
Poslušaj prvu epizodu prvog podcasta o blockchainu na Balkanu (koji pokreću æternity i Netokracija)
Želite saznati i naučiti više o blockchain tehnologiji te koliko je uspješno zaživjela na Balkanu? Pozivamo vas na audio druženje s Lukom Sučićem i Ivanom Brezakom Brkanom u sklopu podcasta 'Blockchain from the Block'!
S ponosom predstavljamo Blockchain from the Block, prvi podcast o balkanskoj blockchain sceni, nastao u suradnji Netokracije i æternity Venturesa, investicijskog fonda koji ulaže u blockchain startupe na Balkanu te pomaže njihov razvoj kroz akcelerator Starfleet, o kojemu smo nedavno pisali.
Danas krećemo s pilot epizodom, a vaši voditelji su nitko drugi do Netokracijin glavni urednik, Ivan Brezak Brkan, i dobro poznat član startuperske, mentorske i investitorske zajednice, Luka Sučić, koji je od prošle godine, u težnji za novim izazovima, postao član æternityja. Luka i Ivan već su prije imali priliku pričati o raznim temama digitalnog i tehnološkog svijeta, a ovaj put, u 20 epizoda obradit će najrelevantnije teme iz svijeta blockchaina, od definiranja koncepta i primjene do detaljnog osvrta na blockchain scenu u regiji.
Tko o čemu? Netokracija i æternity o blockchainu.

Od sredine veljače, sve do početka srpnja, svaki ćete tjedan imati priliku saznati nešto više o blockchain tehnologiji i startupima na Balkanu uz naš dvojac, a pojedine epizode u kojima ćemo se konkretnije baviti primjenom blockchaina ugostit će i neke od poznatih stručnjaka i predstavnika blockchain startupa iz regije. Prvu epizodu, kao i naredne, možete besplatno preslušati i preuzeti na Transistoru, iTunesu, a možete ih pratiti i na Spotifyu te aplikaciji Stitcher.
U trajanju od 15 do 25 minuta, razgovorni ton podcasta nam se uistinu čini kao pristupačan, intuitivan i nov način da se predstave kompleksnosti blockchain tema pa tako i problemi koje prate razvoj rješenja na ovoj tehnologiji. Luka će uz vodstvo i pitanja Ivana moći dati odgovore na ono što mnoge laike, ali i bolje poznavatelje, još buni u vezi cijelog koncepta, njegove primjene, ali i razvoja rješenja. Jedan od glavnih fokusa ovog podcasta je analiza trenutne blockchain scene na Balkanu, stoga je engleski jezik bio najbolji odabir kako bi podcast bio pristupačan za sve države jugoistočnog bloka Europe, a naravno i šire.
Ako uzmemo u obzir da je primjena blockchain tehnologije u regiji tek u svojim povojima, o sceni se svakako treba pričati, a zajednica informirati. Tu se krije i glavni motivator ovoj ideji – poticaj da se može bolje. Luka ističe kako, bez obzira na prepreke i početničke probleme, trebamo pokušati barem napraviti najbolje alternative postojećim sustavima, koje će biti lako koristiti i koje će biti pravednije nego postojeće kako bi poticali promjene iz dana u dan:
Blockchain je u potpunosti sposoban zamijeniti sve postojeće stvari koje nisu adekvatne okolnostima 21. stoljeća, posebno one koje svakodnevno iskorištavaju i nepoštuju korisnike i njihove podatke. Počevši od Facebooka, Ubera, problema kao što su trgovanje podacima i sigurnosni propusti, sve do upravnih sustava, vlade te glasovanja na izborima. Postoji toliko praktičnih načina primjene sa stvarnim utjecajem da je teško odabrati i istaknuti samo jedan.
Nije lako odlučiti se za specifično područje, ali svakako je najbolje uvijek krenuti od osnova. Tako je ova prva epizoda podcasta Blockchain from the Block posvećena demistifikaciji blockchaina te sam uvjerena da nakon nje neće više trebati posebnog uvoda u člancima o tome što su to “ulančani blokovi”. Osim toga, kako sam već pisala o mogućnostima primjene blockchaina van sfere kriptovaluta, zadovoljstvo mi je osim epizode posvećene osnovama, najaviti i naredne epizode u kojima će podcast ući još dublje u teme primjene blockchaina u financijskom svijetu, sigurnosti, pohrani podataka, ali i putničkoj industriji.
Svakako se pretplatite na newsletter na dnu članka kako ne biste propustili nijednu epizodu!
Zašto podcast, zašto ‘Blockchain from the Block’?
Kako kaže Luka, poticanjem na svakodnevne promjene najbolje se remeti status quo, a upravo je taj pristup potakao i razvoj ovog podcasta. Tijekom njihove scouting kampanje za prve Starfleet timove, Stefka Dechina, voditeljica operativnih poslova i marketinga u æternityju, priča mi kako su imali priliku posjetiti skoro sve države Balkana pa tako i sve događaje i hubove posvećene blockchainu:
Rezultat toga bio je da su naši timovi ostali zadivljeni vrhunskim potencijalom koji smo vidjeli na svim tim mjestima te smo počeli raspravljati kako bismo mogli pokazati i ostatku svijeta te odlične projekte, coworking prostore i pojedince koji na lokalnoj razini rade s blockchainom.
Podcast je stoga planiran da bude kanal koji bi promovirao potencijal balkanske blockchain scene na svjetskom tržištu, zaključuje Stefka:
Vidimo ga kao kanal u kojem možemo govoriti o blockchain edukaciji, o tome tko radi što i koji su to značajni blockchain projekti na Balkanu, kako bismo sve zajedno podigli na višu razinu i predstavili na svjetskoj sceni.
Edukativno, informativno (i financijsko) ulaganje u blockchain zajednicu

Iako postoji nekolicina odličnih primjera blockchain angažmana na Balkanu, Luka Sučić otvoreno ističe da balkanska blockchain scena trenutno stagnira. Upitala sam ga što utječe na tu stagnaciju te kako proaktivno utjecati da se to promijeni?
To je vrlo teško pitanje, a pravi odgovor je: nemamo pojma. Možemo učiti iz povijesnih lekcija koje su nam poznate od drugih velikih valova promjena, poput razvoja interneta, ali to je to. Najveće prepreke su: pogrešni načini regulacije koja ubija inovacije, UX priroda blockchaina, negativan hype koji je donekle povezan s industrijom te zablude koje ljudi imaju oko blockchaina i kriptovaluta. Prema tome, ključnu ulogu u narednom razdoblju imat će “čovjek u areni”, svi oni koji guraju granice, stvaraju proizvode, obrazuju ljude i pokušavaju promijeniti trenutnu situaciju.
A Luka se, kao i mnogi blockchain praktikanti i stručnjaci, nada da bi æternity Ventures mogao biti jedan od takvih. Njihov Starfleet akcelerator krenuo je s radom prošle godine, a Stefka ne krije koliko su bili fascinirani razvijenošću ideja prve Starfleet generacije. Upravo je i ‘Blockchain from the Block’ podcast jedan od načina kako su u suradnji s Netokracijom htjeli pomoći i trenutnim, ali i budućim sudionicima i svima zainteresiranima za blockchain.
Motivacija da se uloži u rast zajednice, ali i informiranje onih koji u nju tek ulaze, polazi i od Netokracije. Spoj podcasta i blockchaina tu se učinio još boljim s obzirom na to da su podcasti i dalje enigma novih medijskih formata, koja ili vam je već potpuno prirodno postala dio tjedne rutine ili ćete ju izbjegavati još niz godina. Istraživanja pokazuju da se razlozi za izbjegavanje podcasta, pa tako i manjak interesa, najčešće kriju u nepoznavanju pojma i konteksta – tko to radi, gdje se to sluša, plaća li se to, zašto je išta bez videa nekome zanimljivo? Upravo je i blockchain još jedna tema koju prati sličan disbalans u tome što o njoj šira javnost razumije, a što onaj uski krug entuzijasta zna i prakticira.
Poslušaj prvu epizodu!
Sviđa ti se? Pretplati se na newsletter, a od sljedeće epizode – i na iTunes
Stoga, ako vas blockchain i startup scena na Balkanu iole zanimaju, nemojte biti skeptici jer nešto ne poznajete dovoljno. Odvažite se da naučite više. Kako ne bi bilo zaostataka, pratite nove epizode po redu objave, a nema boljeg podsjetnika na to od maila u kojem ćete primati sve linkove epizoda neovisno o platformi koju ste odabrali za slušanje.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.