20% ispitanika u Hrvatskoj već ulaže u kriptovalute, primarno kako bi uštedjeli ili brzo zaradili

20% ispitanika u Hrvatskoj već ulaže u kriptovalute, primarno kako bi uštedjeli ili brzo zaradili

Iako je Hrvatima jedan od glavnih razloga za ulaganje u kriptovalute zabava, najčešći razlog neulaganja u kriptovalute je neznanje.

Petina ispitanika u Hrvatskoj ulaže ili je ulagala u kriptovalute, i to ponajprije kako bi ostvarili dugoročna ulaganja te brzu i laku zaradu. Prepreke ulaganju su za Hrvate primarno manjak informacija o kriptovalutama, visok rizik takvih ulaganja i nedostatak sredstava, pokazalo je istraživanje MasterIndex koje je za Mastercard u travnju ove godine provela agencija Improve.

Preko 70% planira ulagati u iste i/ili posve nove kriptovalute, samo 13% planira prodati sve

Jedna petina ispitanika iz Hrvatske ima iskustva s ulaganjem u kriptovalute, a njih 9% trenutno ulaže u kriptovalute dok ih je 11% ulagalo ranije i 18% njih planira ulagati u budućnosti. Među onima koji trenutno ulažu u kriptovalute su češće muškarci nego žene, i to oni s višim osobnim prihodima.

Osim dugoročnih ulaganja i štednje za mirovinu (43%) i brze zarade (34%), Hrvati ulažu u kriptovalute iz zabave i diverzifikacije investicijskog portfelja (po 32%).

Nadalje, u narednih 12 mjeseci 77% ispitanika planira kupiti više kriptovaluta koje već posjeduju, 74% planira kupiti druge vrste kriptovaluta, 37% planira prodati dio svojih valuta, a 13% planira prodati sve.

Zanimljivo je da 6% vlasnika kriptovaluta ne prati vrijednost svoje kriptoimovine. Veći interes za kupnju kriptovaluta iskazali su ispitanici koji žive u Istri i Primorju.

Tko se boji kriptovaluta još?

Nedovoljno poznavanje kriptovaluta je za 55% ispitanika osnovni razlog za neulaganje. Slijede previsok rizik (36%) i nedovoljno sredstava (31%). Među onima koje ne zanimaju digitalne ili kriptovalute, ističu se ispitanici s najnižim osobnim dohotkom i oni iz Slavonije.

Jedna petina ispitanika ne ulaže u kriptovalute jer trenutno nije zainteresirano za tu vrstu ulaganja, dok svega 13% ispitanika brine fluktuacija cijena kriptovaluta.

Ispitanika koji ne ulažu u kriptovalute jer ne vjeruju da su takva ulaganja pošteno regulirana je 14%, dok su ispitanicima s većim osobnim dohotkom češće privlačniji drugi oblici ulaganja.

Broj korisnika kriptovaluta porastao je za 178% u 2021. godini

U trenutku provedbe istraživanja, 52% ispitanika koji ulažu u kriptovalute navelo je da je vrijednost njihovih kriptovaluta porasla, a 41% da je smanjena u odnosu na vrijednost u trenutku kupnje. Što je razumljivo s obzirom na to da se nalazimo u silaznoj putanji cijena kriptovaluta.

Tržište kriptovaluta ušlo je u još jedno krizno razdoblje. Slijedi li nakon kripto zime – proljeće?

Ako “odzumiramo” sliku sezonalnih fluktuacija, dugoročno se pokazuju trendovi rasta tržišta kriptovaluta. Cosmin Vladimirescu, direktor Mastercarda za Hrvatsku i Rumunjsku, navodi kako su kriptovalute bile jedva vidljive na ekonomskom radaru do prije deset do 15 godina, a danas se čini kao da su posvuda, stvarajući nove prilike i postavljajući složene izazove:

U manje od 15 godina kriptovaluta je izrasla iz uglavnom spekulativnog sredstva ulaganja u globalni financijski fenomen. Prema nedavnom izvješću o kriptovalutama, broj korisnika kriptovaluta porastao je za 178% u 2021., odnosno iznosio je 295 milijuna korisnika diljem svijeta — a očekuje se da će taj broj dosegnuti milijardu do kraja 2022.

Ove brojke govore same za sebe, ističe Cosmin, ali koliko god uvođenje kriptovaluta potiče inovacije, ono predstavlja i značajne izazove za regulatore koji se bore s najboljim načinima zaštite potrošača i ulagača.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Što ste propustili

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Ekskluzivno

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Digitalni proizvodi

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.