Jesu li se i vaši 'lajkovi' našli u službi predizborne kampanje?

Provjerite jesu li se i vaši ‘lajkovi’ (slučajno, jel’) našli u službi predizborne kampanje

Dok su community manageri i ostali koji se bave upravljanjem Facebook stranica odahnuli jer je Facebook konačno odlučio “olabaviti” pravila za preimenovanje i spajanje postojećih Facebook stranica, određeni community manageri koji surađuju s raznim političkim opcijama bili su još više veseli. Zašto sam u to uvjerena? Prije svega, dobro provjerite što ste sve do sada ‘lajkali’ - jer ste, ni ne znajući, možda postali 'oružje' u kakvoj kampanji ili antikampanji u predizborno vrijeme. Primjer: Facebook stranica 'Uživo iz slučajne države', koju ste možda i sami nekoć označili da vam se sviđa, jer je tada nosila drugo ime i objavljivala drugi sadržaj.

zecinapixel

Idemo redom. Promijeniti ime na Facebook stranici nakon što bi prikupila određen broj fanova (njih 200) bila je dugo vremena gotovo nemoguća misija. Ako biste i pronašli mjesto gdje se nalazi kakav online obrazac za podnošenje zahtjeva te poslali svu potrebnu dokumentaciju, vjerojatno mjesecima (ili nikad) ne biste dobili povratnu informaciju od ove društvene mreže. To je znalo biti dosta nezgodno ako ste radili rebrandiranje, imate tipfeler u imenu, možda ste radili komunikaciju za kakav događaj pa ste ga vezali uz određenu godinu…

U svakom slučaju, mnogi su imali potrebu za promjenom imena svojih Facebook stranica, ali bez direktnog kontakta s Facebookom, što je bilo teže postići ako niste velik oglašivač te ako niste iz SAD-a, to je bilo teško ostvarivo. Jedno vrijeme su pomagali mnogostruke prijave korisnika da ime stranice nije ispravno te da ga treba promijeniti, ali to je bilo kratkog vijeka.

No, unazad posljednjih mjesec-dva pojavila se mogućnost podnošenja zahtjeva za promjenu imena stranica, što su mnogi dočekali raširenih ruku. Konačno su se uljepšala ona imena koja su se postavila još tamo negdje 2009., uskladila s brendom, počela bolje oslikavati ono čime se tvrtka bavi… A onda je krenula maštovitija uporaba ove opcije – pa i zlouporaba.

Pazi koga ‘lajkaš’

Sjećate li se svih Facebook stranica koje ste zapratili? Pogotovo onih generičnih, šaljivih? Meni se zbog prirode posla “sviđa” njih… Wow, sad sam provjerila. 2216. Probrati to sve bio bi lavovski posao, a za većinu ionako nisam ni svjesna da ih pratim jer su mi se zbog slavnog Facebookovog algoritma ne prikazuju njihovi postovi u news feedu. Određene stranice mogle su u potpunosti promijeniti ime i tematiku, a da ja, kao fan, toga nisam svjesna – a i dalje je izlistano da mi se “sviđaju”. I isto vide i svi moji prijatelji.

A to može biti vrlo nezgodno ako sporna stranica ima budžet za oglašavanje. Pa se vaši prijatelji zapitaju što to tamo 'lajkate'.
To može biti vrlo nezgodno ako sporna stranica ima budžet za oglašavanje. Pa se vaši prijatelji zapitaju što to tamo ‘lajkate’.

Stranica koja je potaknula ovaj tekst zove se “Uživo iz slučajne države”, no, kako su mnogi počeli primjećivati na društvenim mrežama, ta se stranica (koju prati gotovo 100.000 osoba, a među njima je 78 mojih prijatelja), nije se tako zvala prije nešto više od mjesec dana. Taman negdje oko razdoblja kad su političke opcije počele pojačano komunicirati na društvenim mrežama.

Od šaljivih svakodnevnih situacija do predizborne kampanje

Stranica se vjerojatno zvala Uživo iz zagrebačkih tramvaja”, nastala po uzoru na druga internetska mjesta na kojima slučajni prolaznici dijele fotografije koje su uspjeli “uloviti” u javnom prijevozu. Bilo da je riječ o neobičnoj odjevnoj kombinaciji nekog od putnika, koji umjesto sunčanih naočala nosi one za plivanje, napuštenoj vrećici luka koja čeka da ju vlasnik pokupi ili putnice koja inzistira da sjedi na vlastitoj stolici koju nosi sa sobom umjesto na postojećem sjedalu, slike su to koje su nasmijale mnoge i zbog kojih su takve stranice popularne.

Da se nešto sumnjivo događa, počeli su primjećivati i fanovi.
Da se nešto sumnjivo događa, počeli su primjećivati i fanovi. Ovi su komentari u međuvremenu obrisani sa sporne stranice.

Međutim, stranica je promijenila ime i tematiku – sada se zove Uživo iz slučajne države, a na njoj se postavlja sadržaj koji je očito usmjeren protiv Socijaldemokratske partije Hrvatske u sklopu predizborne kampanje. Problem? Označili ste da vam se sviđa stranica koja na duhovit ili manje duhovit način donosi svakodnevne situacija, a postali ste dio predizbornog spina.

Slučaj da ste postali fan jedne stranice, a onda odjednom neke druge nije usamljen u predizborno doba. Ovih smo dana, primjerice, pratili i spajanje različitih Facebook stranica u jednu, kako bi na kraju politička opcija imala veći broj fanova.

Facebook stranica HSP dr. Ante Starčević povećala je broj fanova spajajući se s nekim postojećim stranicama, kao što je bila, sad već nepostojeća, Sport HSP dr Ante Starčević
Facebook stranica HSP dr. Ante Starčević povećala je broj fanova spajajući se s drugim stranicama, kao što je, sad već nepostojeća, Sport HSP dr. Ante Starčević. Ta se stranica prvotno zvala samo – Sport.

Jeste li i sami ‘zaprljani’?

Prljava kampanja je oko nas, i online i offline, a bilo bi suludo očekivati se neće posezati za ovakvim trikovima. No, kad sami postajete “oružje”, odnosno lice koje podržava određenu političku opciju bez da ste toga svjesni, nekako se i sami osjećate zaprljanima.

Iskreno, meni je svejedno – pratim razne političke opcije na raznim društvenim mrežama baš kako bih pratila njihovu komunikaciju i eventualno uočila situacije slične ovoj. No, ne mogu reći da će svi od mojih 78 spomenutih prijatelja, kao i ostalih 100.000 fanova stranice Uživo iz slučajne države, biti jednako indiferentni kad ovo vide.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. sanja

    sanja

    02. 11. 2015. u 12:31 pm Odgovori

    Ja nisam iz Hrvatske, a ni ovde gde sam ne glasam, ali ne mogu da ne prokomentarišem očit logički fail (ako je slučajno, naravno, a ako je namerno onda je prosto manipulacija).
    To što se neko zeza na račun jedne velike stranke nikako ne znači da je automatski član ili poborac druge velika stranke, to jest, to što neko zajebava SDP ne znači automatski da je za HDZ. Nije li i tu u Hrvatskoj glasačko telo većinski ni za jedne ni za druge? (kad se saberu glasači drugih partija i oni koji ne žele da glasaju ni za koga)

    • Mia Biberović

      Mia Biberović

      02. 11. 2015. u 12:35 pm Odgovori

      Nije stvar u tome. Fanovi te stranice vjerojatno nisu pristali biti dio kampanje ni za jednu političku opciju, bar ne u tom obliku. Javili su se fanovi koji su apolitični i ne žele biti dio toga svega, zato su sada ‘odlajkali’ stranicu. Oni su samo željeli pratiti smiješne slike iz javnog prijevoza. 🙂

    • Dekadent Sympozium

      Dekadent Sympozium

      02. 11. 2015. u 1:59 pm Odgovori

      “Očiti logički fejl” je u mišljenju da administratori stranice, koja se prije izbora humorno bavila svakodnevnicom grada Zagreba, a sada za izbore na coveru! stranice ima Milanovića, nije postala politički orijentirana.

  2. traktorijada

    traktorijada

    02. 11. 2015. u 7:47 pm Odgovori

    “Javili su se fanovi koji su apolitični i ne žele biti dio toga svega, zato su sada ‘odlajkali’ stranicu. Oni su samo željeli pratiti smiješne slike iz javnog prijevoza. :)”

    dakle, u cemu je onda problem drugarice biberovic?

  3. Mario

    Mario

    02. 11. 2015. u 10:51 pm Odgovori

    Ovo je jadno i nisko čak i za Hrvatske prilike. Izgleda da nema tog što naši političari i njihovi dupelizsci nisu spremni učiniti samo kako bi se dočepali fotelje.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Panel

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Što ste propustili

Panel

Što Infobip, ReversingLabs i Syntio uče studente na FER-u?

S poznatim hrvatskim tvrtkama razgovaramo o njihovim "vještinama" na FER-u: od osnova kako su koncipirali kurikulum kolegija i što bi savjetovali drugima koji planiraju isto, do toga što im je bio prioritet prenijeti studentima u vezi njihovog područja rada i kako su se polaznici snašli s pojedinom materijom.

Tvrtke i poslovanje

Matija Nakić: Kako u krizi privući investitore i velike klijente, a kako veteranski kadar?

U novoj epizodi Netokracija podcasta, o građenju odnosa s investitorima, privlačenju veterana u tim i investicijskoj klimi iz perspektive jednog startupa pričamo sa su-osnivačicom Farseera, Matijom Nakić.

Intervju

Andrea Knez Karačić: Broj godina iskustva ne određuje nečiji senioritet

U seriji intervjua s iskusnim inženjerima domaće IT industrije otkrivamo kako su izgledali njihovi karijerni putovi, kako se postaje senior i ostaje u tijeku s novim tehnologijama, je li bolje specijalizirati se za određenu tehnologiju ili biti generalist i - što bi savjetovali juniorima.

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Kolumna

ChatGPT je novi marketinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.