
Ako ne regulativa, banke će prema otvorenom bankarstvu pogurati konkurencija – ali i dobri partneri
Mnogima u tehnološkoj i financijskoj industriji poznat termin otvorenog bankarstva unatoč regulativnim stranputicama sve više uzima maha kako se korisnici okreću inovativnijim i personaliziranim rješenjima. Oni koji se povežu u dobre suradnje - preživjet će.
Prema podacima iz izvješća Open Banking Global Market 2022, vrijednost globalnog tržišta otvorenog bankarstva do kraja ove godine narast će na 19,14 milijardi američkih dolara, za 26,5 posto više nego prošle godine.
Približno istu godišnju stopu rasta trebalo bi zadržati do 2026. godine, kada bi to tržište trebalo vrijediti 48,13 milijardi dolara. Najveće svjetsko tržište trenutno je Sjeverna Amerika, dok se najbrži rast očekuje u regiji azijskog dijela Pacifika.
Rast u najvećoj mjeri potiče povećana potražnja za platformama online namijenjenih plaćanjima, koje se šire sve brže zahvaljujući razvoju novih metoda plaćanja, većem korištenju e-trgovine, poboljšanoj internetskoj infrastrukturi i nizu novih tehnologija. Samo je servis Google Pay u kolovozu prošle godine zabilježio više od milijardu transakcija…
Uz banke, trgovce i krajnje korisnike ključni dio eko-sustava otvorenog bankarstva čine razvojni programeri, regulatorne agencije i pružatelji usluga, odnosno tehnoloških rješenja na kojima on počiva.
Po čemu se otvoreno razlikuje od klasičnog bankarstva?
U tradicionalnom bankarstvu banka zadržava korisničke podatke za sebe i nudi korisnicima set standardiziranih proizvoda.
Otvoreno bankarstvo stvara već spomenuti eko-sustav u kojem su potrebe pojedinca u središtu procesa. U velikoj se mjeri oslanja na prikupljanje i upravljanje podacima korisnika kako bi se postiglo personalizirano bankarstvo, precizno skrojeno po mjeri određenog seta okolnosti, sigurno i pouzdano.
Zbog svega toga otvoreno bankarstvo može pomoći u stvaranju novih proizvoda, usluga i strategija pristupa korisnicima, kao i olakšati korisnicima pristup financijskim podacima te omogućiti povoljnije korištenje bankarskih usluga.
Mogli biste pomisliti kako je riječ o digitalnom bankarstvu, ali postoji razlika. Naime, digitalno bankarstvo fokusira se na digitalizaciju tradicionalnih bankarskih proizvoda kako bi isti bili dostupni online. Dok je svrha otvorenog bankarstva promicanje inovacija u digitalnom bankarstvu i ubrzavanje razvoja novih financijskih aplikacija, odnosno poboljšanih usluga, namijenjenih tvrtkama i pojedincima.
To se postiže omogućavanjem pristupa bankarskim podacima putem API-ja, što je regulirano Direktivom o platnim uslugama Europske unije (Payment Services Directive 2, PSD2). Podsjetimo, prema odredbama PSD2 podaci koje banke prikupljaju o korisnicima (računi, krediti, transakcije, podizanje gotovine, štednja i tome slično) moraju biti dostupni i drugim tvrtkama, uz odgovarajuću razinu sigurnosti i dozvole regulatornih tijela.
Iskustvo kao temelj za nove tehnologije
Među tvrtkama koje se otvorenim bankarstvom bave jedna od najvećih na svijetu svakako je Worldline, s 20 tisuća zaposlenih u više od 50 država.
Worldline ima 45 godina iskustva u poslovanju vezanom uz plaćanja i transakcije općenito. Nude širok portfelj rješenja za otvoreno bankarstvo, u rasponu od A2A (Access 2 Account) usluga za banke i druge pružatelje usluga do usluga izrađenih po mjeri.
Worldlineova platforma povezuje više od 3500 banaka s brojnim pružateljima usluga. U Europi posluju s više od 320 financijskih institucija, upravljaju sa 125 milijuna bankovnih kartica i obrađuju 20,6 milijardi transakcija plaćanja preko računa godišnje.
Nedavno su obnovili suradnju s UniCreditom, jednom od najvećih europskih banaka, u čijem je vlasništvu Zagrebačka banka. No osim banaka, među njihovim klijentima su tvrtke koje se bave trgovinom i transportom te državne ustanove.
Nije sve u jednostavnijem plaćanju…
Otvoreno bankarstvo u velikoj mjeri traži i bavljenje ekonomijom podataka, kako bi bilo moguće što bolje personalizirali financijske ponude, poboljšati i ubrzati financijske procese, kreirati što održivije okruženje…
Najuzbudljivije prilike koje donosi vezane su uz upravo uz podatke. Bankarski API-ji omogućavaju pristup ogromnoj količini podataka o potrošačkim navikama, što je moguće iskoristiti za cijelu novu generaciju financijskih proizvoda i usluga.
Ti će proizvodi i usluge krajnjim korisnicima donijeti niz pogodnosti, ponajprije zbog personalizacije i prilagodbe specifičnim potrebama i željama. Primjerice:
- Korisnici mogu dobiti pregled stanja računa različitih banaka na jednom mjestu, u aplikaciji na korisnikovom uređaju, uz bolju kontrolu tko može pristupiti njihovim financijskim podacima i koristiti ih.
- Zahvaljujući praćenju financijskih podataka u stvarnom vremenu mogu brže dobiti kredit i druge oblike financiranja.
- Transakcije će im biti sigurnije, jednostavnije i brže uz pomoć novog oblika plaćanja koje se temelji na bankovnim transferima.
- I u konačnici, korisnici mogu birati usluge više pružatelja, što bi trebalo dovesti do jačanja konkurencije i nižih cijena proizvoda i usluga.
Međutim, korištenje otvorenih podataka sa sobom donosi nekoliko izazova. Primjerice, u Worldlineu ističu kako je važno da banke informiraju korisnike kako njihove podatke s trećim stranama dijele na siguran način kako ne bi došlo do gubitka podataka, krađe identiteta i drugih mogućih zlouporaba. A osim s korisničke strane tu su i drugi izazovi koje prati usklađivanje sa zakonima i propisima.
Banke će prema otvorenom bankarstvu pogurati potrošački trendovi i konkurencija
Osim personaliziranih proizvoda i usluga, prednosti otvorenog bankarstva za banke očituju se u, primjerice, stvaranju jedinstvenih, po mjeri skrojenih usluga s dodanom vrijednošću, u suradnji s drugim pružateljima usluga. Također, API-je je moguće koristiti za up-sell i cross-sell drugih bankarskih proizvoda, kako postojećih tako i novih.
Uz podršku putem promjene regulative i potrošačke potražnje, plaćanje po modelu A2A odnosno s računa-na-račun doživjet će munjevit uspon u odnosu na tradicionalne metode plaćanja poput bankovnih kartica, uvjereni su u Worldlineu. No, trenutno su zatečena infrastruktura i tehnički izazovi najveće prepreke koje usporavaju brže prihvaćanje.
Banke oklijevaju uglavnom zbog izazovnog tržišnog okruženja, uvjetovanog strožom regulativom i zastarjelom IT infrastrukturom. Ipak, financijske institucije ne mogu si priuštiti ignoriranje prilika koje pruža otvoreno bankarstvo jer time riskiraju da u prazan prostor ulete novi snažni konkurenti.
Banke su toga svjesne i već procjenjuju kako će se precizno strateški pozicionirati. Također shvaćaju kako ne mogu samostalno pružati sve usluge, već moraju surađivati s drugim igračima na tržištu.
Na fragmentiranom tržištu ključno je imati pravog partnera
Iako se većina država kreće prema prihvaćanju paradigme otvorenih podataka, tempo razvoja varirat će ovisno o:
- regulativi,
- dostupnim tehnologijama i
- razini tržišnog natjecanja.
Kao većina srednje i istočnoeuropskih država, Hrvatska se susreće s rastućim, ali ipak sporim prihvaćanjem usluga otvorenog bankarstva u usporedbi s razvijenijim državama. Regulatorna tijela poput Hrvatske Narodne banke morala bi se više uključiti u nadzor i podršku ekosustava želi li se ubrzati prihvaćanje.
Ako gledamo pak šire trendove, zrelost bankarskih API-ja u Europi se značajno poboljšala, ocjenjuju u Worldlineu. Ipak, Europa u tom pogledu još zaostaje za Velikom Britanijom, između ostalog i zato što ne postoji jedinstveni API standard za otvoreno bankarstvo, zbog čega je tržište fragmentirano. Stoga je, upozoravaju u Worldlineu, ključno imati pravog partnera kako bi se iskoristile sve prednosti.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.