RPG ili kako igrati Dungeons & Dragons bez Dungeon Mastera

RPG ili kako igrati Dungeons & Dragons bez Dungeon Mastera

Ovogodišnji Reboot Develop u fokusu je imao RPG ili Role Playing Games te pisanje za igre ili - kako se to stručno zove - narrative design. Drugi dan konferencije otvorili su Brian Fargo, Sven Wincke, Dan Vavra, a trebao je sudjelovati i Chris Avellone koji je zaspao jer se večer ranije malo zanio.

Dan Vavra, Brian Fargo, i Sven Wincke
Dan Vavra, Brian Fargo, i Sven Wincke otvorili su drugi dan Reboot Developa pričom o RPG-u (slike: Reboot Develop)

Definirajmo RPG

Ako nikada niste igrali RPG, prema riječima spomenutog trojca, Role Playing Games su igre u kojima igrač vodi heroja ili tim heroja koji svojim djelovanjem utječu na svijet u kojemu se igra odvija. Likovi rastu i poboljšavaju se kroz borbu ili dijalog, što stvara imerzivno iskustvo za igrača koji se poistovjećuje s tim likom ili likovima. Iznikle su izravno iz papirnatih Dungeons & Dragons igara, kockica s 20 strana i Tolkiena.

RPG je žanr poznat po dubini priče i svijeta u kojem istražujete, magično iskustvo koje nastaje u procjepima između komada dijaloga i kulturnog blaga razbacanog unutar svijeta koje igrač sam povezuje, komadić po komadić, quest po quest u jednu centralnu radnju koja ga može začarati na 40 do 100 sati, koliko traje prosječna RPG avantura.

Je li RPG je ‘uklet’ kad je riječ o financiranju?

Žanr je, prema riječima trojice globalnih lidera, uklet kad je riječ o financiranju. Brian Fargo i Sven Wincke sa smijehom su opisali strah u očima investitora kad spomenete RPG jer ovaj tip igara, za razliku od FPS (first person shootera) možete ocijeniti, odigrati i testirati tek nakon 2-5 godina razvoja, kad svi elementi sjednu na svoje mjesto, što znači da je Return on Investment zaista nepredvidljiva situacija, čak i za majstore kao što su Wincke i Fargo. Ne zaboravite da oni vode kreativne timove koji već 30 godina, u Fargovom slučaju, a nešto manje od 10 u Winckeovom, upravo na takvim igrama zarađuju milijune. Hvala bogu na Kickstarteru, kaže Fargo.

Za one koji su tek stigli na zabavu: Fargo je napisao/dizajnirao Wasteland, Fallout, Planescape Torment i još par kultnih naslova koje u gaming svijetu smatraju remek-djelom veličine Sikstinske kapele, dok je Wincke je imao najprodavaniju i najpopularniju RPG igru prošle godine, Divinity: Original Sin. Dan Varva trenutno radi najambiciozniji srednjevjekovni RPG Kingdom Come: Deliverance za koji su na Kickstarteru skupili nešto više od milijun funti.

Komplikacije po scenarijima

Dan Vavra

Na svom predavanju Vavra je pokušao objasniti kako je to pisati zaista kompleksan RPG: svaka dva do četiri tjedna. Njegov tim od pet pisaca proizvede oko 200 stranica scenarija za nove misije u igri, koje on mora pročitati i pročistiti, što uz sve druga obaveze teško stiže – a da ne govorimo da su napisali skoro 2000 stranica scenarija prije nego su uopće našli način kako pisati te da svaka izmjena svakog lika ili dijaloga za sobom vuče kaskadnu katastrofu drugih likova i dijaloga. Recimo samo da je Vavra toliko zaglibio u svom perfekcionizmu da ga kolege Wincke i Fargo već zezaju jer je pitanje hoće li ostvariti Deliverance koji ima u naslovu igre Kingdom Come.

Drugo predavanje o RPG-u, ono Svena Winckea o novom nastavku mega-hita Divinity Original Sin, maštovito nazvano Divinity 2, fokusiralo se na pisanje više verzija iste situacije/sustava in-world reaktivnosti za koju Wincke tvrdi da će biti nešto sasvim novo i nevjerojatno. Novost je u svijetu koji reagira u cijelosti na to kako igrači surađuju. Ako Igrač 1 obavi neku misiju, ona je globalno dovršena te ju igrač 2 ne mora obavljati, već se može pridružiti igraču 1 u nastavku ili ga čak napasti i spriječiti u obavljanju misije – ako igrate RPG, a pogotovo ako igrate MMORPG, onda je ovo vijest najbolja vijest u zadnjih 20 godina, od kojih ste 3 proveli u redu za ubijanje zmaja u World of Warcraft (hehe). Naravno, Wincke nije otkrio previše, ali je zagolicao maštu svih igrača, jer igra u kojoj 4 igrača mogu značajno utjecati na tijek cijele igre, svaki na svoj način, zajedno ili jedni protiv drugih, do sada jednostavno nije postojala.

Igre se pišu u prostoru

Jonas Kyratzes, Talos Principle

Dan je završio predavanjem Jonasa Kyratzesa, indie pisca i dizajnera igara koji se proslavio dubinom svog narativa na globalnom hitu CroTeama, Talos Principle, koji je iznikao iz nekih levela globalno poznate pucačine hrvatskog podrijetla, Serious Sam 4. Navodno se Game Designer u Croteamu zaigrao, napravio brdo zabavnih puzzlea nakon čega su pozvali Jonasa i Toma Juberta da stvar učine pitkom i igrivom.

Teorija koju je Kyratzes iznio za vrijeme svojeg zabavnog predavanja je da se igre pišu u prostoru, odnosno da su, za razliku od linearne prirode romana ili filmova, dijelovi priče razbacani u virtualnom prostoru, a na igraču je da tu priču sastavi sam, svojim redoslijedom, izvlačeći iz nje pritom samo ono što razumije ili ga zanima. U Talos Principleu tako nastaje zaista bogata i slojevita priča koja se bavi ljudima, vjerom i, kako Kyratzes ističe, materijalističkim, a ne kako ga često krivo tumače, egzistencijalističkim pitanjima. Recimo samo da Jeff Goldblum postane božanstvo za post-čovječanstvo.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Karijere

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.