Kako voditi društvene mreže i klijente?

Kako voditi društvene mreže i klijente te izbjeći prelazak na ‘tamnu stranu’ UX dizajna?

Na posljednjem WordPress Meetupu u Zagrebu glavnu su riječ imale tri dame i vrhunske stručnjakinje u svojim područjima - Iva Soldo, Lora Pleško te Dinka Bogović Redžepagić. One su su otkrile neke trikove svojih zanata, a to su vođenje društvenih mreža, vođenje klijenata te UX dizajn.

Slušajte svoje korisnike, postavljajte pitanja i nikad ništa ne pretpostavljajte, savjetuje Iva. (Fotograf:  Igor Puhar)
Slušajte svoje korisnike, postavljajte pitanja i nikad ništa ne pretpostavljajte, savjetuje Iva. (Fotograf: Igor Puhar)

Nikad ništa ne pretpostavljajte

O pravilnom i produktivnom upravljanju društvenim mrežama te alatima koji su za to potrebni govorila je osnivačica Bamboo Laba Iva Soldo i to u 9 jednostavnih, ali bitnih savjeta.

  1. Naučite slušati: Slušanje je barem polovica svake komunikacije i najbolji klijenti, prijatelji i partneri ljudi su koji manje pričaju, a više slušaju. “Slušati” na društvenim mrežama možete na različite načine – u izravnoj komunikaciji, ali i preko različitih pretraživača kao što su YouTube ili Twitter search koji vam otkrivaju kako ove društvene mreže o nečemu žamore.
  2. Targetirajte prave ljude: Ciljana publika može biti jako specifična, ali srećom ih možete i targetirati po nekim odrednicama, no nije dovoljno znati kome se obratiti, već i čime – da biste znali što vašu ciljanu publiku zanima, vratite se na prvo pravilo i – slušajte ih.
  3. Uvijek razmišljajte kao vaš korisnik: Stavite se na njegovo mjesto, pomoću informacija koje o svom korisniku imate preko različitih analitika, posavjetujte se s prijateljima i poznanicima koji su profilom sličniji vašoj ciljanoj skupini od vas. Nemojte se pritom fokusirati na doseg, već prilagodite priču sebi jer je interakcija bitnija od dosega.
  4. Pozovite kupce da postanu fanovi – naglasak je na ovom “pozovite”. Dajte im razlog za to, dajte nešto zauzvrat.
  5. Postavljajte pitanja: Pitanja daju odgovore, kaže Iva, i to je najbolji, specifičan feedback – NIKAD nemojte pretpostavljati, već pitajte onog kojem prodajete.
  6. Do not delete: Jednostavno pravilo komunikacije je na društvenim mrežama – ne brišite (negativne) postove. Ako je poruka uvredljiva, javite se putem privatnih kanala, ponudite popust, pomoć ili nagradu kako situacija ne bi eskalirala i ne zaboravite da kad kažete da vam je žao ne izražavate krivnju, već suosjećanje.
  7. Pobrinite se za kvalitetan sadržaj – to ne znači samo da on mora biti zanimljiv i relevantan za brend i ciljanu publiku, već i treba biti konzistentan svojim formatom, objave moraju biti redovite – onim tempom na koji ste korisnike navikli.
  8. Koristite Facebook oglašavanje – pametno: Svatko može postaviti Facebook oglas, no to ne znači i da će taj oglas polučiti željene rezultate. Kada ga kreirate, testirajte, pratite kako što ide i mijenjajte – optimizirajte. Imajte pritom na umu da nije sve što je mjerljivo bitno i fokusirajte se na ono što jest.
  9. Odbacite buzz words: Rješenje, revolucionarni proizvod, ikonično bilo što – to su riječi koje iskaču iza svakog ugla i izgubile su svoje značenje.

Klijenti su kao djeca – vodite ih za ruku

Sve dokumentirajte - to je ono što kao "freelanceri" i male tvrtke možete naučiti od korporacija.
Sve dokumentirajte – to je ono što kao “freelanceri” i male tvrtke možete naučiti od korporacija.

Lora Pleško zadužena je za UX/PM/Q&A u Mašineriji, tvrtki koja se bavi razvojem mobilnih aplikacija. Prije no što ju je osnovala s partnerima, Lora je radila u većoj tvrtki koja se bavila razvojem financijskih sustava. Ono što manje tvrtke zamjeraju većima je mnogo posrednika i dug put od točke A do B, tvrdi ona, no i manja poslovanja i freelanceri od njih ipak mogu mnogo toga naučiti – pogotovo kada je riječ o  dokumentiranju svega.

Sve metodologije, agile, Scrum i ostali buzz words se svode na isto – potrebno je projekt dobro definirati, analizirati i specificirati tako da su promjene, jednom kada projekt dođe do developera, vrlo male.

Klijenti često imaju svoje ideje o tome kako bi nešto trebalo izgledati, ali i kada se to treba i može napraviti te će u većini slučajeva probati skratiti realan rok isporuke. Treba upoznati klijenta i vidjeti što mu je bitno, a prema tome ga trebate navoditi kako biste došli do zajedničkog rješenja – onog što je moguće u zadanom budžetu i vremenskom roku. Ono što ne možete u tom roku napraviti spada u “drugu fazu” koja povremeno zna nadrasti ovu prvu, a onda opet trebate ponoviti cijeli taj proces s određivanjem prioriteta.

Sve metode za vođenje projekta svode se na isto - dobro postavjanje projekta.
Sve metode za vođenje projekta svode se na isto – dobro postavljanje projekta.

Prije no što krenete u razvoj treba krenuti s dizajnom i definiranjem korisničkog iskustva – unatoč tome što bi klijent volio da što prije krenete s razvojem kako bi imao nešto “opipljivo”. Kako biste im to objasnili, Lora savjetuje da ih provedete kroz neki od vaših prijašnjih projekata kako bi ih osvijestili koliko je tu koraka i što je sve u igri.

Osim klijenta, bitan je i tim i komunikacija njegovih članova. Project manager se često vidi kao netko “kapetan broda” koji govori svima što se radi – no to je klijent. Project manager je više kormilar – ne sluša slijepo klijenta već kormilari između tima i klijenta kako bi svi bili zadovoljni. Jedna osoba uvijek treba biti zadužena za to – čak i ako projekt na kojem radite uključuje dvoje ljudi, treba imati sustav. Pritom sve dokumentirate, kako biste u bilo kojem trenutku tu dokumentaciju mogli poslati klijentu, kako ne bi bilo nerazumijevanja te kako ne biste na kraju radili dvostruki posao. Ništa nemojte ostaviti slobodno interpretaciji.

Klijenti znaju biti kao djeca, zaključila je Lora – u nekom trenutku će početi manipulirati vama ili paničariti. Na vama je da ih čvrsto vodite za ruku cijelim putem.

Zašto dobri dizajneri pređu na tamnu stranu?

UX stručnjakinja Dinka otkrila je poneštoo "tamnoj magiji" dizajna.
UX stručnjakinja Dinka otkrila je ponešto o “tamnoj magiji” dizajna.

Fenomenu dark patterns, točnije korisničkim sučeljima dizajniranim da na neki način prevare ljude, svoje je predavanje posvetila Dinka Bogović Redžepagić, diplomirana psihologinja trenutno zaposlena u Hrvatskom Telekomu na poziciji UX specijalista.

Ovakve psihološke smicalice pojavljuju na internetu mnogo češće no u “stvarnom životu” jer ondje i lakše prolaze no u dućanu ili na ulici. Dark patterns dolaze u oblicima čiji je broj ograničen jedino ljudskom maštom, a skrivaju informacije ili koriste razrađene psihološke trikove da vas uvjere u ono što žele.

Nema univerzalno prihvaćene baze ili nazivlja, a lepeza je široka – spam, trik pitanja, uvjetovanje, skriveni račun, bait and switch, jedinstveni nazivi koji vam otežavaju život, prikriveni oglasi, prisilna pretplata… Njihov neslužbeni popis možete naći na darkpatterns.org.

No kako jedan dobar dizajner i UX stručnjak prijeđe na “tamnu stranu” i odluči svoje sučelje pretvoriti u zamku ili jeftini trik? Četiri su razloga, kaže (psihološka) struka:

  1. Agresivna okolina – zločesti šef koji vam diše za vratom
  2. Veliki naglasak na mjerenje – brojke nisu uvijek najbitnije!
  3. Usporedba s drugima – zašto konkurentska stranica ima više klikova?!
  4. Nejasne granice – što je u granicama kategorije “u redu”, a što se preko njih prelijeva nije uvijek jednostavno odrediti.

Svi volimo vjerovati da smo racionalni, napominje Dinka, da ne padamo na trikove i ne prepuštamo se impulzivnim kupnjama, no jedanput ćete nasjesti – možda ne na neku piramidalnu šemu, ali će vas natpis “još samo tri komada” iznad majice koju želite kupiti kad-tad ponukati da je brže bolje ubacite u virtualnu košaricu.

WordPress meetupi u Zagrebu održavaju se svakog zadnjeg petka u mjesecu, a o detaljima idućeg događaja obavijestit ćemo vas na vrijeme.

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Netokracija Podcast

Biste li plaćali za korištenje Facebooka i Instagrama? A YouTubea i X-a?

Nova epizoda Netokracijina podcasta kao da se nije odmaknula od Noći vještica jer strava se nastavlja - big tech ekipa uvodi pretplate na sve strane. No, dogodila se jedna stvar koja nam daje nadu... Elon Musk održao je prvi "all hands" sastanak!

Ekskluzivno

Daytona osigurala 2 milijuna dolara od investitora poput CEO-a Stack Overflowa i Damira Sabola

U najranijoj, pre-seed rundi financiranja, Daytona je osigurala investiciju od čak 2 milijuna dolara, primarno od poznatih američkih i hrvatskih (su)osnivača.

Što ste propustili

Analiza

Diskriminira li PlayStation Store Hrvate? Popusta nemamo, euro se tek uveo, a plaćali smo bonovima…

Domaće obožavatelje PlayStation konzole ova godina nije nimalo mazila. Štoviše cijelu godinu obilježio ih je osjećaj "zadnje rupe na svirali" jer sve do sredine studenog nisu mogli kupovati karticama. Zašto? PlayStation Store 11 mjeseci nije prešao na euro niti je dvojno iskazivao cijene...

Tvrtke i poslovanje

Volontiranje zaposlenika donosi dugoročne benefite i njima samima i poslodavcima i zajednici

Kada danas pričamo o volontiranju, unutar kompanije postoji sve više ljudi koji su upoznati s tim pojmom ili su se čak i sami okušali u volontiranju koje je bilo organizirano kroz tvrtku. To pokazuje da napredujemo, ali ima prostora za rast i uključivanje još većeg broja ljudi. 

Tvrtke i poslovanje

Poljski konzultant poručuje: Bez daljnjih odgoda, prilagodite propise i prakse gig ekonomiji

Radite kada želite, koliko želite, s kime želite. Ovo su pogodnosti rada na kojima se gig ekonomija proslavila, ali to ne znači da u praksi uvijek cvate cvijeće...

Istraživanje

50% hrvatskih kupaca primarno kupuje u hrvatskim online trgovinama

Hrvatski online kupci znatno više vjeruju domaćim web trgovinama te iskustvo kupnje na njima ocjenjuju pozitivnim. Među najbitnijim stavkama koje su im iznimno važne navode cijenu dostave, mogućnosti plaćanja, kvalitetne akcije, besplatan povrat - i recenzije!

Intervju

Infobip o privlačenju generacije Z: Ove godine gotovo 2000 prijava na program za mlade talente!

Infobip je već niz godina uključen u akademsku zajednicu, no posebno su uspješni u privlačenju mladih talenata na svoje programe pripravništva. Samo ove godine dobili su nešto manje od 2000 prijava, a otvara se i novi ciklus prijava!

Digitalni proizvodi

Prvo europsko gimnastičko online natjecanje pratite putem hrvatske platforme, Elevien

Natjecanje "European Men’s Artistic Gymnastics Online Test Event!" sprema se ući u povijest kao prvo 100% live online gimnastičko natjecanje.