Kako i odakle krenuti u zbunjujući svijet korisničkog iskustva kao karijere, kako se u tom nepredvidivom svijetu sve zahtjevnijih korisnika snaći te pritom zadržati motivaciju saznali smo na Netokracijinoj tradicionalnoj konferenciji Ladies of New Business, u izdanju posvećenom damama od UX-a.
Osim učenja i inspiracije, vrijednost Ladies of New Business konferencija je i u umrežavanju i upoznavanju koje se događa u pauzama i nakon službenog programa. Zato smo nakon niza online događanja odlučili da je vrijeme i za jedan događaj uživo. Publika je vjerojatno kao i mi jedva dočekala sudeći po rasprodanim kartama.
No, prije umrežavanja, sve nas je zaokupio izvrstan program – donosimo najbitnije!
Kako započeti UX karijeru?
Kako je od prevoditeljice postala content marketingašica pa zatim i UX dizajnerica vrlo iskreno, detaljno i s puno lekcija naučenih na vlastitoj koži ispričala je Maša Gavran iz tvrtke Tacta:
Radeći u marketingu na pisanju sadržaja i osmišljavanju vizuala shvatila sam da radim zapravo samo na elementima dizajna, a željela sam oblikovati čitavo korisničko iskustvo.
Krenula sam čitati i učiti, ali UX je vrlo velik i raznolik svijet i lako se izgubiti u gomili članaka. Također, članke možete čitati u nedogled, treba krenuti raditi, a za to preporučujem natječaje poznatih tvrtki kao što su Figma, Google, Adobe… bilo što, samo da imate nešto za pokazati!

Maši je upravo to što je imala “nešto za pokazati” pomoglo da uskoči na projekt za koji je nedostajao baš UX dizajner. Da nije tako “bačena u vatru”, našalila se, vjerojatno bi još uvijek čitala članke.
Njezini savjeti kad je netko pita “kako početi karijeru u UX-u” su zato:
- fokusirano učenje i praksa kroz dizajnerske izazove;
- skupite hrabrosti staviti portfelj online, nemojte misliti da svi rade bolje od vas;
- pitajte iskusnije ljude iz industrije da pogledaju portfelj;
- dobar put je otvoriti si vrata radeći nešto drugo pa zaslužiti priliku u UX-u, kao ona.
Tko uživa u interakciji s telekomom?
Zašto korisničko iskustvo nije samo dizajn već cjelokupno razmišljanje o iskustvu koje korisnik prolazi, od reklamne poruke koju primi na nekom kanalu preko webshopa i (ne)dostupnosti nekih proizvoda do ugovaranja i korištenja usluge prezentirala nam je na primjerima Anamarija Jurković, specijalistica za e-commerce iz A1 Hrvatska.
Pitajući publiku na početku prezentacije tko voli imati interakciju sa svojim telekomom odlično je ilustrirala koliko je težak posao osmišljavanja tih interakcija:
Dobro korisničko iskustvo trebalo bi biti jednostavno, ali često ne može zbog složenih pozadinskih sustava i procesa ili regulatornih zahtjeva.
Primjerice, da bismo korisniku koji dolazi na webshop ponudili samo one pakete, usluge i ponude koji su prilagođeni njemu, morali bismo ga odmah tražiti da se prijavi. Međutim, one koji nisu korisnici tako ranim inzistiranjem na prijavi samo odbijamo. Zato je korisnike bitno podijeliti u segmente i prilagoditi komunikaciju i ponudu svakom od tih segmenata.
Za više informacija o UX-u u ecommerceu pročitajte i intervju s Anamarijom koji smo pripremili ususret konferenciji.

Dobrim UX-om do društvenih i političkih promjena
A da se dobrim digitalnim korisničkim iskustvom može utjecati čak i na društvo i politiku pokazala je Ana Šolić iz agencije Five kroz primjer redizajna web stranice američke organizacije Supermajority koja želi potaknuti žene da se politički angažiraju oko ciljeva bitnim ženama.
Konkretan cilj u trenutku kad je Five počeo raditi s njima – utjecati na što više žena da glasuju na predsjedničkim izborima 2020., i to ne za Donalda Trumpa.
Ana je objasnila kako su kroz radionice otkrivali potrebe klijenta, navike i potrebe njihovih korisnika, ali i kako su, na kraju kad je cilj ostvaren, s udrugom Supermajority nastavili raditi na strateškom stvaranju njihovog digitalnog huba te identificiranju novih potreba za njihove nove ciljeve.

Dobar proizvod i(li) zadovoljni korisnici?
Sve što smo ikad željeli znati o UX-u, a nismo se usudili pitati na istoimenom panelu su nam otkrile Iva Babić, menadžerica u Odjelu za razvoj proizvoda i digitalnih platformi u A1 Hrvatska, Antonija Butković, product dizajnerica u Kiwi.com i članica ključnog tima IxDa Hrvatska, Elena Crnković, direktorica produktnog dizajna u Bornfightu, Ivana Ćavar, Chief Digital Product Manager u Raiffeisenbank Hrvatska i Ana Šeler, Design Team Lead u Undabotu.
Saznali smo na panelu, između ostalog:
- Dobar proizvod je onaj koji ispunjava poslovne ciljeve, ali ima sretne i zadovoljne korisnike.
- Ostvareni KPI ne znači nužno da je korisničko iskustvo dobro, zato treba uvijek pitati i slušati korisnike.
- Proizvod koji ne ispuni poslovne ciljeve ne znači uzalud utrošeno vrijeme, već naučenu lekciju.
- U UX svijetu ne treba govoriti “Ja mislim…”, “Ovo mi se sviđa…” već “Podaci mi govore…”
S obzirom na raznolikost vrste i veličine tvrtki te industrija iz kojih dolaze, bilo je zanimljivo čuti kako svaku od njih muče neki slični, ali i neki potpuno različiti izazovi: Ivanu Ćavar u bankarskoj industriji muči regulativa kao ograničavajući faktor oblikovanja digitalnih iskustava, a Anu Šeler i Elenu Crnković koje vode timove kako da ostanu ukorak s operativom i aktivnim radom na projektima.
Antonija Butković prisjetila se jednog posebno zahtjevnog projekta na kojem je s kolegom prolazila doslovno liniju po liniju koda, a Iva Babić kao primjer važnosti slušanja korisnika navodi činjenicu da poslovni rezultati ne moraju uvijek patiti ako korisnicima olakšate otkazivanje usluge.
Od dizajniranje proizvoda… do dizajniranja svakodnevnog života!
“Ne postoji pravi način kako doći do nekog cilja, postoji samo tvoj način” poručila je za kraj u inspirativnom predavanju Gabrijela Šitum, Product Design Director u Infobipu.
Gabrijela je u svom predavanju usporedila proces napretka – osobnog i profesionalnog, i nadilaženja dobro znanih ometača koji nam na putu prema njemu stoje – s procesom koji stoji iza dizajniranja proizvoda.

Priprema za organizaciju savršene proslave rođendana i redizajn navigacije u mobilnoj aplikaciji zahtijevaju jednake faze: prikupljanje informacija i konteksta, osmišljavanje mogućih rješenja, isprobavanje nekoliko njih, provođenje izabrane ideje te, na kraju – analizu i evaluaciju.
Na vlastitim primjerima Gabrijela je pokazala kako je taj proces iskoristila u privatnom životu kako bi se počela baviti fizičkom aktivnošću, ali i u profesionalnom, poput pripreme za prezentaciju na konferenciji. Sudionice je pozvala da je ocjene (kako bi analizom dojmova proces odradila do kraja) te poručila da, oboružane takvim pristupom problemima, krenu “Samo hrabro i naprijed!”.
Za sve koji želite znati više, snimku događaja možete pogledati na našoj službenoj stranici na Facebooku.
Ladies of New Business: UX konferencija održana je uz podršku A1 Hrvatska, Fivea, Undabota i Bornfighta.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.