Vraćaju se 'vanilla' World of Warcraft serveri i ništa drugo nije važno

Vraćaju se ‘vanilla’ World of Warcraft serveri i ništa drugo nije važno

Ako ste igrali vanilla WoW - igrat ćete ga opet, ali na originalnim serverima jer Blizzard vraća WoW u prošlost kroz WoW Classic, posebne servere koji će "kotrljati" samo originalni WoW, bez ekspanzija.

Imao sam 12 godina kada je World of Warcraft izašao u Europi i ova je rečenica nešto što me u isto vrijeme zadivilo i malo uplašilo. Zapravo, WoW postoji više od pola mog života, a samo je igra. Konfederacija Američkih Država trajala je samo četiri godine, a carstvo Aleksandra Velikog, za kojeg smo učili da je bio jedan od najvećih vođa na svijetu, trajalo je manje od 10 godina.

Julije Cezar je bio diktator samo pet godinaby the way.

WoW je ušao toliko duboko u gaming kulturu da je teže naći osobu koja ga nikada nije probala igrati nego onu koja je na njemu izgubila barem desetak sati. WoW je utjecao i na pop kulturu na mnogo više načina nego što to mislite, pa se WoW likovi i situacije spominju i u My Name is Earl, Stargateu, South Parku ali i How I Met Your Mother i još toni drugih serija.

Također, WoW je postao sinonim za ovisnost o računalnim igrama pa se tako etablirao kao igra od koje je jednostavno nevjerojatno teško odustati, a neki su provodili opskurne količine sati na njoj i jednostavno zanemarili stvarni svijet. Kao i velik broj ljudi, i ja sam jedno vrijeme bio “ovisan o WoW-u”, a igra je i jedan od razloga zašto sam bio katastrofalno loš u prvom srednje.

Ipak, nijedna ekspanzija nije na mene toliko utjecala kao originalni, vanilla WoW. Kao što sam spomenuo, WoW je izašao kada sam bio negdje šesti razred, imao jedno računalo u kući i realno nisam pojma imao što je to MMO. To su bila vremena kada je moja obitelj prešla na ADSL i kada nije bilo nikakve šanse da igram na originalu već sam, kao i velik broj mojih prijatelja, igrao na “privatnim” serverima jer sam bio klinac.

Povratak u prošlost

Nakon nekog vremena bio sam i Game Master na raznim privatnim serverima, ali i polako počeo igrati “pravi” WoW na originalu koji je zaista nešto potpuno drugačije. Moj prvi lik bio je Gnome Mage, drugi Undead Rogue, a iako su oba lika na nekim davno zaboravljenim accountovima, i dalje bez razmišljanja kreiram Roguea pod imenom Njoka na svakom serveru na kojem igram WoW. Jednostavno je tako.

Kako je vrijeme prolazilo, tako su se nizale i ekspanzije a WoW je polako gubio onu originalnost i svježinu zbog koje su ga igrali milijuni. Istina, WoW je i dalje masivan i ima tonu igrača, ali za mene nije više bilo to to. Posljednjeg lika igrao sam u jeku Cataclysma i nedugo poslije toga pauzirao svoju WoW karijeru na neodređeno.

Ali čini se kako je došlo vrijeme da se nešto promijeni.

https://www.facebook.com/spacenjoka/posts/10214760599791586

Naime, nakon dosta čekanja, Blizzard će konačno omogućiti igranje originalnog WoW-a na vanilla serverima, ali na Blizzard arhitekturi, a ne na serveru nekih frajera iz Poljske kojima je sjedište operacija podrum. Istina, privatni serveri imaju svoj čar, ali nikada neće biti ni blizu originalu.

Prema tome, nema sumnje kako je WoW Classic, kako se zove, ogromna vijest za sve one koji su sate i sate gubili radeći quest za Warlock mount na levelu 60 i sudjelovali u 40-man raidovima. Dio je to gaming povijesti koji se zaista isplati ponovno isprobati.

TKO JEDVA ČEKA SILITHUS?! Azeroth Adoption Agency

Želimo li zaista stari WoW?

Problemi nastaju jer ni sam Blizzard ne zna baš kako će to točno izvesti, jer je nakon vanilla doba izašla gomila patcheva i nadogradnji koje poboljšavaju onaj core gameplay, odnosno rješavaju bugove i razne greške u sustavu koje su postojale prije jer je od originalnog WoW-a ipak prošlo više od deset godina.

Upravo na ovaj problem je mislio i J. Allen Brack kada je jednom od fanova na Q&A sesiji na Blizzconu prošle godine na pitanje razmišljaju li o ovakvim serverima odgovorio:

You don’t want to do that, either. You think you do, but you don’t.

Osim što je postao meme u krugovima Blizzard fanova i gaming zajednici, Brack nije to rekao samo tako. Igrači su danas naviknuli na Looking for Raid, transmog, heirloom gear i dosta stvari kojih nema u vanilli, pa je logično da se Blizzard pita žele li ljudi to stvarno ili samo to govore tek tako. Ipak, žele biti sigurni prije nego ulože novac.

Molimo da prihvatite sve kolačiće kako biste mogli vidjeti ovaj sadržaj

Čini se da želimo.

Trenutno postoji relativno solidan broj servera koji nude iskustvo originalnog WoW-a, ali nisu Blizzardovi, a sudeći po tome da Blizzard svako malo ugasi neki od klasičnih servera, bilo je samo pitanje vremena kada će uklizati s ovim novim-starim WoW-om.

WoW će se tako svakako vratiti na staze stare slave, gdje će gomila nostalgičnih igrača zasigurno pohitati u Azeroth kako bi se borili protiv one stare ekipe – Nefariana, Ragnarosa i onih čudaka iz Ahn’Quiraja. I sam jedva čekam ponovno hodati kroz Azeroth bez nekih novih nadogradnji, jer vjerujem da sam od WoW-a odustao dovoljno rano da za neke stvari ni ne znam, što je svakako olakotna okolnost.

Vrijeme izlaska ove nove-stare verzije nije poznato, ali vjerojatno će se dogoditi negdje tijekom 2018., a ostaje vidjeti koliko će to koštati i kako će se uklopiti u dosadašnji WoW sustav. Muči me samo kako će izgledati nadogradnje jer, kao što znamo, nisu svi raidovi bili dostupni odmah od prvog dana. Pitanje ostaje koja će verzija igre biti glavna, ali i kako će izgledati raidanje i skupljanje opreme.

Također, znači li ova vijest kako će Classic WoW imati grafiku novog WoW-a, jer su u Blizzardu rekli kako su pronašli način za pokretanje stare igre na novoj arhitekturi koju koristi Legion? Ostaje vidjeti.

Bila su to jednostavnija vremena. World of Roguecraft

Reality check.

Također, teška srca moram reći da nisam siguran možemo li igrati ovo. Kada sam igrao vanillu, bio sam klinac koji je samo igrao igre i išao u školu, a sada je ipak situacija nešto drugačija. Nije lako stići igrati igru u kojoj doslovno trebate sate da biste završili instancu ili gdje trebate samo letjeti 5 minuta da biste “vajpali” na glupom mini bossu. Istina, neki od nas imaju vremena za to, ali velike su šanse da isti ti ljudi nisu bili tu kada je vanilla krenula.

Nostalgija je super i ja ću svakako igrati, ali pitanje je zaista koliko ću vremena imati za Stratholme, Ragnarosa i Ony, kada jednostavno više nemam vremena koliko sam imao. Moguće je i da su moja sjećanja na vanillu malo romantična jer je to bilo tako davno i jednostavno sam uzeo najbolje stvari, a ne one užasne zbog kojih smo jedva čekali da izađe TBC.

Ipak, dosta toga ostaje vidjeti i isprobati, a ništa loše ne može biti od par sati WoW-a tjedno, pogotovo s ekipom s kojom ste igrali još davno.

Kada se sve zbroji i oduzme, nije bitno volite li više Alliance ili Hordu – ako ste igrali vanillu, morate je igrati opet. Vidimo se u Azerothu!

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na Netokraciji dopušteno je samo korisnicima koji ostave svoje ime i prezime te mail adresu i prihvate pravila ponašanja.

Pravila ponašanja

Na Netokraciji za vas stvaramo kvalitetan, autorski potpisan sadržaj i zaista se veselimo vašim kvalitetnim, kontruktivnim komentarima. Poštujmo stoga jedni druge prilikom komentiranja, kao i Zakon, držeći se sljedećih pravila ponašanja:

  • Ne budite 💩: Nema vrijeđanja, diskriminiranja, ni psovanja (osim ako nije osobni izričaj, ali onda neka psovka bude općenita, a ne usmjerena prema nekome). Također, upoznajte se sa stavkom 2. članka 94. Zakona o elektroničkim medijima prije no što ostavite komentar.
  • Samo kvalitetna rasprava, manje trolanja: Ne morate se ni sa kim slagati, ali budite konstruktivni i doprinesite raspravi! Svako trolanje, flameanje, koliko god "plesalo" na granici, leti van.
  • Imenom i prezimenom, nismo Anonymous 👤: Autor sadržaja stoji iza svog sadržaja, stoga stojite i vi iza svog komentara. Koristimo ime i prezime te pravu email adresu.

Kako koristimo podatke koje ostavljate? Bacite oko na našu izjavu o privatnosti.

Sve ostale komentare ćemo s guštom spaliti, jer ne zaslužuju svoje mjesto na internetu.

Odgovori

Tvoja e-mail adresa neće biti objavljena.

Popularno

Vodič

Morate podnijeti zahtjev za novu osobnu iskaznicu? Evo kako izbjeći gužvu na šalteru

Završetkom pandemije došao je službeni kraj maskama, ali i mnogim identifikacijskim dokumentima pa tako i osobnim iskaznicama bez kojih ne možete boraviti u Hrvatskoj. Ovo znači samo jedno... ogromni redovi na šalterima.

Web 3

Belma Gutlić: “Fokus s cijena kriptovaluta treba prebaciti na tehnologiju koja kriptovalute omogućava”

Danas se možemo pohvaliti da na našoj maloj sceni ne nedostaje konferencija vezanih uz blockchain i kriptovalute. Ipak, postoji jedan krovni naziv kojem se nitko dosad nije posvetio na jednak način, a koji možda zaslužuje i najviše pažnje.

Izvještaj

Tim McKeoun: “Ako želimo da se developeri razvijaju, moramo se pomiriti da će nekad biti manje produktivni”

"Developer Advocate" može postati svatko, ali uspjeh u tome će pronaći mali broj ljudi. Savjete kako općenito postati bolja podrška developerima, na ovogodišnjem QED-u podijelio je IBM-ov Tim McKeoun.

Što ste propustili

Sponzorirano

Studenti RIT Croatia kroz Senior Development Project kreirali stvarne projekte za Rimac Technology, INA-u, Async Labs… 

Domaće obrazovne institucije često se fokusiraju na teoriju, dok praksa ostaje na poslodavcima. RIT Croatia to mijenja svojim primjerom.

Novost

Potvrđeno: Google preuzeo hrvatski Photomath

Hrvatska aplikacija Photomath postaja je i službeno dio Googleovog portfelja. Tehnološki gigant godišnje akvizira desetak tvrtki, a ove je godine u akvizicijski plan ušao upravo hrvatski Photomath.

Izvještaj

Web3 Tales: Trenutno u web3 sferi ima prilika za sve, ali to ne znači da je web3 za svakoga!

Zašto ući u web3? Kako radi i razmišlja web3 stručnjak/inja? Koji kadrovi su traženi? Je li web3 karijera dugoročno sigurna? Što kad je bear, što kad je bull? Samo su neka od pitanja na koje su se tražili odgovori na prvoj Web3 Tales konferenciji u Muzeju suvremenih umjetnosti u Zagrebu.

Intervju

Iza scene: O dizajniranju evenata poput Porina i Future Tensea uz hrvatski 21 Productions

Dizajnirati velike događaje, konferencije ili televizijske emisije nije lak zadatak. Cijeli posao obuhvaća detaljne razgovore s klijentom i ljudima koji su specijalizirani za snimanje, zvuk ili rasvjetu. Tom procesu uvelike može pomoći jedna stvar, a to je 3D vizualizacija produkcijskog dizajna.

Startupi

Google predstavio program za startupe: AI for Health, na koji se mogu prijaviti i Hrvati!

Ovaj hibridni program prvi je u nizu akademija Google for Startups Growth Academy koji je fokusiran na olakšavanje i skalabilnost startupima u inovacijama i rješavanju društvenih izazova pomoću umjetne inteligencije.

Tvrtke i poslovanje

Končar D&ST nakon revizije prema Mamforce standardu učvrstio zdravu i inkluzivnu organizacijsku kulturu

Glavne korporativne vrijednosti u tvrtki Končar D&ST su kontinuirana briga o zaposlenicima, uključivost, društvena odgovornost i ekološka održivost, a sada im se polaže sve sustavnija i promišljenija pažnja.