Nije svaki freelancer programer ili dizajner, a pravi primjer je biokemičar i ekonomist, Mikael Hietala!

Nije svaki freelancer programer ili dizajner, a pravi primjer je biokemičar i ekonomist, Mikael Hietala!

Iako bi većinu digitalnih nomada i freelancera smjestili u digitalnu industriju, računajući da tu mora biti riječ o nekom marketingašu, programeru ili dizajneru, u novoj epizodi digitalnih nomada donosimo intervju koji potvrđuje upravo suprotno.

Mogla bih početi uvod ovog članka o danas već izlizanoj temi. O tome kako svi odlaze iz Hrvatske dok se, u ovom slučaju, jedan Finac, biokemičar i ekonomist, u njoj skućio. Ne bih vam mnogo rekla time, iako zvuči kao da možemo učiti od stranaca, koji u Hrvatskoj vide nešto što mi, još prisutni, možda propuštamo? Istina, Mikaelu Hietali se sviđaju naši ljudi, otvoreni su i pristupačni, što nije baš slučaj u Helsinkiju, a i vrijeme je ljepše. No, ne zadržavaju vrijeme i ljudi nekoga tko želi otići.

Iako jest oženjen Hrvaticom, a nedavno su dobili i prinovu, ovog biokemičara i ekonomista u Hrvatskoj zadržava nešto drugo, a to je mentalitet da bez obzira na okolnosti bude uporan i radi po svom. To je značilo napuštanje sigurnog ‘9 do 5’ posla kojeg je dobio nakon dugo traženja. Shvativši da administrativni poslovi u ICT-u nisu za njega, odlučuje se vratiti znanstvenim korijenima – ovaj put kroz freelancing. Danas je Mikael nezavisan poduzetnik koji radi kao uređivač znanstvenih radova i članaka, ima puno odgovornosti, ali isto tako slobode da organizira vrijeme kako njemu paše.

O tome kako je od biokemije došao do studija ekonomije, koliko mu je stručnost i znanje jednog pomagalo u drugome, kako balansira privatne i profesionalne obveze, je li naša birokracija zbilja najstrašnija, pogotovo za strance, te što bi savjetovao mladim i starijim znanstvenicima te studentima koji bi možda razmišljali o freelancanju, saznajte u najnovijem intervjuu Digitalnih nomada.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

A, ako se već dotičemo teme iseljavanja (!), možda Mikael ipak je dobar primjer kako se odljev mozgova ne mora de facto dogoditi. Ako im već pamet ne možemo platiti, možda im barem možemo ponuditi bolje uvjete nomadskog života?

Intervju s digitalnim nomadom nastao je uz podršku A1. Provjerite ponudu za poslovne korisnike ako planirate proširiti svoj tim digitalnih nomada i freelancera!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Startupi

57hours Viktora Marohnića narastao 4 puta i osigurao još 2,75 milijuna dolara

U ekskluzivnom intervjuu za Netokraciju, suosnivač brzorastuće avanturističke platforme Viktor Marohnić, sa svojim investitorima, otkriva planove.

Tvrtke i poslovanje

7 savjeta za učinkovitu izradu poslovnog plana (posebno za one koji nemaju vremena)

Nisu bez razloga velikani povijesti od Sun Tzua do Dwight D. Eisenhowera pričali o planiranju kao o svetom gralu uspjeha - i ne stoji bez razloga ona narodna: dobra organizacija je pola posla.

Novost

Ivan Burazin pokreće novi startup – Daytonu, već ima Fortune 500 klijente

Nakon tri godine, uspostave i razvoja Infobipovog Developer Experience odjela, Ivan Burazin, pokreće novi dev projekt. Time se nastavlja njegova startuperska priča i misija koja je počela prije više od dekadu - pomagati developerima da rade lakše, brže i učinkovitije. Upoznajemo njegov novi projekt, Daytonu!

Što ste propustili

Tvrtke i poslovanje

Sretan mu 25. rođendan: Kako smo počeli koristiti Googleove proizvode – i zašto (ne)ćemo nastaviti?

Povodom Googleovog rođendana prisjećamo se njegove prošlosti, nepobitnog utjecaja na sve digitalno što danas radimo, ali gledamo i u blisku budućnost koju će obilježiti dvije ključne riječi - umjetna inteligencija i monopol. Nismo propustili priliku ni nostalgično se prisjetiti pozivnica za Gmail, Googleovih pokušaja da napravi društvenu mrežu ili prvih susreta s Googleom, što je za neke zapravo bio YouTube.

Novost

U ZICER-u startupe čeka 150.000 eura, a prijave za akceleracijske programe traju još samo ovaj tjedan

Vodeći hrvatski startup hub ZICER otvorio i program za uspješno lansiranje na globalno tržište.

Tehnologija

500 tisuća korisnika koristi tehnologiju ovog hrvatskog AI startupa

S vremena na vrijeme, pojavi se neki startup koji marljivo radi "ispod radara", a onda odluči podijeliti svoju priču. Prvi donosimo intervju s TensorPixom koji od nedavno broji preko pola milijuna korisnika.

Izvještaj

Lekcije inženjerke iz Shopifya: kako koristiti AI za brži, bolji i lakši razvoj softvera?

Umjetna inteligencija i inženjeri. Nekada se vole, nekada mrze, ali činjenica je da AI inženjerima može olakšati pisanje koda... (ako i sami znaju što rade).

Tvrtke i poslovanje

Sofascore i Span: Zašto se nismo prodali? Jer nam to ne treba – ako imaš tri auta, možeš voziti samo jedan.

Investicije i preuzimanja domaćih tvrtki glavne su teme naše male poduzetničke scene, ali koliko god se pričalo, često tema o neovisnosti ostane postrani. Srećom, ove godine se otvorila na 16. Weekendu.

Panel

“Design Handoff” je proces zbog kojeg developer i dizajner ne moraju imati “standoff”

Predaja bilokakvog projekta ne završava s vašom točkom na kraju - nego svih kojih se taj projekt usko tiče. Uz Neuralab prolazimo kako od “ja sam svoje riješio” doći do kvalitetnog, strukturiranog “design handoffa” koji će značajno olakšati život svima uključenima: dizajnerima, developerima, PM-ovima, klijentima…