Social Web. Uvijek sam imao problem s ovim terminom koji označava ovaj oblik weba koji danas koristimo - društvene mreže, sadržaj kojeg generiraju korisnici (primjerice, komentiranjem na člancima), uređivanje i slobodno dodavanje na Wikipediju i sl. Po toj definiciji, 'social web' je nastao tamo negdje, početkom Facebooka, Flickra, i svih onih siteova čije je ime završavalo na 'r'. Ali zašto se to zove 'social web' kad je 'social web' postojao još davno prije?

Social Web. Uvijek sam imao problem s ovim terminom koji označava ovaj oblik weba koji danas koristimo – društvene mreže, sadržaj kojeg generiraju korisnici (primjerice, komentiranjem na člancima), uređivanje i slobodno dodavanje na Wikipediju i sl. Po toj definiciji, ‘social web’ je nastao tamo negdje, početkom Facebooka, Flickra, i svih onih siteova čije je ime završavalo na ‘r’. Ali zašto se to zove ‘social web’ kad je ‘social web’ postojao još davno prije?
Iako u početku weba nije postojala mogućnost komentiranja (bar na većini siteova koje sam ja posjećivao – čisto iz tehničkih razloga), web je bio prilično društven. Sjećam se kako je tada jedna od najpopularnijih skripti za objavljivanje vijesti bila NewsPro (jel’ se tako zvala?) – da, koristile su se skripte za objavu vijesti. No komentara nije bilo, a ideja da se neki članak lajka, tvita ili nedajbože plusjedne je bila doslovno nepostojeća.
Ali ste zato, umjesto komentiranja na Olegovom wallu mogli komentirati na hr.mag.bug. Usenet, popularno – news, je bio središte internetskog društvenog svijeta. Tehnički gledano, Usenet nije Web, pa samim time i pada moja teorija kako je ‘social web’ postojao i prije, ali ne mogu priznati ‘social web’ kao nekakvu revoluciju naspram onoga što je postojalo davno prije.

Slična je situacija s nazivom community manager (iako ga i sam nosim); zar je to toliko novo i kul zanimanje? Nastalo dolaskom Facebooka? Možda se formirao sam naziv, ali zanimanje je postojalo davno prije, samo smo ih zvali “modovima” i “adminima” na mnogobrojnim forumima.
Oh, forumi!
Da, ne smijem zaboraviti forume. Eto ‘social weba’, user generated contenta i preteče ‘likeanja’ u obliku quoteanja i dodavanja LOL-a. I tu ne mislim nužno na Forum.hr, kao jedan od najpopularnijih internetskih foruma u Hrvatskoj, već na one stručnije, poput mi3dot-a ili Dizajn Zone.
Čak štoviše, nekih 4-5 godina prije nego sam počeo raditi kao community manager, administrirao sam vlastiti forum i usudio bih se reći – prilično dobro sam odrađivao taj posao, s istom posvećenosti koju danas pridajem klijentima. Upravo sam na tom forumu, gdje je zajednica kojom sam upravljao bila sačinjena od studenata varaždinskog FOI-a stekao sva iskustva potrebna za “radno mjesto” community managera.
Chit Chat
Tu su još i razni Google Talkovi, Skypeovi, MSNovi i zaboravljeni ICQovi – alati za instantnu razmjenu poruka koji opet čine mali, privatni web – mrežu – između vas i nekolicine vaših prijatelja. Zar se i to ne ubraja u ‘social web’?
Razlog zašto nam je ‘social web’ sve poput Facebooka, Twittera, YouTubea, Digga, Reddita, 9Gaga, HackerNewsa jest što se lako mjeri – otvorite bilo koji članak na Netokraciji i prikazuje se broj likeova na Facebooku, tweetova na Twitteru i +1 na Google Plusu. Možete li isto saznati i za linkove koji se dijele upravo putem IM-ova, Usernet grupa ili nekim drugim kanalom? Teško, u najboljem slučaju će Google Analytics pokazati odakle dolazi korisink, ali da ćete imati egzaktne rezultate kao što ih Facebook nudi – nećete.
No to ne čini forume i “stare tehnologije” ništa manje društvenima niti ih isključuje iz kategorije ‘social weba’. I dosta je više tog termina, pokopajmo ga jer ni sami ne znamo što označava. Like ako se slažete! 😀
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Startups
16. 10. 2012. u 11:15 am
Novo doba, novi cool izrazi.
Boris Milosevic
16. 10. 2012. u 12:01 pm
Izraz nije za one koji vazdane po internetima, generalno ga ne koriste. Namenjen je onima koji su tu sad dosli, ili dolaze, i valjda treba da im slikovitije opise da to nije onaj web koji je bio juce, vec da je ovaj danas bolji!
Web je web, drustvene mreze su drustvene mreze, Netokracija nije blog, i to tako treba da bude 😉