
Blockchain from the Bloc(k) 15: Zašto bi svaki freelancer htio biti na platformi upogonjenoj blockchainom?
Kako bi izgledali Upwork ili Toptal s blockchainom u pozadini? S mnogo manjim provizijama, transparentnijim rješavanjem prigovora i sigurnijim, ako ne poštenijim, odnosom među klijentima i freelancerima. Zvuči super? Gosti ovotjedne epizode dolaze iz Cryptotaska, hrvatske decentralizirane freelance platforme koja bi nam mogla donijeti upravo to.
Blockchain from the Bloc(k), prvi podcast o balkanskoj blockchain sceni, nastao u suradnji Netokracije i æternity Venturesa, u 15. epizodi ulazi još dublje u primjenu blockchain tehnologije. Prisjećajući se i svojih freelancerskih pokušaja, Ivan Brezak Brkan s Lukom Sučićem ulazi u razgovor o početcima i razvoju freelancinga, da bi s Vedranom Kajićem i Ivanom Nanutom iz Cryptotaska ušao u dubinu revolucije koju blockchain može donijeti tržištu rada.
Iako gig ekonomija, ilitiga ekonomija honorarnih poslova, ima svoje prednosti i nedostatke, ne možemo poreći da je itekako utjecala na promjene načina rada. Luka se spominje kako je došlo do toga da danas uz razvoj komunikacijskih alata, bolje povezivosti, ali i razvoja platformi koje to olakšavaju, freelanceri mogu obavljati svoje poslove, bez obzira na to gdje se nalaze.
Upravo je razvoj platformi poput Fiverra, Toptala i Upworka zaslužan za sve veći broj freelancera u svijetu, a koje su ubrzale procese i pretrage te pojednostavile načine isplate. Međutim, za svoje usluge takve platforme uzimaju i do 30% provizije, nisu transparentne kad su u pitanju podaci kojima raspolažu, a razmirice između klijenata i freelancera se često rješavaju pristrano ili nikako. Upravo su ta tri problema povezana usko i s blockchainom jer, kako smo već spomenuli u prošloj epizodi, blockchain startup, da bi imao smisla, mora rješavati pitanja cenzure, transparentnosti i sigurnosti.
A ne samo da ima smisla, hrvatski Cryptotask odlučio je pokazati i zašto može uspjeti. Freelancing i digitalno nomadstvo nisu samo lijepe priče o ispijanju koktela dok ste na callu s klijentom, to su priče o ljudima koji žele neovisan, siguran i transparentan radni odnos, a upravo bi decentralizirane, transparentne i isplativije platforme poput Cryptotaska mogle biti revolucija freelancerskog tržišta. Što uskoro možemo i od njih očekivati, otkrijte u 15. epizodi…
Poslušaj 15. epizodu podcasta Blockchain from the Bloc(k)!
Ako ste propustili četrnaestu ili neku od prethodnih epizoda Blockchain from the Bloc(k)a, bez brige, uvijek se možete priključiti. Sve epizode dostupne su na Transistoru, iTunesu, a možete ih pratiti i na Spotifyu te aplikaciji Stitcher. Tamo će svake srijede pristizati i nove epizode, od veljače do srpnja, u kojima će Ivan Brezak Brkan i Luka Sučić obraditi najrelevantnije teme iz svijeta blockchaina, od definiranja koncepta i primjene do detaljnog osvrta na blockchain scenu u regiji.
Ako su vam avanture Ivana i Luke zanimljive i poučne, svakako nemojte propustiti priliku za osvajanjem 100 AE tokena – sve što trebate napraviti je ostaviti review na iTunesu, a na kraju sezone Luka će odabrati kritiku ili pohvalu koju smatra najboljom i istu nagraditi tokenima. Mala pomoć: preferira dosjetljive i komične recenzije.
S podcastom nisi na ti, a blockchain ti je još manje razumljiv pojam?
A kako ne bi bilo zaostataka, pratite nove epizode po redu objave. Za to nema boljeg podsjetnika od maila u kojem ćete primati sve linkove epizoda neovisno o platformi koju ste odabrali za slušanje.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Dorde
31. 05. 2019. u 12:33 pm
Realno koristan projekt. Way to go!