5 Kickstarter failova: Kako da vaša kampanja ne završi na stupu srama Kickenda
Na Kickstarteru je lansirano mnogo uspješnih kampanja, a uz pomoć zajednice realiziran je niz projekata, no ova i druge 'crowdfunding' platforme nisu samo polja za žetvu novca (usprkos aferi Salata od krumpira). To pokazuje i ovih pet iznimno neuspješnih projekata. Pogledajte koje se lekcije iz njih mogu izvući.

Da je riječ o pothvatu na koji se treba pomno pripremiti pokazuje groblje mrtvih projekata Kickend, mjesto gdje kampanje bez podrške dobivaju novu šansu za život i gdje “oslobođene pritiska skupljanja sredstava, zadržavaju čistoću apstraktnih ideja”, kako je poetično objasnio njen pokretač.
Osim ove poetične namjene stranice, Kickend također pruža i portfelj odličnih primjera za to kako ne voditi crowdfunding kampanju. Pa krenimo s pet primjera propalih kampanja i jednako toliko lekcija koje smo iz njih naučili.
Želimo li… pjevajuću slamku?
Cijeli smisao skupnog financiranja je da internetska zajednica podupre projekte koji im se sviđaju, proizvode koje žele vidjeti u prodaji, inovacije koje smatraju zanimljivima, stvari koje podilaze trendovima ili posebnim ukusima žitelja cyberprostora.
Kao i kod osnivanja startupa, potrebno je prvo se zapitati postoji li tržište za to – pretpostavlja se da ionako ne radite na nekom projektu sudjelovanja na Kickstarteru radi, već je ta platforma samo oslonac koji će vam pomoći da do kraja razvijete ili upeglate proizvod koji ćete onda poslati u prodaju.
Prije nego utrošite vrijeme u kampanju, pitajte se nudite li uistinu nešto što dovoljno ljudi želi i spremno je poduprijeti ili je vaš projekt, koliko god fantastičan u glavi bio, zapravo pjevajuća slamčica.
Aktivirajte zajednicu
Jedna stvar koju svi projekti imaju zajedničko je činjenica da ih nitko nije podupro, pa čak ni njihovi kreatori, što je jednako indikativno koliko i tužno. Malo tko će podržati projekt ako se na to nitko drugi nije odvažio – tome služe takozvana 3F (friends, fools & family), prvi ulagači koji će dati projektu dozu vjerodostojnosti.
Crowdfunding kampanje u suštini marketinške kampanje i treba razmisliti kome ih “servirati”, postoje li niše ili specijalizirane zajednice koje treba obavijestiti, forumi i grupe gdje se kampanja može dodatno predstaviti.
Iako nije riječ o tipičnoj kampanji s primamljivim “zahvalnicama”, Save Our Server, Survive The EULA projekt za financiranje Minecraft servera lako je mogao privući simpatizere koji i sami uživaju u ovoj igri i skupiti 1000 solara koliko je bilo potrebno da se održi na životu. No trebalo je ipak uložiti trud i pristupiti im i drugim kanalima, a ne očekivati da će Kickstarter sam odraditi svu potrebnu promociju.
Proizvest ćemo proizvod s karakteristikama proizvoda
Projekata na stranicama za grupno financiranje već je bezbroj – želite prikazati svoj proizvod u što boljem svjetlu, opisom zaintrigirati, privući i pokazati zašto baš vaš projekt treba poduprijeti, a potom i detaljnije objasniti za što trebate traženu svotu i što ćete s njom učiniti. Transparentnost je na cijeni u svijetu skupnog financiranja.
Želite li podršku za igru, primjerice, nemojte je opisati kao:
- društvena igra
- nekoliko povezanih svjetova
- igra koja raste
- avantura
- priča
- društveno iskustvo
Dok kampanja Worlds, igra za igranje s igračima, možda graniči s karikiranjem i natječe se u kategoriji najgeneričkijeg proizvoda na svijetu, lijepo ilustrira grešku koja se zalomi mnogim kampanjama u kojima je nedovoljno istaknuto zašto među tisućama projekata financirati baš taj.
Imate li uopće što ‘kickstartati’?
iSocioMetrics je odlučio grupnim financiranjem skupiti sredstva za svoju platformu koja objedinjuje sve metrike s društvenih mreža, analizira uspješnost neke kampanje, pa čak i izračunava ROI kampanja na društvenim mrežama, pravi mali raj svakog digitalnog marketingaša.
Među rizicima i izazovima je samo jedan: “stvoriti sustav koju funkcionira i koji se koristi“. Ah.
Kickstarter je jednom imao mnogo stroža pravila, od kojih je jedna bila i izvedivost projekta i mogućnost ispunjavanja obećanih nagrada za one koji su kampanju podržali. Iako se i tada provuklo različitih projekata upitne kvalitete, nakon automatiziranja procesa autorizacije na platformi ih je danas mnogo više, što znači i da su “grupnofinancijaši” oprezniji.
Malo tko će uložiti u ideju koja nema iza sebe razrađen plan, prototip, demo, mockupe, bilo što što svjedoči o tome da se na proizvodu uistinu radi i da nije riječ samo o “genijalnoj ideji” kojih ima na lopate.
Kopija kopije kopije
To što je projekt nalik vašem skupio sredstva ne znači da će isti uspjeh uz istu kampanju polučiti i vaš. Učite iz drugih primjera i uspješnih kampanja, ali ne kopirajte i ne vucite se na stare Kickstartere u pokretanju svoje kampanje, pogotovo ne ako je njihov uspjeh ležao tek u prolaznom hypeu. Vaš je proizvod ipak (nadamo se) po nečemu poseban i ta posebnost je ono na što treba igrati – u pitchu ili crowdfunding kampanji.
U praksi, to znači da to što je salata od krumpira skupila nekoliko desetaka tisuća dolara i postala senzacija, ne znači da će to dobiti i vaš mac’n’cheese ili lazanje. Zbilja, hype je prošao, prestanite s time.
Prije no što se upustite u kampanju, prođite neke osnove skupnog financiranja i pripremite se da u svoju kampanju uistinu uložite trud, kako ne biste na kraju završili na Kickendu.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.