
Internetska carstva: U Sloveniji i Hrvatskoj najpopularnija stranica Google, u Srbiji Facebook
Mark Graham i Stefano De Stabbata, dvojac iz ustanove Oxford Internet Institute, proučili su globalne trendove na internetu i dizajnirali kartu koja prikazuje "internetska carstva", točnije, najpopularnije stranice po državama. Ako su Google i Facebook imena koja vam odmah padaju na um, niste u krivu.

Mark Graham i Stefano De Stabbata, dvojac iz ustanove Oxford Internet Institute, proučili su globalne trendove na internetu i dizajnirali kartu koja prikazuje “internetska carstva”, točnije, najpopularnije stranice po državama. Ako su Google i Facebook imena koja vam odmah padaju na um, niste u krivu.
Karta prikazuje najpopularniju stranicu u određenoj državi, a veličina države na karti modificirana je prema broju aktivnih korisnika interneta, pa ne dajte da vas zbuni ovaj ponešto nesvakidašnji prikaz svijeta. Uvećanu kartu možete proučiti na stranicama Instituta.
Google je očito najposjećenija stranica na svijetu, a najpopularnija je u Sjevernoj Americi, Europi i dijelovima južne Azije. Iza njega slijedi Facebook, koji je najpopularniji u Sjevernoj Africi, dijelovima Bliskog Istoka, Pacifičke Obale Sjeverne Amerike, ali i na Balkanu. Pa ipak, od pedeset država u kojima je Facebook najposjećeniji, u njih 36 Google je druga najposjećenija stranica, dok je u ostalih 14 riječ o YouTubeu koji je Googleovom vlasništvu. To čini Google najkorištenijim i potencijalno najutjecanjijim servisom na svijetu.

U Kini je najdominantniji Baidu, lokalni “internetski servis za sve“, koji uključuje tražilicu, enciklopediju, forum, vijesti, društvenu mrežu i još mnogo toga. U Rusiji je najpopularnija tražilica Yandex, a u Japanu i Tajvanu najdraži servis je još uvijek Yahoo. Jedno od zanimljivijih i indikativnijih otkrića odnosi se na teritorij Palestine, gdje su najpopularnije stranice novina Al-Watan Voice.
Google vs. Facebook na Balkanu
Kada je riječ o našoj regiji, čini se kako Srbija i Hrvatska imaju najviše aktivnih korisnika interneta, a slijedi ih Bosna i Hercegovina. Dok Slovenija i Hrvatska oponašaju obrasce korištenja interneta ostatka Europe, gdje Google zauzima neosporivo prvo mjesto, Srbija, BiH, Albanija i Crna Gora više koriste Facebook nego usluge tražilice. Jedine druge europske zemlje koje preferiraju ovu društvenu mrežu nad Googleom su Island i Norveška.
Graham i De Stabbata ovu kartu nisu sastavili znatiželje i zabave radi, prenosi The Atlantic. Najviše ih zanima i zabrinjava moć koju ovi servisi imaju u svijetu u kojem sve postaje predominantno digitalno. Upozoravaju pritom kako ovakva raspodjela mnogo govori o tome koja će “internetska carstva” kontrolirati način na koji komuniciramo i pristupamo informacijama.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.