
Prošle godine bila je team lead, danas je sa svojih 30 godina direktorica dizajna proizvoda u Bornfightu
Elenu Crnković ste imali priliku upoznati kad je sudjelovala na panelu Ladies of New Business: Dame od UX-a. Trideset joj je godina, iza sebe ima deset godina iskustva u dizajnu i odnedavno se može pohvaliti iznimno odgovornom ulogom - onom direktorice dizajna proizvoda u Bornfightu. S Elenom smo popričali o tome kako je završila u svijetu UX-a i dizajna te što znači doći tako mlada na čelo odjela u galopirajućoj agenciji.
Za početak, kako se Elena uopće našla u svijetu dizajniranja proizvoda i UX-a?
Kao što smo mogli vidjeti na panelu na kojem je Elena sudjelovala, mnogo puteva vodi u svijet UX-a i razvoja proizvoda, no Elenin je onaj školski. Završila je grafički fakultet, gdje je dobila dobru bazu širokog znanja na temelju kojeg joj je, kaže, bilo lakše povezati što sve treba sama naučiti.
Od pomoći u UX karijeri je i što je završila tehnološki smjer koji joj je udario temelje u frontendu i pomogao joj da bolje shvati što je iz dizajna izvedivo u developmentu, a konačan zaokret u UX svijet dogodio se nakon prakse u marketinškoj agenciji, kad je shvatila da to nije smjer u kojem želi nastaviti:
Za vrijeme fakulteta sam prvo radila u digitalnom odjelu marketinške agencije, ali sam usko surađivala s kreativnim direktorima koji su radili na kampanjama koje obuhvaćaju i online i offline, tako da sam i u tih prvih nekoliko godina shvatila širinu spektra korisničkog iskustva i utjecaja dizajna.
U to sam vrijeme također shvatila i da se ne želim dalje specijalizirati u marketingu i da želim razvojni put nastaviti prema kompleksnijem softveru. Međutim, sad kad gledam unatrag, vidim koliko mi je to iskustvo iz marketinga pomoglo u današnjoj situaciji gdje sam zadužena, između ostalog, za vođenje dizajna i korisničkog iskustva za velike digitalne proizvode, i koliko mi je potrebno znanje šire od samog softvera koji dizajniramo.
Od “ništa ne valja”, do “sad znamo tko su nam korisnici”

No otkud baš ljubav prema UX-u? Generalno, kroz korisničko sučelje korisnici vide proizvod, kaže Elena, i uče kako ga koristiti, tako da su, posebno kod novih proizvoda koji tek trebaju naći svoje mjesto na tržištu, dizajn i UX jedne od ključnih stvari koje će odlučiti hoće li korisnici prepoznati i shvatiti pravu vrijednost proizvoda i željeti ga (ili ne željeti) koristiti.
Najviše volim raditi na projektima gdje krećemo od samo generalne ideje i na kojima imam priliku razraditi sve ostale detalje po putu, otkrivati nove stvari, definirati koja je strategija i kako će proizvod funkcionirati i izgledati – a pogotovo kad se radi o proizvodu koji nije sličan ničemu što već postoji na tržištu. A takvi su danas iznimno rijetki – nimalo linearni, ali meni najzanimljiviji baš radi toga.
Jedan od takvih proizvoda je Elevien, platforma za online gimnastička natjecanja na kojoj i trenutno radi, a imali ste priliku o njoj čuti na Ladiesu. Da, to je upravo onaj projekt za koji je Elena mislila da imaju foolproof koncept, a kad su došli među korisnike, shvatili su da su na prvu “promašili” ne samo kako treba izgledati proces korištenja aplikacije, već i tko su im zapravo korisnici!
Kako Elena ističe, puno pretpostavki je nemoguće validirati ako direktno ne vidimo kako se proizvod koristi u pravom kontekstu – često tek tada shvatimo pravu važnost svakog postupka ili funkcionalnosti.
Whether we’re working on a mobile application for thousands of people, an enterprise software for multinational companies or a small internal tool, we always like to take the MVP approach. #ProductDevelopment #ProductDesign #MVP #Digital https://t.co/3NBKvH3uat
— Bornfight (@Bornfight_) May 2, 2019
Elevien je platforma koja gimnastička natjecanja prenosi iz offlinea u online. Izazov u kreiranju takve platforme je dvojak, objašnjava Elena – s jedne strane treba omogućiti natjecateljima osjećaj zajedništva, iskustvo pravog svjetskog natjecanja i približiti im publiku koja navija iz daljine, a s druge strane se treba pobrinuti za tehničke detalje, primjerice, snimanje vježbi i suđenje vježbi kroz različite vremenske zone. Ne treba zaboraviti ni neke posebne izazove koje proizlaze iz toga da je dobar dio korisnika – natjecatelja – zapravo maloljetan, pa još nemaju vlastitu email adresu ili broj mobitela, a treba i posebnu pozornost obratiti na zaštitu podataka i snimaka.
Zapravo, s ovim projektom u Bornfightu pokušavaju inovirati kako izgleda svijet online gimnastičkih natjecanja pa nije ni čudo da je među rijetkima koji su potpuno drukčiji od svega na aplikacijama zasićenom tržištu.
“U Bornfightu nitko ne može višu poziciju dobiti unaprijed i tek onda početi raditi novi posao…”
Iako se trudi da dio vremena odvoji na praktičan rad u dizajnu i na projektima poput Eleviena, Elenin posao je design management. Dizajn tim u Bornfightu broji 10 dizajnera i pokriva sve vještine unutar područja product dizajna, a Elena je od studenog ove godine od team leada postala njegova direktorica te je zadužena za vođenje dizajn proizvoda kao usluge.
Kad je pitam je li se puno promijenilo s ovom ulogom, kaže da zapravo i nije jer u Bornfightu imaju vrlo precizno definirane uloge i put kojim se do njih dolazi:
I dalje sam po cijele dane na sastancima kao i prije, samo ih je sad još malo više, haha. Što se napredovanja tiče, u Bornfightu nitko ne može višu poziciju dobiti “unaprijed” i tek onda početi raditi novi posao, nego baš obrnuto, osoba prvo polako uči i pomalo preuzima odgovornosti sa više pozicije, i tek kad pokaže da može samostalno obavljati posao na razini iznad, dobije i novu titulu kao “točku na i”. Ovaj princip jednako vrijedi za sve zaposlene, uključujući i voditelje i (buduće) direktore.
Doduše, kad je nova titula postala službena nekako naglo sam postala svjesnija da je od sada na dalje sve što se tiče razvoja Product Design usluge i tima na meni – nema više nitko drugi iznad tko će donijeti tešku odluku umjesto mene.
Kako pripremiti tim za projekte svjetske razine?

Elenina uloga je sad, između ostalog, kreirati viziju za Product Design u Bornfightu i voditi timove u tom smjeru, definirati standarde kvalitete u dizajnu, osigurati da imaju znanje i procese za ispuniti standarde te generalno osigurati da svi Bornfightovi digitalni proizvodi (bilo za klijente ili interni) donose vrijednost svim dionicima i da ih korisnici vole koristiti. Nije to malen zadatak, a da bi to osigurala, Elenin prvi korak je pojačati tim i timski set vještina:
Projekti nam postaju sve veći i kompleksniji (a korisnici sve zahtjevniji), a ako želimo imati vrhunsku kvalitetu, moramo i kao tim pratiti svjetsku razinu. Trenutno smo u potrazi za novim članovima tima koji bi nam se pridružili na Senior Designer i Lead Designer pozicijama, i koji bi preuzeli vodstvo na projektnoj razini – uključujući i koordinaciju i mentoriranje ostalih članova projektnog dizajn tima.
Dodatna sredstva planira uložiti i u edukaciju članova tima – konferencije i ostali stručni seminari i tečajevi su malo stali u zadnje dvije godine zbog nemogućnosti održavanja uživo, ali polako se vraćaju neke opcije i tome se svi vesele. Trenutno im je u tijeku planiranje sudjelovanja na NN/g UX konferenciji i polaganje certificiranih UX tečajeva u sklopu toga.
Friday is reserved for education. This week's topic – native iOS components. #Apps #MobileDevelopment #iOS #MobileApps pic.twitter.com/lklbNmy5Vp
— Bornfight (@Bornfight_) July 19, 2019
“Danas vodim deset ljudi, za nekoliko godina možda će biti – 110”
Veliki su to planovi za tim, a mene za kraj zanima koji su Elenini planovi za nju samu. Ipak nije mala stvar doći na mjesto direktorice dizajna proizvoda nekoliko godina nakon diplome – kamo uopće dalje nakon toga? No Elenu to ne muči, ona ima sijaset planova:
Plan mi je ostati još bar nekoliko godina u dizajn menadžmentu jer mi trenutno odgovara ta uloga i ima još puno ciljeva koje nisam stigla postići do sada. Trenutno nas je 10 u dizajn timu, a možda ću u sljedećih 5 godina voditi tim od 110 ljudi – tko zna.
Ne isključujem mogućnost ni da se kasnije vratim u specijalistički dio dizajna, što je zapravo i dosta čest slučaj koji vidim kod dugogodišnjih dizajn menadžera, a možda i za par godina uzmem malo duži odmor od dizajna i odem putovati oko svijeta. U svakom slučaju, obično sam dosta uporna oko ciljeva koje imam, tako da ću o sljedećoj ulozi početi razmišljati tek kad ispunim sve u trenutnoj, a do toga je još dalek put.
A ako vas slučajno zanima kako je raditi u Eleninom dizajn timu, poslušajte panel raspravu s konferencije Ladies of New Business u cijelosti ili zavirite u otvorene pozicije u Bornfightu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.