Tjedan smo započeli pričom o rizicima, a završili inspiracijom i kreativnošću. Nije to ni nepovezano, jer da bismo napravili nešto što inspirira i što je kreativno, potrebno je riskirati – što veći rizik, to je i uspjeh slađi.
U ponedjeljak smo objavili intervju s Irenom Chaushevskom, vlasnicom i voditeljicom New Man’s Business akceleratora u Skopju, koja je odlučna u svojoj namjeri da novim startupašima osigura poticajnu okolinu koja će ih podržavati u uspjehu i neuspjehu. No, problem koji ona izdvaja je naša nesklonost riziku, koja nije niti čudna, jer smo tako naučeni od malih nogu.
Pjesma za ugođaj by Deezer. 🙂
Ako ste vi voljni riskirati i pronaći novu karijeru, postoji značajna mogućnost da ćete razgovor obavljati putem Skypea ili drugog sličnog alata. Kako se pripremiti za takav intervju? Martina Krznar ima sedam savjeta. No, ako ste trenutno nezadovoljni svojom karijerom ili nekim drugim aspektom života i ne vidite izlaza, razmislite još jednom možete li ipak nešto napraviti po tom pitanju.
Riskirali su dečki iz zagrebačkog gaming studija Indiefferent, napravili su crno-bijelu 2D point & click horor noire avanturu Bear With Me i dospjeli na Collective platformu azijskog giganta Square Enix. Riskirao je i Roberto Srpak sa svojim timom i odlučio se upustiti u Digital Afterlife Services, unatoč značajnoj konkurenciji, i kreirati platformu MemoAngel. Riskirati su odlučili i Pioniri, uspostavivši neuobičajenu komunikaciju uime brenda Drina, i tako oduševili svoje fanove, ali i struku, dokazavši i da plastično suđe ima smisao za humor. Riskirao je i Riječanin Nikola Pavešić odselivši u daleki Japan, gdje sada gradi startup Justa i potiče tamošnju startup zajednicu.
Rizik ulaganja
Kad smo već kod startup zajednice, ako se i sami planirate u nju uključiti ili ste možda već i njen dio, pročitajte savjete koje smo pokupili na nedavno održanom događaju Start Trek. Pričali smo ovoga tjedna i o financiranju startupa, i to s ulagačem Jonom Sobergom, koji je dao i pet savjeta na ovu temu. Ako vas zanima zašto pak pojedini investitori, uključujući banke, ali i fondove rizičnog kapitala, smatraju tehnološke tvrtke prerizičnima, pročitajte što je o tome rekao Deloitte. No, jedna je ovdašnja banka odlučila donekle riskirati i uložiti milijun kuna u poduzetničke ideje. Ako se planirate prijaviti na natječaj Moja prilika, evo i savjeta od žirija. Investiciju će možda uskoro dobiti i neki od ovdašnjih startupa, koji su se prijavili za program bugarskog akceleratora LAUNCHub, a koji odlaze na Long Weekend u Sofiju.
PayPal, Apple, Srbija
Čini se da je rizik ovih dana preuzeo i PayPal, pustivši možda prerano svoju uslugu naplate u Srbiji, koju je sada i povukao. Naime, iako su novi uvjeti korištenja, u kojima se spominjala i ova država, stupili na snagu 8. 10., tog se dana nije ništa dogodilo… Ali jest nekoliko dana poslije, kad je naplata putem ovog servisa postupno postajala dostupna. Dogodilo se to u istom tjednu kad je i Apple, koji je predstavio jučer i nove proizvode, najavio službenu dostupnost svojih telefona u ovoj zemlji, što je svakako bilo zanimljivih nekoliko dana za tehnološku zajednicu. No, ubrzo je uslijedio novi šok – naplata putem PayPala naglo je obustavljena, i to još uvijek bez službenih komentara i od samog servisa, ali i od Narodne banke.
Dok čekamo rasplet te priče, ostavljamo vas s dobrim notama – koje u zadnje vrijeme najradije konzumiramo putem streaming servisa, a ovdje smo objasnili i zašto. Uživajte. 🙂
Deezer je online streaming servis, na kojem glazbu slušaš legalno, uz jednostavno pretraživanje glazbe po nazivu pjesme, albumu ili izvođaču. Na raspolaganju ti je više od 35 milijuna pjesama dostupnih za preslušavanje i preuzimanje. A kada interneta nema, Deezer je dostupan i offline. Kreiraj svoju playlistu i slušaj je na svom mobilnom telefonu, tabletu ili računalu, dijeli svoju listu ili omiljene albume s prijateljima i uživaj u komforu slušanja omiljene glazbe bilo kad i bilo gdje. Samo u webshopu Hrvatskog Telekoma uštedi 50% do 12 mjeseci na Deezer i plaćaj ga samo 17,50 kn mjesečno. Aktiviraj Deezer – tri, četiri, sad: Hoću Deezer!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.