
Talibane blokira većina društvenih mreža, dok im Twitter služi kao glasnogovornička katedra
Kao i prije deset godina tijekom Arapskog proljeća, najbrži i najučinkovitiniji način komuniciranja u krizi postaju društvene mreže. Ipak, dok su se tada pojedine države oslobađale režima, ovaj put se jedan vraća na vlast.
Svijet je dobro upoznat s činjenicom kako su talibani prethodne nedjelje zauzeli glavni grad Kabul i time preuzeli vodstvo države Afganistana ili po novome Islamskog Emirata Afganistana. Svi svjetski mediji vrve novim informacijama o stanju na terenu. Ipak, kao i u vrijeme velikih previranja poput Arapskog proljeća, kulminacije pokreta Black Lives Matter ili napada na US Capitol, najviše se toga brzo prenosi i komunicira putem društvenih mreža – s različitih strana.
Online komuniciranje nije ništa drugačije ni kada su u pitanju talibani. Neobično je reći, ali daleko od iznenađujućeg, kako su društvene mreže postale dio ratovanja i krizne komunikacije. Međutim, glavne društvene platforme u slučaju situacije u Afganistanu reagiraju različito, svatko sa svojom politikom kontroliranja sadržaja…

Kako su postupile najveće društvene mreže?
Facebook je već drugi dan od pada Kabula blokirao sve račune koji veličaju, podržavaju i predstavljaju talibane na svim svojim društvenim mrežama što uključuje Instagram i WhatsApp. Također, u blokiranju pridružuje se YouTube i TikTok.
Zanimljivo je istaknuti kako su i prije bili “blokirani” na Facebooku, ali nije otkriveno po kojim mjerilima točno uklanjaju njihov sadržaj. Kako je Facebook sam naveo, zaposlili su tim afganistanskih stručnjaka koji poznaju lokalni kontekst.
Dok jedni blokiraju, drugi poput Twittera neće zabranjivati talibanske račune sve dok ne dođe do veličanja nasilja, manipulacije platformom i spamanja. Sudeći po medijima u SAD-u, Twitterova odluka ostavlja dodatan gorak okus jer su ugasili profil Donalda Trumpa, a Talibane toleriraju.
Kada svi govore o temi, kome vjerovati?
Zbog toga što razni svjetski mediji svakodnevno pišu o ovoj temi, a količina informacija neprestano raste, nekada je teško doći do prave slike toga što se zbilja događa.
Ako ste u potrazi za izvorima s više strana, posebno bismo istaknuli AllSides, web stranicu koja skuplja članke te ih prosuđuje kako bi ih smjestila u jednu od 6 kategorija, a to su left, lean left, center, lean right i right.
Cilj je pružiti nekoliko kutova gledanja na temu kako bi čitatelj mogao sam prosuditi što misli o svemu. Kada čitate hrvatske medije, obratite pozornost na njihove izvore jer u pitanju su obično strani mediji.

Koga pratiti osim medija?
Naravno, talibani su se i sami angažirali u komuniciranju širokim masama putem društvenih mreža (koliko im one to dopuštaju). Tako i sami možete pratiti talibansku stranu putem Twittera, gdje svakodnevno objavljuje njihov glasnogovornik za međunarodne medije Suhail Shaheen, koji je prikupio već preko 350 tisuća pratitelja, a uz njega još stoje Zabihullah Mujahid i Qari Yousaf Ahmadi koji zajedno imaju oko 380 tisuća pratitelja.
Informiranje o situaciji ne zaobilazi ni Instagram, a posebno su pouzdani računi kao što su Middle East Matters i The Afgan.
Od međunarodno priznatih izvora, tu su i Ujedinjeni narodi te njihova stranica koja je posebno posvećena vijestima: UN News.
Od novinara koji svakodnevno dijele informacije o situaciji u Afganistanu zapratite:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.