Zašto je Fitness.com.hr nakon desetljeća online prodaje prešao i u fizičku?

Zašto je Fitness.com.hr nakon desetljeća online prodaje prešao i u fizičku?

Nakon što su isporučili 200.000 paketa, iz Fitness.com.hr-a odlučili su kupcima ponuditi dodatnu opciju fizičke kupovine, a ponuda se temelji na više od 30 tisuća recenzija proizvoda s weba.

Već smo se naslušali o poznatim trgovinama koje su uvidjele prednosti interneta i otvorile web trgovine kako bi zgrabile što je moguće više kupaca nove generacije. S druge strane, mnogo manje nas je čulo za slučajeve kada isključivo web trgovine “pobjegnu” u stvarni svijet i otvore svoje prave, fizičke trgovine.

Takozvane brick and mortar trgovine već se godinama u široj javnosti doživljavaju inferiorno, još više kada uz to nemaju web trgovinu – kao da je postala sramota imati samo fizičke trgovine kada je čitav svijet online. Ipak, upravo fizičke trgovine i dalje “guraju” više od 50% svjetske prodaje, a važnost omnichannel pristupa, odnosno prisutnosti u fizičkom i online te na više kanala i platformi, veća je nego ikada.

Domaće Crno Jaje tako je još 2014. otvorilo fizičku trgovinu. Iako su se u njoj nudili samo bonovi za online popuste, upravo je to ono što ih je približilo većem broju kupaca, posebno jer su oni slabije upoznati s modelom grupona te online kupovinom bili nepovjerljivi pa im je fizička lokacija podizala povjerenje.

O ovoj temi razgovarao sam sa Zoranom Rudmanom, menadžerom prodaje i marketinga domaćeg portala i internetske trgovine fitness.com.hr. Fitness je prije nekoliko tjedana postao još jedan primjer omnichannel priče otvaranjem svoje prve fizičke trgovine u Zagrebu, a od Zorana sam se nadao saznati zašto baš trgovina – i zašto baš sada?

Internetska trgovina Fitness.com.hr posluje već čitav niz godina.

Iz onlinea offline

Fitness je nastao još davne 2006., a svoju internetsku trgovinu otvorili su 2010. Danas, nakon gotovo 15 godina rada u ovoj industriji okrenuli su se omnichannel pristupu i to ponajprije jer su trebali mjesto na kojem kupci mogu i uživo isprobati njihove proizvode. Slično je to kao i Nap Bar poznatog brenda Casper koji se bavi madracima, budući da madrac, kao i sobni bicikl, jako teško možete kvalitetno isprobati na bilo koji način osim u stvarnosti.

Nakon što smo kupcima poslali više od 200.000 paketa, osjetili smo potrebu ponuditi dodatnu opciju fizičke prodaje. Otvorili smo fizičku trgovinu jer smo primijetili da kupci žele isprobati i vidjeti uživo pojedine proizvode kao što su npr. fitness sprave te smo im sada to i omogućili.

Zoran dodaje i kako poslovnica služi kao mjesto za preuzimanje narudžbi s interneta, ali i kao mjesto na kojem kupci mogu kupiti proizvode koji su najbolje ocijenjeni od strane Fitness.com.hr zajednice. Naime, Zoran kaže kako su tijekom svog poslovanja u Fitnessu prikupili više od 30 tisuća recenzija raznih proizvoda u svom asortimanu, a recenzije i ocjene bit će glavni pokretač dodavanja ili micanja proizvoda iz asortimana ove trgovine. Ovime se nastoji u fizičkoj trgovini prikazati samo ono najbolje, bez potrebe za dodatan stres pri izboru.

Zbog kupaca, ali i prodaje

Iako za sebe možda volimo misliti kako smo u koraku s vremenom i pratimo sve najnovije trendove, činjenica je da u Hrvatskoj ima još prostora za napredak kada je riječ o internet kupovini. Dio Hrvata uistinu voli kupovati preko interneta, ali istraživanja pokazuju kako i dalje mnogima to nije praksa jer su nepovjerljivi za sigurnost svojih podataka. Trgovine poput Fitnessove stoga predstavljaju vrlo dobru alternativu za onaj dio kupaca koji se još nisu okrenuli online plaćanju.

Zoran kaže kako su se, između ostalog, za fizičku trgovinu odlučili kako bi ojačali svoj brend i imali bliži pristup korisnicima, jer velik broj kupaca i dalje najviše preferira nešto istražiti na internetu, ali zatim kupiti u trgovini. Čini se da smo jednostavno takvi.

Zoran dodaje i kako su fizičke trgovine vrlo dobre za online brendove, jer tako mogu uživo vidjeti kako kupci koriste njihove proizvode te mogu i mnogo više utjecati na cross-selling i upselling opcije u prodaji. Skuplje proizvode je jednostavno mnogo lakše prodati uživo, zaključuje.

U “pravoj” trgovini nalazit će se isključivo najbolje ocjenjeni proizvodi iz ponude.

Dobar CX (ali i sadržaj) je pola posla

Velik dio nove trgovine Fitnessa je i korisničko iskustvo, pogotovo jer ono u maloprodaji mora biti savršeno napravljeno. Osim toga što će se u trgovini prodavati isključivo najbolje ocijenjeni i najprodavaniji proizvodi iz ponude, tvrtka planira iskoristiti svoju dugogodišnju ekspertizu kako bi ponudila kupcima nešto više od “samo trgovine”. Zoran mi kaže:

Naša vizija je da okupljamo našu fitness zajednicu kroz razne fitness izazove u sklopu trgovine, slušamo njihove zahtjeve i maksimalno se njima prilagođavamo. Stručna podrška u trgovini odgovara na sva pitanja kupaca i nudi online sadržaj koji smo stvarali 13 godina (razni video treninzi, recepti i sl.). Iskoristit ćemo maksimalno sav sadržaj koji smo producirali u svim oblicima kako bi kupcima olakšali korištenje proizvoda ili pomogli im u ostvarenju njihovih fitness ili sportskih ciljeva.

Tržište fitness opreme i prehrane izuzetno brzo raste, a za isticanje od konkurencije potrebne su i prilagodbe te kreativnost.

Kako se otvara brick and mortar trgovina?

Zanimljivo je kako su ponajveći izazovi prilikom otvaranja fizičke trgovine bili vezani upravo uz ono što veliki maloprodajni lanci rade doslovce stoljećima – otvaranje poslovnica. Zoran priznaje kako su se morali brinuti o stvarima kojih se do tada nisu nikad dotaknuli – poput iznajmljivanja prostora i uređivanja, ali i polica po mjeri – toga na internetu nema…

Međutim, Zoran ističe kako im je desetljeće online prodaje mnogo pomoglo za fizičku:

Bez iskustva online poslovanja, okupljanja zajednice i online prodaje, bilo bi nam puno teže krenuti s offline trgovinom. Pošto poslujemo više od 10 godina, točno znamo koji su proizvodi aktualni na tržištu, što kupci traže i žele, imamo izgrađene komunikacijske kanale za komunikaciju s ciljanom skupinom, te potrebnu zalihu proizvoda bez kojih prodaja nije moguća.

Fizička trgovina nalazi se u Zagrebu, a kroz nju možete i virtualno prošetati – tko zna, možda vam neki od njihovih proizvoda baš sada treba. Zoran za kraj kaže da, kada je riječ o offline prodaji morate kao brend biti brzi jer, ako vi nećete misliti o offline trgovinama kao web trgovina – vaša konkurencija vjerojatno hoće.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. QLY TORRIS

    QLY TORRIS

    30. 11. 2019. u 12:50 am Odgovori

    Zato šta im je marketing smece i niko ne zna da postoje uopce. Jedu vas Polleo, Proteini.si pa cak i jadni Flex Shop. Šef vjv razmislja, a je*emu, ako nam ne ide online idem ja otvorit brick and mortar, to pali kod rvata.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Obrazovanje

Studenti RIT Croatia kroz Senior Development Project kreirali stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Tvrtke i poslovanje

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Startupi

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.