Drugo izdanje konferencije DRONEfest koja se jučer i danas održava u Zagrebu u organizaciji tvrtke IN2 i agencije Eventa01, okupilo je 300 stručnjaka i zaljubljenika u bespilotne letjelice iz osam zemalja. Naglasak prvog dana bio je na zakonskim pravilima kojima podliježu vlasnici dronova, gdje su s jedne strane oni koji žele što jednostavnije procedure, a s druge oni koji upozoravaju na moguće opasnosti do kojih može doći zbog korištenja dronova.

Prvi dan DRONEfesta bio je posvećen regulativi, odnosno zakonskim pravilima kojima podliježu vlasnici dronova u Hrvatskoj i svijetu. Ivan Landek iz Državne geodetske uprave je predstavio novu Uredbu o snimanju iz zraka kojom je donekle pojednostavljena procedura vezana uz prijavu snimaka napravljenih dronom toj instituciji. Time je smanjeno vrijeme potrebno za dobivanje dozvole za odobrenje snimanja iz zraka, odobreno ciljano snimanje u gospodarstvu, a posao je olakšan i nacionalnim televizijama koje mogu snimati izvanredne događaje bez dozvole i obvezu davanja snimaka na pregled nakon emitiranja.
Damir Bezik iz Hrvatske agencije za civilno zrakoplovstvo je predstavio moguće izmjene uz nacionalnim propisima koje se očekuju do kraja godine, a koje će se približiti konceptu prijedloga europskog propisa.
O regulativi se nastavilo razgovarati na panel raspravi na kojoj su uz Landeka i Bezika sudjelovali još Danijel Petrović iz Hrvatske udruge bespilotnih sustava (HUBS), Branko Drakulić iz Snimanje.hr-a i Marinko Keser iz Hrvatske kontrole zračne plovidbe (CCAA) te Dražen Tomić, urednik portala ICTbusiness.info kao moderator. Osnovna rasprava vodila se oko usklađivanja propisa kako bi se zadovoljili oni koji žele pojednostvljivanje regulative i onih kojih upozoravaju na moguće opasnosti uslijed korištenje dronova, a naglašena je i podkapacitiranost službi koje provode postojeće zakone.
Povećanje prometa dronovima i slučajeva ugrožavanja
Govoreći o tome što napraviti da se regulativa prilagodi stvarnom stanju na tržištu te da se ukinu ograničenja o broju elisa i ide na jednu opću sigurnost letenja dronovima, Damir Bezik kaže kako je HACZ pokrenuo postupak izmjene pravilnika, između ostalog i broja motora, rekavši kako bi ti problemi mogli biti adresirani do kraje ove godine.
Zauzet ćemo performance based pristup koji kaže da moraš imati toliko motora da sigurno letiš.
Marinko Keser ističe povećanje prometa dronovima, a s time i porast broja prijavljenih slučajeva ugrožavanja. Najčešći problemi se javljaju kod rekreativnog letenja zbog nedovoljne informiranosti, dok je takvih slučajeva puno manje s profesionalcima. Također, problem dijelom vidi u ‘nedovoljno kadrovski popunjenoj upravi za civilni zračni promet’ koja bi trebala izvršiti određene korake u izradi nacionalne strategije i ujediniti rad svih uključenih.
Danijel Petrović je naglasio Hrvatska udruga bespilotnih sustava gleda postati centralna platforma koja će okupiti korisnike, operatere i relevantne institucije na jednim mjestu kako bi se zajedničkim koracima krenulo dalje.
Nije očekivati da će institucije mijenjati zakone ako nemaju poticaj. Poticaj mora doći od onih operatera koji pravilno žele raditi svoj posao, a s obzirom na to da tehnologija iznimno brzo napreduje, mi ne možemo govoriti o nekim striktnim pravilima koje ćemo svesti na metre, centimetre, broj motora rotora jer to je promjenjivo na dnevnoj bazi.
Kako procesuirati nelegalna letenja?
Branko Drakulić koji se snimanjem bavi 30 godina, spomenuo je različite situacije prilikom snimanja dronom. Primjerice, nedavno neugodno iskustvo sa snimanjem maslinika u Istri iako su imali sve potrebne dozvole i letjeli visoko ili kada neiskusni korisnici bez dozvola predstavljaju opasnost.
Meni se sviđa da bude neki zakon, po meni, mislim da taj zakon nije toliko kompliciran, znači dobivam sve dozvole, primjerice za nedavno snimanje otvorenja aerodroma i sve je u redu. Dok se još tražimo, te dozvole trebaju biti što kompliciranije da baš svi ne polete.
Hoćemo li doći do zona zabrane leta? Kako procesuirati nelegalna letenja i na koji način HACZ može postupiti u tim slučajevima? Što s turistima koji koriste dronove bez dozvola? Damir Bezik iz agencije kaže:
Mi zaista provodimo ono što možemo i što je u našoj moći, pokušavamo uvesti red da barem znamo tko se bavi time, naši inspektori su prisutni na događajima za koje smatramo da bi mogli biti zanimljivi vlasnicima dronova. Postupamo i po prijavama, ali ako želite nekoga procesuirati morate imati čvrst dokaz, a nisam siguran da je to link s Facebooka koji sadrži snimku iz zraka.
Tek 340 prijavljenih operatora dronova
Na konferenciji se čuo podatak i da je s 28. veljače ove godine bilo 340 operatera bespilotnih letjelica prijavljenih agenciji, dok je prema nekim grubim procjenama u Hrvatskoj šest i pol tisuća dronova.
Je li relativno visoka cijena tzv. regularnog snimanja razlog velikog broja razlog velikog broja nelegalnih snimanja? Branko Drakulić objašnjava da većinu ljudi nitko neće kazniti kada recimo snime svadbu te se ljudima ne da tražiti dozvole. Dodaje je da vađenje dozvola nije komplicirano, ali da traje. Govoreći o tome da li bi transponderi olakšali posao nadležnim službama, Marinko Keser ističe da je pitanje regulatora hoće li to propisati nužnim u zoni slobodnog letenja. No, kada se zadire u kontroliranu zonu, kaže da bi transponder trebao biti obavezan.
FER-ov projekt inspekcije vjetroelektrane dronom bori se za 300.000 eura
U nastavku konferencije, Mirko Kovač, direktor londonskog Laboratorija za zrakoplovnu robotiku prezentirao je projekte za koje često inspiraciju traže u prirodi. Jedan od njihovih projekata bavi se razvojem bespilotnih letjelica koje izgledom podsjećaju na ptice, a mogu zaroniti pod vodu i izroniti iz nje nakon što obave određeni zadatak. I druga njihova rješenja oponašaju primjere iz prirode, pa primjerice način stvaranja složenih struktura dronom rade po uzoru na kreiranje paukove mreže.
Posjetitelji DRONEfesta imali su priliku saznati koje proizvode i usluge nude primjerice SAN grupa, Aviteh i Geocentar koji su demonstrirali let nekoliko Topcon, DJI i Yuneec modela bespilotnih letjelica. Zanimljiv projekt dolazi i s FER-a, a temelji se na inspekciji vjetroelektrane dronom, a na natjecanju European Robotics Challenges ušao je u pet najboljih projekata. Uđe li u dva najbolja, osvojit će 300.000 eura i u sljedećoj fazi natjecanja demonstrirati uspješnost inspekcijom jedne vjetroelektrane u Španjolskoj.U razvoju ovog sustava sudjeluju još Sveučilište u Dubrovniku i španjolska tvrtka Diagnostiqua.
DRONEfest se nastavlja i danas, s naglaskom na primjenu dronova u poljoprivredi, akcijama potrage i spašavanja te korištenju u potrazi za izvorima pitke vode.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.