Hoće li hrvatski digitalni puk - poduzetnici i freelanceri, imati koristi od vize za digitalne nomade?

Hoće li hrvatski digitalni puk – poduzetnici i freelanceri, imati koristi od vize za digitalne nomade?

Najava uvođenja vize za digitalne nomade pokazuje koliko je važnije "regulirati" poslovne turiste kao PR kampanju od olakšavanja poslovanja domaćim digitalnim nomadima i tehnološkim profesionalcima.

Lakoća kojom je najavljena viza za “digitalne nomade” najbolje govori o prioritetima hrvatske vlade kad je u pitanju olakšavanje poslovanja – za strance – i za građane.

Premijer Andrej Plenković prošli je tjedan na Twitteru najavio kako će Hrvatska biti jedna od prvih zemalja na svijetu koja će zakonski regulirati boravak “digitalnih nomada”, nakon sastanka s osnivačem WebPowera Jan de Jongom.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Tako lako?

Dok se Glas poduzetnika kroz sve medije mora probijati kako bi se poduzetnicima olakšalo poslovanje u koronakrizi, i dok se brojne druge udruge i aktivisti godinama bore za olakšavanje poslovanja, sad smo u tren oka pokrenuli pitanje stranaca koji dolaze raditi na Jadran – jer su turisti?!

Situacija je nekima bila tako apsurdna da su se s njom i našalili, poput Hrvoja Balena, suosnivača prvog privatnog tehničkog sveučilišta u Hrvatskoj, Algebre, koji se već godinama pokušava izboriti za studentske vize (o čemu je govorio u Netokracija Podcastu) kako bi strani studenti mogli studirati, i poput digitalnih nomada, trošiti novac u Hrvatskoj:

Dapače, za razliku od “nomada” koji vjerojatno neće raditi za hrvatske tehnološke tvrtke, studenti bi za hrvatsko gospodarstvo mogli biti potrebna injekcija visokoobrazovane imigrantske energije koja je pomogla razvoju ekonomijama poput američke.

Nemojte me krivo shvatiti.

Netokracija je još prije nekoliko godina pokrenula temu digitalnog nomadstva, ali tada ni u poslovnoj zajednici, a kamoli državi, za toga nije bilo previše interesa. Usred pandemije i ograničenja putovanja, dobro stojeći digitalni nomadi su od niše postali turistički potencijal koji Hrvatskoj treba.

Pa super – možda kažete, s obzirom to na da je privlačenje digitalnih nomada taktika koju su zemlje poput Barbadosa upotrijebile kako bi u vrijeme pandemije i krize privukle što više turista. Imajući na umu da smo otvorili granice kao i dobar dio Europe kako nam turizam ne bi propao, Plenkovićeva najava nikoga zapravo ne treba čuditi.

Dapače, očito u hrvatskoj vladi postoje prioriteti.

Možda pokrene šire gospodarske promjene

Možda otvorena tema “digitalnog nomadstva” pokazuje kako su u svom novom mandatu, Plenković i njegova vlada primorani baciti se na promjene poput uvođenja vize za digitalne nomade?

Na Twitteru i LinkedInu je među tehnološkom i poslovnom zajednicom uvođenje vize odmah naišlo na podsmjeh. Kako li će se strani digitalni nomad iznenaditi kad ga traže žig i JOPPD obrazac, spominju!

To se ne bi dogodilo, zar ne?

U svakoj šali pola istine, a izbor premijerovih riječi, da će “regulirati boravak” mislim da dovoljno govori o načinu kako se gleda na digitalno nomadstvo. Kao rješenje za ovogodišnji izazov (turizam), a ne dugogodišnji problem (pokretanje gospodarstva).

Previše me to podsjeća na one najbliže digitalnim nomadima u Hrvatskoj, freelancere. Nakon što su uvedeni paušalni obrti kako bi se barem malo olakšalo poslovanje slobodnih zanimanja, zbog velikih nameta su ih mnogi iskorištavali kao alternativu zapošljavanju.

Vlada, umjesto da shvati i riješi problem velikih nameta ususret krize (evo nas!), ipak se htjela baciti na njihovo ograničavanje o kojemu smo govorili u Netokracija Podcastu. No, od tada je situacija s paušalnima prilično jenjala s vremenom, a danas o tome tek sporadično čujemo.

Bitno je “regulirati”, jer to Vlada radi, umjesto da i domaće poduzetnike i digitalne nomade, kako bi rekao suosnivač Glasa poduzetnika, Hrvoje Bujas:

…pusti da rade.

Povlaštena klasa digitalnih nomada i hrvatski puk

Iako mi je drago što je de Jongovo otvoreno pismo polučilo barem susret s premijerom na ovu temu, bojim se da će cijela inicijativa završiti prvenstveno kao zakašnjela promotivna kampanja HTZ-a za sljedeću turističku sezonu. Godinu dana nakon što su Barbados i Gruzija učinile isto.

‘Remotely from Georgia’ je gruzijski program digitalnog nomadstva.

Ali hajde, ipak je Hrvatska bliži golf teren njemačkom ili skandinavskom digitalnom nomadu, zar ne?

Digitalni nomadi iz zemalja Europske unije već mogu prilično nesmetano putovati i raditi širom unije – što je i njena poanta, tako da u najboljem slučaju država može to iskoristiti kao PR potez, a u najgorem smisliti način da im naplati boravak. Pristojba za digitalnog nomada, molim.

Ako u najboljem slučaju Vlada zaista maksimalno olakša rad digitalnih nomada, postavlja se pitanje odnosa prema vlastitim građanima: poduzetnicima i freelancerima.

Zašto za njih nema sluha? Zašto su nameti toliki, a poslovanje otežano? Zašto umjesto nomadske vize kao Estonija, ne možemo uvesti estonsko e-prebivalište? Dok u Estoniji i stranci mogu lako poslovati, u Hrvatskoj to ne mogu ni Hrvati.

Bilo kakvim dodvoravanjem strancima koji rade u Hrvatskoj, a bez istih ili većih benefita za hrvatske freelancere i poduzetnike, Vlada će poslati jasan znak da je javna tajna – kako je bolje živjeti i poslovati u inozemstvu, a samo živjeti u Hrvatskoj – točna:

  • Poslujte kroz tvrtku u inozemstvu s klijentima širom svijeta;
  • U Hrvatskoj budite zbog “work life” balansa, dobre hrane i Jadrana kakav je nekad bio.

Ove godine je, primjerice, puno više gostiju iz Srbije provelo ljetovanje na Jadranu, jer im je Crna Gora blokirala ulaz iz političkih razloga, a Grčka zbog brige oko koronavirusa. Jedva čekam susret Vučića i Plenkovića u kojem dogovaraju olakšanje poslovanja srpskih digitalnih nomada (Srbija ima jaku outsourcing industriju kao što možete čitati na Netokraciji Srbija) – zbog turizma, a istovremeno se hrvatskim poduzetnicima i dalje otežava poslovanje općenito.

Hoće li nam sljedeće godine biti lakše u Hrvatsku doći raditi kao digitalni nomad koji je morao iz Hrvatske iseliti kako bi mogao (za inozemstvo) raditi po povoljnijim uvjetima? Moglo bi biti, ako ispadne da je digitalnim nomadima lakše poslovati u Hrvatskoj nego hrvatskim građanima. Ako zarađujete eure ili dolare, a trošite ih tijekom hrvatske turističke sezone, to će se cijeniti. Samo nemojte zaboraviti svoju digitalno-nomadsku vizu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Emil

    Emil

    02. 09. 2020. u 1:30 pm Odgovori

    Odličan članak, u sridu. Ova inicijativa je uspjela jer je inicijator stranac pa se vladajućima to učinilo kao zgodna PR prilika. Za to vrijeme domaći freelanceri i startupaši potucaju se po svijetu jedni zarađujući kruh a drugi žicajući investiciju koju u Hrvatskoj niti nakon 20 godina jalovih obećanja ne mogu dobiti. Možda da promijenimo imena i prezimena u strana pa vlast uoči priliku za dobar PR i usliši naše zahtjeve.

  2. Leon

    Leon

    10. 10. 2020. u 6:36 am Odgovori

    Cudno kako se niste uhvatili cinjenice koju bi morali ako ozbiljno pisete o tome. Zasto je ok da digitalni nomadi mogu zivjeti godinu dana u Hrvatskoj bez da placaju porez Hrvatskoj, dok domaci IT radnici koji rade za strane kompanije daju i preko 50% place kroz poreze i doprinose. Iako ce i digitalni nomadi placat neke poreze, ako recimo dolaze iz SAD-a placat ce puno manje pa i oko 20%. Sto znaci da ce u tom slucaju za isti posao i primanja domaci radnik placati 30% vece poreze. Ovo nije u skladi ni s ustavom. Ali nazalost puno toga nije u nasoj drzavi.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Novost

800.000 eura investicije za Turneo hrvatskih osnivača koji želi digitalizirati globalno tržište turističkih izleta

Za svoju B2B platformu za distribuciju izleta prikupili su 800.000 eura pre-seed investicije. Kažu da im je navjeća konkurencija olovka i papir, a s njom se bore brzom implementacijom, lakim korištenjem i - umjetnom inteligencijom.

Što ste propustili

Video

Metaverse nije mrtav! Samo je “skriven” zbog investitora

Je li metaverse živ ili mrtav - pitanje je sad. Ako pitate svjetske medije, mnogi su već izdali osmrtnice metaversu. No, možda su malo trčali pred rudo.

Mobilne aplikacije

Predstavljena je aplikacija “Moj ZET” za kupovinu karata javnog prijevoza putem mobitela

Aplikacija je trenutno dostupna za Android uređaje, dok će za iOS biti za nekoliko dana.

Tehnologija

STEM avantura osnovnoškolskih robotičara iz Prigorja Brdovečkog dovela ih je do Maroka i nagrada

Programiranje LEGO robota, razvijanje solarnog punjača mobilnih telefona, natjecanje s drugim ljubiteljima STEM-a, osvajanje medalja i putovanje na drugi kontinent. Malo je reći kako su osnovnoškolci iz Tima Regoč imali uzbudljivu STEM avanturu na kojoj su proputovali preko 2500 kilometara!

Razvoj weba

20 godina WordPressa: Prednosti i mane (zajednice) sustava na kojem počiva skoro 50% weba

Možemo li bolje proslaviti 20 godina WordPressa od detaljne analize u kojoj raspravljamo njegove uspone i padove, prednosti i mane, viziju za budućnost, ali i trenutne goreće probleme u WP ekosustavu...

Analiza

Kako istraživanje korisnika štedi novac i vrijeme

(Iako na prvu zvuči kako predugo traje i previše košta.)

Karijere

Gea Kariž je nova direktorica Mastercarda za Hrvatsku

Mastercard je objavio tri imenovanja u vodstvu kompanije u jugoistočnoj Europi kako bi ojačao prisutnost u regiji i bolje odgovorio na zahtjeve tržišta.