Iz vlastitog iskustva: Kako dobiti novac od Europske unije za razvoj video igara

Iz vlastitog iskustva: Kako dobiti novac od Europske unije za razvoj video igara

Europska unija kroz svoj potprogram Creative Europe - MEDIA, od 2013./2014. dodjeljuje bespovratna sredstva europskim game dev studijima za razvoj video igara. Evo kako izgleda proces prijave i na što trebate obratiti pozornost da biste dobili novac.

Prošli tjedan tri hrvatska game dev studija (Pine Studio, LGM Games, Studio Spektar) dobila su nepovratna financijska sredstva EU potprograma Creative Europe – MEDIA za razvoj video igara u rasponu od 59.834 eura do 150.000 eura.

Tako je, EU ne sufinancira samo gradnju mostova, opremu učionica ili potporu ruralnog turizma, nego i video igre, koje već duže vrijeme imaju status kulturnog proizvoda unutar EU. Gamechuck je tako prošle godine osigurao 149.400 eura za RPG avanturu Trip the Ark Fantastic kao prvi studio iz Hrvatske kojem je to uspjelo. Ovako je izgledao proces prijave iz našeg iskustva.

Gamechuck je za igru Trip the Ark Fantastic prošle godine osigurao 149.000 eura, a prvi je game dev studio iz Hrvatske kojemu je to uspjelo. Ove godine su do nepovratnih sredstava došla tri hrvatska studija!

Kakvi developeri i kakve igre prolaze na natječaju

Prije svega, treba napomenuti da se ne može svaki developer i svaka video igra prijaviti na ovaj natječaj, nego je potrebno ispuniti nekoliko preduvjeta kako bi žiri uopće razmotrio vašu prijavu.

Što se tiče same video igre:

  • Mora biti riječ o narativnoj video igri, tj. igri koja, neovisno o žanru, ima vrlo razvijenu priču, likove, okruženje i slično.
  • Video igra mora biti zamišljena kao komercijalni proizvod, ali je dopuštena distribucija na bilo kojoj platformi (AppStore, Steam, PlayStation Store…).
  • Uz to, vaša tvrtka mora predočiti dokaz (poput ugovora i sl.) da ima pravo na intelektualno vlasništvo video igre koju želi napraviti.

U pogledu preduvjeta za developere, vaša firma mora:

  • Biti registrirana minimalno 12 mjeseci,
  • razvoj video igara imati registriran kao pretežitu djelatnost tvrtke,
  • vlasnici firme većinom moraju biti građani EU
  • te tvrtka ne smije biti u stečaju ili imati dug.

Vaša tvrtka također mora unatrag tri godine komercijalno izdati minimalno jednu igru, koja odgovora svim uvjetima kao i projekt koji želite prijaviti te mora biti gotov proizvod (primjerice, video igre u programu Early Access se ne računaju) temeljen na vlastitom konceptu (ne priznaju se igre na kojima ste bili outsourcani kao vanjska radna snaga).

Jedna firma se može prijaviti samo s jednim projektom godišnje.

EU sufinancira samo razvoj od ideje do prototipa, i to do 50%, što znači da ćete novac za ostalih 50% te novac za produkciju morati privući iz drugih izvora (vlastiti prihodi, crowdfunding, izdavači…) Minimalan iznos sufinanciranja je 10.000 eura, a maksimalan 150.000 eura.

Što sve trebate napisati i priložiti u prijavi na natječaj

OK, ispunjavate sve uvjete, osigurali ste financije sa strane i želite se prijaviti na ovaj natječaj. Što dalje? U pravilu, poziv na natječaj (dostavu prijedloga) se objavljuje krajem godine, a rok za predaju prijave je obično datum u veljači ili ožujku. Na natječaj ćete slati ovih šest dokumenata:

  1. eFormu;
  2. Game Design Document;
  3. Dokument o budžetiranju;
  4. “Declaration of Honor”;
  5. Informacije o dosadašnjim postignućima;
  6. Podatke o razvoju i prodaji prošlih video igara.

Kao prvo, uz svaki poziv dolaze iscrpne i vrlo korisne smjernice za svaku točku eForme, tj. prijavnice koje ćete ispunjavati pa preporučujmo da si uzmete vremena da ih detaljno proučite. Naprimjer, ovo su bile smjernice za posljednji poziv.

Polovica eForme otpada na unos osnovnih informacija i podataka o firmi, projektu, prethodno izdanoj igri i slično. Druga polovica od vas detaljnije (od pola do maksimalno dvije kartice po pitanju, do oko 25 kartica ukupno za sva pitanja) traži da opišete ciljeve i aktivnosti firme, dosadašnja postignuća, prethodno izdanu igru te sam projekt, odnosno njegov plan razvoja, međunarodni karakter, distribucijsku i marketinšku strategiju, ciljanu publiku, financijsku strategiju s detaljnim objašnjenjem kako ćete koristiti sredstva te inovativne aspekte. Sveukupno, računajte da ćete potrošiti do tjedan dana ispunjavajući ovaj dokument, koji se može protegnuti na više od 30-ak stranica.

Uz eFormu morate priložiti pet dodatnih dokumenata, od kojih su neki čisto pro forma poput dokumenta “Declaration of Honor”, čijim potpisom potvrđujete da su sve navedene informacije točne, popisa dosadašnjih postignuća ili podataka o razvoju i prodaji prethodnih video igara. Međutim, oko sastavljanja Game Design Documenta (GDD-a) i budžeta morat ćete se prilično potruditi jer će ih žiri detaljno čitati te uvelike uzeti u obzir prilikom ocjenjivanja.

Obratite pozornost na Game Design Document

GDD je temeljan dokument pri izradi video igara koji detaljno opisuje sve bitne sastavnice jedne video igre: žanr, gameplay mehanike, priču, vizualni i glazbeni stil.

Priprema dobrog GDD-a za narativnu igru, koji prosječno sadrži nekoliko desetaka do stotinjak stranica, oduzet će vam oko mjesec dana. Ovdje možete pogledati kako izgleda jedan prosječan GDD template, a ovdje možete pronaći primjere GDD-a raznih uspješnih video igara.

Uvod iz Trip the Ark Fantastic GDD-a

Uskladite podatke o financijama

U dokumentu o budžetu, na dvije stranice morate specificirati na što će se točno novac utrošiti (usluge pisanja, konzultacije, promocija, prijevodi i drugo) od strane EU fonda te navesti ostale izvore financiranja (drugi javni natječaji, investitori, izdavači, ko-producenti…) i u kojem omjeru oni financiraju projekt. Pazite da brojke iz budžeta budu usklađene s brojkama iz eForme u dijelu o financijskoj strategiji.

Sve ovo vrijedi za prijave do 60.000 eura. Želite li povući više od 60.000 eura, uz navedene dokumente (eForma, GDD, budžet, “Declaration of Honor”, dosadašnja postignuća, podaci o razvoju i prodaji prošlih video igara) dodatno morate poslati financijsko izvješće za prethodnu godinu te CV svih članova tima i firme, što vam može oduzeti još nekoliko dana pisanja ako nemate te podatke već pripremljene.

Čestitke! Sad slijedi višemjesečni proces recenziranja i bodovanja svake prijave.

Kriteriji i bodovanje – kako impresionirati žiri

Osim što će komisija napraviti detaljnu provjeru svih podataka koje ste poslali, vaš projekt će recenzirati i bodovati dva nezavisna ocjenjivača. Ukupno možete dobiti 105 bodova (100/100 + 5 bonus bodova ako je projekt isključivo za djecu do 12 godina), a prag za 2019. godinu, kad smo se mi prijavljivali, bio je 71/100 bodova. Neovisno o tome jeste li tražili više ili manje novca, ako prođete prag, EU vam dodjeljuje traženi iznos u cijelosti. Znači, nećete dobiti dodatnih 10.000 eura ako ste dobili 105 bodova ili 10.000 eura manje ako ste tek prešli prag. Dobivate točno onoliko novaca koliko ste tražili.

U sklopu standardnog bodovanja (100/100), žiri ocjenjuje kvalitetu, inovaciju, relevantnost i europsku dodanu vrijednost (razvojnu strategiju), distribuciju te utjecaj i održivost (financiranje).

Kriteriji za odabir s posljednjeg natječaja

Gdje smo dobili, a gdje izgubili bodove

Žiri će vam u sklopu zajedničke izjave također objasniti zašto ste dobili određen broj bodova na pojedinoj kategoriji. U našem slučaju, žiri je pohvalio kvalitetu priče, gameplay mehanika i pripovijedanja, no izgubili smo bodove na konceptu za koji žiri nije smatrao da je dovoljno originalan, ali još važnije, na nedovoljno detaljnom opisu nekih gameplay mehanika i audio dizajna. Minus nam je također bio što je žiri iz opisa shvatio da je riječ o linearnoj video igri. Usto, morali smo se više potruditi oko opisa i vizije za vizualni i glazbeni stil te pružiti primjere grafičkog sučelja (GUI) video igre i njenih mehanika.

Odabir game enginea također može igrati ulogu u tome koliko ćete bodova dobiti. Mi razvijamo Trip the Ark Fantastic u relativnom novom, ali vrlo fleksibilnom open-source engineu Godot, koji ipak nema out-of-the-box podršku za konzole poput Nintendo Switcha pa nam je to također bio minus u prijavi.

S druge strane, dobili smo pohvale na račun naše razvojne strategije, univerzalnog međunarodnog karaktera priče i likova te odabiru žanra, koji dobro sjeda vrlo širokom spektru igrača. Mogli smo dobiti i više bodova da smo detaljnije objasnili kako će priča natjerati igrače da propituju svoje izbore u video igri. Također, žiri nam je subjektivno sugerirao da predloženi vizuali možda ne pašu najbolje uz ozbiljan ton video igre.

U pogledu distribucijske strategije, dobili smo velik broj bodova na račun toga što smo prethodno uspostavili veze s najjačim distribucijskim kanalima (Steam, Humble Bundle) te smo identificirali najvažnije teritorije za prodaju. Marketinška strategija, USP te plan za lokalizaciju su ocijenjeni vrlo dobrima, a poseban plus smo dobili jer smo u budžetu predvidjeli sredstva za dediciranu osobu koja će baviti marketingom te smo izrazili namjeru za financiranje produkcijske faze preko Kickstartera. Međutim, trebali smo biti detaljniji u opisu komunikacijske strategije za gaming portale, influencere te oglašavanje na društvenim mrežama. Isto tako, minus nam je bio što nismo opisali načine na kojima bismo prilagodili video igru osobama s invaliditetom.

Žiri je bio vrlo zadovoljan našom financijskom strategijom i procjenom troškova, koje je ocijenio vrlo realističnima, no smatrao je da bi predložena cijena video igre od 20/25 eura možda bila malo previsoka za žanr avantura. Još jedan minus nam je bio što u prijavi nismo naveli da ćemo tražiti izdavača.

Uvijek ima jedan ali. U ovom slučaju, ima ih nekoliko važnih

Od prijave na natječaj do objave rezultata natječaja prosječno ćete čekati 7-8 mjeseci. U međuvremenu ćete se za sredstva morati snaći preko ostalih projekata ili izvora financiranja. Valja imati na umu da vam pred-financiranje može biti odbijeno (scenarij u kojem vam EU daje novac unaprijed, a vi kasnije nadodajete svoj novac). U tom slučaju, vaši prihodi, izdavači ili investitori će morati dati cijeli iznos na početku projekta, a od EU ćete dobiti novce tek na kraju. Postoji još i shema gdje EU daje pola novaca na početku, vi cijeli iznos u sredini projekta te opet EU na kraju drugu polovicu. Maksimalno trajanje projekta mora biti 36 mjeseci + EU vam može odobriti dodatnih 6 mjeseci. Isto tako, faza produkcije prijavljenog projekta ne smije započeti najmanje 8 mjeseci od datuma njegove prijave.

Vrlo je bitno naglasiti da čim napravite prototip, EU će prestati financirati vaš projekt! Dakle, u slučaju da napravite demo za pokazivanje na festivalima video igara, a tek ste na 35% od 50% financiranja projekta od strane EU, nećete dobiti ostalih 15% sredstava. U očima EU, demo na Steamu ili vertical slice za izdavače je “gotov proizvod/prototip”.

S druge strane, ako napravite prototip, ali ne uspijete skupiti novce za produkciju naslova (nijedan izdavač vas ne želi financirati, propala vam je crowdfunding kampanja…), vi možete napustiti taj projekt bez obaveze da završite video igru do kraja.

Ovaj natječaj svakako ne odgovara svakom studiju i svakom projektu tako da vam preporučujemo da dobro odvagnete prednosti i mane prije nego odvojite mjesec, dva na ispunjavanje prijave i pripremu svih dodatnih, potrebnih dokumenata.

Za sva ostala pitanja, možete se obratiti Desku Kreativne Europe – Ured MEDIA, koji je zadužen za promociju i savjetovanje oko ovog EU fonda, a slobodno možete i nas kontaktirati na info@game-chuck.com. Sretno!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Netokracija Podcast

Ovo je email strategija kojom je Burazin privukao investitore poput direktora Stack Overflowa

U novoj epizodi ulazimo u detalje o: (vjerojatno) najvećoj pre-seed rundi u hrvatski startup; tome kako SAD namjerava kontrolirati AI sustave koji bi mogli napraviti atomsku bombu te zašto osnivača Netokracije Ivana Brezaka Brkana izbacuju iz zagrebačkih kavana?

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Društvene mreže

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Ecommerce

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Sponzorirano

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Novost

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.

Tehnologija

Tomislav Tipurić uoči ATD-a: Moramo poraditi na promjeni definicije junior developera

Uoči 18. konferencije Advanced Technology Days porazgovarali smo s osobom zaduženom za program, Tomislavom Tipurićem, o svemu što ne smijete propustiti na samom događaju, a i u svijetu tehnologije posljednjih godina i dana. Naravno, AI je neizostavna tema.