Konzum Klik postaje dio najvećeg ecommerce projekta u regiji - i traži developere

Konzum Klik postaje dio najvećeg ecommerce projekta u regiji – i traži developere

5 tržišta i 10 internetskih trgovina nastali su na temeljima Sprykera, Platform-as-a-Service softvera za čiji razvoj direktor ecommercea u mStartu, Tomislav Hundrić, traži iskusne PHP developere.

“Ne bih rekao da imam neke specifične navike, u mom slučaju se radi o kupnji iz potrebe ili impulzivnoj kupnji”, priznaje mi Tomislav Hundrić tijekom razgovora o budućnosti kupnje namirnica online koja na hrvatskom tržištu kontinuirano raste.

Tomislava ova tema itekako zanima, jer je kao direktor ecommercea u mStartu zadužen za budućnost razvoja i “replatforminga” ne samo Konzum Klika, već svih internetskih trgovina Fortenova grupe u regiji.

Tomislav je nekada bio developer enterprise aplikacija, a u internetsku trgovinu je ušao kao product owner za ecommerce i razvoj mobilnih aplikacija:

Kod internetske trgovine mi je izuzetno zanimljivo što je riječ o “customer facing” proizvodu, unutar kojeg imamo mogućnost utjecati na cjelokupno korisničko iskustvo naših kupaca. Utječemo na svaku dodirnu točku koju imamo s njima – od trenutka kada su došli na web trgovinu do trenutka kada dobiju proizvode koje su naručili.

Tomislav je nekad bio enterprise developer, sad vodi razvoj najvećeg ecommerce projekta u regiji. Mario Poje

Tomislav priznaje da koliko god je segment zanimljiv, toliko je i zahtjevan. Ističe kako se radi o kompleksnoj arhitekturi Sprykera na Amazon Web Services te je integrirana s velikim brojem sustava i servisa, od ERP-ova i payment gatewaya do programa vjernosti i personalizacije. Još će postati i zahtjevnije, jer se segment tek krenuo ponovno brzo razvijati zahvaljujući promjenom navika uslijed – znate već – pandemije.

Eksplozija web trgovina namirnicama tek slijedi

Dugi niz godina sam se čudio sam sebi – zašto ne kupujem ‘”špeceraj” tj. namirnice putem Interneta? Konzum Klikov glavni drive-in otvoren 2015. kao dio reorganizacije mi je uvijek bio blizu, a Konzum je na hrvatskom tržištu prisutan od 2006.

Jednu pandemiju kasnije i svi kupujemo namirnice putem interneta kao da imamo Amazon Prime. Navike su nam se promijenile, dovoljno da opravdaju ekspanziju platformi poput Glova i Wolta u segment trgovina hranom kao tzv. q-commerce (od quick). Glovo je krajem prošle godine u Zagrebu otvorio svoj prvi logistički centar u Zagrebu upravo za namirnice.

Unatoč ovom rastućem segmentu, mnogim europskim tržištima i dalje dominiraju igrači kojima su namirnice primarno tržište.

Neki su internetske trgovine velikih trgovačkih lanaca poput Konzuma u Hrvatskoj, a neki potpuno novi igrači poput češkog jednoroga Rohlika koji je prošle godine u dvije runde investiranja osigurao više od ukupno 300 milijuna dolara za ekspanziju svoje dostave namirnica za 2 sata širom Europe.

Rohlik je češki igrač koji se brzo širi na Njemačku, Mađarsku, Rumunjsku…

Što je korisniku zapravo bitno kod dostave namirnica?

Tomislav ističe kako osim Konzum Klika s preko 200 tisuća registriranih korisnika u Hrvatskoj nema neke veće internetske trgovine za namirnice, a da je dolazak konkurenata svakako pozitivan za korisnike, jer osigurava inovaciju i drugačije modele poslovanja pa time i bolju uslugu (za razliku od dostave iz restorana gdje je Glovovim preuzimanjem Pauze krenula konsolidacija):

Vlasnici smo end-to-end flowa, dakle, od početka korisnikovog puta do kraja garantiramo istu razinu usluge (educiramo vlastite dostavljače). Naša najveća prednost u odnosu na express delivery je mogućnost obavljanja većih kupovina, isporuka svježih ili smrznutih namirnica u uvjetima dizajniranim za baš takve namirnice, jako širok asortiman proizvoda u odnosu na express skladišta eServices providera, promocije i popusti kao i u našim fizičkim dućanima. Uostalom, naši dostavljači dostavljaju pred vrata imate li vi lift ili ne i nudimo bolje cijene u odnosu na konkurenciju.

Dalibor Sović, direktor Konzum Klika, za Netokraciju navodi kako imaju 77 Pokupi lokacija, prvenstveno kao rezultat velike potražnje u vrijeme početka pandemije i lockdowna.

Jednostavno smo se morali kao kolektiv prilagoditi novonastaloj situaciji te omogućiti korisnicima mogućnost kupovine namirnica s obzirom na ograničenja kapaciteta dostave.

U tom periodu smo u vrlo kratkom vremenu odgovorili na potražnju razvivši model prikupljanja i izdavanja robe iz naših maloprodajnih dućana s prilagođenom ponudom artikala na našem online shopu. Tada smo razvili i uslugu partner dostave gdje se za one koji su bili u nemogućnosti sami preuzeti narudžbu na Pokupi lokaciji omogućili dostavu u suradnji s Uberom.

Same-day delivery?

Unatoč mogućnostima koje su uveli, Dalibor priznaje da ne misle stati i razmatraju unaprijediti dostavu kroz nekoliko modela, među kojima ističu:

  • Same-day delivery tj. dostavu isti dan;
  • Ekspresnu dostavu za određeni asortiman.

Osim novih dostava, Konzum Klik radi na razvoju nove mobilne aplikacije koja će među ostalim omogućavati i praćenje dostave, nešto na što smo se naučili još od dolaska Ubera na hrvatsko tržište.

Navodi kako se planira i novi ciklus investicija u hibridne dućane i logističke centre koji će “omogućiti još višu razinu dostupnosti i kvalitete”.

“Trebamo i bolju personalizaciju!”

Tomislav ističe kako su u zadnjih godinu dan intenzivno i kontinuirano radili na istraživanju navika korisnika te identificirali probleme i potrebe kupaca na svakom pojedinom tržištu:

Ako ćemo biti samokritični, personalizacija je nešto što ne radimo najbolje te je to područje koje moramo unaprijediti tim više što znamo jako puno o našim korisnicima, njihovim navikama i potrebama na temelju transakcija, programa vjernosti, bihevioralnih podataka s naših platformi. Zbog toga ćemo se u sljedećem periodu personalizaciju temeljiti na data-driven odlukama uz pomoć strojnog učenja i umjetne inteligencije koji će se razvijati interno, unutar mStarta.

Mario Poje

Developeri će ecommerce usluge razvijati na novom Platform-as-a-Service rješenju

Kako bi omogućio razvoj svega navedenog, Konzum Klik krenuo je krajem 2021. s implementacijom potpuno nove ecommerce platforme – Sprykera, koja je 2020. osigurala preko 130 milijuna dolara za razvoj svog rješenja.

Radi se o novom PaaS rješenju koje za razliku od mnogih konkurenata nije monolitno a koje je Gartner stavio kao “Vizionara u svoj Magic Quadrant za 2021. Za potrebe razvoja na Sprykeru u mStartu već traže PHP developere.

U razgovoru Tomislav ističe kako su se za Spryker odlučili jer je izuzetno developer friendly i ima sve veću zajednicu inženjera:

Novu platformu smo odabrali, jer smatramo da je to temelj bez kojega ne možemo govoriti o egzekuciji dugoročne strategije maloprodaje Fortenove, čiji je jedan od glavnih stupova i digitalna transformacija te daljnje investiranje u ecommerce.

Fleksibilna platforma koja omogućava visoku razinu prilagodbe je tehnički preduvjet za realizaciju dugoročnih planova i ciljeva koje smo postavili pred sebe. Uz platformu, izuzetno je bitno i to što ćemo ecommerceom upravljati centralno kao digitalnim proizvodom, zbog čega gradimo centralni cross-functional tim. To će nam omogućiti bolje upravljanje proizvodom, skratiti time-to-market, a moći ćemo i dijeliti znanja i iskustva među tržištima na kojima posluje.

Želite biti dio najvećeg ecommerce projekta u regiji?

Na trenutnom tržištu naći developere nije lak zadatak, ali Tomislav smatra kako će ovaj projekt biti velika prilika za učenje, ali i jako velik izazov:

Trenutno se radi o najvećem ecommerce projektu u regiji koji u prvoj fazi uključuje 5 tržišta i 10 webshopova. Osim toga, radit će na platformi koja je doslovce pomela konkurente poput SAP Hybrisa, Magenta i drugih svojom arhitekturom, modularnim pristupom te izuzetno brzim razvojem. Smatram da je trenutno ovo najbolja prilika za svakog developera koji želi graditi karijeru u ecommerceu na ovim prostorima.

Ecommerce developeri, javite se

U mStartu za potrebe razvoja na novoj platformi Tomislav traži osim PHP developera i Frontend developera za što im se možete javiti već danas.

Čini se da nam s korisničke, ali i developerske strane slijedi itekako zanimljiv period razvoja grocery segmenta internetske trgovine. Dosad je ovaj segment bio dosta ograničen samo na stvarnost lokalnog tržišta i često zastarjele tehnologije, ali dolaskom stranih konkurenata se tržište zahuktava, kao i zanimljivost razvoja ovakvog digitalnog proizvoda za korisnike širom regije.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Kolumna

Od Yahooa do ChatGPT-ja: Strategije uspjeha na tražilicama koje vrijede i danas

Neke strategije za pozicioniranje na internetskim tražilicama još funkcioniraju i nakon 10 godina. U ovom povratku u prošlost, prisjećamo se raznih praksi, što se od njih zadržalo, a što ne - te što je novo ušlo u igru...

Tehnologija

Najveća hrvatska luka u Pločama postat će pametna, uz sufinanciranje iz EU od skoro milijun eura

Luka Ploče postat će prva hrvatska pametna luka. Ujedno je ovo jedini projekt iz Hrvatske koji je Europska Komisija odobrila u sklopu fonda 5GSC - od ukupno 14 odobrenih u cijeloj Uniji.

Tvrtke i poslovanje

Bajke u digitalnom svijetu: Pinokio djeci priča o lažnom predstavljanju, a tri praščića o slabim lozinkama

Stotine ljudi podržale su humanitarnu akciju tvrtke Combis i Centra za nestalu i zlostavljanu djecu.

Programiranje

Upoznajte Retriever, platformu FER-ovog TakeLaba koja rudari po 30 domaćih web portala

Retriever zagrebačkog TakeLaba može analizirati milijune članaka objavljenih na hrvatskome u posljednjih 20 godina, a sprema se i na iskorak u regiju. 

Tvrtke i poslovanje

Od 1. siječnja država nadzire Wolt, Bolt, Glovo… – što to znači?

Teško je regulirati segment tržišta o kojem nemate konkretnih saznanja, srećom, za tzv. GIG ekonomiju to će se uskoro promijeniti. Više saznajemo u razgovoru s ravnateljom Uprave za rad i zaštitu na radu u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne skrbi.

Programiranje

“Infrastruktura kao kod” izazov je s kojim se isplati uhvatiti u koštac, pogotovo za ogromne okoline

Što je sustav veći, to IaC (Infrastructure-as-Code) donosi više prednosti. Kako to izgleda u praksi?