Kakve veze ima hrvatska politika s WordPressom?
WordCamp London Emanuel Blagonić

Kakve veze ima hrvatska politika s WordPressom? U Londonu otkriva Emanuel Blagonić

U Londonu će se za nekoliko dana, 8. travnja, održati WordCamp London, konferencija posvećena najpopularnijem sustavu za upravljanje sadržaja na web stranicama - na svijetu. Na njoj će Emanuel Blagonić, jedan od najistaknutijih članova hrvatske WordPress zajednice te suorganizator WordCamp Croatia, objasniti kako je WordPress promijenio hrvatsku politiku na bolje, uvodeći transparentnost na primjeru otvorene web stranice grada Rijeke.

WordCamp London Emanuel BlagonićWordCamp London, koji britanska WordPress zajednica organizira već treću godinu, održava se u londonskom Sveučilištu Metropolitan, a nastupit će više desetaka predavača.

Među njima će biti i Emanuel Blagonić, aktivan član hrvatske WordPress zajednice te jedan od pokretača zagrebačkih WordPress Meetupa (posljednji, posvećen WordPress dodacima, masovnim online tečajevima i razvoju web stranica u Windows okruženju, održao se prošli petak) iz kojih je kasnije proizašao i prošlogodišnji WordCamp Croatia kao centralno događanje posvećeno tom CMS-u u zemlji. Ako niste upoznati s WordPressom, radi se o jednom od najpopularnijih sustava za upravljanjem sadržaja na svijetu koji, prema nedavno objavljenim podacima, koristi preko 25 posto svjetskih web stranica.

Kako je WordPress promijenio hrvatsku politiku?

Emanuelovo predavanje, How WordPress Changed the Face of Croatian Politics, svakako zvuči pretenciozno, što priznaje i sam autor navodeći da ni napredne tehnologije ne mogu potpuno promijeniti pravo lice politike, ali mogu ipak olakšati komunikaciju građanima s lokalnom samoupravom:

Naslov predavanja je pomalo pretenciozan, doduše s razlogom. Ne mislim da bilo što, pa tako i WordPress, može promijeniti hrvatsku politiku. Međutim, imali smo sreće da smo s Gradom Rijekom ostvarili obostrano razumijevanje važnosti otvorenog koda.

Kako smo već pisali na Netokraciji, proces izrade službene web stranice grada Rijeke realiziran je transparentno kroz blog redizajn.rijeka.hr. Korak dalje bila je i objava dizajna grada preko Githuba pod GPL licencom, omogućujući bilo kojem drugom gradu ili općini da prouči ili pak iskoristi već spremnu “infrastrukturu”:

I dalje smo otvoreni za sugestije zainteresiranih strana i radimo dalje na drugoj i trećoj fazi (HTML i WordPress tema) koji će također biti dostupni pod GPL licencom. Cjelokupan će kod biti moguće besplatno preuzeti. Valja uzeti u obzir da na ovom projektu planiramo suradnju sa slijepim i slabovidnim osobama kako bi kompletno web iskustvo bilo prilagođeno i toj skupini korisnika. Mislim da je to dosta velika promjena na bolje.

Kako Emanuel otkriva, glavna tema njegovog predavanja bit će tijek procesa redizajna, čemu će svakako pomoći velik broj informacija koji se prikuplja dokumentacijom cijelog procesa redizajna. Ovim potezom će se, stoga, otkriti i jedna druga strana Hrvatske:

Svi su čuli za Jadran i naše nacionalne parkove, ali želim ispričati i jednu drukčiju priču i pokazati da i u Hrvatskoj usprkos teškoj gospodarskoj situaciji imamo kvalitetnih i pozitivnih projekata koje možemo prezentirati izvan naših granica. Ideja WordPressa je da omogući jednostavnu objavu sadržaja pa se nekako i logično nameće zaključak kako ćemo uz jednostavniju objavu sadržaja povećati i razinu transparentnosti u lokalnoj samoupravi.

Uključenje u zajednicu temelji se na otvorenosti

Temelj Emanuelovog nastupa na WordCamp Londonu, osim iskustva u WordPressu, svakako je i aktivnost u svjetskoj zajednici te platforme. Dapače, može se povući paralela između otvorenosti koja je temelj projekta redizajna web stranice grada Rijeke te otvorenosti temeljem koje funkcionira WordPress kao open source platforma. Emanuel objašnjava:

Logično je da oni koji se bave WordPressom podržavaju open source i razmjenu znanja. U Hrvatskoj se već održava nekoliko WordPress Meetupa u raznim gradovima poput Zagreba, Splita, Rijeke i Pule. Prošle smo godine održali i prvi WordCamp Croatia koji je bio izrazito uspješan, a koji će se ove godine održati u rujnu u nekom drugom gradu.

No, ne morate se uključiti samo u WordPress zajednicu. Postoje i druge zajednice bez obzira bavite li se frontendom, dizajnom, UX-om – a ima i mnoštvo developerskih grupa koje se redovito okupljaju.

Završavajući naš razgovor, Emanuel smatra kako je budućnost WordPressa u Hrvatskoj i regiji – blistava. Naime, na ovogodišnjem Wordcampu Europe koji se uskoro održava u Beču sudjelovat će više od 40 WordPress profesionalaca iz Hrvatske, 20-ak iz Srbije te nekoliko iz Slovenije.

Budućnost je, zaključuje, u međunarodnoj suradnji i radu s klijentima iz cijeloga svijeta, čemu će dobar temelj svakako biti nastup predstavnika hrvatske web zajednice na međunarodnom WordCampu u Londonu!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Digitalni marketing

Što zajedničko imaju cajke, McDonald’s i Jack Daniels? Izvrsno targetiranje potreba.

“Zašto su cajke toliko popularne?" pitanje je koje se svako malo vrati "na tapet". Na tom tapetu uz cajke i neke druge ukuse i interese sjede razni brendovi koje određene skupine štuju kao dio njihovog identiteta. Pitanje brendinga proizvoda tako više nije samo marketinško, kao što ni pitanje cajki - nije samo glazbeno.

Što ste propustili

Scaleupi i jednorozi

Google dobio zeleno svjetlo za akviziciju Photomatha

Službeno je - aplikacija Damira Sabola koja pomaže kod učenja matematike postat će dio Googlea.

Intervju

Factory se u potpunosti oprostio s Plavom tvornicom i doživio potpuni rebranding

Iako je Plava tvornica još ranije promijenila ime u Factory, sada ostaje i bez prepoznatljive plave boje doživjevši kompletan rebranding. Koliko je takav korak bio zahtjevan, ali i potreban, otkrila nam je direktorica marketinga Marijana Butorac.

Zabava i zanimljivosti

Kako su Konzumovi plišani Zvjerići uz AR tehnologiju postali virtualne igračke?

Kampanje maloprodajnih lanaca koje potiču pozitivne promjene, ali u isto vrijeme nude zabavne sadržaje za djecu u Hrvatskoj su sve popularnije. Konzum ponovno ide korak dalje i u najnovijoj takvoj kampanji donosi virtualne likove Zvjerića.

Panel

Što Infobip, ReversingLabs i Syntio uče studente na FER-u?

S poznatim hrvatskim tvrtkama razgovaramo o njihovim "vještinama" na FER-u: od osnova kako su koncipirali kurikulum kolegija i što bi savjetovali drugima koji planiraju isto, do toga što im je bio prioritet prenijeti studentima u vezi njihovog područja rada i kako su se polaznici snašli s pojedinom materijom.

Tvrtke i poslovanje

Matija Nakić: Kako u krizi privući investitore i velike klijente, a kako veteranski kadar?

U novoj epizodi Netokracija podcasta, o građenju odnosa s investitorima, privlačenju veterana u tim i investicijskoj klimi iz perspektive jednog startupa pričamo sa su-osnivačicom Farseera, Matijom Nakić.

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.