STEM Djevojke u europskoj godini vještina dobivaju svoje "STEM kume"

STEM Djevojke u europskoj godini vještina dobivaju svoje “STEM kume”

Naše tehno predavačice postat će STEM mentorice iliti „STEM kume”.

Osokoljeni uspjehom našeg Vodiča za predavačice na poslovnim konferencijama i nadahnuti radom udruge Bioteka, koja okuplja iznimno motivirane srednjoškolke iz cijele Hrvatske i podučava ih STEM ((engl. Science, Technology, Engineering, and Mathematics) vještinama, pokrećemo novu inicijativu kojoj je cilj postići višestruki sinergijski učinak – spajanjem naših iznimnih tehno predavačica, ekspertica i umješnih spikerica, s odabranim STEM djevojkama.

Nemaju svi jednake uvjete razvoja

Biotekina inicijativa Girls own STEM do sada je okupila pedesetak djevojaka iz cijele Hrvatske.

Riječ je o inicijativi kojom ćemo, počevši od rujna pa do kraja ove godine, spojiti mladenački entuzijazam i bogato iskustvo naše tehnički nastrojene ženske populacije. Naše tehno predavačice (sve koje to žele) postati će STEM mentorice – „STEM kume” – već dokazano iznimnim mladim ženama.

Riječ je o osobama koje su prema bar jednom kriteriju i bar djelomično onemogućene u odnosu na ostalu populaciju u svojoj generaciji. To su djevojke čiji roditelji, skrbnici ili posvojitelji primaju dječji doplatak; koje su pripadnice manjina (po nacionalnoj, vjerskoj, etničkoj osnovi, zbog svoje seksualne orijentacije, zbog svog rodnog identiteta), koje žive u domu za djecu ili mlade bez odgovarajuće roditeljske skrbi, to su i djevojke iz alternativne skrbi (SOS zajednice mladih), osobe su s posebnim odgojnim i obrazovnim potrebama (imaju lakše teškoće koje ih ne sprječavaju u normalnom radu i svakodnevnim aktivnostima, npr. oštećenja vida ili sluha, bolest koja je pod nadzorom, itd.), osobe s posebnim obrazovnim potrebama  – darovita djeca.

Svoje vještine i talente pokazale su sudjelujući u nedavno dovršenom projektu Girls own STEM koje je provela udruga Bioteka koja je u tu inicijativu do sada okupila pedesetak djevojaka iz cijele Hrvatske. Projektne ideje su razvijale u skladu su s UN-ovih 17 ciljeva održivog razvoja.

Djevojke su se usredotočile na konkretne probleme koji muče njihovu lokalnu zajednicu, a rješenja su ostvarile primjenom znanja koja su tijekom školovanja stekle iz STEM predmeta, komentira Jelena Likić, predsjednica udruge Bioteka i suvoditeljica projekta STEM mentorice i STEM djevojke u europskoj godini vještina.

Cilj je navesti djevojke na što više praktičnog rada i razvoj vještina koje im nedostaju, a nužne su u današnjem promjenjivom svijetu u kojemu ne znamo kako će izgledati potrebe tržišta rada za nekoliko godina. Djevojkama treba poduka u raznim znanjima i vještinama, počevši od izrade projektnih prijedloga, ispunjavanja raznih obrazaca i pisanja priopćenja do komunikacije s medijima i vještine prezentiranja ideja.

Jelena Likić, predsjednica udruge Bioteka i suvoditeljica projekta STEM mentorice i STEM djevojke u europskoj godini vještina

Predavačice kao “STEM kume”

Netokracijin Vodič za predavačice na poslovnim konferencijama nastao je s ciljem ostvarenja veće vidljivosti žena u hrvatskom informatičkom sektoru i kao alat koji će pomoći organizatorima poslovnih događaja, ali i medijima te novinarima u lakšem pronalaženju predavačica, govornica i sugovornica specijaliziranih za informatičke teme, ali i sve fenomene u društvu koji nastaju kao rezultat utjecaja novih tehnologija.

Riječ je o popisu od stotinjak stručnjakinja raznih profila, od predsjednica uprava do inženjerki, koje su spremne govoriti (i podučavati!) o najrazličitijim temama iz domene tehnologije, poslovanja i komunikacija. Mnoge od njih su i mentorice i biti će mentorice STEM djevojčicama.

Više nam je ispričala Mia Biberović, glavna urednica portala Netokracija i suvoditeljica projekta STEM mentorice i STEM djevojke u europskoj godini vještina.

Opći cilj je, tijekom europske godine vještina, pomoći djevojkama u realizaciji njihovih projekata znanjem koje će im prenositi STEM mentorice te promovirati slične inicijative, posebno u lokalnim zajednicama u kojima mladi ljudi nemaju jednake uvjete razvoja u usporedbi s njihovim vršnjacima u županijskim središtima i metropoli. Jedan aspekt svega toga je i borba s predrasudama prema STEM području, posebno u manjim sredinama, gdje se često smatra da te vještine nisu za djevojke.

Portal Netokracija i udruga Bioteka odlučile su spojiti STEM mentorice i STEM djevojčice te vidjeti što će sve nastati iz njihova suodnosa. Najzanimljivije priče iz tih susreta i suradnji bit će objavljivane u nizu članaka, ovdje, na portalu Netokracija, počevši od danas do kraja studenog 2023. godine.

______________________________________________________________________________

* Članak je objavljen uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije temeljem Programa ugovaranja kvalitetnih novinarskih radova u elektroničkim publikacijama.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Prodaje i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene. Toliko da smo se i na Netokraciji pitali zašto jednako ne slavimo kad naše tvrtke kupuju druge… Bilo kako bilo, neovisnost je tema, a otvorila se na ovogodišnjem Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…

Tvrtke i poslovanje

HR.WEEKEND: Jelena Jelušić o 7 smrtnih grijeha “employer brandinga”

Na prvome HR.Weekendu na WMF-u saznali smo 7 smrtnih grijeha "employer brandinga" koji će definitivno ubiti sliku vaše tvrtke, ali donosimo i recept kako ga spasiti.