Sabol iz New Yorka poručio: U Hrvatskoj možete doći do 50 zaposlenika, ali za 50 milijuna dolara morate ići u Ameriku

Sabol iz New Yorka poručio: U Hrvatskoj možete doći do 50 zaposlenika, ali za 50 milijuna dolara morate ići u Ameriku

Američka dijaspora okupila je u New Yorku predstavnike različitih generacija hrvatske tehnološke i startup scene kako bi se povezali i dogovorili konkretne korake kojima im mogu pomoći da bi skalirali poslovanje i postali globalno uspješni, poput spajanja s kupcima, partnerima i ulagačima.

Impresivan broj hrvatskih tehnoloških poduzetnika i osnivača okupio se u New Yorku na šestoj godišnjoj konferenciji Udruge hrvatsko-američkih profesionalaca (ACAP), gdje su pred uspješnim američkim Hrvatima, poslovnim ljudima i investitorima dobili priliku predstaviti svoje kompanije i projekte.

Frank Sinatra je o New Yorku pjevao If you make it there, you can make it anywhere. Isto vrijedi i za Hrvatsku, kazao je Robert Herjavec, globalni tech poduzetnik hrvatskog porijekla, televizijski sudac u emisijama Shark Tank i autor knjiga: Poduzetnici koji uspiju u Hrvatskoj, mogu uspjeti bilo gdje u svijetu.

Herjavec: Trebamo se hvaliti uspjesima da promijenimo dojam o Hrvatskoj

Herjavec je hrvatskim poduzetnicima poručio da moraju biti manje skromni, da moraju naučiti više se hvaliti kako bi se proširio glas o Hrvatskoj kao zemlji ne samo lijepog mora i vrhunskih sportaša, nego i odličnih tech kompanija:

Amerikanci o hrvatskim poduzetnicima još uvijek imaju pogrešno mišljenje. Doživljavaju nas kao Balkance, ne znaju da Hrvati imaju sve potrebno za uspjeh, a to je kvalitetno obrazovanje, upornost i želja za uspjehom.

To se polako ipak mijenja i Hrvatska pronalazi svoje mjesto na svjetskoj mapi tehnoloških zemalja. Kolikogod sam oduvijek želio otvoriti tvrtku i u Hrvatskoj, naši klijenti su prije bili skeptični prema tome da se njihovi podaci čuvaju u podatkovnim centrima u istočnoeuropskoj zemlji. Sad se to promijenilo i upravo sam u procesu otvaranja tvrtke i u Hrvatskoj.

Američki Hrvati razumiju oba svijeta, i Amerikance i Hrvate, dodao je, i mogu biti most koji ih spaja. Upravo zato je ACAP svoju godišnju konferenciju organizirao pod motom An Evolving Mindset: Innovation, Collaboration and Sustainability i u New York doveo hrvatske tehnološke poduzetnike kako bi se povezali s hrvatskom dijasporom koja im umrežavanjem, preporukama i savjetima može pomoći doprijeti do američkih ulagača, klijenata ili partnera.

Organizacija ACAP-a.

Upoznavanje dijaspore s uspješnim hrvatskim tech pričama

Na konferenciji su sudjelovale razne generacije domaće tech scene, među ostalima: Mate Rimac iz Rimac Grupe, Silvio Kutić, CEO Infobipa, Damir Sabol, suosnivač Photomatha i Microblinka, Alan Sumina iz Nanobita, Josip Ćesić iz Gideona, Antonio Šeparović, suosnivač Oradiana, Mate Knezović iz Agrivija, Srđan Kovačević iz Orqe, Hrvoje Ćosić, suosnivač Aircasha, Darko Jovišić iz Robotiq.ai, Ante Medić iz PulsarLaba/IronBulla, Albert Gajšak iz CircuitMessa, Marin Trošelj iz STEMI-ja, Alen Orlić iz TinkerLabsa i Daniel Ackerman iz Degordiana. 

Silvio Kutić, CEO Infobipa ističe kako je konferencija prilika da se mnogi Hrvati koji su dio financijsko-tehnološke zajednice u SAD-u upoznaju s domaćim uspješnim tech pričama:

Upravo su ovakvi događaji važni kako bi se u neformalnom druženju upoznali s brojnim prilikama koje razvijamo u Hrvatskoj. Infobip je dugo prisutan na američkom tržištu, a plan nam je daljnji rast i zauzimanje liderske uloge, zbog čega nam je važno širiti mrežu kontakata.

Mate Rimac je ispričao kako je na vlastitoj koži u posljednjih desetak godina doživio promjenu u globalnoj percepciji Hrvatske, ali i da se u Hrvatskoj stvaraju neki novi uzori pa će uskoro najveća hrvatska kompanija biti Infobip, a ne INA.

3 prednosti pokretanja startupa u Hrvatskoj: inženjeri, bootstrapanje i globalne ambicije otpočetka

Iako je naglasak konferencije bio na sastojcima koji hrvatskim poduzetnicima još uvijek nedostaju kako bi se trenutni momentum nekolicine uspjeha pretvorio u Hrvatsku kao tvornicu startupa (kao što je to učinila Estonija), spomenute su i prednosti koje donosi pokretanje startupa u Hrvatskoj:

  • Odlično STEM obrazovanje koje tržištu donosi puno kvalitetnih inženjera, za koje se, za razliku od Amerike, ne moraju boriti s big tech tvrtkama. Iako se bitka za zaposlenike zaoštrava i u Hrvatskoj, još uvijek je startupima i malim tvrtkama puno lakše naći kvalitetne inženjere, nego u Americi;
  • Iako dijelom ograničavajuć, nedostatak ulagačkog kapitala u Hrvatskoj “prisiljava” tvrtke da se okrenu samofinanciranju i otpočetka grade održive poslovne modele te postanu otpornije na previranja na globalnim financijskim tržištima (poput krize koja upravo trese svijet startupa). O građenju tvrtke metodom pokušaja, promašaja i brzim učenjem na greškama govorili su Kutić, Alan Sumina iz Nanobita i Daniel Ackerman iz Degordiana i Mediatoolkita. A Mate Rimac je naveo kako ga je upravo činjenica da je bio nezanimljiv investitorima prisilila da razvije posao s proizvodnjom baterija za druge automobilske kompanije;
  • I zadnje, ali ne manje bitno – Hrvatska je malo tržište pa poduzetnici moraju od prvog dana stvarati globalni biznis. Upravo zato je ovo spajanje s američkom dijasporom odlična prilika za njih jer, kako je rečeno, američko tržište je odlična prilika za skaliranje jer je, za razliku od Europe, veliko tržište na kojem se govori samo jedan jezik.

Sabol: Za doći od 0 do 50 milijuna moraš ići u Ameriku

Damir Sabol, CEO Photomatha (i suosnivač Microblinka), koji oba imaju urede i u Americi, izjavio je:

Hrvatska je odlična zemlja za graditi tvrtku od 0 do 50 zaposlenika. Ali, da bi doveo firmu od 0 do 50 milijuna dolara prihoda, moraš ići u Ameriku. To se ne može napraviti iz Hrvatske. Da bi uspješno prodavao na američkom tržištu moraš biti blizu kupcima, a za skaliranje tvrtke su potrebni zaposlenici kakvih u Hrvatskoj jednostavno nema.

Upravo oko skaliranja može pomoći dijaspora i to na nekoliko načina:

  • Pomaganjem oko prodaje, bilo to povezivanjem s potencijalnim klijentima i partnerima, savjetovanjem ili vrlo jednostavnim aktivnostima poput one koja je odmah dogovorena na konferenciji – pomoći oko prilagodbe pitcheva američkoj publici i poslovnoj kulturi.
  • Povezivanjem s investitorima koji bi sudjelovali ili posredovali u većim, growth investicijama – startupima u Hrvatskoj posljednjih godina nije više toliko teško doći do inicijalnog kapitala za pokretanje posla, ali nedostaje follow-up rundi koje bi pomogle da perspektivni startupi postanu globalne uspješne priče. Recimo, nekoliko puta je spomenuto da se američko tržište teško može osvojiti iz Hrvatske, a startupi trebaju kapital da bi preselili ili zaposlili ljude u SAD.

Vedran Blagus iz fonda South Central Ventures pozvao je američke investitore da se za preporuke obrate fondovima koji su aktivni u Hrvatskoj jer poznaju osnivače, startupe i industriju.

ACAP-ova konferencija zato je sudionicima, osim diskusija i predavanja, ponudila i nekoliko ciljanih B2B radionica za umrežavanje, a na pitanje koliko im je bio koristan odlazak u New York nekoliko osnivača startupa s kojima sam razgovarala rekli su:

Na ljestvici od 1 do 10 – 12!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…