
Zašto su uvjeti rada u game dev industriji lošiji od ostatka IT-ja – i kako Gamechuck uspijeva biti iznimka?
Kako je hrvatski game dev studio Gamechuck, koji će biti zadužen i za razvoj video igre o Baltazaru, postao studio s uvjetima poput jednakih plaća, no-crunch politikom i planom da se dobit, kad je jednog dana bude, dijeli… pogotovo kad u game dev svijetu uglavnom vidimo suprotne scenarije?
Prije par tjedana u Facebook grupi Developers Hrvatska Relaxed odvila se zanimljva rasprava o tome što je zapravo socijalistička firma, a što startup kultura? Potaknuo ju je članak objavljen na web stranici Radničke fronte u kojem se kao pozitivan primjer hvali poslovanje i organizacija zagrebačkog gejmerskog studija Gamechuck. Njihovi osviješteni radni uvjeti o kojima pričamo i u ovoj epizodi – s osnivačem Aleksandrom Gavrilovićem, zainteresirali su ovu lijevu stranku pa tako i različite kolege…
Ali Gamechuck je hrvatski game dev studio koji je zanimljiv po mnogočemu još.
Nedavno su obznanili da su započeli suradnju s Gradskim uredom za kulturu i Zagreb Film Festivalom kako bi se kultni animirani lik profesora Baltazara oživio u virtualnom svijetu igara. U par godina uspjeli su izbaciti nekoliko kraćih naslova (ciljano!), prilično različitih formata (od vApe Escapea, humorističnog interaktivnog stripa do Speed Limita potpuno inspiriranog akcijama u retro štihu), a za neke su pokupili i svjetske nagrade. No možda najvažnije za hrvatsku scenu, kao prvi game dev studio u Hrvatskoj koji je dobio sredstva za razvoj video igara iz EU fondova, bili su okidač da aktiviraju i mnoge druge da budu proaktivniji u prijavi na različite natječaje.
Učimo na dobrim primjerima!
Kako je ovaj intrigantni game dev studio došao do svega toga te kako su postali studio s uvjetima poput jednakih plaća, no-crunch politikom i planom da se dobit, kad je jednog dana bude, dijeli… pogotovo kad u game dev svijetu uglavnom vidimo suprotne scenarije?
Odgovori na to i druga pitanja kroz koja smo prošli s Aleksandrom korisna su ne samo profesionalcima u game developmentu, već i svima koji žele razumjeti kako se boriti protiv nametnutih okvira rada u IT industriji, kako postaviti svoju filozofiju rada (i razumjeti njezino djelovanje na zaposlenike) te kako prilagoditi model poslovanja onome što se se čini održivo u datim okolnostima.
A možda najvažnije, ako vam je game development biznis uvijek bio stran – ovo je super uvod jer smo pokrili mnoge detalje koje ga razlikuju od klasične developerske tvrtke.
Bavili smo se i pitanjima:
- Zašto su se planski odlučili raditi kratke igre – i to više njih istovremeno?
- Kako gejmerski studio istražuje tržište da li bi upravo njihova ideja mogla uspjeti?
- Kako su od humorističnih interaktivnih stripova došli do retro akcijske igre?
- Kakvu ulogu stručnjaci za marketing, business development i narativ video igara imaju u malo game dev studiju?
- Kako organiziraju firmu da se mogu i stignu prijavljivati na nagrade i natječaje?
- Kako izgleda lov na izdavače, što treba tražiti?
- Kako se interno postaviti prema prekovremenima?
- Zašto se Vinku Brešanu svidio njihov prijedlog za video igru o Baltazaru?
Nove epizode Netokracija Podcasta pronađite na bilo kojoj aplikaciji za podcaste, poput Apple ili Google Podcasta, Deezera i Spotifya, a ako želite, gledajte nas na YouTubeu – i javite nam svoje komentare na ovu temu, kao i prijedloge za buduće epizode, posebice o poslovanju u gaming industriji, ali i radnim uvjetima općenito.
Hvala Podcast Studiju što nas je ugostio!
I jedna napomena s početkom ljeta!
Dragi naši, ovo je ujedno i zadnja epizoda Netokracija podcasta do jeseni. Znam, tužni ste, ali nećemo se lagati – svima nam je u fokusu odmor narednih mjeseci. S vama se opraštamo na kratko, nadamo se da ćete se i vi lijepo odmoriti, a Netokracija podcast je od ove epizode na ljetnoj pauzi.
Hvala na slušanju i gledanju, do nastavka 2021. sezone – uživajte!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.