
Vice Božić na Tvitomaniji: Kako je Inchoo blogom došao do tvrtke od preko 30 zaposlenika
Vice Božić iz osječke tvrtke Inchoo na Tvitomaniji je govorio o načinu na koji ta tvrtka koristi blog i društvene mreže za pronalazak klijenata. Istaknuo je kako je blog nastao iz ljubavi prema kreiranju sadržaja, shvaćanju koja je njegova važnost, a istovremeno su željeli pružiti dodatnu vrijednost posjetiteljima, a ne samo čvrstu prodaju.
Preferiramo fokus na “inbound” marketing, onaj koji privlači kupce, za razliku od “outbounda”, koji uključuje TV reklame, telemarketing ili organizaciju događaja. U našem je slučaju druga opcija tražila više resursa, stoga smo odabrali blog, SEO i društvene medije.
Vice je prikazao i zanimljiv graf – kako su rasle posjete na blogu, istovremeno su rasli i prihodi tvrtke.
98 posto naših klijenata su stranci, stoga je blog idealan način dolaska do njih. Imamo znanje i svijest o tome kako su se marketing i PR promijenili te imamo jasno ciljanu publiku prema kojoj ciljamo našu priču.
U svibnju 2008. godine tvrtka je imala jednog zaposlenika, vlasnika Tomislava Bilića, a danas ima više od trideset. Napravili su preko 45 projekata, a klijenti im dolaze iz cijeloga svijeta. Blog ima više od 600 postova i bilježi 140.000 posjeta mjesečno. Blog i aktivnosti na društvenim mrežama dovode do toga da imaju preko 100 upita potencijalnih klijenata svakoga mjeseca!
Vice je izdvojio i pet ključnih koraka u cijelome procesu:
- Fokus na usku tržišnu nišu
- Dijeljenje znanja
- Autentičnost
- Identitet
- Konkurenti trebaju postati partneri
Prednosti koje su dobili su autoritet, prepoznatljivost, manje troškove i odličnu poziciju na Googleu. Savjetuje da se prilikom ovakve strategije treba biti autentičan – Inchoo na svojoj stranici ne koristi stock fotografije ili namještenih slike zaposlenika, svaki od njih je predstavljen na sebi svojstven način. Što se tiče identiteta, Inchoo je prepoznatljiv i prema svom zabavnom stripu. Osvrnuo se i na same konkurente:
Željeli smo konkurente pretvoriti u partnere, s kojma održavamo neformalan odnos. Razvoj partnerske mreže znači preporuku, a ne outsourcing.
Poučak:
- Privucite i zadržite kupce pišući koristan i zanimljiv sadržaj (educirajte informirajte, zabavljajte).
- Vaša će publika tražiti sadržaj, posvetiti mu svoje vrijeme i podijeliti ga s drugima.
- Na taj način ćete izgraditi povjerenje i osigurati lojalnost i preporuku kupaca.
Komentari
Ivan Mojsilovic
11. 05. 2013. u 1:12 pm
Ovo je ja mislim najbolji, najkorisniji i najkonkretniji primer sta i kako sa tvitomanije.
hari
11. 05. 2013. u 8:49 pm
baš to
silva
11. 05. 2013. u 1:33 pm
i samo tri žene?? i to ne kao developeri ili dizajneri? tccc.. nije baš pohvalno
Toni Anicic
11. 05. 2013. u 2:11 pm
Silva, radio sam u Inchoo-u 4 godine i vjeruj mi, decki tamo nemaju nista protiv žena. Jednostavno je postotak žena koje su se prijavljivale na natjecaje bio zanemariv.
Ako znaš koju dobru developericu samo im ju pošalji na intervju 🙂
silva
11. 05. 2013. u 2:33 pm
naravno da dečki nemaju ništa protiv žena 🙂 gle, mislim da će ipak malo razmislit o tome, bez obzira na postotak.
Tomislav Bilić
11. 05. 2013. u 8:21 pm
Bok Silva,
Kao što je Toni rekao, mi bismo jako voljeli da ih je više, ali izgleda da je development pretežno muška struka. Nadam se da će na žene na zadnjem natječaju dokazat suprotno… 😉
Pozdrav Inchooerima i #apt552. Drago mi je što je kod vas lijepo vrijeme. U Osijeku je ovako: https://www.facebook.com/nandino.loncar/posts/10151394648866466 🙂
Ivan
11. 05. 2013. u 2:24 pm
Izvrsno !
Maja Andračić
11. 05. 2013. u 2:27 pm
Ja sam jedna od te tri žene koje rade u Inchoou i moram reći da je atmosfera odlična i da su dečki pravi gentlemani, ali jednostavno nema velik broj žena/majki/kraljica koje se bave programiranjem. Pozivam developerke i developere da nam se jave na oglas http://inchoo.hr/backend-developer/ i budu dio tvrtke u kojoj je zaista ovako kako piše u članku. 🙂
Vice Božić
11. 05. 2013. u 2:30 pm
@ivan Hvala, drago mi je da ti se svidjelo.
@silva Radimo na tome 🙂