Naše tehno predavačice postat će STEM mentorice iliti „STEM kume”.
Osokoljeni uspjehom našeg Vodiča za predavačice na poslovnim konferencijama i nadahnuti radom udruge Bioteka, koja okuplja iznimno motivirane srednjoškolke iz cijele Hrvatske i podučava ih STEM ((engl. Science, Technology, Engineering, and Mathematics) vještinama, pokrećemo novu inicijativu kojoj je cilj postići višestruki sinergijski učinak – spajanjem naših iznimnih tehno predavačica, ekspertica i umješnih spikerica, s odabranim STEM djevojkama.
Nemaju svi jednake uvjete razvoja

Riječ je o inicijativi kojom ćemo, počevši od rujna pa do kraja ove godine, spojiti mladenački entuzijazam i bogato iskustvo naše tehnički nastrojene ženske populacije. Naše tehno predavačice (sve koje to žele) postati će STEM mentorice – „STEM kume” – već dokazano iznimnim mladim ženama.
Riječ je o osobama koje su prema bar jednom kriteriju i bar djelomično onemogućene u odnosu na ostalu populaciju u svojoj generaciji. To su djevojke čiji roditelji, skrbnici ili posvojitelji primaju dječji doplatak; koje su pripadnice manjina (po nacionalnoj, vjerskoj, etničkoj osnovi, zbog svoje seksualne orijentacije, zbog svog rodnog identiteta), koje žive u domu za djecu ili mlade bez odgovarajuće roditeljske skrbi, to su i djevojke iz alternativne skrbi (SOS zajednice mladih), osobe su s posebnim odgojnim i obrazovnim potrebama (imaju lakše teškoće koje ih ne sprječavaju u normalnom radu i svakodnevnim aktivnostima, npr. oštećenja vida ili sluha, bolest koja je pod nadzorom, itd.), osobe s posebnim obrazovnim potrebama – darovita djeca.
Svoje vještine i talente pokazale su sudjelujući u nedavno dovršenom projektu Girls own STEM koje je provela udruga Bioteka koja je u tu inicijativu do sada okupila pedesetak djevojaka iz cijele Hrvatske. Projektne ideje su razvijale u skladu su s UN-ovih 17 ciljeva održivog razvoja.
Djevojke su se usredotočile na konkretne probleme koji muče njihovu lokalnu zajednicu, a rješenja su ostvarile primjenom znanja koja su tijekom školovanja stekle iz STEM predmeta, komentira Jelena Likić, predsjednica udruge Bioteka i suvoditeljica projekta STEM mentorice i STEM djevojke u europskoj godini vještina.
Cilj je navesti djevojke na što više praktičnog rada i razvoj vještina koje im nedostaju, a nužne su u današnjem promjenjivom svijetu u kojemu ne znamo kako će izgledati potrebe tržišta rada za nekoliko godina. Djevojkama treba poduka u raznim znanjima i vještinama, počevši od izrade projektnih prijedloga, ispunjavanja raznih obrazaca i pisanja priopćenja do komunikacije s medijima i vještine prezentiranja ideja.

Predavačice kao “STEM kume”
Netokracijin Vodič za predavačice na poslovnim konferencijama nastao je s ciljem ostvarenja veće vidljivosti žena u hrvatskom informatičkom sektoru i kao alat koji će pomoći organizatorima poslovnih događaja, ali i medijima te novinarima u lakšem pronalaženju predavačica, govornica i sugovornica specijaliziranih za informatičke teme, ali i sve fenomene u društvu koji nastaju kao rezultat utjecaja novih tehnologija.
Riječ je o popisu od stotinjak stručnjakinja raznih profila, od predsjednica uprava do inženjerki, koje su spremne govoriti (i podučavati!) o najrazličitijim temama iz domene tehnologije, poslovanja i komunikacija. Mnoge od njih su i mentorice i biti će mentorice STEM djevojčicama.
Više nam je ispričala Mia Biberović, glavna urednica portala Netokracija i suvoditeljica projekta STEM mentorice i STEM djevojke u europskoj godini vještina.
Opći cilj je, tijekom europske godine vještina, pomoći djevojkama u realizaciji njihovih projekata znanjem koje će im prenositi STEM mentorice te promovirati slične inicijative, posebno u lokalnim zajednicama u kojima mladi ljudi nemaju jednake uvjete razvoja u usporedbi s njihovim vršnjacima u županijskim središtima i metropoli. Jedan aspekt svega toga je i borba s predrasudama prema STEM području, posebno u manjim sredinama, gdje se često smatra da te vještine nisu za djevojke.
Portal Netokracija i udruga Bioteka odlučile su spojiti STEM mentorice i STEM djevojčice te vidjeti što će sve nastati iz njihova suodnosa. Najzanimljivije priče iz tih susreta i suradnji bit će objavljivane u nizu članaka, ovdje, na portalu Netokracija, počevši od danas do kraja studenog 2023. godine.
______________________________________________________________________________
* Članak je objavljen uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije temeljem Programa ugovaranja kvalitetnih novinarskih radova u elektroničkim publikacijama.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.