Digitalni nomadi: Posao je postao mobilniji, a život zanimljiviji!

Doba digitalnih nomada: Kako je posao postao mobilniji, a život puno zanimljiviji?

Na pomisao da radite isti posao sljedećih nekoliko desetljeća uhvati vas panika popraćena vrtoglavicom? Ili ste sasvim ravnodušni, a možda čak i zadovoljni takvom mogućnosti? Ako ste se prepoznali u prvoj skupini, dobra je vijest da niste sami! Štoviše, čini se da je sve više onih koji si to usuđuju priznati i dovoljno su hrabri da se otisnu na drugi kraj svijeta u poslovne, ali i privatne avanture. Zovu se digitalni nomadi, i vjerojatno ste već čuli za njih. No, zahvaljujući tehnologiji svi smo mi na neki način nomadi novog doba čak i ako ne radimo ispod neke palme na Tajlandu.

digitalni nomadi

Digitalni nomadi nerijetko izazivaju zavist onih osuđenih na klasično radno vrijeme i nekoliko tjedana godišnjeg odmora, odnosno onih čeznutljivo priželjkuju slobodu, fleksibilnost i pitaju se: “Može li bolje i više od ovoga?”

Moderne karavane sastoje se od kreativaca različitih vrsta odreda zaposlenih u digitalnoj industriji, developera, freelancera i pokretača startupa koji se sve češće odlučuju istovremeno raditi i putovati svijetom, stjecati nova iskustva i poznanstva, upijati okuse i mirise novih kultura. Obično se kreću prema Tajlandu, Baliju i drugim egzotičnim lokacijama gdje su životni troškovi niski, temperature ugore, a internet lako dostupan, o čemu je Netokracija već pisala.

Čime god da se bavili, digitalni nomadi sami odlučuju koliko i kada će raditi, a kada istraživati novi grad. Zanimljivi ljudi, mjesta koja tek treba otkriti, hrana koju tek treba isprobati golicaju maštu i ne iznenađuje kako ovakav životni stil privlači mnoge poklonike. Rutina i iscrpljenost prepuštaju mjesto kreativnosti i inspiraciji.

Tehnologija kao “krivac”

Nomada novog doba ne bi bilo bez napretka tehnologije koja je promijenila ne samo način kako radimo, nego i odakle. Tradicionalno uredsko okruženje zamjenjuju neka nova mjestima, od plaža, hostela s pogledom na rižina polja do coworking prostora čijoj sve većoj popularnosti svjedočimo.

digitalni nomadi

Istovremeno, mijenja se i tradicionalna ideja zaposlenja. Podaci pokazuju kako je u SAD-u 53 milijuna freelancera, odnosno 34 posto radne snage, a taj broj bi do 2020. trebao porasti do 40 posto što bi u sljedećim desetljećima moglo promijeniti tamošnju ekonomiju do neprepoznatljivosti. Porast freelancinga i samozapošljavanja nije isključivo zapadni trend. Iznenađujuće, ali prema Globalnom monitoru poduzetništva (GEM), Uganda je na prvom mjestu zemalja u kojima cvate poduzetnički duh, a ni ostale zemlje na vrhu ljestvice nisu ništa manje zanimljive.

Razmišljanje izvan okvira

Za nomadsko-digitalni životni stil potreban je određeni mentalni sklop i razmišljanje izvan okvira koji će nas nagnati da živimo punim plućima i sami stvaramo svoje prilike. U suprotnom ćemo neprestano tražiti i pronalaziti izgovore zašto nešto ne bismo trebali ili nismo učinili. Jer puno je lakše ostati unutar sigurnosne zone i vlastitog svijeta koji smo izgradili nego se istaknuti i biti drugačiji. I da nismo slučajno bojili izvan crte – jer se to ne radi. Poput prvih moreplovaca koje je pustolovni duh vodio u nepoznato pa sve do startupa danas, nomadskih poduzetnika i freelancera, potrebna je doza ludosti i prihvaćanja rizika za odvažiti se krenuti u nepoznato.

posao_digitalni nomad_1

E pa, novovjekovni nomadi ruše predrasude i govore kako je moguće i drugačije. Možda se na prvi pogled čine poput razmaženih neradnika jer odbijaju unaprijed određeni slijed životnih zbivanja (čitaj: faks, posao, ženidba) i navodnu sigurnost radnog mjesta. No, tko može jamčiti da je posao od 9 do 17 siguran i kako će predani rad minimalizirati životne rizike i osigurati dobru mirovinu kad ćemo napokon raditi ono što smo priželjkivali desetljećima prije? Apsolutne sigurnosti nema, niti je ona ekvivalent za zadovoljstvo poslom. S druge strane, lažna sigurnost ima veliku cijenu, a to je žaljenje kad obično ne možemo puno toga napraviti. Na prvi pogled, nomadi novog doba puno riskiraju, no ako gledamo širu sliku zapravo preuzimaju kontrolu i odgovornost za svoje živote. Osjećaj da ovisite samo o svojim sposobnostima može biti zastrašujuć, ali paradoksalno iznimno poticajan i ispunjavajući.

Mogu li biti digitalni nomad i ako nisam na Tajlandu?

No, što ako jednostavno ne možete samo tako napustiti dosadašnji život i kupiti kartu u jednom smjeru za toplije krajeve? Jer uz sve dobre strane, ‘punokrvno’ digitalno nomadstvo gdje ste neprestano u pokretu i bez baze kojoj se vraćate možda nije životni stil za svakoga. Ili imate obitelj, pa selidba na drugi kraj svijeta jednostavno nije opcija iako ima i takvih primjera.

Dobra je vijest da smo svi digitalni nomadi… Na neki način i to opet zahvaljujući tehnologiji. Dolazak na isto mjesto svaki dan u točno određeno vrijeme više nije preduvjet da bismo mogli razmjenjivati ideje ili informacije. S fleksibilnim poslovima u digitalnoj sferi ili kao članovi neke startup odiseje, ne moramo raditi s neke plaže u jugoistočnoj Aziji da bismo pripadali nomadskoj zajednici današnjice.

Bilo da putujete svijetom ili ga istražujete uz udobnosti doma i pidžame, dio ste online svijeta gdje fizičke i kulturalne barijere nisu važne. Trenutno više od 3 milijarde ljudi koristi internet, a dvije milijarde ima pametne telefone što pruža neslućene mogućnosti povezivanja i slobode.

Ured je stanje uma, a ne mjesto

hoffice.nu

Ekonomija zajedništva i usluga na zahtjev također polako utire put drugačijem shvaćanju rada i radnog mjesta. Uz to generacija Y iznimno cijeni fleksibilnost, suradnju, kreativnost i globalne mogućnosti, što su karakteristike novih nomada, gdje god oni bili.

Zbog toga su stare urede zamjenjuju onim virtualnima, coworking prostorima, startup inkubatorima ili njihovim kombinacijama. A tu su ideje i poput Airbnba za poslovne prostore gdje sobu ili dvije viška u stanu može iznajmiti nekom piscu ili dizajneru nomadu.

Hoće li sve ovo uskoro označiti smrt ureda kakvog poznajemo i promjenu razmišljanja o poslu kao mjestu gdje idemo raditi? Umjesto toga, sve više ćemo ga doživljavati kao virtualno mjesto kojem pristupamo s mobitela ili laptopa?

Izraz “idem na posao” već danas dobiva jedno novo značenje. Možda bi preciznije bilo reći: Radim od tamo gdje se danas nalazim (i gdje postoji internet)!

Jeste li i vi #digitalninomadi?

Postoji li bolje mjesto za prikazivanje životnog stila i rada digitalnih nomada od Instagrama? Objavite sliku ureda, bilo da je on ispod dekice ili na vrhu planine uz hashtag #digitalninomadi – i zavirite kako i gdje drugi rade!

netokracijadigitalninomadi

Digitalne nomade i freelancere podržava i Vipnet, koji nudi poslovnu ponudu za što lakše komuniciranje dok ste izvan ureda, kod kuće ili na putu.


Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Dizajn

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Ekskluzivno

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.