Diaspora je identična Google Plusu ili je Google+ identičan Diaspori?
Čini se da nitko nije siguran. Screenshotovi otvorene društvene mreže Diaspore koji su se počeli širiti blogovima i drugim društvenim mrežama tijekom prošlog tjedna, nevjerojatno sliče Googleovoj društvenoj mreži Google Plus. Diaspora je otvorena društvena mreža koju je pokrenulo nekoliko studenata iz New Yorka kojoj je svojevremeno donirao i osnivač Facebooka, Mark Zuckerberg. U slučaju sučelja, tko je inspirirao koga?

Čini se da nitko nije potpuno siguran. Screenshotovi otvorene društvene mreže Diaspore koji su se počeli širiti blogovima i drugim društvenim mrežama tijekom prošlog tjedna, nevjerojatno sliče Googleovoj društvenoj mreži Google Plus. Diaspora je otvorena društvena mreža koju je pokrenulo nekoliko studenata iz New Yorka kojoj je svojevremeno donirao i osnivač Facebooka, Mark Zuckerberg. Preko Kickstartera su dobili 200 tisuća dolara za svoj projekt. U slučaju sučelja, tko je inspirirao koga?
Preslično?
Ne govorim o bojama, već pozicioniranju gotovo svih elemenata sučelja. Netokracijin suradnik Mario Frančešević uputio nas je na Google+ post Dana Leveille, a još detaljniju usporedbu našao sam na jednom njemačkom blogu. Usporedite opći, minimalistični dizajn sučelja i pogledajte izgled i poziciju sljedećih elemenata:
- Ime i slika korisnika;
- Dialog za postavljanje sadržaja;
- Profil link za postavke;
- Sažetak kontakata;
- Pozivanje prijatelja;
- Aspekte odnosno krugove;
- Tagove odnosno sparkove.
Pogledajte i recite što mislite u komentarima:


Većina komentatora u dosadašnjim diskusijama navodi da je Diaspora izgledala potpuno drugačije i da je novi dizajn tek nedavno dodan. Screenshot s početka mjeseca na Ainer.org svakako to pokazuje… Očito dečki iz New Yorka misle da je Google pogodio dobar dizajn, ali čini mi se da kopiranjem neće značajnije razviti svoju otvorenu, distribuiranu društvenu mrežu.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Domagoj Gojak
27. 08. 2011. u 4:42 pm
Diaspora postoji već duže vrijeme (kao i njezini screenshotovi te video zapisi) tako da sumnjam da su oni mogli kopirati Google. Vjerojatnija je kombinacija ta da je Google kopirao njih.
Domagoj Gojak
27. 08. 2011. u 4:49 pm
Moje isprike. Izgleda da je dizajn prije Diaspore prije bio drugačiji. My bad 🙂
Nikola
27. 08. 2011. u 4:49 pm
Pa meni je google + indentičan facebook-u, samo su drukčije boje… a kruži priča da je ova plava kod face-a samo zato jer ju mark najbolje vidi, tak da, možda je i fb mogao biti bijel..
Svi oni kopiraju jedni od drugih, tak da mislim je ovo ništa novo. Ili nisu imali bolju inspiraciju, ili im se sviđa ovako, ali sam poprilično siguran da je engine u pozadini potpuno različit 🙂
Benjamin Alijagić
27. 08. 2011. u 4:58 pm
Čak sam ih ja kontaktirao negdje prije godinu dana da im pomognem i rekli su mi da ih ne zanima dizajn sada nego da će se fokusirati na developanje tog protokola slijedećih par mjeseci. 🙂
Dario Kreštalica
29. 08. 2011. u 12:40 pm
Ha, … poznata balkanska navika u web dizajnu!
Naime, želim reći da sam jedino na balkanu spoznao da svi daju akcenat na dizajn u samom početku a da prije ne poštimaju funkcionaklnost tj. sude servis po web dizajnu.
Facebook je očiti primjer da su balkanci u krivu je je počeo ubirati popularnost sa takvim dizajnom da ka je mogao neki klinac iz susjedstva dizajnirat u dvije boje : plala i bijela.
Hoću reći da je netko na balkanu napravio takav servis kao sto je FB bio u početku svi bi se ismijavali i govorili kako je to neki bezveznjaković pravio bez stila za modernim web dizajnom!!!
Kao da niste čuli rečenicu običnih korisnika: UH, JESTE OVO ŠARENO … PREVIŠE NAPORNO…. iako se možda radi o finom dizajnu nekog web servisa.
Ljepota web servisa je impresivna prvih par posjeta ali ono što posjetioca zadržava jeste:
1. SADRŽAJ
2. AŽURNOST
3. FUNKCIONALNOST
ostalo je sve manje bitno za obične korisnike tj. za one koji nisu geek-ovi !
Hrvoje Mihajlic
27. 08. 2011. u 6:20 pm
upravo sam e ogrebao za invite kojeg čekam od početka godine… pljunuto isto. tko je kopirao koga? pa stvar je vrlo jednostavna. diaspora je postojala puno prije google plusa…
Ivan Brezak Brkan
27. 08. 2011. u 6:22 pm
Da, ali uvela je ovaj dizajn nakon predstavljanja Google Plusa 🙂
Hrvoje Mihajlic
27. 08. 2011. u 6:37 pm
a što se redizajna tiče oni tvrde da su UI imali prije… hm … http://dl.dropbox.com/u/1218380/diaspora-gplus.png
Damir2
30. 08. 2011. u 11:49 pm
Svi oni jašu na istim valovima i to tako da svako od njih zaviruje u tuđe dvorište umjesto da uzgaja svoju travu. Do kad će trajati takav neinventivni trend ne znam