3 dana, 150.000 posjetitelja, 1,000.000 e-transakcija: Ultra!

3 dana, 150.000 posjetitelja, 1,000.000 e-transakcija – Ultra Europe!

Organiziranje događaja donosi sa sobom mnoštvo izazova. Organiziranje događaja kao što je festival Ultra Europe održan u Splitu nosi ih daleko više. Da bi se skratilo čekanje u redovima, ubrzalo plaćanje i pojednostavili mnogi procesi, organizatori festivala odlučili su se na beskontaktno plaćanje i pristupanje festivalskom prostoru uz pomoć sustava Event Wallet koji razvija tvrtka mStart, a putem kojeg je u tri dana događaja zabilježeno više od milijun različitih elektroničkih transakcija. I ne samo to - organizator je mogao optimirati usluge na cijelom događaju, a ostao je i s mnoštvom korisnih podataka za iduću godinu.

Ultra Event Wallet 6

Odluka o korištenju takvog sustava riješila je mnoge potencijalne probleme, a ujedno je bila u skladu sa željom da se festival predstavi kao inovativan i moderan događaj koji će ga razlikovati od ostalih, otkriva nam suvlasnik Ultre Joe Bašić. Željelo se osigurati da se gosti ne brinu oko toga gdje im je novčanik i hoće li ga izgubiti, a u slučaju da izgube svoju ulaznicu ili RFID narukvicu, lako su mogli doći do nove ako su bili registrirani.

Zbog toga što smo imali elektronsku vezu sa svakim gostom, mogli smo im ponuditi bolje iskustvo u vidu posebnih ponuda, nagrada, određenih pozicija na događaju i ostale pogodnosti koje ne bi bile moguće uz standardne karte ili kupone. Sustav nam je omogućio maksimalnu kontrolu nad prodajom na događaju jer smo dobivali izvješća o svim kupovinama i lokacijama na kojima su transakcije obavljene. Mogli smo pratiti i bilježiti sve transakcije i ponuditi dodatnu podršku tamo gdje je bila potrebna. To je vrlo važno u slučaju negativnih iskustava posjetitelja, jer smo mogli dobiti točnu i pravovremenu informaciju o tome što se doista dogodilo. Povratne informacije nam omogućuju i da se bolje pripremimo za idući događaj.

Osim boljeg korisničkog iskustva, tu su i opipljiviji rezultati – prihod je povećan za 25%, a troškovi svedeni na minimum, kaže naš sugovornik. A dodatna vrijednost je informacija – vrijedni podatci koji se mogu koristiti za daljnju optimizaciju. No, za takav uspjeh potrebna je itekako dobra priprema. Sama implementacija nije bila zahtjevna, ali je iziskivala i ulaganje da bi bila kvalitetna te pomno planiranje i pripremu, kaže naš sugovornik, a uloženi trud itekako se isplatio.

Narukvica kao idealno rješenje

Iako se mogu koristiti i druga rješenja, poput naljepnica ili mobilnih aplikacija, narukvica se pokazala idealnom za ovakav tip događaja.
Iako se mogu koristiti i druga rješenja, poput naljepnica ili mobilnih aplikacija, narukvica se pokazala idealnom za ovakav tip događaja.

A spomenuti sustav je Event Wallet koji razvija hrvatska tvrtka mStart, a osim što je na Ultra festivalu putem njega zabilježeno više od milijun transakcija, zanimljivi su podatci i o uređajima koji su se koristili – njih 63 bilo je korišteno za kontrolu pristupa, 87 za evidenciju zamjene ulaznice za narukvicu te 500 za uplatu na narukvice i prodajna mjesta. Na upit zašto je upravo narukvica idealno rješenje za ovakve događaje, Marina Meštrović, voditeljica ovog projekta u mStartu, odgovara:

Narukvice su trenutno najpraktičnije rješenje za posjetitelje festivala koji na nju mogu “pohraniti” svoju ulaznicu i novčana sredstva koja planiraju trošiti na festivalu i to je praktički sve što trebaju. Odatle i ime usluge, Event Wallet.

Ako ste ikada posjećivali festivale i nosili festivalske narukvice, znate da ih nije baš jednostavno skinuti – isti je slučaj i s ovima koje zamjenjuju i ulaznicu i novac, stoga je briga oko toga hoćete li ju izgubiti daleko manja no da sa sobom nosite novčanik. Naravno, moguća su i druga rješenja, poput naljepnica ili mobilnih aplikacija, ali su manje praktična za ovaj tip događaja, kaže Marina.

Ušteda nekoliko sekundi po korisniku… Na 150.000 korisnika

Ultra Europe okupila je 150.000 posjetitelja.
Ultra Europe okupila je 150.000 posjetitelja.

Svi procesi na festivalu počinju na isti način – skeniranjem narukvice na zapešću korisnika. Taj princip pojednostavljuje i drastično ubrzava uslugu. Možda se nekoliko sekundi manje po korisniku ne čini mnogo, ali za događaj s tolikim brojem posjetitelja svaka sekunda je važna, bilo da je riječ o ulasku u festivalski prostor ili kupovini pića. Marina otkriva i najveće logističke izazove pri implementaciji ovakvog sustava:

Najveći izazov je definitivno vrijeme za instalaciju opreme na terenu. Na ovogodišnjem Ultra Europe festivalu imali smo preko 650 uređaja koji su sudjelovali u procesima zamjene ulaznice za narukvicu, kontrole pristupa, nadoplate sredstava i naplate usluga i proizvoda. Sve je to trebalo dopremiti, instalirati, testirati i pustiti u produkciju. Za izvedbu navedenoga, na terenu smo imali tri dana unutar kojih je potrebno uskladiti se i s instalacijom ostatka infrastrukture – struja, mreža, šankovi, uredski kontejneri za prihvat uplata na narukvice…

Ističe ključne stvari potrebne za dobru implementaciju – dovoljno rana i dobra priprema, dobra suradnja s organizatorom, dobra infrastruktura i informiranost posjetitelja o načinu korištenja usluge. Iako je usluga za posjetitelje vrlo jednostavna, uvijek je bolje da se unaprijed znaju sva pravila korištenja, smatra Marina.

Zlata vrijedne informacije

Što je korisnik prvo kupio na događaju? Što iduće i kada? Na kojoj blagajni je najveća gužva? Kada na događaj dolaze posjetitelji iz Francuske?
Što je korisnik prvo kupio na festivalu? Što iduće i kada? Na kojoj blagajni je najveća gužva? Kada na događaj dolaze posjetitelji iz Francuske?

A za vrijeme i nakon događaja, organizatori ostaju s mnoštvom korisnih podataka.

Već osnovni podaci koji se mogu izvući daju neprocjenjivo vrijedne informacije, koje je praktično nemoguće precizno dobiti bez ovakvog sustava. Na primjer – prosječna potrošnja po posjetitelju, šankovi s najvećim brojem računa, prometi po šankovima, top lista artikala po broju prodanih, prodaja artikala po satu, danu, šanku… Organizator može vidjeti gdje mu je najveći pritisak na šankove, gdje treba pojačati broj blagajni ili osoblja, može usporediti prodavanost artikla ovisno o cijeni, ocijeniti uspješnost happy houra i slično. Mogućnosti za analitiku su brojne, a misija nam je postati vodeći alat za analitiku i upravljanje procesima na festivalima.

Ako je posjetitelj kupio vodu kao prvi artikl na festivalu, što je kupio sljedeće i kada? Što mu se iduće može ponuditi? Na kojoj lokaciji? Po kojoj cijeni? Što Francuzi najviše kupuju? Kada u prosjeku dolaze na događaj? Na kojemu je ulazu trenutno  najveća gužva? To su samo neka od pitanja na koja ovakav sustav može dati odgovor i koji olakšavaju donošenje odluka – i onih u trenutku i onih pri organizaciji idućeg događaja.

Koliko je ovakav sustav pouzdan?

Ultra Event Wallet 3

No, ipak se tu radi o payment sustavima. Kako se pobrinuti da ne dođe do greške koja bi mogla donijeti više štete no što sustav donosi koristi? Marina kao odgovor navodi dugogodišnje iskustvo koje mStart ima kao davatelj 24/7 usluga s velikim brojem transakcija.

Najvažniji koncept u ovakvim situacijama je – redundancija. Svaki dio sustava ima barem jedan, a neki i više svojih “klonova”. To vrijedi za kompletnu infrastrukturu, od mreže koja se postavlja na terenu, do fizičkih servera na lokaciji, fizičkih servera koji se nalaze u dva naša data centra, virtualnih servera i pozadinskih aplikacija koje rade u paraleli sa sinkroniziranim bazama, pa do linkova prema data centrima…

Kada bi se sve spomenuto koristilo samo za uslugu Event Wallet, troškovi bi bili previsoki, no kako mStart održava široku paletu poslovno-informatičkih usluga uz koje je kroz vrijeme izgrađena robusna infrastruktura, možemo klijentima ponuditi vrhunsku uslugu po istim ili povoljnijim uvjetima nego konkurencija.

Ultra Event Wallet 2
Sustav je nastao integracijom nekolicine drugih – sustava za procesiranje bankarskih kartica, sustava za kartične usluge i sustava za kontrolu pristupa.

Sustav je nastao integracijom nekoliko specijaliziranih rješenja koji se već koriste u drugim branšama – sustav za procesiranje bankarskih kartica, sustav za kartične usluge, sustav za kontrolu pristupa. Početničke greške su preskočene jer su rješenja u produkciji i stalnom unaprjeđenju godinama, tvrdi naša sugovornica.

Uz stabilnost pozadinskih sustava s tradicijom, inovirali smo na fronti prema korisnicima. Tako smo razvili Android aplikacije za kontrolu pristupa koje se pokreću na heavy duty Android ručnim uređajima, a uplata sredstava radila se putem Android tableta. Korištenjem suvremenih i općeprihvaćenih tehnologija znatno se skraćuje vrijeme potrebno za obuku osoblja jer rade na poznatim principima i uređajima – a vremena je za pripremu festivala uvijek malo i osoblje se često mijenja. Dodatno smo razvili centralni sustav koji koordinira sve ostale dijelove sustava te centralni sustav za izvještavanje organizatora.

Inovativne usluge u budućnosti

U budućnosti bi se u Event Wallet mogle pohranjivati i druge stvari – kuponi za popuste, poveznice s profilima na društvenim mrežama kako bi se pristupalo raznim uslugama, kontakti osoba koje su upoznali na događaju… Mogućnosti su praktički neograničene, ideja ima napretek, kaže Marina, a na organizatorima događaja je da ih primijene te da sami iznesu svoje kreativne prijedloge koji će se rado implementirati.

Digitalizacija ključnih procesa, poput pristupa i naplate usluga i proizvoda, nešto je što ovakav sustav čini itekako korisnim na događajima, a kad se uzmu u obzir mogućnosti koje se mogu dodati te činjenica da se implementira na plug & play način, čine ga svakako primamljivim igračem na tržištu. A hoće li Ultra Europe uvesti i još koje od spomenutih mogućnosti koje Event Wallet nudi, svjedočit ćemo iduće godine.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Društvene mreže

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Tvrtke i poslovanje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?