
Nije svaki freelancer programer ili dizajner, a pravi primjer je biokemičar i ekonomist, Mikael Hietala!
Iako bi većinu digitalnih nomada i freelancera smjestili u digitalnu industriju, računajući da tu mora biti riječ o nekom marketingašu, programeru ili dizajneru, u novoj epizodi digitalnih nomada donosimo intervju koji potvrđuje upravo suprotno.
Mogla bih početi uvod ovog članka o danas već izlizanoj temi. O tome kako svi odlaze iz Hrvatske dok se, u ovom slučaju, jedan Finac, biokemičar i ekonomist, u njoj skućio. Ne bih vam mnogo rekla time, iako zvuči kao da možemo učiti od stranaca, koji u Hrvatskoj vide nešto što mi, još prisutni, možda propuštamo? Istina, Mikaelu Hietali se sviđaju naši ljudi, otvoreni su i pristupačni, što nije baš slučaj u Helsinkiju, a i vrijeme je ljepše. No, ne zadržavaju vrijeme i ljudi nekoga tko želi otići.
Iako jest oženjen Hrvaticom, a nedavno su dobili i prinovu, ovog biokemičara i ekonomista u Hrvatskoj zadržava nešto drugo, a to je mentalitet da bez obzira na okolnosti bude uporan i radi po svom. To je značilo napuštanje sigurnog ‘9 do 5’ posla kojeg je dobio nakon dugo traženja. Shvativši da administrativni poslovi u ICT-u nisu za njega, odlučuje se vratiti znanstvenim korijenima – ovaj put kroz freelancing. Danas je Mikael nezavisan poduzetnik koji radi kao uređivač znanstvenih radova i članaka, ima puno odgovornosti, ali isto tako slobode da organizira vrijeme kako njemu paše.
O tome kako je od biokemije došao do studija ekonomije, koliko mu je stručnost i znanje jednog pomagalo u drugome, kako balansira privatne i profesionalne obveze, je li naša birokracija zbilja najstrašnija, pogotovo za strance, te što bi savjetovao mladim i starijim znanstvenicima te studentima koji bi možda razmišljali o freelancanju, saznajte u najnovijem intervjuu Digitalnih nomada.
A, ako se već dotičemo teme iseljavanja (!), možda Mikael ipak je dobar primjer kako se odljev mozgova ne mora de facto dogoditi. Ako im već pamet ne možemo platiti, možda im barem možemo ponuditi bolje uvjete nomadskog života?
Intervju s digitalnim nomadom nastao je uz podršku A1. Provjerite ponudu za poslovne korisnike ako planirate proširiti svoj tim digitalnih nomada i freelancera!
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.