5 tržišta i 10 internetskih trgovina nastali su na temeljima Sprykera, Platform-as-a-Service softvera za čiji razvoj direktor ecommercea u mStartu, Tomislav Hundrić, traži iskusne PHP developere.
“Ne bih rekao da imam neke specifične navike, u mom slučaju se radi o kupnji iz potrebe ili impulzivnoj kupnji”, priznaje mi Tomislav Hundrić tijekom razgovora o budućnosti kupnje namirnica online koja na hrvatskom tržištu kontinuirano raste.
Tomislava ova tema itekako zanima, jer je kao direktor ecommercea u mStartu zadužen za budućnost razvoja i “replatforminga” ne samo Konzum Klika, već svih internetskih trgovina Fortenova grupe u regiji.
Tomislav je nekada bio developer enterprise aplikacija, a u internetsku trgovinu je ušao kao product owner za ecommerce i razvoj mobilnih aplikacija:
Kod internetske trgovine mi je izuzetno zanimljivo što je riječ o “customer facing” proizvodu, unutar kojeg imamo mogućnost utjecati na cjelokupno korisničko iskustvo naših kupaca. Utječemo na svaku dodirnu točku koju imamo s njima – od trenutka kada su došli na web trgovinu do trenutka kada dobiju proizvode koje su naručili.

Tomislav priznaje da koliko god je segment zanimljiv, toliko je i zahtjevan. Ističe kako se radi o kompleksnoj arhitekturi Sprykera na Amazon Web Services te je integrirana s velikim brojem sustava i servisa, od ERP-ova i payment gatewaya do programa vjernosti i personalizacije. Još će postati i zahtjevnije, jer se segment tek krenuo ponovno brzo razvijati zahvaljujući promjenom navika uslijed – znate već – pandemije.
Eksplozija web trgovina namirnicama tek slijedi
Dugi niz godina sam se čudio sam sebi – zašto ne kupujem ‘”špeceraj” tj. namirnice putem Interneta? Konzum Klikov glavni drive-in otvoren 2015. kao dio reorganizacije mi je uvijek bio blizu, a Konzum je na hrvatskom tržištu prisutan od 2006.
Jednu pandemiju kasnije i svi kupujemo namirnice putem interneta kao da imamo Amazon Prime. Navike su nam se promijenile, dovoljno da opravdaju ekspanziju platformi poput Glova i Wolta u segment trgovina hranom kao tzv. q-commerce (od quick). Glovo je krajem prošle godine u Zagrebu otvorio svoj prvi logistički centar u Zagrebu upravo za namirnice.
Unatoč ovom rastućem segmentu, mnogim europskim tržištima i dalje dominiraju igrači kojima su namirnice primarno tržište.
Neki su internetske trgovine velikih trgovačkih lanaca poput Konzuma u Hrvatskoj, a neki potpuno novi igrači poput češkog jednoroga Rohlika koji je prošle godine u dvije runde investiranja osigurao više od ukupno 300 milijuna dolara za ekspanziju svoje dostave namirnica za 2 sata širom Europe.

Što je korisniku zapravo bitno kod dostave namirnica?
Tomislav ističe kako osim Konzum Klika s preko 200 tisuća registriranih korisnika u Hrvatskoj nema neke veće internetske trgovine za namirnice, a da je dolazak konkurenata svakako pozitivan za korisnike, jer osigurava inovaciju i drugačije modele poslovanja pa time i bolju uslugu (za razliku od dostave iz restorana gdje je Glovovim preuzimanjem Pauze krenula konsolidacija):
Vlasnici smo end-to-end flowa, dakle, od početka korisnikovog puta do kraja garantiramo istu razinu usluge (educiramo vlastite dostavljače). Naša najveća prednost u odnosu na express delivery je mogućnost obavljanja većih kupovina, isporuka svježih ili smrznutih namirnica u uvjetima dizajniranim za baš takve namirnice, jako širok asortiman proizvoda u odnosu na express skladišta eServices providera, promocije i popusti kao i u našim fizičkim dućanima. Uostalom, naši dostavljači dostavljaju pred vrata imate li vi lift ili ne i nudimo bolje cijene u odnosu na konkurenciju.
Dalibor Sović, direktor Konzum Klika, za Netokraciju navodi kako imaju 77 Pokupi lokacija, prvenstveno kao rezultat velike potražnje u vrijeme početka pandemije i lockdowna.
Jednostavno smo se morali kao kolektiv prilagoditi novonastaloj situaciji te omogućiti korisnicima mogućnost kupovine namirnica s obzirom na ograničenja kapaciteta dostave.
U tom periodu smo u vrlo kratkom vremenu odgovorili na potražnju razvivši model prikupljanja i izdavanja robe iz naših maloprodajnih dućana s prilagođenom ponudom artikala na našem online shopu. Tada smo razvili i uslugu partner dostave gdje se za one koji su bili u nemogućnosti sami preuzeti narudžbu na Pokupi lokaciji omogućili dostavu u suradnji s Uberom.
Same-day delivery?
Unatoč mogućnostima koje su uveli, Dalibor priznaje da ne misle stati i razmatraju unaprijediti dostavu kroz nekoliko modela, među kojima ističu:
- Same-day delivery tj. dostavu isti dan;
- Ekspresnu dostavu za određeni asortiman.
Osim novih dostava, Konzum Klik radi na razvoju nove mobilne aplikacije koja će među ostalim omogućavati i praćenje dostave, nešto na što smo se naučili još od dolaska Ubera na hrvatsko tržište.
Navodi kako se planira i novi ciklus investicija u hibridne dućane i logističke centre koji će “omogućiti još višu razinu dostupnosti i kvalitete”.
“Trebamo i bolju personalizaciju!”
Tomislav ističe kako su u zadnjih godinu dan intenzivno i kontinuirano radili na istraživanju navika korisnika te identificirali probleme i potrebe kupaca na svakom pojedinom tržištu:
Ako ćemo biti samokritični, personalizacija je nešto što ne radimo najbolje te je to područje koje moramo unaprijediti tim više što znamo jako puno o našim korisnicima, njihovim navikama i potrebama na temelju transakcija, programa vjernosti, bihevioralnih podataka s naših platformi. Zbog toga ćemo se u sljedećem periodu personalizaciju temeljiti na data-driven odlukama uz pomoć strojnog učenja i umjetne inteligencije koji će se razvijati interno, unutar mStarta.

Developeri će ecommerce usluge razvijati na novom Platform-as-a-Service rješenju
Kako bi omogućio razvoj svega navedenog, Konzum Klik krenuo je krajem 2021. s implementacijom potpuno nove ecommerce platforme – Sprykera, koja je 2020. osigurala preko 130 milijuna dolara za razvoj svog rješenja.
Radi se o novom PaaS rješenju koje za razliku od mnogih konkurenata nije monolitno a koje je Gartner stavio kao “Vizionara u svoj Magic Quadrant za 2021. Za potrebe razvoja na Sprykeru u mStartu već traže PHP developere.
U razgovoru Tomislav ističe kako su se za Spryker odlučili jer je izuzetno developer friendly i ima sve veću zajednicu inženjera:
Novu platformu smo odabrali, jer smatramo da je to temelj bez kojega ne možemo govoriti o egzekuciji dugoročne strategije maloprodaje Fortenove, čiji je jedan od glavnih stupova i digitalna transformacija te daljnje investiranje u ecommerce.
Fleksibilna platforma koja omogućava visoku razinu prilagodbe je tehnički preduvjet za realizaciju dugoročnih planova i ciljeva koje smo postavili pred sebe. Uz platformu, izuzetno je bitno i to što ćemo ecommerceom upravljati centralno kao digitalnim proizvodom, zbog čega gradimo centralni cross-functional tim. To će nam omogućiti bolje upravljanje proizvodom, skratiti time-to-market, a moći ćemo i dijeliti znanja i iskustva među tržištima na kojima posluje.
Želite biti dio najvećeg ecommerce projekta u regiji?
Na trenutnom tržištu naći developere nije lak zadatak, ali Tomislav smatra kako će ovaj projekt biti velika prilika za učenje, ali i jako velik izazov:
Trenutno se radi o najvećem ecommerce projektu u regiji koji u prvoj fazi uključuje 5 tržišta i 10 webshopova. Osim toga, radit će na platformi koja je doslovce pomela konkurente poput SAP Hybrisa, Magenta i drugih svojom arhitekturom, modularnim pristupom te izuzetno brzim razvojem. Smatram da je trenutno ovo najbolja prilika za svakog developera koji želi graditi karijeru u ecommerceu na ovim prostorima.
Ecommerce developeri, javite se
U mStartu za potrebe razvoja na novoj platformi Tomislav traži osim PHP developera i Frontend developera za što im se možete javiti već danas.
Čini se da nam s korisničke, ali i developerske strane slijedi itekako zanimljiv period razvoja grocery segmenta internetske trgovine. Dosad je ovaj segment bio dosta ograničen samo na stvarnost lokalnog tržišta i često zastarjele tehnologije, ali dolaskom stranih konkurenata se tržište zahuktava, kao i zanimljivost razvoja ovakvog digitalnog proizvoda za korisnike širom regije.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.