5 stvari koje sam naučila radeći za međunarodni startup

Kako sam se ‘ni kriva ni dužna’ našla u međunarodnom startupu – i što sam naučila?

Radeći za startup svašta ćete raditi i puuuno ćete naučiti, čak i ako već imate prilično radnog staža kao ja - moji su najsnažniji dojmovi nakon nešto više od osam mjeseci angažmana za jednu takvu tvrtku.

Rad u startupu

Kad sam u proljeće 2014. odlučila postati freelancer – nakon 10 godina iskustva kao online novinarka i urednica te s par certifikata i nešto iskustva u internet marketingu – nije mi na kraj pameti bilo da će mi jedan od prvih klijenata biti startup! I to međunarodni, koji posluje u četiri države i koji je baš mene izabrao kako bismo ga zajedno uspješno doveli na hrvatsko tržište.

AutoHop je platforma koja povezuje vozače sa slobodnim mjestima u autu i one koji traže prijevoz na istoj relaciji kako bi podijelili troškove putovanja, uštedjeli vrijeme, napravili nešto pozitivno za okoliš te, uza sve to, doživjeli jedno novo iskustvo.

AutoHop bi trebao biti korak naprijed u odnosu na grupe na društvenim mrežama kojima su se dosad spajali vozači i putnici jer je pregledniji, jednostavniji za korištenje i pretraživanje, a donosi i sustav međusobnog ocjenjivanja korisnika pa je lakše znati s kime ćete se točno voziti i koliko je to ugodno iskustvo. Pokrenut je 2012. u Mađarskoj, početkom 2014. proširio se na Rumunjsku, a od ljeta 2014. prisutan je u Srbiji i Hrvatskoj.

Kad me prijatelji i kolege pitaju što točno ja radim za Autohop, odgovaram – sve što treba! Da parafraziram Luja XIV..: Autohop u Hrvatskoj, to sam ja! Naravno, u mnogo stvari ne moram izmišljati toplu vodu nego samo prilagoditi prakse i kampanje koje su se već pokazale uspješnima u Mađarskoj i Rumunjskoj, ali ja sam tu za sve za što je bitno poznavati specifičnosti hrvatskog tržišta.

Iako imam i drugih klijenata i, naravno, niti jednog neću proglasiti najdražim, priznajem da rad za startup ima svoje posebnosti i da me iznimno veseli. Evo mojih, vrlo osobnih, dojmova, o tome kako je raditi za startup:

1. Trebaš vjerovati u proizvod

Jedan od mojih prvih zadataka za Autohop je bio da – podijelim vožnju, odnosno doživim to iskustvo. Posao u startupu nije nešto što se može odrađivati bez puno entuzijazma samo da bi se na kraju mjeseca dobila plaća, zato je važno vjerovati da proizvod za koji radiš ima smisla. Zabušavanja nema jer nema još xy zaposlenika koji te mogu pokriti, a ako ne ostvarimo ciljeve možda ćemo svi skupa jednostavno morati zatvoriti butigu.

2. Ne smiješ imati veliki ego

Kako su timovi mali, svatko radi po nekoliko poslova. Ponavljam, moj opis posla je – sve što treba.

Zato startup nije za nekoga tko misli da je prekvalificiran da bi radio određene poslove, primjerice da je ispod njegove razine raditi podršku korisnicima. Dok se ne skupi dovoljno korisnika da bi imalo smisla angažirati osobu kojoj će opis posla biti samo korisnička podrška, netko “prekvalificiran” mora odgovarati na te upite i mora mu to biti važno.

Čak i osnivačima i CEO-ovima je uobičajeno da u istom danu s potencijalnim ulagačima pregovaraju o milijunima i peru šalice u uredu.

3. Konstantno učenje

Spremnost na učenje je česta fraza u oglasima za posao, ali spremnost na učenje u startupu nije dovoljna. Ne treba biti spreman na učenje, treba jednostavno stalno učiti.

Ne samo zato što se često događa da moram obaviti neki posao s kojim dotad prije nisam imala iskustva, nego je i sam razvoj startupa često učenje na pokušajima i pogreškama.

Također, ako radite za startup, imate velike šanse da ćete svaki dan surađivati s onima koji vode posao. Ne znam kad bih inače dobila priliku toliko izbliza vidjeti razvoj i strategiju neke tvrtke, prava je šteta ne upiti bar dio znanja!

4. Majstor svih zanata

Napisala sam već – timovi su minimalni i svatko radi nekoliko poslova, zato treba biti majstor svih zanata, odnosno tip osobe koja se ne drži jedne struke ‘kao pijan plota’, netko tko se ne boji izazova i netko tko zazire od toga da napravi išta što mu nije u opisu posla. Startupu treba netko tko se ne boji izaći svoje udobne zone.

5. Opušteno je

Iako opuštena atmosfera nije rezervirana samo za startupove, u njima je gotovo pa pravilo. Naravno, nema tituliranja, do nikoga se ne treba probijati kroz tajnice ili najavljivati sastanke tjednima unaprijed, odijevanje je neformalno i imate velike šanse da ćete s direktorom piti piće poslije posla.

Zapravo, tek sad shvaćam zašto sam se ja uklopila, iako po godinama odskačem od prosjeka startup svijeta i uvjerljivo sam najstariji član Autohopovog međunarodnog tima. Mislim da me odalo to što sam u srednjim tridesetima promijenila karijeru, slobodno vrijeme trošila na edukaciju, a u CV-u imam i kratko, ali vrlo korisno, iskustvo kao SEO/SEM specijalist što znači da se ne ustručavam okušati se u novom i ne potpuno poznatom.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

    • Antonija

      Antonija

      16. 01. 2015. u 12:40 pm Odgovori

      Denise, nisam shvatila jesi li uspio objaviti vožnju pa se niti jedan suputnik nije javio ili nisi uspio objaviti vožnju pa se nitko nije javljao na kontakte?
      Ako se radi o ovom prvom, moram reći da je upravo to jedan od izazova startupa, osobito proizvoda koji se zasniva na zajednici korisnika. Da bi takva platforma zaživjela u punom svjetlu, treba što prije privući što veći broj korisnika jer da bi se vožnje djelile treba biti dovoljno onih koji ih nude i onih koji ih traže.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Najava

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Karijere

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia kroz kolegij kreiraju stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Novost

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Sponzorirano

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.