Community manager mora imati dovoljno iskustva i ovlasti da može riješiti kriznu situaciju

Community manager mora imati dovoljno iskustva i ovlasti da može riješiti kriznu situaciju

Prepustite li taj posao početnicima, možete očekivati i početničke greške, a u kriznim situacijama one mogu biti itekako skupe!

Danas je Community Appreciation Day, dan kada cijenimo naše community managere, dan koji valjda više nitko osim nas ne obilježava. 🙂 Usprkos tome, ne mogu propustiti priliku da barem jednom godišnje ukažem na važnost online komunikacije, posebice u ovo vrijeme kad se zbog pojačanog korištenja digitalnih kanala te osjetljivosti korisnika krizne situacije događaju na svakodnevnoj bazi, a loša ili neadekvatna komunikacija samo je može pojačati.

Što je zajedničko posljednjim kriznim situacijama?

O nekim nedavnim primjerima Ivan i ja smo pričali u prošloj epizodi Netokracija podcasta, a zajedničko svim tim primjerima, iako tu ima i brendova i medija i državnih institucija, jest da:

  1. su negativni komentari korisnika/građana ukazali na neki problem u sustavu ili poslovnom procesu;
  2. reakcija na tu situaciju nije bila komunikacijski adekvatna ili je izostala;
  3. sve to stvara jaz između strana koje ne bi ni trebale biti suprotstavljene.

Slučaj izvan podcasta: Tele2

Gledam posljednjih mjeseci još jedan slučaj koji nismo uvrstili u ovih pet u podcastu, najviše iz razloga jer sam dugo kontemplirala o tome je li zapravo riječ o uobičajenoj komunikaciji koja se može pronaći na profilima telekoma (ili banaka) – s obzirom na to da se kod tih industrija tradicionalno može pronaći veći broj negativnih komentara u bilo kojem trenutku – ili jer riječ o nečem ipak malo drugačijem.

Zaključila sam da je istina vjerojatno negdje između, a potaknuta je nekim specifičnim slučajevima.

Naime, sve je krenulo kada je Tele2, danas Telemach Hrvatska, počeo ograničavati brzinu u sklopu svog Pokućnog interneta (koji je obećavao neograničen internet) nakon što se prijeđe 200 GB, o čemu je u listopadu pisao Mob.hr. Od tog perioda komentari nezadovoljnih korisnika na Twitteru i Facebooku, a vjerujem i na drugim, manje javnim kanalima, ne staju. I s pravom – korisnici su usluge kojoj su se uvjeti korištenja jednostrano promijenili. I, da, dobili su priliku raskinuti ugovor, ali to ne znači da se nezadovoljstvo time rješava – možda neki nemaju mogućnost prijeći kod drugog operatera, a možda jednostavno žale za uslugom koja im je bila odlična dok se nije promijenila.

Primjer tipične komunikacije na Facebook stranici Tele2/Telemach Hrvatska ovih dana.

Community manager odgovara na prigovore, prebacuje konverzaciju na privatne poruke, što i jest dobar način rješavanja kriznih situacija, no ono što se najčešće komunicira kao odgovor na žalbe glasi ovako:

Granica je postavljena na dvostruki iznos prosječne potrošnje korisnika i dovoljna je za normalno korištenje usluga. Nakon potrošenih 200 GB i dalje možeš neograničeno surfati po brzini od 2 Mbps. Brzina od 2 Mbps dovoljna je za uobičajeno pretraživanje interneta, slanje i primanje e-mailova, održavanje virtualnih sastanaka, video pozive te gledanje videa do 360p kvalitete na jednom uređaju.

Nikada ne treba pretpostavljati što je nekome “dovoljno za normalno korištenje usluga” jer da je korisniku to dovoljno – ne bi se žalio!

Što je pogrešno kod ovakve komunikacije?

Dakle, ovdje osim što je problem poslovne prirode (promjena uvjeta korištenja određene usluge), problem je i komunikacijski jer umjesto da komunikacija smiri situaciju, ona pogodi korisnika baš tamo gdje ga boli – da ne može normalno koristiti usluge koje je donedavno mogao, a druga mu strana tvrdi da je omogućeno normalno korištenje usluga, usprkos ograničenjima. Dodajte još tu neke redovne tehničke poteškoće s kojima se svaki telekom susreće, i tu ste zapečatili titulu “najgoreg”. Možda to objektivno nije tako, ali, hej, nezadovoljni korisnici uvijek su subjektivni jer gledaju stvari iz svoje perspektive!

(Transparentnosti radi, i sama sam korisnica tarife Pokućni BEZBROJ GB, čiji mi je naziv trenutno ironičan, a spornih 200 GB potrošim negdje sredinom mjeseca, s obzirom na to da radim od kuće i da televiziju isključivo gledam preko interneta. Upravo sam u procesu prelaska kod drugog operatera. Isto tako, u jednom periodu života sam vodila Twitter profil upravo za Tele2.)

Kako pristupiti nezadovoljnim korisnicima?

Što onda napraviti? Iskrena komunikacija, samokritičnost i pokazivanje ljudske ranjivosti, iako komuniciramo kao brend, zapravo dobro funkcioniraju u ovim situacijama. Naravno, suosjećanje s korisnikom je potrebno, kao i nekakvo rješenje ili kompenzacija.

Ovdje je jasno da se poslovna odluka neće promijeniti, ali poruka korisnicima mogla je ići u smjeru – “zeznuli smo”. Naprimjer:

  • Možda se može ubaciti i malo ironične lažne skromnosti – “napravili smo tako dobru uslugu da ju je aktiviralo toliko korisnika”, a potom prebaciti dio odgovornosti i na okolnosti na koje se nije moglo utjecati, npr. “a moramo priznati da nismo očekivali pandemiju koronavirusa zbog koje mnogi pojačano koriste digitalne usluge, sadržaj, a i rade od kuće, što stvara dodatno opterećenje za našu mrežu”.
  • Potom se postojeće rješenje predstavi kao najbolje i za telekom, ali i za, što je važnije, korisnike: “kako bismo mogli svima omogućiti što bolje iskustvo, i dalje nudimo neograničen internet, ali moramo smanjiti brzinu nakon potrošenih 200 GB. Ako dopustimo više, usluga bi mogla postati nestabilna i iskustvo bi bilo još lošije.”
  • I za kraj, ponuditi kompenzaciju i opcije za one kojima se ovo i dalje ne sviđa, poput umanjenja prvog idućeg računa i/ili mogućnost raskida bez penalizacije.

To je samo moja pretpostavka što bi se moglo komunicirati, možda za neke dijelove ima kakvih ograničenja kojih nisam svjesna, ali u svakom slučaju reakcije korisnika trebale bi biti bolje nego na trenutnu komunikaciju.

Ovakav CM nije za početnike!

No, da bi se ovakav komunikacijski prijedlog mogao sročiti (ali i neki daleko bolji!), ali i provesti u djelo, osoba koja se bavi komunikacijom u kriznim situacijama mora imati dovoljno iskustva i ovlasti, bio to redovni community manager, bio to netko tko se bavi korporativnim komunikacijama, bila to agencija koja komunicira uime brenda. Ako se taj dio prepušta početnicima, mogu se očekivati i početničke greške, a u kriznim situacijama one mogu biti itekako skupe. Pa još smo 2017. zaključili da CM-anje nije (samo) studentski posao!

Stoga, ako imate dobrog community managera, cijenite ga i dajte mu dovoljne ovlasti jer bi vam u jednom trenutku mogao spasiti ugled.

Ako ste community manager, ulažite u svoje znanje i iskustvo, ne samo iz komunikacija, nego i poslovanja. Popunjavati kalendar sadržaja i kreirati jednostavne grafike doista može skoro svatko, ali reagirati pravovremeno i pravovaljano može spriječiti kriznu situaciju, a čak i glasnog, nezadovoljnog korisnika pretvoriti u glasnog zagovornika. Nije li to odličan rezultat koji bi svaki klijent cijenio?

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

DevDev

TABU: Juniorke u IT-ju imaju 4 %, a seniorke čak 18 % manju plaću od svojih muških kolega

Kako su plaćene žene u IT industriji, za iste godine iskustva, u odnosu na svoje muške kolege? Otvorilo se to pitanje prije pola godine s najnovijim izvještajem platforme TABU, danas mu se vraćamo da vidimo ima li promjena.

Što ste propustili

Digitalni mediji

Sofie Hvitved: “Tko će u metaverseu znati i kontrolirati istinu jedna je od najvećih prijetnji”

Uzbudljivo je pratiti kako tehnologija brzo i neprestano napreduje, ali često se izostavlja razgovor o nečemu što na prvu ruku zvuči dosadno, a to je odgovornost. Poznata futurologinja ususret Future Tense konferencije u Zagrebu, za Netokraciju analizira tko će kontrolirati, moderirati i upravljati metaverseom, medijima i samim sadržajem.

Tvrtke i poslovanje

Degordian objavio rezultate ispitivanja zadovoljstva svojih zaposlenika, potiču i druge na transparentnost

Svjesni su da će ovim potezom odbiti neke potencijalne zaposlenike, ali smatraju da je transparentnost najbolji pristup na duge staze.

Analiza

Hrvatska posljednja po povlačenju sredstava i pri dnu po ishodu inovacija prema EIC-u. Zašto?

European Innovation Council je institucija s debljim proračunom – do 2027. ima na raspolaganju 10 milijardi eura za inovativne tvrtke. Koliko će tog novca otići u Hrvatsku? Radi se o promilima, a mi s iskusnim tehnološkim poduzetnicima provjeravamo što bi mogao biti razlog.

Tvrtke i poslovanje

Audrey Russo o green techu u Hrvatskoj: “Gradite na svojim prednostima. Nemojte kopirati Silicijsku dolinu.”

Može li hrvatska IT industrija postati zelenija? Što mora poduzeti da bude barem korak bliže zelenijim praksama i načinu razmišljanja? Odgovore na ta pitanja tražimo uz predsjednicu najvećeg tehnološkog trgovačkog društva u SAD-u.

Novost

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Tvrtke i poslovanje

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.