Spremate se za Job Fair Meetup? Poslodavci, studenti - poslušajte savjete organizatorica!

Spremate se za Job Fair Meetup? Poslodavci, studenti – poslušajte savjete organizatorica!

Planirate li već pripremu za Job Fair Meetup? Ako niste, evo vam poticaja da krenete na vrijeme. Uz organizatorice poznatog sajma poslova saznali smo što kod studenata prolazi, a što ne.

Job Fair jedan je od ključnih sajmova poslova za hrvatsku IT industriju. Nije to preuveličavanje. Uzmemo li obzir informaciju nedavnog istraživanja koje smo proveli, da developeri, uz preporuke i aktivni recruiting, za poslodavce saznaju upravo tijekom fakulteta – ne moramo se mnogo pitati zašto je u organizaciji FER-a, Centar karijera FER-a, Saveza studenata FER-a (SS FER) i Kluba studenata elektrotehnike (KSET), ovaj sajam samo 2019. godine okupio 115 tvrtki te 4000 i više posjetitelja.

Naravno, okolnosti su ove 2021. nešto drugačije. Tako su u jesen 2020. organizatori pivotali sajam u Job Fair Meetup, događaj osmišljen više u konferencijskom tonu. Dokazali su tada da je hibridno/online izdanje itekako izvedivo i učinkovito. A ako ste tvrtka iole povezana s tehnologijom, vjerojatno ste se i na novo izdanje ovog svibnja (10.5. – 14.5.) već prijavili.

Prvi dio svojih zadataka tako su pojedini poslodavci već riješili s obzirom na to da je za prijavu na Job Fair Meetup bilo potrebno ispuniti većinu informacija o sadržaju i govornicima ili voditeljima radionica. Preostaje još priprema za sam dan događaja, odnosno priprema materijala za predstavljanje, razgovore i radionice te panel rasprave. Upravo zato smo kao medijski pokrovitelj s organizatorima dogovorili napraviti i vodič za sve vas koji ste u tom procesu. Sa mnom su razgovarale organizatorice Job Fair Meetupa – Ivona Martinović, tajnica SS FER-a i Nikolina Relić, stručna suradnica u Centru karijera FER-a.

Što nas čeka ove godine?

Prošlogodišnji Job Fair Meetup organiziran je uživo u KSET-u i na FER-u s 50 sudionika, dok je ostatak sudionika događaj pratio putem prijenosa uživo na kanalu Job Faira na YouTubeu. Ove godine organizatori planiraju, ako im mjere dozvole, napraviti sličnu kombinaciju. Job Fair Meetup 2021. se tako opet organizira uživo uz ograničeni broj sudionika i uz poštivanje svih važećih epidemioloških mjera koje u svibnju budu na snazi, ističu moje sugovornice.

Ako epidemiološka situacija bude nepovoljna spremni su i na potpuni prelazak online. Organizacija je i prošle godine jako dobro odradila online prijenos cijelog događaja, a Video sekcija KSET-a je od prošlog Meetupa dodatno izbrusila svoje vještine pa Ivona vjeruje da će ove godine prijenos biti još bolji i kvalitetniji. Svakako su mnogo toga naučili u procesu, dodaje Nikolina.

Organizatori se svake godine trude za Job Fair (Meetup) pripremiti različite teme iz raznih industrija, kako bi studentima približili aktualne pojmove. Ivona mi je rekla više o njima:

Temu samog talka tvrtke odabiru prilikom prijave u jednoj od tri kategorije: Career Ladder, Dangerous Dip i (Dis)Continued Tech. Tim se kategorijama trudimo svim studentima pružiti nešto što ih više zanima – bilo kroz savjete za karijeru, nove tehnološke spoznaje ili pak priče o stvarnim odlukama i promjenama. Na panelima ćemo ove godine pričati o informacijskoj sigurnosti, 5G, startupima i upravljanju projektima.

Foto sekcija KSET-a

Osim formata koje je Ivona navela, u program su prošle godine uvrstili i Hot Talk, dodaje Nikolina – poseban oblik neformalnog intervjua gdje je cilj da sugovornik, direktor neke od domaćih tvrtki, uz konzumaciju ljutih umaka odgovara na zanimljiva pitanja iz različitih sfera života.

Ako ste gledali Hot Ones na YouTubeu, vjerojatno znate o čemu pričamo. 🙂 Prošle godine je naš gost na Hot Talku bio Luka Abrus iz Fivea koji se preznojio odgovarajući na neformalna pitanja uz umake domaćeg brenda Volim ljuto. I ove godine ćemo na Hot Talku ugostiti zanimljivog direktora koji će nam u opuštenoj atmosferi odgovoriti na vruća pitanja i, možda, oboriti 69 bodova Luke Abrusa.

Uskoro će objaviti tko će biti ovogodišnji sugovornik pa svakako pratite njihove internetske stranice i društvene mreže.

Savjeti za tvrtke koje se pripremaju za Job Fair Meetup!

Job Fair Meetup danas obuhvaća nekoliko vrsta sadržaja – od talkova, radionica do panela i spomenutog Hot Talka. Za sve to treba se pripremiti. Ivonu i Nikolinu zato smo upitali da nam daju nekoliko savjeta kako se kao poslodavac možete što bolje spremiti za Job Fair, bio on online ili uživo.

I za jedno i za drugo izdanje vrijede iste smjernice, ističu moje sugovornice. Najvažnije, dodaju, sadržaj koji predstavljate treba biti zanimljiv i relevantan – studentima (op.e. ne samo vama).

Ako vaši stručnjaci pripremaju Job Fair Meetup Talk:

  • Studenti u talkovima vole čuti informacije i podatke koje ne mogu pročitati na internetu ili na društvenim mrežama. Studente zanima što se događa “iza zastora”, koje tehnologije su trenutno aktualne, koji projekti su u tijeku i koja bi bila njihova uloga kada bi na nekom projektu radili. Za odabir određene tvrtke motivira ih upravo takav sadržaj.
  • U ovakvom formatu posebno se ističu i tvrtke koja sa studentima podijele zanimljive karijerne priče, prikažu korištenje tehnologija na konkretnim primjerima, podijele priču o neuspjehu iz kojeg su nešto naučili.
  • S obzirom na to da talk traje 20 minuta, potrebno se dobro pripremiti te ostaviti dobar prvi dojam studentima. Svi vole konkretne primjere i dobre savjete, tako da organizatori uvijek savjetuju da to uklopite u svoje predstavljanje.
Foto sekcija KSET-a
Kada koncipirate svoj talk, bitno je zato da o njemu razmišljate kao o tech talku kojeg bi predstavili na nekoj konferenciji, pojašnjava Nikolina:

Job Fair Meetup možda je primarno događaj na kojeg poduzeća dolaze kako bi pronašli buduće zaposlenike, ali studente motivira i zainteresira tema i talk koji govori o onome što je njima najzanimljivije – o vrućim temama iz tehnologije ili o karijerama inženjera o kojima ne mogu čuti od nikog drugog nego direktno od stručnjaka iz područja koja ih zanimaju.

Ako vaša tvrtka organizira Job Fair Meetup radionice:

Radionice su, s druge strane, odličan način kako možete studentima pokazati svoje znanje i volju za dijeljenjem praktičnog iskustva kojeg ste stekli radom u industriji.

  • Pokažite studentima unutar 90 minuta dio onoga s čime se svakodnevno susrećete, dajte im kroz primjere direktan uvid u rad poduzeća i na taj način studente motivirajte na daljnji rad s vama.
  • Radionice su odlična prilika i za pokazati studentima kako se vješto prilagođavate promjenjivom tržištu tehnologija ili da im pokažete tehnologiju koju ste sami razvili.
Foto sekcija KSET-a
  • U konačnici, radionice mogu (i trebaju) studente direktno naučiti određenoj vještini koja bi im bila korisna na radnom mjestu. Interakcija je bitna, zato studente uključite u aktivnosti!

Ako vaša tvrtka sudjeluje u Job Fair Meetup panelima:

Panel rasprave su prošle godine bile pravo osvježenje, priča mi Nikolina, jer su potaknule na raspravu o gorućim temama o kojima svi studenti razmišljaju, a malo tko se usudi pitati.

  • Organizatorice zato preporučuju da dobro proučite temu rasprave, prisjetite se anegdota vezanih uz temu te ne samo riječima, već i tonom i neverbalnom komunikacijom, predstavite sebe i svoje tvrtke u najboljem mogućem svjetlu.
Foto sekcija KSET-a

Žude za poslom, gladni za znanjem

Organizatori Job Faira Meetupa nakon samog događaja evaluiraju povratna mišljenja sudionika posebno studenata. Iz toga su naučili dosta o pristupima poslodavaca, vrsti tema koje zanimaju studente te što im je generalno hot, a što not. Ono što obje moje sugovornice ističu jest da studentima jako odgovara opuštena atmosfera cijelog Meetupa pa svakako pokušajte i sami zadržati takav pristup neovisno o sadržaju.

Nakon svakog talka i panela slijedi dio u kojem studenti mogu postaviti svoja pitanja, dok su radionice cijele vrijeme vrlo interaktivne, a studenti rado sudjeluju ako im se da prilika, napominje Ivona:

Nakon bloka talkova i nakon svake radionice slijedi i umrežavanje, gdje studenti mogu od predstavnika poduzeća saznati sve što ih zanima u vezi otvorenih pozicija, njihovog radnog mjesta i projektima na kojima rade. Ono što smo zamijetili da su im se jako svidjele i panel rasprave, u kojima se spoje perspektive poduzeća i fakulteta čime se uvelike smanji postojeći jaz između gospodarske i akademske zajednice. Također, za neke radionice studenti su čak komentirali da bi voljeli da je još duža, čime su pokazali ne samo svoju karijernu glad, već i glad za znanjem.

Studenti, vrijeme je da brusite životopise!

Kako su prijave za tvrtke već zaključene, organizatori se u narednom periodu okreću prema studentima – podsjećaju ih da pripreme svoje životopise i učitaju na njihovu stranicu. Nikolina pojašnjava proces:

Studenti će se, kao i prošle godine, za događaj prijavljivati predajom svojih životopisa, nakon čega će dobiti svoj QR kod. On će im služiti kao ulaznica i kao posjetnica jer će, osim skeniranja QR koda kao ulaznice na ulazu, poduzeća moći skenirati taj kod i tako u svojoj bazi označiti najzanimljivije studente s Meetupa.

Ciklus radionica Centra karijera FER-a kako bi se studenti pripremili ususret Job Fair Meetupu ima na redu još jednu radionicu o umrežavanju, a nakon samog Job Fair Meetupa slijedi i završna radionica sa savjetima za razgovor za posao. Za točan datum radionica pratite stranicu Centra karijera FER-a.

No, studenti, ako na radionice ne stignete, osim za poslodavce, imamo i par savjeta i za vas. Ono što se često zaboravlja: svako iskustvo vam je vrijedno, pogotovo kod prijave na prve prakse ili prva radna mjesta, ističe Nikolina.

Ako još uvijek nemate radno iskustvo, prisjetite se studentskih projekata, vlastitih projekata, volontiranja, kolegija na fakultetu i sličnih primjera koji kvalitetno mogu predstaviti vaša znanja i vještine koje su tražene za određenu poziciju.

Također, u životopis uvrstite poveznicu za svoj GitHub profil na kojem će poslodavac direktno vidjeti konkretne projekte na kojima ste radili. Kako životopis koji ostavljate u našoj bazi predajete za više poduzeća, umjesto personalizacije za svakog poslodavca, što je inače važno kod pisanja životopisa, predlažemo da u dijelu s interesima u obliku ključnih riječi navedete 2 – 3 područja koja ih zanimaju kako bi vaš životopis bio relevantan za više poslodavaca.

I za kraj, što više razmišljajte u formatu ključnih riječi jer će vaš životopis biti u bazi, a bazu će poslodavci pretraživati najčešće putem CTRL+F.

Jeste spremni za 10. svibnja?

Organizatore dalje čeka period objave svih poduzeća sudionika i promocija događaja prema studentima. A vas – poslodavci i studenti, čeka priprema za umrežavanje, prijenos znanja i vještina. Neovisno o sadržaju, organizatori poručuju ono što već svi znate – priprema je pola posla.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Peta kriptomarka Hrvatske pošte su neponovljivi profesor Baltazar i njegovi izumi

Peto izdanje kriptomarke, koja dolazi u analognom i digitalnom obliku, Hrvatska pošta pustila je u optjecaj!

Što ste propustili

Prikaz

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Ekskluzivno

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Dizajn

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…