Prije par godina još se i moglo dogoditi da neke web trgovine potpuno ignoriraju Black Friday, ali ne i u 2020. Puno je izbora, a vremena su neizvjesna - kako pronaći najbolje ponude? Ovi savjeti mogli bi vam poslužiti.
Kićenje po gradu već je počelo, a predblagdanski shopping službeno se otvara s Crnim petkom. Pripremate li darove za sebe ili za druge, da li vam nešto zbilja treba ili se samo želite malo počastiti u ova tmurna pandemijska vremena – posve je nebitno. Važni su postotci sniženja koje možete uhvatiti.
Od vremena kada smo mogli na prste jedne ruke nabrojati web trgovine koje prakticiraju crna i cyber sniženja do danas – mnogo se toga promijenilo. Između ostalog, popularnost ovog veoma američkog koncepta prihvatili su mnogi, ako ne i većina trgovaca – bez obzira prodavali offline ili online.
Kako se snaći u kakofoniji postotaka koji se oglašavaju sa svih strana?
Napravite budžetni plan i postavite prioritete
Koronakriza nas je sve dobro zahvatila. Kako pokazuju podaci najnovijeg MasterIndex istraživanja, gotovo polovica ispitanika (48%) istaknula je da su se ukupni mjesečni prihodi njihovog kućanstva smanjili tijekom koronakrize te da se ispitanici odriču većih kupnji. Zato je mnogo bitnije ove godine dobro postaviti prioritete ako već planirate trošiti ovaj tjedan.
Što vam je cilj ovog Crnog petka odnosno Cyber ponedjeljka?
Ako želite uhvatiti super ponude na tehniku koju ste dosad odgađali kupiti, izbora ćete vjerojatno imati na pretek, ipak su popusti ovaj shopping praznik tradicionalno najzastupljeniji baš u toj kategoriji. S obzirom na veće cijene takve robe, popusti mogu biti značajan faktor – tako da ako ste imali na umu u narednih par mjeseci kupiti mobitel, laptop ili konzolu, ovo je zbilja najbolje vrijeme da to i napravite. Bolje ponude nećete uhvatiti ni za blagdane.

Ako vam je pak cilj nabaviti neki novi komad odjeće ili kozmetike, računajte da u ovoj kategoriji nećete naići na toliko velike popuste pa je možda bolje paziti da u ovom segmentu ne napravite impulzivne kupnje. Osim toga, modna industrija je također zadobila velik udarac pandemijom kako svi manje izlazimo i imamo manje potrebe obnavljati se pa će rijetke trgovine donijeti zbilja velike popuste, ako ih bude – to će uglavnom biti rješavanje zaliha.
Stoga dobro provjerite što vam od ključnih komada odjeće i obuće nedostaje u garderobi i fokusirajte se tražiti u kategoriji onoga što ste odredili da vam je zbilja potrebno. Uz to, kad je u pitanju kozmetika odnosno farmaceutika, svakako je preporučljivo u ovim kategorijama provjeriti popuste na nešto što već koristite – ne želite propustiti ni 20% popusta ako znate da ćete svoj omiljeni proizvod svejedno kupiti za nekoliko tjedana.
A kad su u pitanju potrošne stvari, možda je dobro obnoviti i zalihe namirnica ako naletite na značajnije popuste, no u tom slučaju ne želite upasti u dodatne gužve pa je bolje iskoristiti priliku naručiti ih online, zasad su Konzum i Studenac jedini koji nude takvo što kod nas.
Imate li već ideju što želite nabaviti najbližima za blagdane, ovaj shopping tjedan je najbolja opcija za kupnju. Osim što ćete uhvatiti stvari na popustima, unaprijed ste se riješili brige i gužvi koje će se s približavanjem Božića sve više povećavati, a moguće je da se do tad isprazne i zalihe ako tražite nešto posebnije.
Pratite sve kanale komunikacije omiljenih brendova i web trgovina
Danas možete biti sigurni da se većina, ako ne i svaka web trgovina priprema za najpoznatijih shopping tjedan u godini. Web trgovci svjesni su da im je konkurencija doslovno svatko tko prodaje online. Ako potrošite previše novca na tehniku, vjerojatno ćete nešto manje trošiti na odjeću, zar ne?
Trgovcima je stoga u interesu promovirati se na svim mogućim kanalima. Žele li doći do vas s ponudom za Black Friday i Cyber Monday moraju biti prisutni na svim kanalima na kojima ste i vi. Facebook, Instagram, Snapchat, Pinterest… pa čak i LinkedIn, ako su u pitanju neki tečajevi, knjige ili slično, na drugim web stranicama – Google oglašavanje, u vašim email sandučićima – newsletteri. U kojem god obliku, ponude žele doći do vas, no toliko nas dnevno zatrpavaju sa svime neovisno o crnom ili normalnom petku da smo svi već oglušili na njihove oglase i ponude.

Ipak, ovo je tjedan kada bi za brendove koje volite htjeli kliknuti pauzu na ignoriranje odnosno ad blocker. Iskreno, želite znati ako je u pitanju popust koji na godišnjoj razini više neće vidjeti.
Ako već niste, zapratite zato bar ovaj tjedan web trgovine koje nude ono što trebate/želite na društvenim mrežama. Kako vam je možda već poznato mnogi algoritmi na društvenima preferiraju postove osoba, ne brendova pa je dobro da, primjerice na Facebooku, označite da vam se oni bitni prikazuju prvi na feedu. Isto tako pretplatite se na newslettere ako ih web trgovina ima, ne želite da vam promaknu potencijalni promo kodovi koji bi se mogli dijeliti, i pazite gdje vam odlaze newsletteri tih trgovina da se ne bi zagubili u sandučiću s promocijama.
Uvijek provjerite gdje ćete dobiti najbolji deal
Jedna od prvih stvari koja vam je bitna u istraživanju crnih ponuda za pojedine stvari koje planirate nabaviti su cijene – ali cijene prije popusta. Naime, nije neuobičajeno da se cijene ponekad namjerno povećavaju prije sezone blagdana kako bi se umjetno napumpao popust. Zato bi bilo dobro da nekoliko dana prije samog Crnog petka, ili – ako znate da neki kreću ranije – i tjedana, zabilježite cijene prije popusta. Kada znate da, primjerice, druga generacija Apple AirPods slušalica inače košta oko 1200 kuna, ako naletite na cijenu od 800 do 1000 kuna, možete biti sigurni da ste naletjeli na dobar deal.
Kupujete li možda video igre za sebe ili druge, vjerojatno ćete se naći u velikoj dilemi s obzirom na količinu platformi koje ih danas nude – bez brige, IsThereAnyDeal.com stiže u pomoć s poviješću svih popusta za pojedini naslov, od Simsa 4 do domaćeg The Talos Principlea.
Naravno, prije konačne odluke o kupnji nekog proizvoda provjerite stranice za usporedbu cijena. Na njima možete pronaći kako se kreću cijene proizvoda na većini domaćih web trgovina, a zastupljeni su proizvodi iz različitih kategorija. Pa ako ste u potrazi za novim mobitelom ili nekim drugim uređajem, samo upišete u pretragu proizvod koji želite provjeriti i dobit ćete rezultate ovisno o modelu, a unutar kojeg ćete moći naći izlistane cijene po trgovinama.
Ipak, prije nego što se odlučite za najjeftiniju opciju, svakako provjerite kako se mijenja cijena ovisno o vrsti plaćanja. Neke trgovine nude značajne popuste za gotovinu, ali ako svejedno planirate proizvod kupiti karticom na rate, bitnije vam je gledati onu drugu specificiranu cijenu za kartice, a koja može biti manja kod trgovina čija cijena nije bila prva na listi.
Osim toga, važno je pogledati i cijene dostave odnosno da li postoji opcija preuzimanja proizvoda u poslovnici – a posebno pazite i na garanciju. Nekada ćete ubosti možda malo skuplju cijenu proizvoda, ali ćete dobiti i godinu garancije više.
Kupujete računalo?
Nezaobilazna stranica za vas je i PC Part Picker! Osim što ćete svaki komad računala moći dodati na listu i tako pregledno pratiti što vam sve treba, PCPP prikazuje za svaki komad opreme ponudu iz različitih trgovina (uglavnom inozemnih) pa možete usporediti cijene, ali najbolje od svega jest što vam ukazuje i kompatibilnost dijelova koje planirate kupiti.
Informirajte se o regulativi kako bi sigurnije kupovali
Malo potrošača zna sva svoja prava, a još su manje upoznati s njima kad je u pitanju online kupnja – koja, doduše, sve donedavno i nije bila toliko dobro regulirana. Srećom, otkako je eCommerce uzeo maha zadnjih godina, u domaćem odnosno EU zakonodavstvu se također više pažnje posvetilo pravima potrošača koji kupuju putem interneta. Tako danas kad kupujete online u trgovinama EU imate pravo vratiti kupljeni proizvod u roku 14 dana i dobiti povrat novca bez ikakvog objašnjenja zašto ste se predomislili. Više informacija o svojim pravima potražite i na službenim stranicama nadležnog Ministarstva.
Između ostalih promjena na razini EU, prošle godine se krenulo i u rješavanje problema poznato kao geografsko blokiranje. Ako ste kad naručivali iz neke druge države članice sigurna sam da ste jednom ili više puta naletjeli na obavijest da “proizvod ne možete naručiti”. Donedavno umjetne digitalne granice svakodnevno su blokirale milijune Europljana u naručivanju proizvoda, preuzimanju sadržaja ili gledanju videozapisa – na osnovu državljanstva potrošača, mjesta boravka i poslovnog nastana. Prije dvije godine zato je EU uvela uredbu o geografskom blokiranju kako bi spriječila diskriminirajuće prakse poput odbijanja kartica iz druge države, različitih cijena za različita tržišta, kao i isporuke slabije kvalitete proizvoda za druga tržišta.
Osim toga, jedna od najznačajnijih nedavnih promjena kad je u pitanju naručivanje stvari online jest dvostruka autentifikacija koja krenula u primjenu još prošle godine kada je na snagu stupila poznata PSD2 direktiva. Stupanjem na snagu SCA (Stronger Customer Authentication) na razini Unije sve banke i trgovci moraju uvesti opciju plaćanja s dodatnom potvrdom. Na pojačanu autentifikaciju do sada ste vjerojatno nailazili tu i tamo, ona se provodila uglavnom putem tokena ili jednokratne zaporke koja dolazi SMS porukom, no po novijem, može se realizirati i uz pomoću biometrijskog potpisa (prepoznavanje lica, otiska prstiju).
Što to znači? Da će vas pri nekim transakcijama u vrijeme najpoznatijeg shopping tjedna sigurno ponegdje dočekati i dodatan način autorizacije. Ne dajte se zbuniti, možda će vam na prvu biti naporno, ali ovaj proces će zapravo uvelike ubuduće pospješiti i sigurnost i iskustvo vaše kupnje.
Ovaj članak pripremljen je u suradnji s Mastercardom. Njihova Identity Check™ tehnologija napredne autentifikacije omogućuje vam bezbrižnije kupovanje putem interneta korištenjem vašeg mobitela kao dodatne potvrde. Sve banke koje izdanju Mastercard kartice mogu omogućiti dvofaktorsku potvrdu za online plaćanja i tako osigurati još jedan sloj sigurnosti između vaše kartice i stranica putem kojih kupujete.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.