
Platforme & autentifikacija: Kupovanje igara na internetu može biti sigurnije!
Svi misle kako je kupiti igru čas posla, što je često slučaj, ali to ne znači da ne biste trebali razmisliti o tome gdje i kako kupujete.
Tržište video igara već je dugo vremena veće od filmske i glazbene industrije, a gotovo 90 posto svih igara danas se prodaje digitalno. Računala za igranje više ni nemaju “pržilice”, a platforme za distribuciju poput GOG-a ili Epic trgovine imaju na tisuće igara i nude nevjerojatne opcije za proizvođače igara, kao i za korisnike. Ipak, samo zato što je danas lakše nego ikada kupiti gomilu igara ne znači da ne biste trebali pripaziti kome dajete svoj novac, pogotovo jer je niska cijena često toliko privlačna da zaboravimo na sigurnost.
Izbora ima, ali nisu svi isti
Računalne igre zadnjih godinu-dvije proživljavaju zanimljiv period. Sve više raste broj launchera i trgovina za video igre – nikad više izbora gdje ih možete kupiti. Neke od njih su bolje od drugih, a proces kupnje igara na njima funkcionira kao i za većinu drugih proizvoda i usluga koje možemo kupiti online. Ipak, kao i u svemu, i takav shopping vežu neke specifičnosti.
Najbolja preporuka je video igre kupovati preko možda nešto manje poznatih, a opet legitimnih platformi poput GOG-a, Fanaticala, Green Man Gaminga i sličnih. Ove platforme su smještene u Europi te tako omogućuju i sigurniju kupovinu putem dvostruke autentifikacije, dok one smještene u SAD-u, poput Steama ili Humble Bundlea ju nisu obvezne provoditi.
Ne bih preporučio kupovanje na eBayu, sa G2A ili Kinguina, iako mnogi ljudi koje znam tamo kupuju godinama bez ikakvih problema, ali nerijetki su slučajevi da vas tamo mogu zakinuti.
Kao dežurni baksuz Netokracije, mogu vam svojim primjerom pojasniti o čemu govorim.

Ako danas želite kupiti PC igru koja ne košta punu cijenu, imate nekoliko opcija: možete čekati rasprodaju (nadolazeći blagdani i Black Friday donose i mnoge popuste), možete čekati da za igru stigne crack i piratizirati ju (ne podržavamo, podržite developere!), ili možete kupiti takozvani CD-ključ za aktivaciju igre putem interneta, upisati ga u Steam ili Epic launcher i aktivirati igru.
Kao osoba koja je u srednjoj piratizirala mnogo više igara nego što bih volio priznati, mogu reći kako je to u teoriji vrlo solidna opcija, ali također vam mogu reći kako sam zbog trojana koji je bio u cracku jedne igre gotovo pa izgubio sve na računalu. Prema tome, logika nalaže da ne riskirate, već da igre koje želite i volite – platite.
“Preprodavač” nikada nije glamurozna titula
No, vratimo se do stranica za preprodaju ključeva. Jedan je to od zgodnijih načina koji će vam osigurati najviše novca u džepu. Međutim, ako gledamo širu sliku stvari ova opcija nije idealna. Naime, da biste za par eura kupili igru koja originalno košta 40 eura, negdje mora postojati kvaka, zar ne?
Da bismo shvatili kako takvi servisi rade, trebamo se vratiti na cijene. Naime, ako niste znali, igre ne koštaju svuda isto. Nešto što u državama EU košta 60 eura, u nekoj drugoj zemlji, koja ima manji životni standard košta manje. Preprodavači su ovo prije često iskorištavali kako bi igre kupljene ondje jednostavno prodali negdje drugo i razliku uzeli sebi. Vi kao kupac platite manje, a preprodavač po igri zaradi par dolara i svi sretni. Više o ovim nekada bizarnim razlikama svakako preporučujem istražiti na PCGameru.
Sve više trgovina danas ipak uključuje takozvana regionalna zaključavanja, što ćete primijetiti ako na G2A krenete kupovati igre. Igre za Rusiju ili neke dijelove Azije jeftinije su nego one za SAD ili Europu, a ako pogriješite i kupite verziju koja nije za vaš račun – igra neće raditi. Ovome je doskočeno tako da preprodavači traže korisnike da igre igraju putem VPN-a, što vam svakako treba biti crveno svjetlo jer vam Steam tako može “ubiti” račun.
Postoje još dva načina kako takve stranice dolaze do igara za preprodaju.

Od sigurne platforme do sigurnog plaćanja
Jedan od načina su same rasprodaje na kojima bi i vama bilo najbolje uloviti popuste. Kako preprodavači to koriste? Kada je igra na Steam rasprodaji, kupe ju “kao poklon” i tako dobiju neaktiviran CD-ključ koji smo spominjali. Kada cijena ode gore, oni ključ prodaju na platformi poput G2A ili eBaya – i zarade. Većina igara na G2A, primjerice, prodaje se na veliko – i tako cijene budu niže jer prodavači dobiju popust na količinu.
Iako ovo nije ilegalno, postoji mogućnost da igra jednostavno – neće raditi. Tada ste prepušteni podršci stranice, a ako niste kupili neki od njihovih posebnih “štitova” protiv prevara i slično, nekada ćete ostati samo na pozivu upomoć. Kako vam ključ prodaje fizička osoba, a G2A samo posreduje, platforma ne preuzima odgovornost ako niste platili osiguranje. Ipak, i G2A je nedavno uključio garanciju za povrat novca svima kojima igre ne rade, a kupili su ih kod njih.
Treći način na koji takve stranice pribavljaju igre po jeftinijoj cijeni je i onaj najproblematičniji: krađa. G2A se dugo pravio grbav oko ovoga, ali istraga od strane Eurogamera pokazala je kako se na njihovim stranicama prodaju ukradene igre. Kupnja ukradenih ključeva uvijek može značiti i gašenje istih od strane trgovine ili samog developera. Nije da vas plašim jer se to događa u možda 0,1 posto slučajeva, ali nije nemoguće i to biste trebali znati. Iz G2A kažu kako su protiv krađe, naravno, a trude se i koristiti najmodernije metode potvrde identiteta – ali ne možemo se lagati da prijašnji problemi nisu naštetili reputaciji.

Naravno, najveći problem kod kupovanja igara na ovaj način je činjenica da nikada niste posve sigurni što se događa u pozadini. Istina, u devet i pol od deset slučajeva će sve vjerojatno biti u redu i ne želim reći da je G2A ogroman negativac koji će vam ukrasti novce, ali da postoje problemi – postoje.
Često je zato najbolje rješenje samo kupovati s respektabilnijih stranica. Želite li uvijek biti sigurni da ste našli najbolji deal, preporučujemo da provjerite stranicu IsThereAnyDeal na kojoj ćete u svakom trenutku znati koja od legitimnih stranica poput Fanaticala, GOG-a ili Green Mana ima popuste na pojedine video igre.
Sada kada znate koje platforme su sigurne, a koje nisu i zašto ne, treba vam biti jasno da sam proces plaćanja igara karticama uglavnom svugdje funkcionira isto – dodavanjem podataka o kartici kojom plaćate. To je onaj ključan zadnji korak kada želite znati da ste zaista – sigurni. Ali upisivanjem samo podataka kartice ni vi ni trgovina nemate garanciju čija je to kartica ni tko njome plaća.
Napokon, od listopada ove godine kupnja online postaje mnogo sigurnija s dvostrukom autentifikacijom.

Vaša kartica, vaše igre
Stupanjem na snagu SCA (Stronger Customer Authentication) na razini Unije sve banke i trgovci će morati uvesti opciju plaćanja s dodatnom potvrdom. Dvostruka autentifikacija se do sada provodila sporadično i uglavnom putem tokena ili jednokratne zaporke koja dolazi SMS porukom, no po novijem, može se realizirati i uz pomoću biometrijskog potpisa (prepoznavanje lica, otiska prstiju), što će definitivno pospješiti i sigurnost i iskustvo kupnje.
Ako kupujete igre iz EU trgovina (kao što su one spomenute gore u tekstu), moguće je stoga da ćete naići na dvostruku autentifikaciju. Taj ekstra korak možda ne izgleda kao neka revolucija, ali takozvani SCA (Stronger Customer Authentication) potvrdit će da transakciju radite vi koristeći dva od tri faktora: nešto što imate (mobitel), nešto što znate (PIN) ili nešto što jeste (otisak prsta).
Ako ste korisnik Mastercard® kartice, ta dobra praksa je već tu. Uz tehnologiju Mastercard Identity Check realizira se dvostruka autentifikacija s vašom bankom, a na vama je samo da potvrdite kupnju da li otiskom prsta, PIN-om, lozinkom, skenom lica ili drugom metodom koju vaša banka prihvaća.
Ovaj članak pripremljen je u suradnji s Mastercardom. Njihova Identity Check™ tehnologija napredne autentifikacije omogućuje vam bezbrižnije kupovanje putem interneta korištenjem vašeg mobitela kao dodatne potvrde. Sve banke koje izdanju Mastercard kartice mogu omogućiti dvofaktorsku potvrdu za online plaćanja i tako osigurati još jedan sloj sigurnosti između vaše kartice i stranica putem kojih kupujete.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.