U sjedištu ZIP-a jučer su se okupila lica domaće startup scene kako bi pozdravila četvrtu generaciju startupa koja je uspješno završila program inkubatora i prezentirala svoja dostignuća u danom vremenu, a predstavljena su i dva nova dva projekta koja će se tek pridružiti ovom kolektivu.

U sjedištu ZIP-a jučer su se okupila lica domaće startup scene kako bi pozdravila četvrtu generaciju startupa koja je uspješno završila program inkubatora i prezentirala svoja dostignuća u danom vremenu, a predstavljena su i dva nova dva projekta koja će se tek pridružiti ovom kolektivu.
Nekoliko se promjena dogodilo ove godine u ZIP-u: pokrenut je predakceleracijski program, kao i Seedrs kampanja za financiranje najboljih projekata koji su prošli inkubacijski proces, a sam startup program podijeljen je u dva tromjesečna ciklusa.
Prostora za napredak i dalje ima napretek, izjavio je Ivo Špigel – ZIP nije još dovoljno prepoznat u svojoj ciljanoj publici pa će kako bi se to ispravilo napraviti veći iskorak u marketingu, redizajnirati web stranicu i posvetiti se newsletteru i blogu. Pritom bi u fokusu ubuduće manje trebali biti pokretači samog inkubatora, a više osnivači startupa.
Dvojac četvrte generacije
Kada je riječ o ovogodišnjim startupašima koji su prošli kroz ZIP u četvrtoj generaciji, program su uspješno završila tek dva, Hockey Coach Vision i SportTourism, koji su ispunili sve zahtjeve i spremni su za uskoro lansiranje i širenje svojih proizvoda.
Hockey Coach Vision startup je namijenjen trenerima hokeja, koji im omogućava simulaciju različitih vježbi na ledu i njihov prikaz u tri dimenzije. Pritom koristi Unity, popularan alat u izradi igara i interaktivnih medijskih instalacija, i omogućava trenerima da na jednostavnom i intuitivnom sučelju animiraju i validiraju strategije.
Sustav radi na svim platformama, a u prodaju će krenuti s tri pretplate za tri vrste korisnika – amatere, trenere i klubove. Osim pretplata, HCV planira u sklopu plana monetizacije i prodavati strategije unutar aplikacije. S vremenom planiraju prilagoditi svoj sustav i drugim sportovima, no prvu javnu verziju aplikacije, namijenjenu hokejašima, možemo očekivati u rujnu.

SportTourism je pak platforma za turiste koja olakšava pronalaženje aktivnosti i onih koji te iste aktivnosti nude u regiji. Zasad je riječ o web stranici, a uskoro i mobilnoj aplikaciji u kojoj bi sve informacije, slike, cijene, dostupnost i recenzije dostupne u tri koraka.
Nedavno su dogovorili suradnju s Viktorov grupom, koja drži određen broj hotela na obali, što bi im uz novi web i blog trebalo pomoći u proboju na tržište.
Novi puleni
Držeći se dobitnog broja startupa po generaciji, petu će sačinjavati dva tima. Prvi od njih je Mapp, umno čedo developerskog trojca i platforma za integraciju mobilnog oglašavanja i mobilnih igara, za bolji učinak i manju frustraciju igrača.
Drugi je COLOMB.IO, mobilna crowdreporting aplikacija koja omogućava korisnicima javljanje vijesti i zaradu na istome, a medijima vijesti za kojima mogu posegnuti u sporim danima i “sezonama kiselih krastavaca”. Više o oba projekta i njihovom napretku saznat ćemo u nadolazećim mjesecima.
Haktječaj vodi developere na Ultru

Dok nekima posao tek počinje, neki odlaze na zaslužen odmor nakon Haktječaja koji su zajedno organizirali Zagrebački Inkubator Poduzetništva i mStart.
Prvo mjesto, tri ulaznice za Ultra festival i džeparac od 10 tisuća kuna osvojila je apliakcija ULTRA PHOTOWALL koja na velikom “video zidu” tijekom Ultra festivala prikazuje svaku sliku korisnika Instagrama označenih odgovarajućim hashtagom.
Drugo mjesto odnio je ULTRA COMPANION koji je sve potrebne informacije vezane za bolje snalaženje na festivalu ujedinio u jednu aplikaciju, dok je treće pripalo rješenju ULTRA EUROPE SOCIAL SPORT & TAGGIUM aplikaciji koje nudi informacije o festivalu, wi-fi spot na festivalu te TAGGIUM veliku fotografiju od 1GB na kojoj se sudionici mogu pronaći i označiti sebe i svoje prijatelje.
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.
Pravila ponašanja
Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:
Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.
Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.
Komentari
Denis
03. 07. 2014. u 6:32 pm
Prije su svi otvarali kafiće i kladionice, danas startupe. Iste je to sorte biznis samo manje profitabilan. Kao i kod kafića, ‘ljudi kažu da to ide’ pa ajde da i ja otvorim.
Nema tu neke kreativnosti, vizionarstva i poduzetništva.
Ime
04. 07. 2014. u 10:44 am
Zanimljivo je što pobjednik uopće nije napravio mobilnu aplikaciju koja se i tražila u natječaju. Dali je žiri nestručan ili je namješteno ostaje nepoznato? Slikanje koristeći instagram nije mobilna aplikacija a dohvatiti sliku od instagrama i prikazati je na video wall-u je par linija koda u php-u koristeći api od instagrama.
Ivica
04. 07. 2014. u 11:18 am
Pa nije ni Bizmeet još dovršen a prije godinu dana dobili nagrade. Čudni su putevi domaći
Nedim
07. 07. 2014. u 9:42 pm
Dobronamjerna kritika za Sport Tourism: od stranih jezika imaju samo engleski. Trebalo bi ih biti barem nekoliko. Pozdrav