Inchoo, Infinum i Hooloovoo do developera dopiru blogom, modnim brendom i "napuhanim" influencerima

Inchoo, Infinum i Hooloovoo do developera dopiru blogom, modnim brendom i “napuhanim” influencerima

Kako se brendirati kao dobro mjesto za posao prema developerima koji nisu impresionirani stolovima za stolni tenis ili igraćim konzolama? Otkrile su nam tri developerske tvrtke na konferenciji Employer Branding Zagreb.

Na prošlotjednoj Netokracijinoj konferenciji Employer Branding, koja se održala u prostorima Algebra LABa u Zagrebu, govorilo se ne samo o teorijama za bolje brendiranje poslodavca, već i o primjerima iz prakse. Tvrtke Inchoo iz Osijeka, Hooloovoo iz Beograda i Infinum iz Zagreba tako su predstavile načine na koje one dolaze do novih zaposlenika i grade imidž poželjnog poslodavca u vrijeme kada trebate biti posebno kreativni kako biste se izdvojili od velikog broja konkurentskih tvrtki.

Desetljeće bloga tvrtke Inchoo

Zrinka Antolović, event managerica u Inchoou, govorila je o tome što za ovu tvrtku, kao poslodavca, znači pisanje bloga. Naime, Inchoo već više od desetljeća održava i piše stručni blog koji je izrastao u ne samo dobru zbirku znanja, već i jedan od najboljih kanala za pronalazak klijenata, ali i novih zaposlenika. Kada je Inchoo 2008. nastao, kaže Zrinka, nije bilo gotovo nikakve dokumentacije za rad na platformi na kojoj su oni radili, stoga se rodila ideja da, kada developeri sami riješe neki problem – o tome i pišu.

Nekoliko desetaka tekstova kasnije, Inchoo je u ecommerce zajednici postao poznat kao tvrtka koja rado dijeli svoje znanje, što se pokazalo vrlo uspješnim na nekoliko načina. Naime, Zrinka kaže kako su 95% čitatelja bloga bili developeri koji su tražili rješenje problema, dok su preostalih pet posto čitatelja bili trgovci koji su bili u potrazi za agencijom koja im može napraviti internetsku trgovinu. Pisanje bloga stoga je Inchoou znalo donijeti i do 100 upita za suradnju mjesečno, a Zrinka kaže kako su imali mnogo slatkih briga razmišljali koje će poslove prihvatiti.

Budući da je gotovo svaki zaposlenik Inchooa pisao blog, sami zaposlenici postali su ambasadori brenda i autori koji su sa svojim iskustvom u tvrtki gradili i svoj ugled u zajednici. Danas Inchoo zapošljava osobu koja, sukladno trendovima na tržištu, predlaže teme za pisanje, a blog i dalje živi punim plućima – do danas je na njemu objavljeno više od dvije tisuće tekstova. Uspjeh bloga na engleskom 2010. inspirirao je Inchoo na otvaranje bloga na hrvatskom jeziku putem kojeg su ostvarili značajne kontakte s lokalnom zajednicom.

Konferencija EBZG ispunila je pr.ostore Algebra Laba prošlog petka Andrea Kumar

 

EB na “napuhavanje”

Zanimljiv pristup employer brandingu ima domaća development tvrtka Infinum, što je predstavio voditelj marketinga Bojan Bajić. Na početku svoga predavanja, priznao je kako ne može govoriti o tome zašto je brendiranje poslodavca važno ili kako da neka tvrtka ima dobar ugled među (potencijalnim) zaposlenicima, ali može govoriti o projektima koje Infinum radi kako bi bili upravo takvi.

Zanimljivo je kako je employer branding u Infinumu plod suradnje marketinškog i HR odjela, a projekti na kojima rade nastaju kroz inicijativu jedne ili druge strane te potom izrastu u neke od prepoznatljivih kampanja. Bojan kaže kako se uvijek trude stvoriti nešto drugačije i napraviti projekte koji bi prvenstveno bili zanimljivi interno, a tek onda potencijalnim zaposlenicima. Ako su oni sami zabavljeni i sretni, kaže, to se vidi i van.

Neki od primjera koje je Bojan istaknuo su prezentacije na Job Fairu, na kojem su jedne godine imali stroj za slushie, a drugom prilikom su za sve studente pripremili i kolo sreće s nagradama od kojih je jedna bila i otvaranje šampanjca hladnim oružjem u organizaciji CEO-a ove tvrtke. Ipak, jedan od najinovativnijih projekata koje je Infinum radio kako bi se predstavio široj javnosti, je inflatable influencer, odnosno madrac na napuhavanje u obliku njihovog logotipa koji je našao put do velikog broja osoba, a postao dosta popularan i na Instagramu.  Osim “napuhanaca”, Infinum je radio i svoje pivo, a zaposlenici su dobili i biljke s imenima svojih kolega te se trudili da im “kolega ne crkne”, kako kaže Bojan. Posljednja kreacija je i film Program tvog kompjutera koji je čak stigao i do nekih filmskih festivala!

Za kraj, dodao je kako je najvažnija stvar u čitavoj temi employer brandinga to da zapravo sve što radite bude iskreno i istinito. Nema smisla lagati da je vaš proizvod nešto što nije, dodaje, i pojašnjava kako se gotovo uvijek prilikom postavljanja EB strategije trebate najviše okrenuti svojim zaposlenicima, jer su upravo oni vaša ciljana skupina. Kao primjer ovoga dao je bombonijere koje izvana izgledaju sjajno, a okus im nije najbolji – nećete kupiti takvu bombonijeru dva puta, a nećete ni nastaviti raditi u tvrtki koja je neiskrena u svom nastupu prema vama.

Bojan ističe kako je za dobar employer branding najvažnje zabaviti se i razmišljati o potrebama zaposlenika. Andrea Kumar

Iskreno do najboljih matorih developera

Agencija Hooloovoo podigla je podosta prašine svojom zanimljivom kampanjom u kojoj su tražili “matore” developere, a upravo o njoj ja na EBZG-u govorio Nikola Vrgović. Iako se, kaže, nije do kraja pripremio, predavanje koje je održao Nikola bilo je jedno od boljih koje smo imali prilike poslušati ne samo na konferenciji EBZG, već i inače.

Ideja za kampanju matori nastala je, kaže Nikola, jer su u agenciji imali potrebu za senior developerima, ali u isto vrijeme trebali su brend i osobu koja će stati ispred firme i biti svojevrsno lice kompanije. Nikola dodaje kako su jednostavno željeli naći nekoga tko “vam može biti drugar”, a ne samo prodati nešto, stoga su se odlučili posvetiti upravo kampanji za zaposlenje ove vrste.

Nikola je napomenuo kako je velika zabluda da će neki senior u vašu tvrtku prijeći zbog novaca, budući da već i na sadašnjem poslu financije nisu problem. Prema tome, ono što su pokušavali napraviti ovom kampanjom je stvoriti percepciju sebe kao dobre alternative o kojoj mogu razmisliti developeri kada iz bilo kojeg razloga odluče napustiti sadašnji posao.

Nikola se za svoju prezentaciju nije pripremio, kaže, ali i dalje je vrlo dobro predstavio kampanju za “matorog developera”. Andrea Kumar

U kampanji im je najviše pomogla iskrenost i transparentnost, budući da su se odlučili na oglas za posao koji je bio opširan i detaljan, ali i koji je crno na bijelo napisao točno što firma nudi i koliko će za to zaposlenici biti plaćeni. Ova ideja pokazala se kao uspješna i prilikom zapošljavanja HR odjela u tvrtki, jer su iz Hooloovooa jednostavno u jednom velikom tekstu napisali apsolutno sve što planiraju raditi u firmi i završili ga pozivom da se kandidati jave na mail. To je rezultiralo jednom od najuspješnijih HR kampanja u Srbiji, a danas na 47 ljudi Hooloovoo zapošljava čak 5 osoba u HR odjelu.

Za kraj, Hooloovoo se nada da će Matori postati svojevrstan pokret i modni brend koji će unaprijediti lokalnu zajednicu, a danas je postao personifikacija ove agencije i svojevrstan filter – jer tko ne voli matorog, neće voljeti ni rad u ovoj agenciji.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Komentari

  1. Ivica

    Ivica

    18. 11. 2019. u 10:02 pm Odgovori

    Jooj dajte najte prodavati te fore. Sve se svodi na to koliko plaćaju. oni bi čim manje a mi bi čim više i to je običan kompromis. Ne radite od toga znanost jer to nije. Iskreno rečeno fućka mi se i za njihove tenis stolove i za blogove. Pa nije to Google

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Razvoj weba

UX je posao Project Managera? Dizajnera? Pisca? Developera?

Iako svi trube o važnosti UX-a, nitko ne zna tko bi se time trebao baviti, ne postoje UX istraživači unutar timova niti najvećih domaćih tehnoloških kompanija, a korisničkim iskustvom se bavi tko stigne ili kome to uvale. 

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

Tvrtke i poslovanje

Kontroling iliti kako urediti proces naplate prije nego pritok novca presuši

Ako niste ekonomske struke i ako se u svojoj karijeri niste susretali s podacima, izvještajima, projekcijama gotovo je sigurno kako ćete odmah kontroling povezati s kontrolom. I upravo ste upali u prvu veliku zabludu, jer kontroling je prvenstveno usmjeren na otkrivanje „bugova“ u komunikaciji i procesima.

Što ste propustili

Društvene mreže

Sve više mama-influencerica skriva lica svoje djece s interneta. I to je ispravna odluka.

Djeca influencera i djeca influenceri koja su odrasla na internetu danas na pragu zrelosti osvještavaju da im se zapravo nije sviđalo djetinjstvo pred kamerama i u suradnjama s brendovima. Ujedno je i sve više i daleko ozbiljnijih situacija gdje iskorištavanje djece na internetu graniči s kaznenim djelima.

Startupi

“Photomathov exit znači više investicija u hrvatske startupe”

Prvi veliki exit hrvatske tehnološke tvrtke koja je financirana VC kapitalom znak je ulagačima da se investiranjem u hrvatske startupe - može zaraditi. I znači da će, u uvjetima globalne nuklearne zime, za domaće startupe vladati globalno zatopljenje, tvrdi Bernard Ivezić, urednik magazina Startup Report.

Prikaz

Naši učenici ne znaju što znači baviti se poduzetništvom – kako to promijeniti?

Djeca školske dobi silno su inovativna i kreativna, no ponekad im službeni nastavni program ne daje dovoljnu podršku u ostvarivanju njihovog potencijala. Evo kako stvar spašavaju entuzijastični pojedinci (nastavnici), relevantne institucije te društveno odgovorne tvrtke.

Kolumna

Modrić, papige i printeri znaju da nas roboti neće zamijeniti

Poplava GPT-4 gurua i Microsoft vs Google utrke stvara dojam friške revolucije, no umjetna inteligencija već desetljećima skriva iste kosture u ormaru. Dobrih ideja i rješenja ima mnogo. Lovaca u mutnom vjerojatno i više. Pitanje je samo - tko će biti glasniji?

DevDev

Tri godine poslije pandemije: Jesmo li doista promijenili modele rada ili smo se vratili u urede?

Globalni tehnološki divovi skoro pa na silu vraćaju zaposlenike u urede, jesu li domaće IT tvrtke prigrlile fleksibilnost analiziramo uz primjere iz Photomatha, Combisa, Endave i Ars Future...

Tvrtke i poslovanje

Kako je tvrtka osnovana u socijalizmu došla na prag komercijalizacije svog prvog AI rješenja u medicini

TIS grupa do sada se gradila daleko od pozornosti šire javnosti. U međuvremenu, radili su na uvođenju SEPA-e, eura, Instant Paymentsa, surađuju s fintechima, prisutni su u velikim bankama, i s vlastitim rješenjima… Ali nijedan njihov projekt nije toliko odjeknuo kao prvi koji su napravili uz pomoć umjetne inteligencije.