Može li rad od gotovo 10 godina u istoj tvrtki pružiti IT-jevcu sve što želi?

Može li rad od gotovo 10 godina u istoj tvrtki pružiti IT-jevcu sve što želi?

Kad razmišljate o svojoj karijeri, posebice ako ste tek na njenom početku, vjerojatno niste u potpunosti sigurni čime ćete se baviti, ali nadate se da će to biti dinamično, zabavno… Što vjerojatno znači ne provesti dugo vremena na istome mjestu. No, da može biti itekako dinamično unutar jedne tvrtke, na svom nam primjeru pokazuje Igor Musa - ne nogometaš, nego direktor Order Management projekta u sklopu IT transformacije, najvećeg IT projekta u koji se Hrvatski Telekom do sada upustio.

A upravo je u toj tvrtki počeo raditi odmah nakon završenog FER-a, i to u potpuno drugom odjelu, onome za planiranje fiksne mreže. Gotovo je to deset godina u jednoj tvrtki, ali to ne znači da se nije bavio zanimljivim projektima i najnovijim tehnologijama. Dapače.

Igor mi odmah priznaje da nije ni sam zamišljao da će toliko godina provesti u jednoj kompaniji. No, našao se u okruženju koje mu konstantno pruža nove izazove, radi s novim tehnologijama koje imaju direktan utjecaj na život i rad korisnika, radi na međunarodnim projektima, u stimulativnom timu kvalitetnih stručnjaka. No, kako je sve počelo? Prisjeća se:

Karijeru sam nakon faksa započeo u Odjelu za planiranje fiksne mreže gdje sam radio na projektu planiranja i realizacije optičke mreže. U kontaktu s kolegama iz prodaje, zainteresirao sam se i za prodajne procese te se prebacio u Odjel za upravljanje prodajnim kanalima. Tamo sam se bavio efikasnošću i pojednostavljivanjem prodajnih procesa.

Svakodnevno sam surađivao s kolegama iz IT-a na dizajnu E2E rješenja i radio na preko 20 velikih, zahtjevnih projekata. Uspješnost u radu na tim projektima dovela me nedavno do pozicije direktora na kojoj sam odgovoran za Order Management područje u sklopu IT transformacije HT-a. Riječ je o kompletno novom sustavu razvoja naših proizvoda koji dizajniram i razvijam s IT kolegama, vrhunskim IT stručnjacima, i koji će za tri godine biti srce HT IT arhitekture.

Od projekta optičkih instalacija do smanjenja vremena uključenja fiksnih usluga

Kao ključne trenutke za svoju karijeru izdvaja velike projekte koji su se uspješno timski proveli. Tako je u s timom za planiranje fiksne mreže u godinu dana izgradio preko 40.000 optičkih instalacija do korisničkih domova u Zagrebu i okolici. Tu je i PaperClip, digitalizacija prodajnih procesa, gdje se itekako radilo na povećanju kvalitete korisničkih podataka, a kako i samo ime da naslutiti, smanjila se i potreba za papirnatom dokumentacijom. Tu je i E2E Service Provisioning, program kojim se kroz razne intervencije u procesu uspjelo smanjiti vrijeme uključenja fiksnih usluga za gotovo 50 posto…

Kao voditelj Odsjeka za upravljanje kvalitetom preko svog tima sudjelovao sam i na dizajnu i implementaciji doslovno svih proizvoda koje smo lansirali na tržište za privatne korisnike. Bilo je puno tih projekata i svaki od njih me na neki način izgradio, i kao čovjeka i kao stručnjaka…

Puno je tu različitih odjela i puno je tu napredovanja, a kao ključ za to Igor vidi i u rezultatima, odnosno uspjesima koje je imao u provođenju projekata, ali i sklonosti timskom radu, što se i da naslutiti iz dosadašnjeg razgovora. Kako kaže, pored velike stručnosti, u poslu su najvažniji ljudi, stoga je iznimno važno razvijati taj fair play odnos i poštovanje prema drugima.

Mladi zaposlenici žele promjene, kako zadovoljiti njihove potrebe?

Ni Igor se nije vidio na istome mjestu dugi niz godina, no u sustavu u kojemu se susreću razne ekspertize i nudi mogućnost razvoja u različitim područjima, napredovanje je itekako moguće i ovisi o svakom pojedincu.

Ipak, današnje tržište rada nije isto kao kad je Igor završavao fakultet – i ponuda i potražnja su se promijenili. Posebno je ovo zanimljivo vrijeme za kadrovske odjele tvrtki koji pokušavaju razumjeti što to milenijska generacija želi i treba te može li uopće ostati u istoj tvrtki desetak godina, a odgovor na to višestruko je kompleksan.

Dok donekle jest istinit mit da milenijalci vole mijenjati poslove, više od prethodnih generacija, isto tako ne bi imali ništa protiv toga da rade dugi niz godina u istom okruženju, ali pod određenim uvjetima. Financije jesu najvažnije, ali nisu jedini faktor – prema istraživanjima, milenijalce se mora uvjeriti kako i zašto će im upravo ta organizacija pomoći u daljnjem razvoju, rastu, učenju i daljnjoj karijeri. Čak i onaj element zabave koji smo na početku spomenuli, iako je atraktivan, nije presudan, a najmanje su, suprotno svim uvjerenjima, važni neformalnost na poslu te dojam zabavne organizacije (ping-pong stol stvarno je nice to have). Kako onda zadovoljiti njihove potrebe? I Musa je razmišljao na sličan način pri zapošljavanju:

Mladi žele promjene i najčešće se ne vide dugo na jednom mjestu. Tako sam i ja razmišljao. No kada upadnete u sustav koji ima zaposlenike raznih ekspertiza, od ICT-a, marketinga, financija, korisničkog iskustva, prodaje, a ujedno i prepoznaje vaš potencijal, samo nebo vam je granica u smislu dobivanja znanja i napredovanja. Hoću reći, vi ste ti koji zapravo određuju u kojem smjeru se želite razvijati, koliko truda ste spremni uložiti, koje vještine i znanja razvijati i do kuda u hijerarhijskoj ljestvici želite stići.

Takav je bio i moj put kroz kompaniju – želio sam unaprijediti tehnička znanja, želio sam upoznati detaljnije prodajne procese, steći međunarodno iskustvo. Radio sam na puno projekata s kolegama iz cijele DT grupe iz brojnih europskih zemalja i SAD-a. Uz današnju tehnologiju nije nužno negdje otputovati i živjeti da biste radili u internacionalnom timu, to sve možemo i iz Hrvatske, naravno, ako ste zadovoljni uvjetima i razvojnim putem koji vam kompanija nudi.

Agilni razvoj, lean management, design thinking… U Hrvatskom Telekomu?

A put koji je Igor odabrao itekako je zanimljiv. Tako se, primjerice, specijalizirao za lean management, metodologiju razvoja proizvoda koju na Netokraciji najčešće povezujemo sa startupima, ali koja, ako se dobro primijeni, itekako dobro funkcionira i u velikim sustavima. Kako pojašnjava, uz tu disciplinu optimiziraju se troškovi u procesima te se kroz implementaciju projekta pokušavaju eliminirati kako bi sam proces, u konačnici, bio efikasniji.

U HT-u je primjenjujemo na širok spektar procesa, a pored nje koristimo i druge napredne metodologije i o njima educiramo zaposlenike. Mene je lean privukao zbog jasnoće principa i sklonosti matematičkom načinu razmišljanja. Na programu Order Managementa, koji sada vodim, pored leana intenzivno koristim i metodu design thinkinga i agile development.

I tu se u ovom trenutku “skrasio” moj sugovornik, kao projektni direktor novog Order Management IT sustava u sklopu IT transformacije. U Hrvatskom Telekomu kažu da je riječ o najvećem IT projektu na kojemu su do sada radili – dio je to područja Odnosa s korisnicima, a bit će i centralno mjesto u kojem će se dizajnirati, razvijati i konfigurirati svi proizvodi Hrvatskog Telekoma i svi prodajni procesi.

Riječ je o programu koji je dio velike poslovne IT transformacije kojom ćemo pojednostaviti portfelj usluga koje nudimo krajnjim korisnicima i poboljšati sve poslovne procese. Krajnji cilj cijele transformacije je imati najbolje korisničko iskustvo. Ovo je trenutno najveći IT projekt u regiji na kojem sudjeluju stručnjaci HT-a iz područja IT-a, marketinga i prodaje i odlična referenca za sve sudionike.

O Igorovih idućih deset nismo pričali, ali jesmo o budućim nešto kratkoročnijim i nešto dugoročnijim ciljevima. Ovi potonji obuhvaćaju razvoj leadership vještina, a ovi prvi… Pa, jedrenje oko južnodalmatinskih otoka. 🙂 Zasluženo, posebice jer nakon toga čekaju novi izazovi. A upravo je to ono što posao čini dinamičnim… I, za mnoge, privlačnim.

Hrvatski Telekom kroz svoj STEM HUB podržava rubriku na Netokraciji o razvoju karijera u IT sektoru, Developing Developers, a ujedno i traži Junior Developera. Prijavite se do 15. srpnja!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Jozo

    Jozo

    04. 07. 2017. u 7:21 pm Odgovori

    Kilometarski intervju s likom iz HT-a? Hahaha. Pa čita li više uopće iko ovu Netokraciju. Članci su sadržajno vrlo čudni. Ne znaš gdje je razlika između plaćenog PR-a i novinarskog teksta (ako je uopće ima). A o HT-u bolje da ne počinjem… Ajde bok.

  2. Denis

    Denis

    06. 07. 2017. u 11:06 am Odgovori

    Ima Netokracija 14K Eur prihoda mjesečno. Znači većinom su sponzorirani članci, i nešto ovih oglasa za IT posao. Svaka čast IBB ali nije to više zanimljiv blog, većina članaka su iskreno bezveze. Ja dođem samo da ovlaš vidim šta mi radi eventualno konkurencija o kojoj će možda biti članak, već dugo nisam pročitao nešpto korisno. Nažalost, ne shvatite ovo pogrešno

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Ekskluzivno

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Intervju

Evo kako je hrvatska glazbena industrija pregovarala s Big Techom!

Dolazak Spotifya i drugih poznatih glazbenih servisa u Hrvatskoj povijesni su dani, ali njima su prethodile godine i godine pravnih pregovora sa samim servisima, kao i domaćih udruga koja štitne prava svih sudionika. Upravo u tim pregovorima možemo pronaći lekcije za medijsku industriju koja trenutno vodi pregovore s Big Techom.

Izvještaj

Infobip Shift 2023: Kako pridonositi projektima otvorenog koda?

Zadnje retke s Infobip Shift 2023 konferencije posvećujemo ljudima i inicijativama vezanima uz open source (otvoreni kod).

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Zabava i zanimljivosti

Infobip Shift 2023: Od pive do savjeta za sreću, što su developeri dobili “ispod Peke”?

Infobip Shift iz godine u godinu potvrđuje kako zalužuje biti na popisu najboljih developerskih konferencija u Europi jer uspjevaju postići nešto teško - kvalitetan sadržaj svjetske razine predstaviti sa stilom u iskrenoj i pozitivnoj atmosferi.

Tvrtke i poslovanje

Tacta: Kako smo podržali digitalizaciju i ekspanziju kompanije koja danas ima 150 klinika

Izrada softvera po mjeri uvijek je kompleksan zadatak jer je potrebno dobro proučiti poslovne procese klijenta, odgovoriti na sadašnje potrebe, ali i uzeti u obzir njegove ambicije. Evo kako je Tacta to uspješno napravila za Lazeo, francusku kompaniju specijaliziranu za neinvazivnu estetsku medicinu.

Umjetna inteligencija

Infobip Shift 2023: Ne morate trenirati modele da biste bili AI inženjeri

Zaključen je prvi dan hrvatskog Infobip Shifta, jedne od najvećih tehnoloških konferencija u Europi, a mi svoje prve retke posvećujemo gorućoj temi koja je posebno obilježila ovogodišnji program.