20% ispitanika u Hrvatskoj već ulaže u kriptovalute, primarno kako bi uštedjeli ili brzo zaradili

20% ispitanika u Hrvatskoj već ulaže u kriptovalute, primarno kako bi uštedjeli ili brzo zaradili

Iako je Hrvatima jedan od glavnih razloga za ulaganje u kriptovalute zabava, najčešći razlog neulaganja u kriptovalute je neznanje.

Petina ispitanika u Hrvatskoj ulaže ili je ulagala u kriptovalute, i to ponajprije kako bi ostvarili dugoročna ulaganja te brzu i laku zaradu. Prepreke ulaganju su za Hrvate primarno manjak informacija o kriptovalutama, visok rizik takvih ulaganja i nedostatak sredstava, pokazalo je istraživanje MasterIndex koje je za Mastercard u travnju ove godine provela agencija Improve.

Preko 70% planira ulagati u iste i/ili posve nove kriptovalute, samo 13% planira prodati sve

Jedna petina ispitanika iz Hrvatske ima iskustva s ulaganjem u kriptovalute, a njih 9% trenutno ulaže u kriptovalute dok ih je 11% ulagalo ranije i 18% njih planira ulagati u budućnosti. Među onima koji trenutno ulažu u kriptovalute su češće muškarci nego žene, i to oni s višim osobnim prihodima.

Osim dugoročnih ulaganja i štednje za mirovinu (43%) i brze zarade (34%), Hrvati ulažu u kriptovalute iz zabave i diverzifikacije investicijskog portfelja (po 32%).

Nadalje, u narednih 12 mjeseci 77% ispitanika planira kupiti više kriptovaluta koje već posjeduju, 74% planira kupiti druge vrste kriptovaluta, 37% planira prodati dio svojih valuta, a 13% planira prodati sve.

Zanimljivo je da 6% vlasnika kriptovaluta ne prati vrijednost svoje kriptoimovine. Veći interes za kupnju kriptovaluta iskazali su ispitanici koji žive u Istri i Primorju.

Tko se boji kriptovaluta još?

Nedovoljno poznavanje kriptovaluta je za 55% ispitanika osnovni razlog za neulaganje. Slijede previsok rizik (36%) i nedovoljno sredstava (31%). Među onima koje ne zanimaju digitalne ili kriptovalute, ističu se ispitanici s najnižim osobnim dohotkom i oni iz Slavonije.

Jedna petina ispitanika ne ulaže u kriptovalute jer trenutno nije zainteresirano za tu vrstu ulaganja, dok svega 13% ispitanika brine fluktuacija cijena kriptovaluta.

Ispitanika koji ne ulažu u kriptovalute jer ne vjeruju da su takva ulaganja pošteno regulirana je 14%, dok su ispitanicima s većim osobnim dohotkom češće privlačniji drugi oblici ulaganja.

Broj korisnika kriptovaluta porastao je za 178% u 2021. godini

U trenutku provedbe istraživanja, 52% ispitanika koji ulažu u kriptovalute navelo je da je vrijednost njihovih kriptovaluta porasla, a 41% da je smanjena u odnosu na vrijednost u trenutku kupnje. Što je razumljivo s obzirom na to da se nalazimo u silaznoj putanji cijena kriptovaluta.

Tržište kriptovaluta ušlo je u još jedno krizno razdoblje. Slijedi li nakon kripto zime – proljeće?

Ako “odzumiramo” sliku sezonalnih fluktuacija, dugoročno se pokazuju trendovi rasta tržišta kriptovaluta. Cosmin Vladimirescu, direktor Mastercarda za Hrvatsku i Rumunjsku, navodi kako su kriptovalute bile jedva vidljive na ekonomskom radaru do prije deset do 15 godina, a danas se čini kao da su posvuda, stvarajući nove prilike i postavljajući složene izazove:

U manje od 15 godina kriptovaluta je izrasla iz uglavnom spekulativnog sredstva ulaganja u globalni financijski fenomen. Prema nedavnom izvješću o kriptovalutama, broj korisnika kriptovaluta porastao je za 178% u 2021., odnosno iznosio je 295 milijuna korisnika diljem svijeta — a očekuje se da će taj broj dosegnuti milijardu do kraja 2022.

Ove brojke govore same za sebe, ističe Cosmin, ali koliko god uvođenje kriptovaluta potiče inovacije, ono predstavlja i značajne izazove za regulatore koji se bore s najboljim načinima zaštite potrošača i ulagača.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Tehnologija

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Analiza

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Što ste propustili

Panel

Je li doktorski studij korak na koji se isplati odvažiti – dok radite?

Ivan, Petar, Tomislav i Goran iz Poslovne inteligencije opisali su nam svoj put do doktorske titule: zašto su upisali doktorski studij, što im je pomoglo kad je bilo najteže te koliko im je na kraju donio znanja koja danas mogu koristiti na poslu.

Mobilne aplikacije

Zašto (i) Spotify želi postati TikTok?

Spotify je najavio velike promjene unutar aplikacije koje narušavaju korisničko iskustvo samog slušanja glazbe. Zašto se podigla tolika prašina, što nam donose nove funkcionalnosti i hoće li Spotify izgubiti vjerne korisnike?

Digitalni marketing

ChatGPT je novi makretinški mesija. Ili?

Svake godine, a ponekad, ako smo dovoljno dobri, i dva puta godišnje pojavi se novi mesija marketinga koji je došao odagnati apsolutno sve naše marketinške muke, promijeniti svijet marketinga i dati nam odrješenje svih naših marketinških grijeha. Trenutno, po nekima, to je ChatGPT.

Tvrtke i poslovanje

Hrvatska platforma GameBoost osigurala 2 milijuna eura od Fil Rouge Capitala i Feelsgooda

GameBoost planira pobijediti globalnu konkurenciju u ponudi gaming usluga poput treniranja igrača i zajedničkog igranja u popularnim online multiplayer video igrama. Korak bliže tome dovodi ih nova investicijska runda.

Novost

Infobip imenovao Richarda Krasku na mjesto financijskog direktora

Richard Kraska je iskusni financijski stručnjak, koji je prije dolaska u Infobip obnašao dužnosti financijskog direktora u nekoliko brzorastućih softverskih tvrtki.

Karijere

Hrvatska je zaposlila jako malo ukrajinskih IT stručnjaka. Ovo su priče nekih od njih

Kroničnoj nestašici IT kadrova na domaćem tržištu i postojanju pravnih preduvjeta usprkos, rijetke su domaće IT tvrtke koje su zaposlile radnike iz Ukrajine koji nisu i prije radili za njih.