Četvrto izdanje Netokracijine konferencije OMGcommerce, posvećene digitalnoj ekonomiji, počelo je jutros na Zagrebačkom velesajmu. Slijede nam tri dana predavanja, poslovnih edukacija i susreta, a sve kako bismo razgovarali o digitalnoj promociji, trgovini i turizmu u regiji, a krenulo se odmah - s velikima!

Naime, u proteklih nekoliko mjeseci u Hrvatskoj je nekoliko velikih brendova otvorilo svoje ecommerce kanale, bilo da su to globalni modni brendovi poput Zare ili H&M-a ili IKEA, čiji će web i digitalni menadžer Cristian Clita također sudjelovati na OMGcommerceu, u sklopu sutrašnjih poslovnih edukacija.
O tome su više u uvodnom panelu razgovarali Damir Hozdić, voditelj poslovnog razvoja MasterCard Hrvatska, Tomislav Pleša, zadužen za digitalni razvoj Allianza, koji je nedavno predstavio platformu Allianz One, te Ivan Bošnjak, voditelj Zepter Premium Online Shoppinga, također novosti na tržištu.
Inovacije s korisnikom u središtu
U uvodnom pozdravu, uz Dinu Tomšić, voditeljicu Zagrebačkog velesajma, koja je istaknula važnost tema o kojima će se govoriti na konferenciji za hrvatsko gospodarstvo, Damir Hozdić naveo je kako će se u cijelom ekosustavu plaćanja dogoditi više promjena u idućih pet godina no što ih se dogodilo u posljednjih 50. A u centru tih promjena nalazi se korisnik – njegove potrebe i želje.
Digitalna ekonomija, kad govorimo o plaćanjima, može riješiti mnoge probleme, maknuti glavne barijere. To je i glavni cilj, da svi imamo bolje iskustvo i da svi u lancu dobiju dodatnu vrijednost.

Upravo je to jedan od ciljeva Allianz Onea, usluge koja se želi približiti korisnicima osiguranja – iako oni i dalje većinu kupovina obavljaju offline, ova platforma za sada služi kako bi im se približilo online, ne mjestu gdje kupac traži informacije, istaknuo je Tomislav.
S druge strane, Zepter je svojim web shopom napravio veći zaokret u poslovanju – osim što se kupcima nude svoje najprodavanije proizvodi na tržištu, tu je suradnja s poslovnim partnerima koji dobivaju mogućnost rada unutar Premium online shopa bez potrebe ulaganja vlastitih financijskih sredstava. Riječ je o affiliate modelu kojim se okreće i pravnim i fizičkim osobama, uključujući i, primjerice, blogere.
Veći teže inoviraju, ali nude bolje korisničko iskustvo

No, veliki brendovi, s čime se složio i Tomislav, teže se otvaraju takvim novim poslovnim modelima i digitalnim kanalima, a Damir je naveo da je razlog tomu naslijeđe – veći brendovi su oprezni pri pronalasku odgovarajućih tehničkih rješenja, ali i u rješavanju drugih pitanja, poput pravnih, jer se propusti ne smiju događati.
Mali nisu toliko opterećeni naslijeđem ili drugim pitanjima, stoga su fleksibilniji da uđu na tržište i počnu nešto raditi, a udruge poput eCommerce Hrvatska mogu im pomoći u tome.
A jednom kad dođu online, potrebno je kupce zainteresirati da se obrate upravo tom kanalu prodaje. Osiguranja su tu specifična, napominje Tomislav, upravo zbog toga što se većina kupovina ipak događa uživo. Zato se korisnicima moraju nuditi posebne i inovativne pogodnosti – primjerice, ako netko kupi kasko osiguranje putem web shopa, dobiva mogućnost da sam može slikati oštećenje na autu i slati ga putem maila, bez potrebe za predstavnikom na terenu. Zepteru je, s druge strane, važna priča koja stoji iza proizvoda – navode da nemaju poteškoća s interesom kupaca za proizvod, stoga se u onlineu fokusiraju na benefite koje uz proizvod dolaze.
No, korisničko iskustvo u cijelom procesu mora biti neometano, što si veći brendovi mogu priuštiti, a manjima to ide teže – tako, primjerice, sam zadnji korak, proces plaćanja i preusmjeravanje izvan web shopa na payment gateway, iako dobro fukcionira, narušava korisničko iskustvo.
Disrupcija je dobra za sve

Osvrnulo se i na disruptivne igrače na tržištu, uberizaciju te ekonomiju na zahtjev. Damir je objasnio problematiku takvih igrača – kad god na tržište dođe naplatni model koji nešto olakšava, nitko nije na to pripremljen, pogotovo ne lokalna legislativa. Novi igrač se prilagođava pravilima ili ih “savija”, a postojeći igrači puštaju otpor.
No, sudionici panela naveli su da se vesele takvoj vrsti konkurencije, jer bi potom i njihove inovativne ideje pronašle lakši put do krajnjih korisnika. Posebno se tome nada Tomislav, koji bi volio vidjeti da se probije granica da barem 10% korisnika osiguranja kupuje njihove usluge online. Tu će dobro doći i dobri partneri – primjerice, preko online shopova koji nude putovanja, mogućnost kupovine i osiguranja moglo bi popularizirati online kanale.
Do tada, eksperimentiranje, mjerenje i – pomicanje granica.
Inače, suosnivači ovogodišnjeg OMGcommercea su Zagrebački Velesajam, Grad Zagreb i Neuralab, koji je ponovno omogućio i video prijenos uživo – pratite nas do kraja dana!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.