrlo je jasan – ako Instant Articles profunkcioniraju onako kako ih je Facebook zamislio, to će biti dobro za tu društvenu mrežu i dugoročno loše za velike lokalne izdavače.

Time se potencijalno povećava vrijeme provedeno na Facebooku, što umanjuje vrijeme koje će biti provedeno na samoj web stranici. Također, ako će biti prikazan samo pojedini članak, korisnik neće moći surfati po drugim sadržajima te stranice, čime se umanjuje mogućnost da taj oglašivač kreira novi inventar koji će moći samostalno monetizirati.

Facebook ovime prikuplja novi set podataka o korisnicima koji mu daje još veću snagu, a izdavačev brend gubi snagu jer postaje dio Facebooka – nije više destinacija kojoj korisnik “isključivo” poklanja vrijeme, već je dio iscjepkanog sadržaja druge platforme.

U teoriji se promet koji dolazi preko IA ne gubi, ali u praksi…

Vrijeme “provedeno na Facebooku”, odnosno unutar Instant članka, možda i ne bi bilo toliko problematično kada bi sustavi uzimali u obzir te podatke, kao što to čini comScore u SAD-u. No, Vibor Kalogjera iz Gemiusa objašnjava koja je problematika na lokalnoj razini:

U teoriji se promet ne bi trebao uopće “gubiti”, jer posjetitelji Instant Articlesa određenog portala pripadaju jednako tom portalu kao klasični posjetitelji na samom sajtu. U SAD-u je Facebook integriran s comScoreom, koji je inače glavni mjeritelj tamošnje internetske populacije, tako da se u sklopu ukupnog dosega svakog portala mogu vidjeti i Facebook IA.

U zemljama gdje Facebook ne dopušta mjerenje lokalnim standardima, kao što je slučaj u Hrvatskoj, izdavači će teže dokazati oglašivačima i agencijama koji im je ukupni doseg s IA, jer IA neće biti uključeni u mjerenje, odnosno taj će se promet “izgubiti”.

instant articles 2

Rješenje za ovaj problem postoji i zove se software panel metodologija, nastavlja Vibor. U ovom načinu mjerenja stranice se ne skriptiraju i nije potrebno njihovo dopuštenje da se mjere, već se prati online ponašanje velikog uzorka internetskih korisnika putem toolbarova koji su instalirani na njihovim uređajima.

Sve stranice koje korisnik posjećuje, a ne samo one hrvatske, uključene su u takvo mjerenje. S druge strane, kako implementacija ove metodologije zahtijeva pokrivanje troškova panelista, ona se ne primjenjuje u manjim tržištima gdje je vrijednost internetskog oglašavanja još uvijek relativno mala. Kada bismo dobili strukturalnu i financijsku podršku s tržišta, Gemius bi mogao implementirati software panel metodologiju te mjeriti Facebook, Google, eBay itd.

Facebook želi www učiniti dijelom svojeg sadržaja

I što onda, isprobati Instant Articles ili ne? Vibor smatra da ih treba testirati i potom donijeti odluku, a najvažnije pitanje na koje mediji trebaju odgovoriti jest – mogu li monetizirati IA više no što sad zarađuju bez njih. No, dugoročno će se vjerojatno biti teško boriti s ovom novotarijom jer će uvijek biti izdavača koji će Instant Articles iskoristiti za kratkoročno povećanje posjećenosti i dodatnu monetizaciju, što će morati pratiti i oni koji se još nećkaju oko integracije.

Jan je još pesimističniji:

Cilj Facebooka nije dugoročna dobrobit lokalnih izdavača, već povećanje vlastitih prihoda, što će se na lokalnim razinama odraziti na povećanje zakupa oglasnog prostora kroz Facebook nauštrb budžeta koji su bili namijenjeni direktno izdavačima. Facebook želi ovime “progutati” WWW i učiniti ga dijelom svojeg sadržaja.

Isprobati ili ne?

Specijalizirani mediji poput Netokracije su uvijek u zanimljivom položaju kod ovakvih novotarija – primjerice, mi smo odabrali ne biti u sustavu Gemiusa ili DotMetricsa, jer je to u skladu s našom strategijom koja je usmjerena na vrlo fokusiran native sadržaj, poput kampanje Digitalni nomadi, stoga ne ovisimo o budžetu od oglašivača koji bi nam mogao doći tim putem, nego kroz IA možemo možda pronaći i dodatan kanal monetizacije. Zahvaljujući tome što smo kao platformu koja nas pogoni odavno odabrali WordPress, aktivacija Instant Articlesa bit će jednostavnija, jer se društvena mreža već upartnerila s najvećim platformama – osim WP-a, tu su Drupal, Atavist, Medium, Perk Distributed, RebelMouse, ShareThis, Sovrn, Steller, Tempest…

Testirat ćemo – iz znatiželje, fleksibilnosti, a i zato što želimo i ostalima dati u uvid u ono što ih (vjerojatno) čeka.

No, ostaje nam glavno pitanje na koje dugo nećemo imati odgovor.

Što ako Facebooka nestane?

U analizi Johna Hermana, sada već godinu dana staroj, a nastaloj nakon što su se pojavili prvi Instant Articles, na samom kraju stoji i možda najvažnije pitanje.

Oh, da. Što se dogodi ako Facebooka nestane? Hoće li današnji izdavači, koji će do tada biti samo prijenosni generatori sadržaja, biti spremni da prijeđu na iduću platformu? Ili će ih zamijeniti nešto sasvim drugo? Postoji samo jedan način da to doznamo!

Iako je u ovom trenutku teško povjerovati da će Facebook kao takav uskoro nestati, zapravo to i nije tako nevjerojatno – možda nestati neće, ali bi se svakako mogao promijeniti način na koji ga koristimo – već se danas znatno manje dijele privatne informacije na ovoj društvenoj mreži no što se to činilo prije nekoliko godina.

A sudbina mnogih koji su bazirali svoj poslovni model oko jedne platforme već nam je poznata. Ako ih se uopće više sjećamo.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Dean

    Dean

    13. 04. 2016. u 3:46 pm Odgovori

    Ne znači ništa, zašto ne pištete o pravom stanju stvari. Facebook je izgubio privlačnost i konstantno mu pada broj klikova i aktivnost korisnika (članaka o tome je sasvim dovoljno za pročitati). Njihovo vrijeme je prošlo jer dana sve brzo izgubi draž. Sada očajnički pokuavaju zadržati korisnike ali to je dug i neumoljiv put prema dolje koji su mnogi prije njih već iskusili, Twitter npr.

    • Mia Biberović

      Mia Biberović

      13. 04. 2016. u 3:56 pm Odgovori

      O kojim korisnicima govoriš? Jer ovo se najviše odnosi na izdavače, odnosno medije, poslovne korisnike Facebooka, a ne privatne. Ovo što si naveo je vrlo generalizirano – aktivnost korisnika se mijenja, što je i linkano pred kraj članka (više dijelimo vijesti, manje privatne stvari itd.), ali to nije u fokusu ove priče.
      Da, postoji opasnost da će Facebook nestati, što će onda biti i problematično za medije ako budu previše ovisili o toj platformi, odnosno ako budu previše ovisili o prometu koji im dolazi preko IA.

  2. Stjepan Zlodi

    Stjepan Zlodi

    13. 04. 2016. u 5:13 pm Odgovori

    Velika većina običnih korisnika isprva uopće neće primjetiti razliku između instant članaka i drugih postova (ona munjica), oni ionako samo tapkaju. Pametnom strategijom neki mediji bi čak mogli dignuti posjećenost svojeg weba ako se među related člancima na dnu članka budu pojavljivali ostali članci. Facebook s IA dobija to da korisnik ne ide izvan njihove aplikacije već ostaje u njoj i pretpostavljam da im je to glavni cilj (uz mogućnost dodatne monetizacije). IA ne znači da se platforma za objavu mijenja jer ti članci su i dalje dostupni na webu, znači ako Facebook nestane članci su i dalje tu. I za kraj prvi domaći IA kojeg sam vidio: http://imgur.com/DnVEEqr

  3. miljenko

    miljenko

    14. 04. 2016. u 6:44 am Odgovori

    Upravo zbog tih trendova i vijeka trajanja društvenih mreža web će ostati “vječan”. Zapravo on služi kao centralno mjesto sabranog sadržaja, dok su društvene mreže samo kanali za dovođenje posjetitelja do tog mjesta kroz te kanale. Zato društvene mreže mogu propadati, ali web će opstati. Tim više što ima jednostavnu formu “dođeš, pogledaš što te zanima i tu informaciju koju tražiš moraš dobiti iste sekunde”. Ljudi imaju sve manje volje i vremena za lajkanje, registracije, šeranje. Preplavljeni su tim “akcijama” i postaje zamorno. Web će se samo pojednostaviti i trebat će ga dodatno profilirati. Brzi web, s kvalitetnim i ključnim, sažetim sadržajem koji krako i jasno definira neki traženi pojam, dobro odrađen SEO i dobar page rank su win kakav ni jedna društvena mreža neće moći izgraditi na svojoj platformi.

    Mnogi će odustati od oglašavanja na društvenim mrežama jer je ROI zbog gomile fake računa sve neučinkovitiji pa su potrebna vrlo velika ulaganja u promociju za kakvu takvu učinkovitost, a to si mogu priuštiti samo veliki igrači.

    S druge strane, nije ni ekipa koja vodi te društvene platforme glupa i vjerojatno će opet smisliti nešto u svoju korist. Mada eto, i najveći su propadali.

    • Davor

      Davor

      14. 04. 2016. u 11:19 am Odgovori

      Web će ostati ali ne u ovom obliku nego u raznim budućim oblicima od wearable pristupa do IoT uređaja, dakle bez klasičnih sučelja. Danas je jasno da će klasični web zamijeniti messaging aplikacije, 80% user interakcija odvija se na tim aplikacijama.

      Što se tiče oglašavanja na socijal platformama i drugdje istraživanja pokazuju da je to oglašavanje već prešlo granicu neisplativosti. Sa prosječnom cijenom akvizicije novog korisnika 4,80 USD, zbog gomile lošeg sadržaja, sve slabije pažnje korisnika, lažnih profila i drugih problema poput navođenja fake poataka o posjetama mnogi će dvaput razmisliti. Šta će biti dalje ne znam još ali web oglašavanje zapalo je u probleme prije nego je uopće i poletilo. Dovoljno je pogledati vodeće domaće medije

      Sve se mijenja tako obuhvatno da većina nas to uopće i ne primjećuje, jer smo u sredini toga. Npr oglašavanje sa web stranica i socijal platformi prelazi na totalno novi način što je 98% ljudi propustilo primijetiti. Mediji na webu će definitvno propasti, to je sada već sigurno

      • Stjepan Zlodi

        Stjepan Zlodi

        15. 04. 2016. u 11:01 am Odgovori

        Web i je sučelje na kraju krajeva. I kao takav će ostati zbog svoje karakteristike da je svuda prisutan. Na skoro svim uređajima koji pristupaju internetu imaš preglednik. Od računala, mobitela, televizora, konzole do frižidera (onih koji imaju display), a to će se još širiti. Jasno prikaz će se prilagođavati. Chat aplikacije ne mogu zamijeniti web. Da, neki korisnici će glavninu vremena provoditi u njima, ali ako hoću informaciju neću pitati svoje prijatelja što ima novo ili da li su nešto čuli već ću to potražiti na webu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Umjetna inteligencija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Programiranje

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…