Što možete doznati o nekome u 6 sati 'guglanja'?

Internet kao Pokédex našeg doba: Što možete doznati o nekome u 6 sati ‘guglanja’?

U vremenu kada je digitalni identitet i prisutnost na društvenim mrežama temelj poslovnog, ali i društvenog života, nije tako lako zadržati privatnost osobnih podataka na razini. Možda to i nije toliko teško koliko ljude ne dira činjenica da možda s nepoznatim osobama dijele intimne i privatne informacije. Igor Rinkovec i ja kroz šalu smo nekoliko puta spomenuli kako je Facebook danas doista postao Pokédex za ljude te, ako nas zanima nešto o nekome, uglavnom sve možemo doznati na 'fejsu'. Tako smo zaključili kako bi bilo zanimljivo istražiti koliko informacija možemo pronaći na internetu o nepoznatoj osobi (isključivo legalnim radnjama). Žrtva? Kornelija Vukasović!

pokedex_1naslovna

Tko je Kornelija Vukasović?

Kako bismo provjerili koliko zapravo “prosječan korisnik” o sebi otkriva na internetu trebala nam je “žrtva”, netko koga Igor i ja osobno ne poznajemo i s kim nemamo dodirnih točaka. Mia je pronašla savršenu kandidatkinju – Korneliju Vukasović. Iako Kornelija ne fotografira što ruča svaki dan (bravo, Kornelija!) izuzetno je aktivna na internetu i gotovo svim popularnim društvenim mrežama, u privatne i poslovne svrhe. Istraživanje je moglo početi!

U našoj istraživačkoj avanturi koja je trajala sve skupa između 6 i 8 radnih sati (ne u komadu, nismo toliki čudaci) pokušali smo guglanjem i uz nekoliko trikova doći do zanimljivih informacija o profilu naše žrtve.

Što smo doznali o Korneliji?

Uz nekoliko pogleda na njene profile na društvenim mrežama otkrili smo da je rođena 2. 7. 1977., pretpostavljamo u Slavonskom Brodu ili okolici. Kornelija zbilja voli fotografiju i grafiku te je i ranije bila vrlo aktivna na mreži Fotozine (još od 1. 9. 2006.). Upravo korisničko ime kkatic na toj društvenoj mreži sugeriralo nam je da bi Katić moglo biti njeno djevojačko prezime. Kornelija često koristi “kornelijav” i “korniv” kao svoja korisnička imena na društvenim mrežama, što nas je odvelo i do niza drugih servisa.

Na LinkedInu nam je Kornelija na dlanu servirala informacije o svom obrazovanju (srednja škola i fakultet), a mi smo saznali gdje je i kada diplomirala te tko joj je bio mentor (2002. godine – diplomski rad naziva “Televizijska reklama kao sredstvo vizualne komunikacije”, mentor Mario Plenković). Pogledom na javno dostupne slike s fejsa, saznajemo da je pohađala G razred u gimnaziji “Matija Mesić”, gdje je maturirala 1995. godine.

Kornelija je ranije posjedovala mobilne uređaje Nokia i Samsung Galaxy S3, a već dugo vremena koristi broj 09x 5xx 7xx6, koji je podijelila na forumu omiljene društveno-grafičke mreže pa bi možda mogla biti opreznija s time u budućnosti. Možda bismo doznali i više na toj mreži da smo imali volje čekati potvrdu registracije (koju ručno obavlja administrator), ali i ovo nas je zadovoljilo.

Dio dostupnih metapodataka fotografije s G+
Dio dostupnih metapodataka fotografije s G+

Nešto detaljnije “stvari” mogli smo pronaći na Google+ profilu, gdje smo pogledali fotke s Kornelijina vjenčanja. Naziv albuma “Kornelija i Vedran” otkrio nam je i suprugovo ime. Fotografije su javno dostupne pa smo ih mogli s lakoćom detaljnije analizirati. Saznali smo da je vjenčanje bilo u Župi Gospe brze pomoći u Slavonskom Brodu, 17. travnja 2010. negdje oko 17:55. Fotograf na vjenčanju bio je Boris Perković, a koristio je Canon EOS 5D Mark II s EF28mm f/1.8 USM objektivom. Fotograf koristi Windows i Photoshop CS4 za obradu svojih fotki.

Proslavio se i sekin rođendan.
Proslavio se i sekin rođendan.

Kornelija ima mlađu sestru, rođenu 10. 5. 1981., za koju znamo da je 2011. posjetila Australiju. Kornelija je također majka jednoipolgodišnje djevojčice, a voli putovati i objavljivati fotke s putovanja na Instagramu.

guglanje1

Kornelijin broj mobitela bio je dovoljan da saznamo adresu u Zagrebu, a javne informacije izvođača radova otkrivaju neke detalje o zgradi (Zgrada A4). Povežemo li to s Twitter objavom o useljenju u novu zgradu, saznajemo da je useljenje bilo oko 22.10.2015.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Popišemo li samo neke od objava na društvenim mrežama, lako možemo vizualizirati Kornelijine aktivnosti i putovanja te važne događaje u životu – pogledajte ih u vremenskoj liniji!

Može li ovo otići i korak predaleko?

Iako nismo željeli detaljnije zadirati u privatnost naše “žrtve”, kako zbog moralnih, tako i zakonskih razloga, postavlja se ozbiljno pitanje koliko su ove informacije (bez)vrijedne. Ako imamo datum rođenja i osnovne podatke o žrtvi, koliko je kompleksno doći do preostalih 6 znamenki JMBG-a, a koji nam dalje otkriva detaljnije osobne informacije putem javnih servisa? Netko može zlouporabiti te javne servise i bruteforceanjem doći do tih podataka. Kada znamo imena bliskih osoba i važne datume kao što su rođendani, svadba i slično, koliko smo bliže pogađanju lozinke ako je temeljena na tim informacijama? Možemo li se nekome predstaviti kao Kornelija ako znamo ove detalje ili se Korneliji predstaviti kao netko drugi i potkrijepiti to s informacijama kojima baratamo?

Evo što i Kornelija, koja je, usput, ovim putem doznala i da je osvojila na jednoj nagradnoj igri Sisley torbu (koju nikada nije preuzela), o svemu kaže:

Kad me Mia pitala želim li sudjelovati, nisam previše dvojila. Vrlo sam brzo zaboravila da sam uopće pristala na to da se gugla moje ime i nastavila se ponašati kako se i inače ponašam na internetu. Kako se bavim digitalnim marketingom, uvijek svjesno ostavljam svoje osobne podatke online. Dobro, priznajem, omakne mi se koji puta da uopće ne razmišljam što ukucavam u neku formu, ali to valjda dođe s iskustvom. 

Na internetu sam aktivna otkad je dostupan u Hrvatskoj, ali je logično da podatke o meni nalaze tek od vjenčanja jer sam tada promijenila prezime. Lijepo je bilo podsjetiti se koja sam sve mjesta posjetila i na kojim sam događanjima bila. Sve je to bilo lako otkriti jer volim bitne trenutke zabilježiti fotografijama koje objavljujem na Instagramu, a često se i checkiram na lokacijama.

Nemalo me iznenadila činjenica da sam u veljači 2014. na nekoj nagradnoj igri osvojila Sisley torbicu koju nikada nisam preuzela. Sigurno sam dala neki od starih mailova koje više ne provjeravam. Baš šteta, mogla sam imati novu torbu. 🙂

Korneliju je pak neugodno iznenadilo to što su fotografije njenog vjenčanja javno dostupne. Naime, uploadala ih je putem servisa Picasa, kada je mogla upravljati postavkama privatnosti, a sada te opcije više nema. Sada će ih ukloniti jer su, kako kaže, do sada ih vidjeli svi koji su trebali, uključujući i one koji su do njih došli guglanjem.

Zaključak me je uvjerio da ipak dobro pazim na dostupnost svojih privatnih podataka kao i podataka svojih bližnjih, bar ove do kojih se može doći legalnim načinima. Hvala Igoru, Zoranu i Netokraciji što su napravili analizu.

Moj savjet svima je već godinama isti – ne dajte da vas oznaka privatno (privatne poruke, privatni chat…) zavede. Ne postoji privatno na internetu!

Kako poboljšati online privatnost?

Ugodno smo se iznenadili koliko je zapravo Kornelijina privatnost i dalje na zavidnoj razini. Osim podataka koje bismo ionako doznali od prvog njezinog prijatelja, nismo dobili nikakve pretjerano značajne informacije. Na umu uvijek valja imati kako na internetu nikad niste sami, stoga osim sadržaja koji objavljujete vi postoji sadržaj koji objavljuju drugi, a tiče se vas. Držite svoje objave pod kontrolom – minimizirajte javno širenje privatnih informacija, a ako postoji sadržaj za koji ne želite da bude javno dostupan, kontaktirajte vlasnika radi izmjena postavki privatnosti.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Startupi

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Što ste propustili

Intervju

Kako esport industrija izgleda danas – iz perspektive partnera, sponzora, igrača i regulatora?

Ovoga prosinca u Zagrebu čeka nas prvo izdanje Beyond Esports konferencije koja se, kao što joj i ime kaže, bavi esport industrijom i svemu onome što ju pokreće.

Mobilne aplikacije

Vinare čeka EU regulativa, ali Kovačević i Drmač imaju rješenje: Craft Technology E-etikete!

Tko god je imao doticaja s EU regulativama zna da nisu jednostavne niti ih se smije shvatiti olako. Jedna takva stiže i u svijet vinara, a hrvatski Craft Technology mogao bi im tu biti od velike pomoći.

Novost

LAQO opet u potrazi za najodrživijim tech rješenjima koja će nagraditi s 18 tisuća eura

Nakon uspješnog prvog izdanja s više od 250 prijava, krenule su prijave za drugo izdanje LAQOthona, nagradnog natječaja idejnih tech rješenja na temu održivosti u organizaciji Croatijinog LAQO osiguranja, prvog 100 posto digitalnog osiguranja.

Analiza

Hoće li robotaksiji na ulice Zagreba i – kad?

I je li uopće realno očekivati da će se to dogoditi? U ovoj epizodi Netokracijinog podcasta pretresli smo tu vruću temu i to iz svih kutova - tehnološkog, operativnog, financijskog i komunikacijskog.

Tvrtke i poslovanje

10 godina Lean Startup Hrvatska: Ekosustav nekad i danas, što je plan za Smion?

Nakon 10 godina i na desetke radionica, edukacija i događaja Lean Startup Hrvatska postaje Smion te se nastavlja još više fokusirati na razvoj poduzetničkog i inovacijskog ekosustava. U velikom intervjuu, komentiramo desetljeće iza njih, kao i okolnosti na domaćoj sceni nekada i danas.

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...