RAZUM i IRCRO: Kako do 37 milijuna kuna državnih potpora?

RAZUM i IRCRO: Kako do 37 milijuna kuna državnih potpora za poduzetnike?

Prošle godine uvelike su izostale potpore za inovacije, a razlog tomu bilo je spajanje HAMAG-a i BICRO-a u jedinstvenu agenciju za malo gospodarstvo, inovacije i investicije. S početkom 2015. krenuli su i novi natječaji - agencija je jučer na Poduzetničkom forumu predstavila dva od njih, IRCRO i RAZUM, koji u novom izdanju uključuju neke pozitivne promjene.

HAMAG-BICRO prošle je godine bio usmjeren na spajanje dvaju agencija, a ove ponovno pokreće natječaje za potpore poduzetnicima.
HAMAG-BICRO prošle je godine bio usmjeren na spajanje dvaju agencija, a ove ponovno pokreće natječaje za potpore poduzetnicima.

RAZUM (Program razvoja na znanju utemeljenih poduzeća) je program koji koristi sredstva Svjetske banke za financiranje mikro, malih, srednjih poduzeća i startupa. Potpora je to u obliku uvjetnog zajma namijenjena novoosnovanim poduzećima ili razvoju novog proizvoda ili usluge u postojećem, s naglaskom na inovativne, tehnološke i pretkomercijalne projekte.

Mikro i mala poduzeća na ovaj način mogu financirati do 70 posto prihvatljivih troškova, srednja 50 posto, a ostatak sredstava tvrtke moraju osigurati same. Maksimalno trajanje prijavljenog projekta je 24 mjeseca, za koja je najveći mogući iznos potpore 9 milijuna kuna, a ako projekt traje 12 mjeseci, taj je iznos 6 milijunaOvaj iznos moći će se koristiti namjenski za bruto plaće onih zaposlenika koji rade razvoju, putovanja vezana uz razvoj, materijale i sitni inventar, razvojnu opremu i troškove razvojnih usluga.

Sam proces sastojat će se od tri koraka: u pretprijavi preko dostupnog obrasca potrebno je jasno i koncizno dati tražene osnovne informacije o projektu. Poduzeća koja prođu ovu fazu uz prijavu šalju pun poslovni plan kako bi se kvalificirala za potpore, a predstavnici agencije dali su nekoliko savjeta:

  • odredite jasan cilj;
  • napravite dobar poslovni plan;
  • procijenite dobro vrijednost svoje inovacije;
  • budite realistični u procjeni tržišta;
  • dobro pozicionirajte svoj proizvod;
  • iskoristite profesionalnu podršku;
  • ne oklijevajte s izlaskom na tržište;
  • ne gubite fokus na rezultat;
  • vodite računa o intelektualnom vlasništvu;
  • vodite računa o pravnom uređenju odnosa;
  • dobro iskoristite sredstva

Krajnji rok za pretprijave je 1. travnja, za slanje poslovnih planova 1. lipnja, a procjenjuje se kako bi ugovori o potporama mogli biti spremni već sredinom srpnja.

IRCRO za bolju povezanost privatnog sektora i akademske zajednice

Najava novih natječaja privukla je velik broj poduzetnika.
Najava novih natječaja privukla je velik broj poduzetnika.

Drugi natječaj, IRCRO, namijenjen je malim i srednjim poduzećima koja će na svojim razvojno istraživačkim aktivnostima surađivati s nekom od znanstveno istraživačkih institucija. Riječ je svakako o pozitivnoj inicijativi ne samo za poduzetnike, nego i za akademsku zajednicu koja kod nas (uz časne iznimke) uvelike boluje od nedostatka kontakta s industrijom te nedostatka komercijalnih i praktičnih projekata u koje bi se studenti mogli uključiti.

Na natječaj se mogu prijaviti fizičke osobe, mala i srednja trgovačka društva, iako će prvi navedeni morati osnovati tvrtku prođu li selekcijski proces.

Prijavljeni projekti moraju uključivati razvoj novog proizvoda, procesa ili usluge ili značajno poboljšanje postojećeg, a kriteriji prema kojima će se ocjenjivati su tržišni potencijal, potreba za znanstvenom infrastrukturom ili znanjem.

U ovom natječaju riječ je o bespovratnim sredstvima, i to u visini do 900 000 kuna ili do 50 posto opravdanih troškova po projektu, od čega znanstveno-istraživačkoj instituciji mora pripasti barem 15 posto troškova.

Više potpore, veći iznosi?

Osim ova dva projekta, HAMAG-BICRO objavio je i kako vodi startupe ove godine na CeBIT u Hannover, pokrivajući troškove izložbenog prostora i do 70 posto troškova puta, dajući alternativu grupnim odlascima na sajmove koje organizira HGK i koje nisu nužno dobile najbolje reakcije.

Osim toga, planiraju se i povećati ulaganja – nezavisna procjena učinka prethodno dodijeljenih potpora pokazala je kako njihovi efekti na gospodarstvo nisu bili dovoljno značajni, rekao je predstavnik agencije, i to ponajprije zato što je bila riječ o premalim investicijama.

To bi se trebalo promijeniti s novopokrenutim natječajima, a u planu je i investicijski fond, najavili su.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Tehnologija

O Apple Vision Pro: “Ovo nije proizvod za krajnjeg korisnika, ovo je proizvod za ‘nas’ developere…”

Hoće li Apple s novim proizvodom napokon ispuniti VR/AR obećanja koja slušamo godinama? Po svemu sudeći Appleove naočale neće se nositi po ulici, ali Vision Pro izgleda obećavajuće za developere... saznali smo i zašto.

Umjetna inteligencija

Upoznajte Arbelle! Beauty brend kojeg krasi svjetsko rješenje za virtualno isprobavanje šminke

Švedsko-hrvatska IT tvrtka Visage Technologies od osnutka radi na cutting edge AI tehnologiji za prepoznavanje i praćenje pokreta ljudskog lica. Nakon niza uspješnih implementacija u kozmetičkoj industriji, svoj makeupISDK softverski paket oblikovali su u još svestraniji beauty brend Arbelle.

Sponzorirano

Može li se Hrvatska uključiti u razvoj svemirske tehnologije koja na uloženo vraća 7x više

Zašto su cube sateliti toliko korisni, koliko će oni promijeniti telekomunikacijsku industriju i može li se Hrvatska s njima ukrcati na brzi vlak svemirske tehnologije, neka su od glavnih pitanja s HAKOM-ove konferencije.

Intervju

Notcheva 6. generacija Devcademyja radit će na projektima za satelitsku kockicu – CroCube!

Otvorene su prijave za Notchevu akademiju na kojoj će se polaznici, osim satelitske teme moći usmjeriti na Spring Boot, React, .NET i Go programiranje, upoznati sa scrumom i agilnim frameworkom, UX/UI, DevOps, Clean code te drugim praksama i alatima koji su standardni u IT-ju.

Netokracija Podcast

John Romero o životu nakon Dooma – i kako klince naučiti raditi igre

John Romero je jedan od kreatora legendarne igre Doom, kao i cijelog niza drugih igara. Ususret izlasku njegove autobiografije, dobili smo priliku pitati ga kako vidi svoju karijeru, ali i razvoj industrije razvoja igara.

Karijere

Studenti RIT Croatia uče se na zadacima koje pripremaju Rimac Technology, INA, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.